Προς το περιεχόμενο

Air condition και κατανάλωση ρευματος


Fan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

SEER/EER: 8.9 W/W

SCOP/COP: 5.1 W/W

 

ΨΥΚΤΙΚΗ ΑΠΟΔΟΣΗ W (Ελάχ./Ονομαστική/Μέγ.)

300 / 3500 / 4040

 

 

The average power usage may also be calculated more simply by:

Average power = (BTU/h) / (SEER) = 5000 / 10 = 500 W

Οπότε:

3500 / 8,9 = 393 W (EER)

ή

3500 / 5,1 = 686 W (COP)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω, μόνο να κάνω εικασίες μπορώ. Στα σίδερα, στους ανεμιστήρες, στα μίξερ, στις λάμπες κτλ η κατανάλωση σε watt είναι ενδεικτική της ισχύος, άρα το πιο σημαντικό στοιχείο. Στις τηλεοράσεις δεν νομίζω να γράφουν κατανάλωση σε watt στα βασικά χαρακτηριστικά. Στα κλιματιστικά πάντως και ειδικά στα inverter το σημαντικό είναι ο βαθμός απόδοσης, ο οποίος αναφέρεται.

Μπορει μεσω του βαθμου αποδοσης να υπολογιστει η καταναλωση?

------

Ακυρο,τωρα ειδα το τελευταιο ποστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι οπως τα λεει ο φιλος NT1G ειναι.

 

Μιλαμε οτι εχει τρελη αποδοση το συγκεκριμενο ε...? 

Για ποιό κλιματιστικό συζητάμε?

 

Μπορει μεσω του βαθμου αποδοσης να υπολογιστει η καταναλωση?

------

Ακυρο,τωρα ειδα το τελευταιο ποστ.

Όχι δεν μπορείς με ακρίβεια μόνο προσεγκιστικά γιατί η τελική κατανάλωση θα εξαρτηθεί και απο το χώρο που βρίσκεται το κλιματιστικό (μονώσεις κτλ ) Επίσης  οι συντελεστές COP και EER μεταβάλλονται ανάλογα τις συνθήκες που επικρατούν π.χ εξωτερική θερμοκρασία .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν το ptrestige είναι απο τα πιο οικονομικά κλιματιστικά σε κατανάλωση αυτή τη στιγμή. Είναι απο τα τοπ 3 του εμπορίου σε κατανάλωση. Επίσης είναι άριστο σε όλα του . Αν και τα LG έχουν τα προβληματάκια τους, το prestige θεωρείται αξιόπιστο . 

Η κατανάλωση του 393 watt που υπολογίσε πρέπει να ναι κατανάλωση κατα μέσο όρο καθ όλη την διάρκεια του εποχιακού κύκλου ψύξης (κατα την άποψη μου αυτό μιας και το SEER είναι εποχιακός βαθμός απόδοσης.)

 

Καλό είναι αν κάποιος σκεφτεί να πάρει το prestige μιας και έχει πολυ εξειδικευμένα φίλτρα να μάθει πόσο συχνά πρέπει να αλλάζονται και το κόστος αυτών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Εχω δει στην αγορά τελευταία τον θερμοπομπό ....ξέρει κανείς αν καίει περισσότερο από το αιρ κοντίσιον ? 

Θέλω να ζεστάνω ένα δωμάτιο 10χ10 , έχω ένα κλιματιστικό ινβέρτερ , αλλά είπα μήπως είναι καλύτερα να πάρω μια από αυτες τις σόμπες, για χαμηλότερη κατανάλωση . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δει στην αγορά τελευταία τον θερμοπομπό ....ξέρει κανείς αν καίει περισσότερο από το αιρ κοντίσιον ? 

Θέλω να ζεστάνω ένα δωμάτιο 10χ10 , έχω ένα κλιματιστικό ινβέρτερ , αλλά είπα μήπως είναι καλύτερα να πάρω μια από αυτες τις σόμπες, για χαμηλότερη κατανάλωση . 

Το κλιματιστικό και γενικότερα οι αντλίες θερμότητας είναι με διαφορά η πιο οικονομική λύση θέρμανσης και ψύξης. Μην το συζητάς καθόλου. Ενα κλιματιστικό για υπνοδωμάτιο σε σύγκριση με μια συσκευή που χρησιμοποιεί ηλεκτρικό ρεύμα (θερμάστρα καλοριφερ λαδιού θερμοπομπός) μπορεί να έχει έως και 5 φορές μικρότερη κατανάλωση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ ....ναι , και ειδικά αν πρόκειται για μεγάλους χώρους .....και στην θέρμανση δεν είναι τόσο μεγάλη η κατανάλωση του κλιματιστικού , όσο στην ψύξη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Ελα ρε τοτε παιζει να σε ξερω :P

Εγω τελειωσα το 10 και ορκιστηκα το 11, μηπως εισαι σαλονικιος ?

 

Mπαινω να διαβασω, παρ'ελπιδα, πρακτικα στοιχεια για την καταναλωση ενος κλιματιστικο και τα οφελη του ισως εναντι αλλων μορφων θερμανσης χωρων και αντ'αυτου, διαβαζω αυτο το παραληρημα.

Προς το συναδελφο ηλεκτρολογο μηχανικο, ναι ειμαι κι εγω: το οτι θα επρεπε να ντρεπεστε για ολες αυτες τις κορωνες, τις φανφαρες, την στειρα και σχεδον λανθασμενη επιδειξη βασικων κατα τ'αλλα γνωσεων και τη ρετσινια ειναι το λιγοτερο. Το χειροτερο ειναι οτι τα κανετε εις βαρος ολων οσων μπαινουν να ενημερωθουν σωστα εδω και διαβαζουν τις δικες σας φαντασιοπληκτες υπεροπτικες μxxxς.

 

Απο τη στιγμη που ΔΕΝ γνωριζω, παρολο που το σπουδαζω αλλα ΔΕΝ το εχω υπολογισει ακομα επακριβως σε πρακτικη βαση, ΡΩΤΩ οσους ξερουν, απο τεχνικους εως νοικοκυρηδες που ξερουν απο πρακτικες καταναλωσεις και διαφορα στους λογαριασμους. 

 

Και το δικο μου ερωτημα ειναι: συμφερει μια αντλια θερμοτητας ή κλιματιστικα ξεχωριστα σε δωματια ; Και απο αποψη αρχικης επενδυσης/αποσβεσης και κυριως καταναλωσης/καλυψης χωρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πληροφοριακα να γνωριζετε πως ολα τα αεροθερμα και οτιδηποτε εχει να κανει με θερμανση μεσω ηλεκτρικου ρευματος,απλα

καινε τα κερατα τους :)

για οσους τωρα εχουν καλοριφερ και ειναι με φετες και οχι panel,για μεγαλυτερη ομοιομορφη θερμανση και πιο αποδοτικη

μπορειτε να βαλετε στο πισω μερος του καλοριφερ αλουμινοχαρτο,(η λεια επιφανεια θα κοιτα προς εσας) ή ακομα και γυαλι-καθρεφτη!

για οσους δεν ειναι του χωρου με απλα λογια η θερμοτητα προσκουει στο αλουμινοχαρτο/καθρεφτει και τον 

οδηγει προς τα εξω με αποτελεσμα η θερμοτητα ναναι στον χωρο και οχι στον τοιχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ ....ναι , και ειδικά αν πρόκειται για μεγάλους χώρους .....και στην θέρμανση δεν είναι τόσο μεγάλη η κατανάλωση του κλιματιστικού , όσο στην ψύξη....

Αναποδα...Στην θερμανση καινε περισσοτερα watt απο οτι στην ψυξη.Εχουμε 2 διαφορετικα μεσα στο σπιτι και το τσεκαρα και στα δυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναποδα...Στην θερμανση καινε περισσοτερα watt απο οτι στην ψυξη.Εχουμε 2 διαφορετικα μεσα στο σπιτι και το τσεκαρα και στα δυο.

Αυτό που πάντα ισχύει είναι ότι στην θέρμανση ο συντελεστής απόδοσης είναι μικρότερος απο τον συντελεστή απόδοσης στην ψύξη. Ποτέ δεν γίνεται το ανάποδο . 

 

Τώρα το περισσότερα watt δεν σημαίνει πάντα σημαντική διαφορά. Μπορεί να υπάρχει μια διαφορά των 60 watt π.χ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

SEER/EER: 8.9 W/W

SCOP/COP: 5.1 W/W

 

ΨΥΚΤΙΚΗ ΑΠΟΔΟΣΗ W (Ελάχ./Ονομαστική/Μέγ.)

300 / 3500 / 4040

 

 

 

Οπότε:

3500 / 8,9 = 393 W (EER)

ή

3500 / 5,1 = 686 W (COP)

 

Καλησπέρα, αναβιώνω αυτό το θέμα γιατί ψάχνομαι λίγο με την κατανάλωση ενός A/C μιας και θέλω να αγοράσω ένα νέο.

Στο παράδειγμα που δίνεται, βλέπω ότι τα BTU του συγκεκριμένου είναι (ελάχιστη 1024, ονομαστική 11942, μέγιστη 13789 ). Στον τύπο γιατί χρησιμοποιείτε το νούμερο 3500 για τα ονομαστικά BTU αντί για τα 11942?

 

Θέλω να δω πόσο καταναλώνει ένα νέο A/C , πχ το inventor life το 16ρι σε σχεση με το general electric as1ah12dwf03 που έχω...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

παιδιά για να μην ανοίγω άλλο θέμα μπορεί καποιος να με βοηθήσει να υπολογίσω το παρακάτω.

 

Μικρό σπίτι καπου στην μέση κλιματιστικό παλιό της πλάκας (οχι inverter) που δουλευει στο τέρμα (30C δειχνει η ενδειξη) και παλι αααααμα ζεστάνει (φτανει την θερμοκρασία στους 23C αν δουλέψει αρκετά, τωρα που έξω έχει #$@κρυο)

Το κλιματιστικό γράφει:

-- 11000B (αρα ειναι 11άρι ;)

-- για το heat λέει 1250W περίπου αλλα κάτω κατω σαν γενική κατανάλωση γράφει maximum 1600W

-- αν θέλετε και amper στο heat γράφει 5.6A

 

είναι η απλή λογική οτι θα κάψει 1.6kw ανα ώρα αν ειναι στο τέρμα όπως τώρα ή ισχύει κάτι άλλο με τα amper κτλπ;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...