Προς το περιεχόμενο

ερωτηση για μετρηση ρευματος & νερου


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έπρεπε να διευθετηθεί το θέμα πρώτα,

 

μην είναι κανένας απατεώνας σώγαμπρος που θέλει να φάει τα λεφτά από τα γεροντάκια τα πεθερικά του, που τους έχουν κόψει και τις συντάξεις..

 

ευτυχώς όμως, το κάνει για καλό, για να πληρώνει ανάλογα με τη χρήση του, που, μιας και είναι περισσότερα άτομα, αναμένεται να είναι μεγαλύτερη από αυτή των πεθερικών του...

 

το πιο πιθανό είναι μετά από την εγκατάσταση του μετρητή να πληρώνει και περισσότερα απ ότι πλήρωνε πριν..

 

τώρα που διευκρινίστηκε, μπορούμε να τον βοηθήσουμε..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένουμε την Ανίτα Πάνια να σκάσει μύτη. Θα τη φέρει τώρα ο kryfos

 

:-D :-D

 

 

η φάση πάντως είναι μυστήρια.

 

αν είναι large τα πεθερικά και τον γουστάρουν το γαμπρό, μπορεί και να παρεξηγηθούν από τέτοια κίνηση

(έχει πρόβλημα μαζί μας και το κάνει αυτό ; ότι κατάλαβα κι εγώ δηλαδή !!!

ή

πολύ ακατάδεχτος είναι !!! )

 

αν δεν τον πολυγουστάρουν , θα πουν κανένα "κοίτα ο γύφτος"..

 

Θα μου πεις και στην τωρινή κατάσταση περίπτωση , μπορεί να γίνεται αυτό (κοίτα ο γύφτος , καίνε τα διπλά και πληρώνει τα μισά :devil: :-D ) ..

 

anyway έρχεται η αννίτα με τα ευρώπουλα guys !! :-D :blink: :wacko:

πάω για φλάντζες κεφαλής, το 'χω κάψει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα. στο σπιτι που μενω εχω ιδιο ρολοι της ΔΕΗ και νερου με το απο πανω σπιτι που μενουν τα πεθερικα μου.

Θα ηθελα να βρω καποιο τροπο να ξερω ακριβως τι καιω εγω σε ρευμα και νερο για να πληρωνω οτι ακριβως μου αντιστοιχει.

Υπαρχει τροπος?

ευχαριστω

 

Για ρευμα ειναι πολυ ευκολο, απλας πας και παιρνεις σε ενα μαγαζι με ηλεκτρικα ενα μετρητη καταναλωσης ρευματος ραγας (που μπαινει μεσα στον πινακα, ειναι οσο 1 ή 3 ασφαλειες, αναλογα το μοντελο που θα παρεις). Οποτε καθε τετραμηνο που θα ερχεται ο εκκαθαριστικος, θα κανεις μια διαιρεση του ποσου με τις κιλοβατωρες που λεει ο λογαριασμος οτι καψατε σαν συνολο, και με τα ενα πολ/σμο με τις κιλοβαρωρες που εγραψε το δικο σου μηχανημα, ωστε μεα να υπολογιζονται και ολα τα τελη, παγια κλπ. Διοτι καλα λεμε οτι η κιλοβατωρα κοστιζει πχ. 0,15 αλλα μαζι με ολα τα υπολοιπα γαμησιατικα φτανει στο διπλασιο.

 

Για το νερο, αναλογα με την εγκατασταση, μπορει να ειναι ευκολο, μπορει και δυσκολο, αναλογα με το που περναει η κεντρικη σωληνα. Αν ειναι νεα εγκατασταση και εχει συλλεκτη, τοτε μπορει ευκολα να γινει, σε οποιοδηποτε καταστημα με υδραυλικα πας και αγοραζεις ενα υδρομετρητη τον κοτσαρει ο υδραυλικος σου πριν το συλλεκτη και εισαι ετοιμος. Αν δεν εχεις συλλεκτη, τοτε πρεπει να βρεις το σωληνα που ερχεται στο διαμερισμα σου και σε καποιο σημειο που να ειναι εμφανες να παρεμβαλεις το υδρομετρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pournara, εχεις καποιον μετρητη για το ρευμα για 3φασικο υποψην σου να μου πεις πανω κατω τιμη?

ή αν εχεις καν ΛΙΝΚθα βοηθουσε να δω πως ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...