Προς το περιεχόμενο

Air condition και κατανάλωση ρευματος


Fan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν περιμενα να βγάλω μεροκάματο απο σας....σώθηκα....εγώ να βοηθήσω ηθελα αλλα αν νομίζεις οτι ξερεις περισσότερα δικαιωμά σου...........αν και εγω δέν σε κοροιδεψα ποτέ ετσι?????

 

Και ο μετρητής σου εδειχνε 900watt συνέχεια δηλαδή???

 

Δεν καθομαι να ασχοληθώ καν μαζί σου γιατι αν δεν είχα πτυχίο δεν θα αυτοχαρακτιριζόμουνα ηλεκτρολόγος φιλε.........

150-200W συμπιεστή δεν έχουν ούτε οι μικρότερες μονάδες της αγοράς στα 2kW, μήπως είδες μόνο τους ανεμιστήρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο μετρητής σου εδειχνε 900watt συνέχεια δηλαδή???

Να στο κάνω λιανά. Στα συμβατικά κλιματιστικά δείχνει συνέχεια 900 όταν δουλεύει ο κομπρέσορας, όταν θα σταματήσει για οποιοδήποτε λόγο θα γράφει μόνο την κατανάλωση του ανεμιστήρα, συνήθως κάτω από 100. Στα inverter δεν δείχνει σταθερή κατανάλωση, παίζει ένα 20% ας πούμε πάνω κάτω.

Δεν καθομαι να ασχοληθώ καν μαζί σου γιατι αν δεν είχα πτυχίο δεν θα αυτοχαρακτιριζόμουνα ηλεκτρολόγος φιλε.........

Και εγώ αυτοχαρακτηρίζομαι ηλεκτρολόγος, μηχανικός, φιλόλογος, οδοντίατρος, αρχιτέκτονας, δικηγόρος, δασοπόνος... Μην τολμήσει να με διαψεύσει κανείς, γιατί αν δεν είχα τα αντίστοιχα πτυχία δεν θα αυτοχαρακτηριζόμουν όλα αυτά :P
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να στο κάνω λιανά. Στα συμβατικά κλιματιστικά δείχνει συνέχεια 900 όταν δουλεύει ο κομπρέσορας, όταν θα σταματήσει για οποιοδήποτε λόγο θα γράφει μόνο την κατανάλωση του ανεμιστήρα, συνήθως κάτω από 100. Στα inverter δεν δείχνει σταθερή κατανάλωση, παίζει ένα 20% ας πούμε πάνω κάτω

 

Αυτό ακριβώς προσπαθώ να σου εξηγήσωωωω.........(αλλα δικό μου το φταίξιμο στον τρόπο που το έθεσα...) Εγώ σου ειπα οτι η κατανάλωση του σε 24 ώρες ανοιχτό, ΔΕΝ είναι 900 ή 1200 η και παραπάνω γιατι αν ήξερες, απο τις 24 ώρες που θα το έχεις εσύ στο 20οC ας πούμε, τις 10 και ούτε θα δουλέυει με 900watt που λες.....ΑΑΑΡΑ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ 900watt....Αυτό προσπαθώ να σας εξηγήσω.........Όπως και ένας καυστήρας ,για παράδειγμα, που λειτουργεί με πετρέλαιο για να ζεσταίνει σωματα (καλοριφέρ) ΔΕΝ ΚΑΙΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΟΟΟΟΟΟΟ και οταν ξαναζεσταίνει το νερό, δέν καίει τοσο όσο στην αρχή που το έθεσες σε λειτουργεία........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα κλιματιστικά έχουν 2 μοτέρ που δουλεύουν με ρεύμα και αυτά είναι συνολικής ισχύς 150-200watt και τα 2 μαζί το πολύ!!!

Εγώ σου ειπα οτι η κατανάλωση του σε 24 ώρες ανοιχτό

Ή εγώ έχω τεράστιο πρόβλημα αντίληψης, ή εσύ προσπαθείς να συμμαζέψεις τα ασυμάζευτα!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

For the record. Τα ac έχουν 4 κινητήρες συνήθως. Τον ανεμιστήρα στην εξωτερική μονάδα, τον συμπιεστή στην εξωτερική μονάδα, τον ανεμιστήρα στην εσωτερική μονάδα και τον κινητήρα για τον ρυθμιστή ροής.

 

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

For the record. Τα ac έχουν 4 κινητήρες συνήθως. Τον ανεμιστήρα στην εξωτερική μονάδα, τον συμπιεστή στην εξωτερική μονάδα, τον ανεμιστήρα στην εσωτερική μονάδα και τον κινητήρα για τον ρυθμιστή ροής.

 

:P

Ξέχασες τον "κινητήρα" που ανοιγοκλείνει τις γρύλλιες :P
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

For the record. Τα ac έχουν 4 κινητήρες συνήθως. Τον ανεμιστήρα στην εξωτερική μονάδα, τον συμπιεστή στην εξωτερική μονάδα, τον ανεμιστήρα στην εσωτερική μονάδα και τον κινητήρα για τον ρυθμιστή ροής.<br><br> :P

Και εσυ που τα ξερεις αυτα, πτυχιο εχεις; Αν δεν εχεις εγω δεν σε πιστευω.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Όχι φίλος, μόνο τα ταμπελάκια κοιτάω. Τα οποία τυγχάνει να γράφουν τουλάχιστον 900watt στα μικρότερα της αγοράς των 9.000btw. Και παραδόξως το ίδιο περίπου έδειξε και ο μετρητής κατανάλωσης ενέργειας όπου τον χρησιμοποίησα.

 

Αυτό που αναγράφουν τα ταμπελάκια συνήθως είναι η μέγιστη ονομαστική ισχύς ή η μέγιστη ονομαστική ισχύς υπό κάποιες συνθήκες ( δεν θυμάμαι τί απο τα 2 ισχύει..) Δεν λέει τίποτα αυτό παρά μόνο είναι μια ένδειξη  και μόνο. Τι πραγματικά καίει το κλιματιστικό θα το βρεις με μετρητή κατανάλωσης. Ειπαμε.... τα ινβέρτερ ΔΕΝ έχουν σταθερή κατανάλωση και πέρα απο αυτό αν κάποιος σου πει οτι το ταδε κλιματιστικό στην κρεβατοκάμαρα καίει μιση κλοβατορα , αν πας να βάλεις το κλιματισιτκό το ίδιο στη δικιά σου κρεβατοκάμαρα (ίδια σε μέγεθος) δεν θα είναι το ίδιο στη κατανάλωση κατά μεγάλη πιθανότητα. Η κατανάλωση της μονάδας εξαρτάται από τις μονώσεις του κτίριου, από το προσανατολισμό του δωματίου απο τις επιφάνειες που εκτίθονται στο εξωτερικό περιβάλλον απο την τεχνολογια των κουφωμάτων απο την εξάλλειψη θερμογεφυρών  και απο πολλά άλλα. Μπορώ να σου πώ ότι ένα κλιματιστικό που καίει σε ενα τυπικό αμόνωτο σπίτι στην Αθήνα 0.5 kwh σε ένα άρτια μονωμένο σπίτι υψηλής τεχνολογίας και σχεδίασης αυτή τη μισή kwh μπορεί να στη κάψει σε  12 ώρες συνεχόμενης λειτουργίας τουλάχιστον.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Κοιταζα στο σκρουτζ και δεν μπορω να καταλαβω που ακριβως αναφερεται η καταναλωση των κλιματιστικων σε W ή kW.

Ας πουμε αυτο...

https://www.skroutz.gr/s/3269168/LG-Prestige-H12AK.html

 

Ξερω να υπολογιζω την καταναλωση σε χρηματα, αλλα δεν μπορω να καταλαβω στα τεχνικα χαρακτηριστικα που αναφερεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως απλά δεν αναφέρεται η κατανάλωση ρεύματος?

Γιατι οχι ομως? Σε ολες τις αλλες συσκευες αναφερει(πχ τηλεορασεις,σιδερα,ανεμιστηρες κλπ)....στα air condition που παιζει και σημαντικο ρολο στην αποφαση σου αν θα το αγορασεις ή οχι, γιατι δεν το αναφερουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω, μόνο να κάνω εικασίες μπορώ. Στα σίδερα, στους ανεμιστήρες, στα μίξερ, στις λάμπες κτλ η κατανάλωση σε watt είναι ενδεικτική της ισχύος, άρα το πιο σημαντικό στοιχείο. Στις τηλεοράσεις δεν νομίζω να γράφουν κατανάλωση σε watt στα βασικά χαρακτηριστικά. Στα κλιματιστικά πάντως και ειδικά στα inverter το σημαντικό είναι ο βαθμός απόδοσης, ο οποίος αναφέρεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...