Προς το περιεχόμενο

Air condition και κατανάλωση ρευματος


Fan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρει κανένας πώς μπορώ να υπολογίσω το πόσο κοστίζει ανά ώρα το ρεύμα που καταναλώνει το air condiotion όταν το έχω στη θέρμανση;

 

Μου είπαν ότι ένα Inverter 12αρι καταναλώνει περίπου 18 λεπτά την ώρα. Εγώ θέλω να βρω το πόσο καταναλώνει ένα απλό 9αρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πώς να δω τα Watt που αναγράφει η συσκευή. Δεν έχω ούτε το manual. Δεν ξέρει κάποιος πόσο περίπου καίει ένα μη inverter κλιματιστικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O τεχνικος που μου εγκατεστησε το δικο μου (9αρι , inverter κλπ) ειπε οτι αν δουλευε στο φουλ για μια ωρα θα εκαιγε μια κιλοβατορα.

 

Αναλογως ποσο κοστιζει η κιλοβατορα υπολογιζεις και σε λεφτα ποσο βγαινει.

 

Αλλα ποτε (απο οτι μου ελεγε) δεν θα δουλευει φουλ..γιατι οταν πιανει την θερμοκρασια , κατεβαζει ταχυτητα , ...μετα ξαναανεβαζει κλπ....οποτε το "φουλ μια ωρα" μπορει στην ουσια να ειναι 2-3 ωρες χρησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου είπαν ότι ένα Inverter 12αρι καταναλώνει περίπου 18 λεπτά την ώρα. Εγώ θέλω να βρω το πόσο καταναλώνει ένα απλό 9αρι

 

Περίπου 1 κιλοβάτ "τρώνε" τα 9άρια. Υπολόγισε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως στα είπαν απο πάνω. Έχω μετρήσει το δικό μου με ψηφιακό μετρητή. Το 9άρι αν δουλεύει συνέχεια καταναλώνει 1 Kwh. Αν είναι 12άρι πάει +20%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πώς να δω τα Watt που αναγράφει η συσκευή. Δεν έχω ούτε το manual. Δεν ξέρει κάποιος πόσο περίπου καίει ένα μη inverter κλιματιστικό;

Δες τα αμπερ τοτε και υπολογισε βασει του τυπου UxIxCosφ.

Στο περιπου παντα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κανένας δεν έχει ψάξει να δει πόσο καίει το κλιματιστικό του;

 

Θέλεις ντε και καλά μπακαλίστικο υπολογισμό? Οκ, το απλό 9άρι θα καταναλώνει περίπου 14 λεπτά την ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κανένας δεν έχει ψάξει να δει πόσο καίει το κλιματιστικό του;

 

Πηγαίνεις στην εξωτερική μονάδα και κοιτάς τα watt στην θέρμανση (heating load/power) κτλπ

Αυτά τα πολλ/σιάζουμε επί 1 ώρα άρα προκύπτει το ποσόν σε kWh. Παίρνεις τα τιμολόγια της ΔΕΗ λογικά για το κλιμάκιο πέραν των 800kWh κάνεις τον πολλαπλασιασμό και βρίσκεις πόσο κάνει η 1kWh. Άμα είναι inverter που η ισχύς του αυξομειώνεται δεν μπορείς να ξέρεις ακριβώς το κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κανένας δεν έχει ψάξει να δει πόσο καίει το κλιματιστικό του;

 

Πλάκα πλάκα, εντελώς τυχαία αυτό σκέφτηκα χτες και είδα ότι το απλό 9άρι που έχω εγώ αναγράφει ότι έχει ισχύ 2500 βατ. Τώρα γιατί λένε τα παιδιά ότι μια ώρα συνεχώς αναμμένο θα κάψει μόλις 1 κιλοβατώρα, δεν ξέρω. Ίσως τα καινούργια να μην είναι τόσο ενεργοβόρα όσο το δικό μου πενταετίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δες τα αμπερ τοτε και υπολογισε βασει του τυπου UxIxCosφ.

Στο περιπου παντα

Οπου cosφ=1(τοσο το θεωρει η ΔΕΗ) για εμας τους οικιακους καταναλωτες, ε?...ή εχω λαθος?

 

 

Πλάκα πλάκα, εντελώς τυχαία αυτό σκέφτηκα χτες και είδα ότι το απλό 9άρι που έχω εγώ αναγράφει ότι έχει ισχύ 2500 βατ. Τώρα γιατί λένε τα παιδιά ότι μια ώρα συνεχώς αναμμένο θα κάψει μόλις 1 κιλοβατώρα, δεν ξέρω. Ίσως τα καινούργια να μην είναι τόσο ενεργοβόρα όσο το δικό μου πενταετίας;

edited:Αυτα τα 2500 watt(που αντιστιχουν σε 8530btu) αναφερονται στη θερμοτητα που μεταφερει το κλιματιστικο,οχι στην ενεργεια που καταναλωνει.

Επεξ/σία από anrim27
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...