Προς το περιεχόμενο

Router ZTE ZXHN H108NS από ΟΤΕ


toni50

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αν/οταν το παρω αποφαση παντως να το αλλαξω σ αυτο θα παω:

http://www.e-shop.gr/tp-link-td-w8980-n600-wireless-dual-band-gigabit-adsl2-pstn-modem-router-p-PER.612572

υπαρχει και το 9980 που ειναι και vdsl με μικρη οικονομικη διαφορα.

γιατι ειμαστε καρμιριδες ρε φιλε απ την μια κ απ την αλλη δεν ανεχομαστε να ειναι δικια τους δουλεια να μας βρουν ρουτερ που να δουλευει κ να μας δινουν την π@π@ρια, τεσπα, εγω το εστρωσα καπως, βρηκα καναλι που παει καλα, ζητημα ειναι αν θα μου κανει μια μανουρα στο wifi στις 1-2 μερες, αλλα αντικατεστησα κ τους drivers του laptop γιατι εχω την εντυπωση οτι κιν π.χ. ηταν συνδεδεμενο κ στο λαπτοπ επεφτε, μου ζηταει η μς να κανει update, αμ δε; :P

ο παροχος θα προσπαθησει να σου δωσει κατι που ειναι φτηνο και δειχνει οτι παιζει.δηλαδη αβερτα zte.τωρα οτι πχ δεν εχει μεγαλη εμβελεια ή δεν ξερω τι δεν τον ενδιαφερουν.εκει πας και παιρνεις κατι εσυ απο το εμποριο.και πλεον σε adsl με λιγα λεφτα βρισκεις καλα ρουτερ.το δυσκολο ειναι στο vdsl που ειναι ολα πιο ακριβα.αλλα σε adsl ακομα και να tp link  των 30 ευρω ειναι πιο καλο απο το zte,huawei και διαφορα τετοια.ακομα και τα Thomson,technicolor ειναι πολυ καλυτερα και πιο σταθερα απο τα zte.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

 

Σύμφωνα με την ιστοσελίδα της φορθνετ έχουμε το τελευταίο φιρμγουερ. Γενικά υπήρχαν περίοδοι που το έκανε αυτό. Κάποια στιγμή το καλοκαίρι αλλα σταμάτησε και τώρα ξανά από Δεκέμβρη μέχρι Φλεβάρη κάθε μερα. Εννοείται πως φορτωναν το πρόβλημα σε εμάς παρόλο που από τότε που είχε γινει το πρόβλημα παίρνουμε πια καλώδιο κατευθείαν από την είσοδο της πολυκατοικίας. Και οι αποσυνδέσεις έφταναν στο αποκορύφωμα όταν είχε χαλια καιρο. Το οποιο μας κάνει να πιστεύουμε ότι φταίει κάτι εξωτερικά από το καφαο μέχρι το σπίτι. Η φορθνετ είπε δεν υπάρχει θέμα και ότι δεν μπορούν να στείλουν αίτημα διερεύνησης στον ΟΤΕ. Κάναμε φορητότητα στο ΟΤΕ, έκανε αντιπρόταση η Φορθνετ με καλύτερες τιμές και δωρεάν νέο εξολισμο και τεχνικό, είπαμε ΟΚ, όμως ο ΟΤΕ μας πηρε αρχες του μηνα με το έτσι θέλω και τώρα, μετά από ένα μηνα, θα ξαναγυρίσουμε στην φορθνετ. Πάντως, όπως είπα, μόλις μπήκε ο μηνας και μας πηρε ο ΟΤΕ, έγινε 1 αποσύνδεση που πηρα χαμπάρι. Εκεί που ήταν στάνταρ 5 -10 την ημερα. Υποψιάζομαι ότι όταν γυρίσουμε φορθνετ θα ξεκινήσουν ξανά. Το χειρότερο είναι ότι τις 5 την ημερα το θεωρούσαν φυσιολογικό από την υποστήριξη πελατών της φορθνετ. Τραγικοί!

 

Και τελικά σήμερα μετά από 2 μήνες σχεδόν ήρθε ο τεχνικός(εννοείται πως μετά που κάναμε παράπονα σε κατάστημα ότι μας ξέχασαν) και είπε ότι όλα είναι τέλεια στην γραμμή και έβαλε το πεταμένο ZTE στην θέση του Thompson με την δικαιολογία πως το άλλο ήταν πολύ παλιό και αυτό έχει πολύ καλύτερο wifi. Ευτυχώς εγώ έχω AP που έρχεται στην σοφίτα και αδιαφορώ τι θα γίνει με το πεταμένο wifi του ZTE. Ελπίζω να μην ξεκινήσουν αποσυνδέσεις όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ σιγουρα μπορει το thomson να εχει παθει κατι αλλα σιγουρα και το zte δεν ειναι ουτε πιο σταθερο απο το thomson ουτε εχει καλυτερο wifi.

αν τωρα ειναι θεμα χαλκου για αυτο και γινεται οταν αλλαζει ο καιρος πχ βροχη τοτε το προβλημα αυτο θα μεταφερθει σε οποιο παροχο και να εισαι και θα συνεχισει το προβλημα ασχετα με τον εξοπλίσμο που εχεις πανω.απλα το ποσες φορες θα πεφτει εχει να κανει και με το ποσο σταθερα μπορει ενα adsl router να κρατησει την γραμμη. το thomson φημιζεται να παιζει αρκετα καλα ακομα και σε χαλια γραμμες συγκριτικα με αλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έχει ξεμείνει ένα zte και θέλω να το χρησιμοποιήσω σαν access point και switch. Η συνδεσμολογία μου φαίνεται στην παρακάτω εικόνα. Τερματίζω ένα plc στο zte και από εκεί τροφοδοτώ με utp ένα tenda access point και ένα desktop pc.

Το τέντα δουλεύει πράγμα που σημαίνει ότι to zte λειτουργεί σαν switch.

Το wifi δουλεύει (έχω ίδιο ssid, channel, password και στα τρία wifi).

Αυτό που δεν δουλεύει είναι η σύνδεση στο pc που το συνδέω κατευθείαν με το zte.

Έχω βάλει διαφορετική ip sto zte απ’ ότι στο κυρίως router κι έχω κλείσει dhcp αλλά δεν. Αρχικά δούλευε το pc αλλά δεν δούλευε το wifi μετά κάτι πείραξα και τώρα ισχύει το ανάποδο. Καμια ιδέα?

 

[spoiler][img=http://s16.postimg.org/44iws1e6d/1os.png]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.σε ολα κλειστος ο dhcp εκτος απο το adsl router.

β.ολα διαφορετικη ip αλλα στο ιδιο δικτυο.

γ.ιδιο κλειδωμα ιδιο ssid αμα θες αλλα5 καναλια διαφορα.βαλε 1-6-11.οχι 12 οχι 13 δεν τα πιανουν καποιες συσκευες.οχι auto.

το ευρος του Dhcp να μην δινει καποια διευθυνση απο αυτην που ειναι τα 3 ρουτερ.

δ.δεν γινεται να μην παιζει:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

σε καποια ρουτερ οταν πας στο wireless υπαρχει επιλογη για wifi power ή οπως αλλιως μπορει να το γραφει.και ειτε το γραφει σαν low,med,high ειτε σαν Πχ 10 dbm 15 dbm 20 dbm ειτε σαν ποσοστο επι τις 100.δεν εχουν ολα τα ρουτερ αυτην την επιλογη και το συγκεκριμενο δεν νομιζω να την εχει.συνηθως καποια παιζουν στο max απο default που ειναι 100mw.

ξερω λογικα δεν παιζει δυνατα το ασυρματο.δεν με παραξενευει.100000 τοπικς για προβληματα με το wireless του zte.για μενα πεταξε το και παρε κατι αλλο.δεν το θεωρω καν ρουτερ αυτο.διακοσμητικο ειναι παρα ρουτερ.αρκετα προβληματα και στο wifi μικρη εμβελεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To router αυτό, όπως και ό,τι άλλο έδινε παλιότερα, μπορείς να τα κρατήσεις άμα φύγεις από τον οτε;

παλια ο οτε το χαριζε πλεον το δινει σαν δανεικο οποτε μετα το επιστρεφεις.αλλωστε τι να κρατησεις απο αυτο.ουτε 5 ευρω δεν αξιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μέχρι πρόσφατα χρησιμοποιούσα το Netgear DGN3500, όμως επειδή έχει αρχίσει κάτι προβλήματα με το power button (για να το κρατήσω on, έπρεπε να κάνω πατέντες με σφήνες από οδοντογλυφίδες) αλλά και κάτι μπλοκαρίσματα περίεργα σε συσκευές, οπότε είπα να χρησιμοποιήσω προσωρινά το ZTE H108NS του ΟΤΕ. Επειδή έχω συσκευές στο σπίτι που χρειάζεται απαραιτήτως πρόσβαση στο internet, όπως συναγερμός, καταγραφικό κλπ διάβασα τις οδηγίες που δίνει ο ΟΤΕ για προώθηση θύρας, ακολούθησα τα βήματα όπως ανέφερε, δηλαδή πρώτα πήγα στο λογαριασμό ΟΤΕ και απενεργοποίησα την προστασία από κακόβουλο λογισμικό, μετά πήγα στις ρυθμίσεις του modem ZTE, στο ΝΑΤ και μετά Virtual Server, καταχώρησα τις συγκεκριμένες θύρες με τις εσωτερικές ip που έχουν οι συσκευές, έδωσα και username/password για το dyndns, όμως δεν δουλεύει τίποτα!!! Μου ξεφεύγει κάτι; Θα παρακαλούσα για την βοήθεια όσων γνωρίζουν, ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι πρόσφατα χρησιμοποιούσα το Netgear DGN3500, όμως επειδή έχει αρχίσει κάτι προβλήματα με το power button (για να το κρατήσω on, έπρεπε να κάνω πατέντες με σφήνες από οδοντογλυφίδες) αλλά και κάτι μπλοκαρίσματα περίεργα σε συσκευές, οπότε είπα να χρησιμοποιήσω προσωρινά το ZTE H108NS του ΟΤΕ. Επειδή έχω συσκευές στο σπίτι που χρειάζεται απαραιτήτως πρόσβαση στο internet, όπως συναγερμός, καταγραφικό κλπ διάβασα τις οδηγίες που δίνει ο ΟΤΕ για προώθηση θύρας, ακολούθησα τα βήματα όπως ανέφερε, δηλαδή πρώτα πήγα στο λογαριασμό ΟΤΕ και απενεργοποίησα την προστασία από κακόβουλο λογισμικό, μετά πήγα στις ρυθμίσεις του modem ZTE, στο ΝΑΤ και μετά Virtual Server, καταχώρησα τις συγκεκριμένες θύρες με τις εσωτερικές ip που έχουν οι συσκευές, έδωσα και username/password για το dyndns, όμως δεν δουλεύει τίποτα!!! Μου ξεφεύγει κάτι; Θα παρακαλούσα για την βοήθεια όσων γνωρίζουν, ευχαριστώ!

το αφηνεις στην ακρη και αγοραζεις καποιο αλλο ρουτερ.απο οτι φαινεται ολα τα εχεις κανει σωστα.οταν κλεισεις την αυξημενη ασφαλεια του οτε μην ξεχασεις να κανεις Reboot το ρουτερ ή εστω disconnect/connet για να παρει την αλλαγη.

 

Τελικά αυτό το ZTE βράχος!!! Κολλήματα συνέχεια δεύτερη μέρα συνεχόμενη!

τερας ρουτερ αυτο το zte.κανει για διακοσμητικο για να ακουμπας το αναψυκτικο πανω αλλα για ρουτερ δεν κανει.μην παιδευεσαι αδικα.απλα πηγαινε παρε καποιο αλλο οπως ειχες πριν για να κανεις την δουλεια σου σαν ανθρωπος.κλεισει και Firewall στο ρουτερ μηπως σε κοβει κατι εκει.

υπαρχει sticky για αγορα ρουτερ και επισης αν παρεις κατι καλο θα ηταν να δεις και κατι σε vdsl για μελλοντικη χρηση για να μην ξαναγοραζεις.για το Netgear ή μπορεις να κολλησεις τον διακοπτη μονιμα ανοιχτο εξωτερικα του ρουτερ ειτε κολληση μεσα για να ειναι ανοιχτο.για τα κολληματα μπορεις να δεις μηπως στρωσει με Firmware update εκτος αν εχει αρχισει να χαλαει(πχ κανας πυκνωτης κτλ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:-D

Σωστός!

Όπως το είπες, ακολούθησα τις οδηγίες, αλλά δεν μας κάνει την τιμή! Κατά περιόδους επιτρέπει μόνο στο συναγερμό του ενός διαμερίσματος να μπαίνει. Τέλος πάντων, η επιλογή πάλι ενός modem με κουράζει και μόνο στη σκέψη, αν και κάποιο διάστημα πριν ξεκίνησα μία προσπάθεια αλλά το παράτησα λόγω χρόνου κυρίως. Στο netgear είχα περασμένη έκδοση amod και ειδικά με την τελευταία έφαγε κόλλημα μεγάλο, αλλά και με τις προηγούμενες εκδόσεις που είχε κατά διαστήματα κολλούσε ενώ άλλες φορές έδινε ιντερνετ, πλην όμως πολλές από τις συσκευές (όχι όλες) πάλι κατά καιρούς κολλούσαν! Για να μη κουράζω και βγαίνω και εκτός θέματος, θα συνεχίσω την αναζήτηση για modem από ότι βλέπω! Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ναι δεν εχει κατι παραξξενο το Port forward του.να ηταν μια συσκευη θα σου ελεγα κανε dmz.απο την στιγμη που βγαινει σωστο το port forward εστω και μια φορα και μετα το χανει ε κατι γινεται.την αυξημενη ασφαλεια την εκλεισες ,static ip να υποθεσω εχεις δωσει ηδη στις συσκευες και τα port forward τα εχεις κανει.ε κατι αλλο δεν θελει.εννοειται δεν ανοιγουμε το ιδιο Port για δυο συσκευες.γενικα με τις beta ειναι λιγο παραξενο το θεμα.μπορει να εχουν φτιαχτει πολλα bugs και να παιζει ταπα μπορει να εχουν φτιαχτει καποια αλλα να εχουν δημιουργηθει αλλα.ειναι παντα ενα ρισκο.τωρα το Dgn3500 θεωρειται απο τα καλα.με το τελευταιο Official ειχες δοκιμασει και παλι τα ιδια?

η μια λυση θα ηταν σε νορμαλ λεφτα ναπας σε tp link 8970 ¨η 9980 που ειναι και vdsl.εκτος αν θες να μπλεξεις παλι με Custom firmware οποτε πας σε αλλες επιλογες γιατι δεν παιρνουν ολα τα tp link custom rom οσο ξερω.

απο εκει και περα αν δεν εχεις θεμα σε λεφτα τοτε πας για draytek vigor 2710 για adsl ή στο 2760 Που ειναι και adsl και vdsl για μελλοντικη χρηση.ειναι απο τις καλυτερες επιλογες απλα πας σε 150 ευρω σχεδον.αλλα ξερεις οτι θα παρεις απλα κατι κορυφη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...