Προς το περιεχόμενο

Πάνελ υπέρυθρης θερμανσης


CoOliO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το ειδα μετα ματια μου και δεν το πιστευα.Εδωσα σ'ενα φιλο τον μετρητη ενεργειας που εχω και το εβαλε σε ενα εννιαρι TOYOTOMI INVERTER και το αναβε καθε μερα στο δωματιο το παιδικο και το αφηνε ανοιχτο ολο το βραδυ και αρκετες ωρες το απογευμα επι 5 ημερες και ο μετρητης εγραψε 176ευρω το χρονο ναδουλευει 24ωρες επι 365, ημερες  0,33 στι 22ωρες επαθα πλακα.

 

Εννοείς ότι καιει λίγο.

 

Γενικώς η πιο φθηνή και αποδοτική μέθοδος θέρμανσης είναι με αντλια θερμότητας  (κοινώς κλιματιστικά)

Ενα συμβατικο κλιματισιτκό για δωμάτιο καίει 800-900 watt και αποδίδει περίπου 3,4 (cop) φορές περισσότερο. Δηλαδή σαν να καίει ένα σώμα καλοριφέρ απόδοσης 3.000 watt  αλλά να καταναλώνει 900 watt.

 

Ειδικά αν πας σε inverter. Εδω να τονίσω ότι υπάρχουν πολλα inverter που σε αποψη κατανάλωσης είναι η μέρα με την νύχτα . Καποια κιόλας ινβερτερ δεν έχουν σοβαρή διαφορά στην εξοικονόμηση ενέργειας από τα συμβατικά.

 

Πάντως αυτή την στιγμή υπάρχουν ινβερτερ για δωμάτια με μεγιστη κατανάλωση στην θέρμανση 550 watt και συντελεστη COP 5.5 

Oταν λέω μέγιστη πότε το κλιματιστικό δεν θα δουλεύει όλη την ώρα σε αυτή την ισχύ . Αν το καις κάποιες ώρες στην αρχή μέχρι να ζεστάνει το δωμάτιο θα δουλεύει στο φουλ και μετά θα πέφτει χαμηλά στην κατανάλωση μέχρι που όταν χρειαστεί θα ξανα ανεβάσει  την κατανάλωση αλλά όχι στο φουλ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πες μας ποια ειναι να ξερουμε κι εμεις,παω για αγορα ενημερωσε μας.

 

 


Εννοείς ότι καιει λίγο.

Γενικώς η πιο φθηνή και αποδοτική μέθοδος θέρμανσης είναι με αντλια θερμότητας  (κοινώς κλιματιστικά)
Ενα συμβατικο κλιματισιτκό για δωμάτιο καίει 800-900 watt και αποδίδει περίπου 3,4 (cop) φορές περισσότερο. Δηλαδή σαν να καίει ένα σώμα καλοριφέρ απόδοσης 3.000 watt  αλλά να καταναλώνει 900 watt.

Ειδικά αν πας σε inverter. Εδω να τονίσω ότι υπάρχουν πολλα inverter που σε αποψη κατανάλωσης είναι η μέρα με την νύχτα . Καποια κιόλας ινβερτερ δεν έχουν σοβαρή διαφορά στην εξοικονόμηση ενέργειας από τα συμβατικά.

Πάντως αυτή την στιγμή υπάρχουν ινβερτερ για δωμάτια με μεγιστη κατανάλωση στην θέρμανση 550 watt και συντελεστη COP 5.5 
Oταν λέω μέγιστη πότε το κλιματιστικό δεν θα δουλεύει όλη την ώρα σε αυτή την ισχύ . Αν το καις κάποιες ώρες στην αρχή μέχρι να ζεστάνει το δωμάτιο θα δουλεύει στο φουλ και μετά θα πέφτει χαμηλά στην κατανάλωση μέχρι που όταν χρειαστεί θα ξανα ανεβάσει  την κατανάλωση αλλά όχι στο φουλ.

 

Εαν δεν μπορεις στο σαιτ με πμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή και γω κοιτάζω για αγορά κλιματιστικού αυτες τι μέρες.
Παραθέτω κλιματιστικά αξιόπιστα  με υψηλούς συντελεστές απόδοσης για 9αρια κλιματιστικα (Υ/Δωματίου κοινώς )

1)http://gree.gr/main.asp?catid=4611  
υψηλή απόδοση με εγγύηση 5 χρόνια και 10 χρόνια στον συμπιεστή (η υψηλότερη εγγύηση μαζί με τα inventor)

2)http://www.climahellas.gr/shop/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=39&category_id=57&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=1  
2 χρόνια εγγύηση 5 χρόνια ο συμπιεστής. Tα Mitsubishi γενικώς εδώ και πολλά χρόνια θεωρούνται αξιόπιστα. Ειδικά τα Mitsubishi heavy industries . 

3) http://www.climahellas.gr/shop/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=510&category_id=135&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=1

2 χρόνια εγγύηση 5 χρόνια ο συμπιεστής.


Βέβαια υπάρχουν και άλλα υψηλής απόδοσης και αξιόπιστα κλιματιστικά στο εμπόριο αλλα αυτά τα παραπάνω ύστερα απο πολύ ψαξιμο είναι απο τα πιο αξιόπιστα.

Προσωπικές συμβουλές:

1) Γενικώς τα ινβερτερ είναι πιο ζημιάρικα από ένα συμβατικό κλιματιστικό. Επίσης τα ινβερτερ βγάζουν πρόβλημα συνήθως στις πλακέτες. Οι πλακέτες είναι πανάκριβες. Σε κάποια μοντέλα μπορεί να στοιχίζουν ακόμα και 250 ευρώ.
Γενικώς τα συμβατικά έχουν μικρότερο κόστος επισκευής είναι πιο απλοϊκά μηχανήματα και για αυτό θεωρητικά είναι πιο αξιόπιστα απο τα ινβερτερ
Συμβουλή: Εγω προσωπικά θα πάρω το πρώτο ινβερτερ που έχει 5 χρόνια εγγύηση στις πλακέτες και όχι 2 που δινουν συνήθως οι κατασκευαστές.

2) Γενικώς για τα samsung και lg ακούγονται πολλά προβλήματα.

3)  Οι συντελεστές COP και EER δείχνουν την ενεργειακή αποδοτικότητα των μηχανημάτων αυτών,Συγκεκρίμενα:

Οι όροι COP (Coefficient Of Performance) και EER (Energy Efficiency Ratio) περιγράφει τη θέρμανση και την ψύξη της αποτελεσματικότητας των κλιματιστικών. Δείχνουν τη σχέση της θέρμανσης ή ψύξης που παρέχεται από μια μονάδα σε σχέση με το ποσό των ηλεκτρικών εισόδου που απαιτείται για να το δημιουργήσει. Έτσι, αν ένα κλιματιστικό παράγει 5kW της θερμότητας από τη 1kW ηλεκτρική είσοδο,το COP του λέγεται ότι είναι 5,0. Ομοίως, αν ένα κλιματιστικό παράγει 5kW της ψύξης από 1kW ηλεκτρική ισχύ το EER του είναι,  5,0. Όσο υψηλότερη είναι η συντελεστές COP και EER, τόσο πιο ενεργειακά αποδοτικό είναι το κλιματιστικό.





 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο ποστ αλλά σε λάθος θέμα. Εξηγείς τα πλεονεκτήματα των a/c σε τόπικ για πάνελ υπέρυθρης θέρμανσης ;)

 

Αυτό με το COP / EER είναι ίσως το πιο σημαντικό στοιχείο σε ένα κλιματιστικό αλλά αναρωτιέμαι ποιος το ξέρει -εγώ πάντως μέχρι να διαβάσω το παρόν ποστ δεν είχα ιδέα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα πάνελ υπέρυθρης με βάση όσα έχω διαβάσει και όσα ξέρω λόγο σχολής (μηχανολογος μηχανικος ενεργειακού τομέα)

Είναι θεωρητικά τουλάχιστον ο πιο φυσικός τρόπος θέρμανσης αφού ο ήλιος μας ζεσταίνει με υπέρυθρη ακτινοβολία.
Τα πάνελ υπέρυθρης ζεσταίνουν με στόχευση. Δηλαδή ότι αντικείμενο βλέπει το πάνελ θερμαίνεται με την ακτινοβολία που εκπέμπει.
Επίσης τα πάνελ υπέρυθρης θερμαίνουν σώματα και αντικείμενα και ΟΧΙ τον αέρα. Συγκεκριμένα. Πρώτα θα θερμάνουν τα υλικά του περιβάλλοντος που  "βλέπουν" και ύστερα αργά πολύ αργά ζεσταίνεται η ατμόσφαιρα του περιβάλλοντος χώρου.  
Σαν θερμαντική λύση για μένα είναι ακατάλληλη για οικία. Καταρχάς πρέπει να βρίσκεσαι σε σημείο που το πάνελ σε βλέπει κατά δεύτερον για να θερμαίνεται ένας χώρος ικανοποιητικά και να υπάρχει η λεγόμενη θερμική άνεση πρέπει να γίνει μελέτη μηχανολόγου για να μπουν πανελς που να βλέπουν όλο το χώρο . . Για παράδειγμα αν έχεις ενα πανελ στο δωμάτιο και βλέπει την καρέκλα σου στο γραφέιο που κάθεσαι. Εκεί θα νιώθεις ζέστη αλλά όταν θα μετακινηθείς δεν θα είναι το ίδιο. Θα είναι πιο κρύα. 

Στο παρακάτω θέμα στο site των μηχανικών Ελλάδος έχει συζητηθεί αναλυτικά το θέμα της υπέρυθρης θέρμανσης απο πτυχιούχους και φοιτητές του κλάδου των μηχανικών. 

http://www.michanikos.gr/topic/3105-%CE%A5%CF%80%CE%AD%CF%81%CF%85%CE%B8%CF%81%CE%B7-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρίτη χρονιά τα χρησιμοποιώ για μόνιμη θέρμανση και αυτήν την αίσθηση της κριάδας που λες φίλιε Dare-Devil δεν την αισθάνθηκα.

τα δουλεύω με θερμοστάτη στους 22 βαθμούς μόνιμα ειμαι δεν ειμαι στο σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρίτη χρονιά τα χρησιμοποιώ για μόνιμη θέρμανση και αυτήν την αίσθηση της κριάδας που λες φίλιε Dare-Devil δεν την αισθάνθηκα.

τα δουλεύω με θερμοστάτη στους 22 βαθμούς μόνιμα ειμαι δεν ειμαι στο σπίτι.

Στείλε μου το μοντέλο να το δω. Είσαι σίγουρος ότι είναι υπέρυθρης; Δεν κυκλοφορούν μόνο πανελ υπέρυθρης στο εμπόριο . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

INTECH στα υπνοδωμάτια,κουζίνα,WC, και DYNATHERM στο σαλόνι.

Είναι τα γερμανικά πάνελ από την infraredpower, είναι λίγο ακριβά (κοντά στα 4000 χιλιάρικα) αλλά πίστεψέ με αξίζει τον κόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...
  • 10 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μαθήματα φυσικής :

 

Οποιοδήποτε σώμα με θερμοκράσια υψηλότερης των 0 βαθμών Kelvin (-273,15C) , εκπέμπει ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία. 

Η ισχύς της ακτινοβολίας σε κάθε συχνότητα προκύπτει από τον νόμο του Πλανκ.

 

Γενικά όσο η θερμοκρασία του σώματος αυξάνει , τόσο η ισχύς μετατοπίζεται προς το ερυθρό (νόμος μετατόπισης Βιέν).

Επίσης αντίστοιχα , όσο αυξανει η θερμοκρασία τόσο αυξάνει και η ισχύς και μάλιστα στην τέταρτη δύναμη. 

 

Με λίγα λόγια , τα πάνελ υπέρυθρης θέρμανσης, με θερμοκρασία λειτουργίας περίπου ~120-130C , μην περιμένετε από αυτά να εκπέμπουν και πολύ ισχύ. 

Βέβαια έχουν μεγάλη επιφάνεια ενω η μικ΄ρη θερμοκρασία τους , επιβάλλεται για λόγους προστασίας από ατυχήματα (και φανταζομαι για να μην φαίνονται τρομαχτικά στην όψη...)

 

Γιατί όμως τα λέμε υπερυθρά , αφού ΟΛΕΣ οι συσκευές που προσπαθούν να μας ζεστάνουν , εκπέμπουν υπέρυθρες?

Έχει να κάνει με το ποσοστό. 

Δλδ ένα αερόθερμο αποδίδει υπερυθρες ένα ελάχιστο ποσοστό (από την αντίσταση που ερυθροπυρώνει) , ενώ το συντριπτικό ποσοστό με συναγωγή. Πόσο? Ας πούμε 5% ακτινοβολία και 95% συναγωγή. 

Ένα κονβέκτορ , αποδίδει και υπέρυθρες και συναγωγή μιας και ζεσταίνει τον αέρα από πάνω και μέσα στις φέτες , ο οπόιος ανέρχεται και νέος αέρας έρχεται να καλύψει το κενό κτλ. Πόσο? 

Ας πούμε 90% συναναγωγή και 10% ακτινοβολία. 

Το καλοριφέρ λαδιού , αποδίδει και υπέρυθρες και συναγωγή μιας και ζεσταίνει τον αέρα από πάνω και μέσα στις φέτες , ο οπόιος ανέρχεται και νέος αέρας έρχεται να καλύψει το κενό κτλ. Πόσο? Λόγω μεγαλύτερης επιφάνειας προς τα εμάς, περισσότερο. Όχι και πολύ παραπάνω όμως. 

Ας πούμε 80% συναναγωγή και 20% ακτινοβολία. 

Το πάνελ? Απλά μιας και είναι σχεδόν δισδιάστατο, αποδίδει την μεγαλύτερη ισχύ του , υπό μορφής ακτινοβολίας.  Πόσο ? Να πω 95% ακτινοβολία και 5% συναγωγή. 

 

Με λίγα λόγια απλά αλλάζει κάθε φορά το ποσοστό μοιράσματος της εισερχόμενης ισχύος.

 

Πιάστε την τελευταία πρόταση. Σημαίνει ότι όλα τα μέσα απλά αποδίδουν διαφορετικά. Αλλά τελικά το ίδιο. Αυτό που αλλάζει είναι η αίσθηση. 

Σε κάθε πε΄ριπτωση ¨ΟΛΕΣ οι συσκευές με ρεύμα με βαθμό απόδοσης που έχουν κοντά στο 1, θα κάψουν το ΙΔΙΟ ρεύμα. (φυσικά εξαίρεση τα κλιματιστικά που δεν παράγουν ενέργεια πό το μηδέν αλλά την μεταφέρουν)

 

Υ.Γ. Δεν είμαι μηχανολόγος μηχανικός , όσοι είδαν λάθοι στα λεγόμενά μου , ζητώ κατανόηση και για πλήρη εξήγηση , κοιτάξτε το πολύ αξιόλογο θέμα εδώ http://www.monachos.gr/forum/showthread.php/1694-%CE%A5%CF%80%CE%AD%CF%81%CF%85%CE%B8%CF%81%CE%B7-%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%AF%CE%B1

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

INTECH στα υπνοδωμάτια,κουζίνα,WC, και DYNATHERM στο σαλόνι.

Είναι τα γερμανικά πάνελ από την infraredpower, είναι λίγο ακριβά (κοντά στα 4000 χιλιάρικα) αλλά πίστεψέ με αξίζει τον κόπο.

 

4000 ? Όχι ευχαριστώ. Κάνω μόνωση στο σπίτι, τοποθετώ και τα πλέον οικονομικότερα κλιματιστικά και είμαι κομπλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...