Προς το περιεχόμενο

Το μέλλον των πρακτορείων του ΟΠΑΠ


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνηθως οι νεοτεροι πρακτορες, και ετσι οπως εχει γινει πλεον με τα παιχνιδια του οπαπ (παλια ηταν πιο χαλαρα, μερες/ωρες/αργιες κλπ), το βλεπουν πλεον περισσοτερο σαν σκλαβια, αλλα μην εχοντας αλλη καλυτερη επιλογη, το ανεχονται. Κανω λαθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 305
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συνηθως οι νεοτεροι πρακτορες, και ετσι οπως εχει γινει πλεον με τα παιχνιδια του οπαπ (παλια ηταν πιο χαλαρα, μερες/ωρες/αργιες κλπ), το βλεπουν πλεον περισσοτερο σαν σκλαβια, αλλα μην εχοντας αλλη καλυτερη επιλογη, το ανεχονται. Κανω λαθος;

 

Λοιπον.Για εμενα ειναι ο 5ος χρονος που δουλευω κανονικα στο μαγαζι και ο 3ος που ειναι γραμμενο στο ονομα μου.Τα τελευταια 5 χρονια που δουλευω εγω κανονικα , δεν εχουμε υπαλληλο και το ωραριο το κανω εγω με τον πατερα μου.Οπως καταλαβαινετε οι ωρες ειναι πολλες...

  Οταν πηγαινα λυκειο και αρχισα να καταληγω οτι δεν θα σπουδασω και θα δουλεψω σαν πρακτορας , το πρακτορειο πηγαινε παρα πολυ καλα και σαν νεαρος αφου εβλεπα χρημα ειπα εδω ειμαστε,οι εποχες ειναι δυσκολες,ετοιμη δουλεια κτλπ.

  Τα πρωτα 2 χρονια ολα ηταν καλα.Μπορει να δουλευαμε καθε μερα απο 6-7 ωρες ο καθενας αλλα τα λεφτα ηταν πολυ καλα.

Τα τελευταια 3 χρονια εχουμε πτωση τζιρου που ορισμενες φορες αγγιζει την ταξη του 60% παρακαλω !!! Πλεον ειναι πολυ δυσκολα και κουραζεσαι πολυ ευκολα , ειδικα οταν η μερα ειναι χαλια,τα νευρα ειναι τεντωμενα.Το ωραριο εινια πολυ μεγαλο και τα κερδη πολυ λιγα.Αλλα και παλι , τι επιλογη εχεις πλεον στην εποχη που ζουμε ? Καθεσαι και κανεις υπομονη...υπαρχουν και χειροτερα.

  Για εμενα , ως νεος πρακτορας , το μελλον των πρακτορων ειναι πολυ αβεβαιο.Ο νεος ιδιωτης ΟΠΑΠ δειχνει οτι δεν χαριζεται και δεν υπολογιζει σε τιποτα παρα μονο στο συμφερον του.Για εμενα αυτο το καλοκαιρι ειναι η μεγαλυτερη δοκιμασια για τον κλαδο.      Ερχεται το instore live betting και το online στοιχημα.Αν το οnline στοιχημα ειναι ετσι οπως το σκεφτεται ο ΟΠΑΠ δηλαδη οι πρακτορες να εχουν τζιρο μονο απο την φορτωση του ποσου στην καρτα παικτη και καθολου απο τα πονταρισματα που θα κανει ο παικτης απο το σπιτι του , για εμενα ο κλαδος πεθανε.Το σκρατσ αν και πουλαει αρκετα καλα τωρα , πιστευω οτι θα παει απατο.

 Τελος , νομιζω ηρθε η ωρα αφου τελικα ο ΟΠΑΠ εγινε ιδιωτικη εταιρια , να ελευθερωθει το επαγγελμα , να ερθουν και αλλες εταιρειες και οποιος πρακτορας ειναι ΣΩΣΤΟΣ , να αντεξει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου ειπα,ο ΟΠΑΠ δινει ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ποσο επι τις % του τζιρου που κανει.

Σιγα μην αφηνε ο ΟΠΑΠ και ο καθε ΟΠΑΠ να υπηρχε περιπτωση να παιξω εγω 50 δελτια με 12 ιδιους αριθμους και να υπαρχει εστω μια πιθανοτητα να πιασω 12αρι και να τους παρω 25εκ ευρω..Πλακα κανουμε!!

 

Εισαι και πρακτορας και δεν εχεις ιδεα?? :unsure:

 

Το ΚΙΝΟ προσφερει για τα κερδη των κατηγοριων 12 και 11 και 10, το ποσό του 1 εκατομμυριου ευρω ΜΕΓΙΣΤΟ ΑΝΑ ΚΛΗΡΩΣΗ. Σε περιπτωση πολλαπλου κερδους απο ομαδικο δελτιο ή απο περισσοτερα κερδιζομενα δελτια(ή πολλαπλασιαστη) το ποσό του ενος εκατομμυριου μοιραζεται ευθεως αναλογικα αναλογως με την αξια της στηλης που κερδιζει.

 

Αν δηλαδη εσυ παιξεις 1 ευρω και πιασεις 12 στα 12 σε μια κληρωση και εγω μαζι με εναν αλλο παιξουμε στην ιδια κληρωση(του ιδιου 5λεπτου) ομαδικο με 1 ευρω συνολικα και αρα 0.5€ ο καθενας και πιασουμε 12 στα 12 επισης, ΤΟΤΕ εσυ θα παρεις 500 000 €, ενω εγω και ο συνεταιρος μου στο δελτιο θα παρουμε απο 250 000 €.

Αν παιξεις 10 ευρω και πιασεις 12 στα 12 σε μια κληρωση και εγω παιξω στην ιδια κληρωση(του ιδιου 5λεπτου) με 2 ευρω και πιασω 12 στα 12 επισης, ΤΟΤΕ εσυ θα παρεις 1000000€·10/12 ~= 833 333.33 €, ενω εγω θα παρω 1000000€·2/12 ~= 166 666.66 €(και οχι 166 666.67 ευρω οπως δινει η στρογγυλοποιηση, καθως ο κανονισμος ΚΙΝΟ του ΟΠΑΠ μιλαει για αποκοπη στο ψηφιο των χιλιοστων και περα και οχι στρογγυλοποιηση στο ψηφιο των εκατοστων!)

 

 

Αρα δεν υπαρχει περιπτωση να τους παρεις 25 εκατομμυρια ευρω σε μια κληρωση παιζοντας 50 δελτια με ιδιους αριθμους(πολλαπλασιαστη 50).

 

 

"Ως βαση υπολογισμου των προκαθορισμενων ποσων κερδους ανα επιτυχια,ολων των κατηγοριων επιτυχιων,λαμβανεται υποψη ποσοστο μεχρι 70% επι των ακαθαριστων εισπραξεων του παιχνιδιου σε καθε κληρωση.""

 

Απο τον "Κανονισμο οργανωσης" του ΟΠΑΠ

 

Τι σχεση εχουν ολα αυτα?

Το 70% προκυπτει απο την αναλυση της γκανιοτας στο ΚΙΝΟ που ειναι περιπου τοση(δες στο μπλογκ μου πως βγαινει).

Εγω μιλουσα για το αν στηνουνε τις κληρωσεις ωστε να προκυψει το 70%.

Και η απαντηση ειναι κατηγορηματικη: ΟΧΙ ΔΕΝ ΣΤΗΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ!**

α)Γιατι δεν χρειαζεται.

β)Γιατι δεν μπορουν και να ηθελαν(λογω της πολυπλοκοτητας του παιχνιδιου δεν προλαβαινουν να οτ κανουν)!

 

 

**Επειδη βεβαια ποτέ δεν πρεπει να λεμε ποτέ, υπαρχει μια περιπτωση μια στο τρισεκατομμυριο να ειναι τοσο εξυπνοι στον ΟΠΑΠ και να πρωτοπορουν παγκοσμιως ξεπερνωντας ερευνητες, καθηγητες αγλοριθμων σε πανεπιστημια και γενικα, και που να εχουν ανακαλυψει αλγοριθμους που να δινουν σε χρονο μικροτερο του ενος λεπτου την 20αδα που χρειαζεται ωστε μεσα απο τις χιλιαδες στηλες που εχουν παικτει να μην κερδιζει κανείς 12ρι και 11ρι και 10ρι κλπ και ακομα χειροτερα να υπαρχει απο ολες τις στηλες 70% επιστροφη χρηματων περιπου.

Δεν γινονται αυτα φυσικα μιλωντας ρεαλιστικα. Αλλά στην σφαιρα του πιθανου, ναι γινονται και ειναι "πιθανο".

 

Λάθος το έχεις καταλάβει το σκηνικό φίλε μου....

 

1ον αν τύχουν πάνω από 1 12αρια στην ίδια κλήρωση μοιράζονται το ποσό του 1εκ ευρώ..δεν πάει παραπάνω ούτως ή αλλως.Είτε για έναν παίκτη είτε για 10 παίκτες.

 

2ον Δεν χρειάζεται να στηθούν οι αριθμοί...τα μαθηματικά εξασφαλίζουν το 70% επιστροφή ΜΕΣΟΣ ΟΡΟΣ...όχι σε κάθε κλήρωση..αλλά σε όλες τις κληρώσεις μαζί. Σε μια κλήρωση μπορεί να είναι 67% σε άλλο 74% 

 

Α τωρα το ειδα αυτο.

Ναι τα ειπες ηδη πριν απο εμενα οποτε αχρηστη η απαντηση μου.

Ακριβως αυτο που λες ισχυει λοιπον....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον.Η κοπη του Σκρατς,σε μενα τουλαχιστον, γινεται τυχαια. Η αναλογια ειναι στο συνολο ολων τον λαχειων που κοπηκαν στην καθε εκδοση.Αυτο που παρατηρω αυτες τις μερες ειναι οτι παρολο που το Σκρατς πουλαει ( για εμενα οχι τοσο πολυ οσο περιμενα ) υπαρχει μια σταδιακη μειωση του τζιρου στο ΚΙΝΟ.Εγω προσωπικα το περιμενα.Αν αυτο συμβαινει στα περισσοτερα πρακτορεια , θα εχει ως αποτελεσμα τα κερδη των παικτων του ΚΙΝΟ να μειωθουν ακομα περισσοτερο.Αντι να βελτιωσουν το Νο1 παιχνιδι του ΟΠΑΠ , το ΚΙΝΟ , το εχουν παρατησει τελειως...Αυτα.

 

 

Υ.Γ: Μωλις τωρα διαβασα την τελευταια σελιδα του Match Money που αναφερει ολα οσα ειπα παραπανω.Ενδιαφερον ....

Επεξ/σία από Darkpipis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

To μέλλον τους προδιαγράφεται ακόμα πιο δύσκολο...άνοιξε και το online στοίχημα του ΟΠΑΠ από το οποίο δεν έχουν την παραμικρή προμήθεια οι πράκτορες.

 

https://www.pamestoixima.gr/EL/1/Homepage#action=homepage

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τι εχετε να πειτε γι'αυτο

http://www.app.opap-shop.gr/

σε σχεση με τα 'φυσικα' πρακτορεια;

Δε φαίνεται να είναι κάτι επίσημο. Απλά δείχνει αποτελέσματα και αλλαγές αποδόσεων απ'ο,τι κατάλαβα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ποια ειναι η προμηθεια στα σκρατς που παιρνει ενας πρακτορας ή πλανοδιος λαχειοπωλης;

 

Αν το σκρατς δηλαδη εχει 1 ευρω, ποσα παιρνει ο πωλητης; Ειναι το ιδιο ποσοστο κερδους για ολα τα σκρατς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια ειναι η προμηθεια στα σκρατς που παιρνει ενας πρακτορας ή πλανοδιος λαχειοπωλης;

 

Αν το σκρατς δηλαδη εχει 1 ευρω, ποσα παιρνει ο πωλητης; Ειναι το ιδιο ποσοστο κερδους για ολα τα σκρατς;

8% ειναι τα κερδη και ειναι ιδιο το ποσοστο κερδους για ολες τις κατηγοριες. Δηλαδη 24 ευρω ανα πακετο των 300ων ευρων που αγοραζει ενας πρακτορας. (Γιατι σε πακετα των 300 ευρω αγοραζονται απο τους πρακτορες)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8% ειναι τα κερδη και ειναι ιδιο το ποσοστο κερδους για ολες τις κατηγοριες. Δηλαδη 24 ευρω ανα πακετο των 300ων ευρων που αγοραζει ενας πρακτορας. (Γιατι σε πακετα των 300 ευρω αγοραζονται απο τους πρακτορες)

 

24 ευρω ειναι ενα μεροκαματο. Ο πλανοδιος που πουλαει σκρατς, αγοραζει δηλαδη μαλλον και αυτος ενα πακετο των 300 ευρω(276 πληρωνει), και περιμενει στο τελος της ημερα να βγαλει 24 ευρω; Φευγουν μεσα σε μια μερα τοσα πολλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 ευρω ειναι ενα μεροκαματο. Ο πλανοδιος που πουλαει σκρατς, αγοραζει δηλαδη μαλλον και αυτος ενα πακετο των 300 ευρω(276 πληρωνει), και περιμενει στο τελος της ημερα να βγαλει 24 ευρω; Φευγουν μεσα σε μια μερα τοσα πολλα;

Ναι τοσο ειναι η προμυθεια. Αν φανταστεις οτι ο πλανοδιος μπορει να πηγαινει και να ψαχνει εκεινος την πελατια του ελευθερα παντου,ναι μπορει να φευγουν και τα διπλασια και τα 3πλασια μεσα σε μια μερα σε αντιθεση με τους πρακτορες που η πελατεια τους ειτε ειναι σταθερη (αρα κατα πασα πιθανοτητα δεν εχουν τοσο μεγαλη "φυγη" τα σκρατσ απο τους ιδιους τους πελατες) ειτε θα πρεπει εκεινοι (οι πελατεια) να μπει στα πρακτορεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Το online στοίχημα κατά πάσα πιθανότητα δεν θα επηρεάσει τους πράκτορες καθώς ο ψαγμένος δεν θα παίξει οπαπ

 

:-P :-P

 

Αρκετοί που λες ναι...αλλά αρκετοί που παίζουν μόνο ΟΠΑΠ θα παίξουν και online στον ΟΠΑΠ λόγω αξιοπιστίας...ειδικά τα μεγαλύτερα γεγονότα που τζιράρουν στα live..δλδ το μουντιάλ που πέρασε..τα champions και europa league...ευρωλίγκες στο μπάσκετ γίνονται ώρες που είνια κλειστά τα προποτζίδικα άρα ο παίκτης θα παίξει live online και ο πράκτορας δεν θα πάρει ούτε σεντς από αυτούς τους παίκτες.

 

Στην τελική αυτοί που παίζανε live αλλού πάντα αλλού παίζανε δεν ήταν πελάτες του ΟΠΑΠ για να φανούν στην μείωση...αρκετοί όμως που θα παίζουν τώρα στον ΟΠΑΠ online θα είναι απώλεια στα κέρδη των πρακτόρων αλλά μεγαλύτερο κέρδος για τον ΟΠΑΠ καθώς δεν υπάρχει προμήθεια σε κανέναν.

 

ΥΓ Εν τω μεταξύ "μ'άρεσε" που ο φόβος των προποτζήδων ήταν να μην έχουν μόνο προμήθεια από το φόρτωμα καρτών για το online και όχι και από τον τζίρο και τελικά τους γράψανε τελείως στα αρχίδια του και πήγανε κατευθείαν το φόρτωμα και μέσω τραπεζών ή Online με web banking.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...