Προς το περιεχόμενο

Η νοημοσύνη των ζώων


Skylined

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν μερικές ώρες είμουν σπίτι και έκανα δουλειές, και σε κάποια στιγμή ακούω κάτι να χτυπάει σιγανά και επαναλαμβανόμενα στην πόρτα. Κοιτάω από το άνοιγμα για τα γράμματα και είδα κάτι που δεν περίμενα: ένα σκύλο να κουνάει την ουρά εξ ου και το χτύπημα στην πόρτα ενώ μια έντονη σκυλίσια μυρωδιά την οποία είχα εντοπίσει τουλάχιστο μισή ώρα πριν τρυπούσε τη μύτη. "Μου άφησαν σκύλο έξω απ' την πόρτα;" σκέφτηκα.

 

Άνοιξα την πόρτα και είδα ένα μεγάλο σκούρο πιτμπουλ μ' ένα τεράστιο κεφάλι σχεδόν σαν το δικό μου αλλά με πολύ μεγαλύτερο σαγόνι και το μεθυσμένο αφεντικό του να κοιμάται στα σκαλοπάτια. Αμέσως θέλησε να με πλησιάσει αλλά εγώ του ζήτησα να κρατήσει αποστάσεις και με άκουσε, κάθησε λίγο πιο μακρυά και με κοιτούσε στα μάτια ψιλοκλαψουρίζοντας/ζητώντας κάτι. Του φερα ένα μπολ με νερό και άρχισε να πίνει οπότε νόμιζα ότι αυτό μου ζητούσε. αλλά αφού ήπιε λίγο σταμάτησε και ξανάρχισε να με κοιτάει στα μάτια και να ψιλοκλαψουρίζει. Τελικά κατάλαβα τί ήθελε, ήθελε να ξυπνήσω το μεθυσμένο αφεντικό του. Πράγμα που με κάποια δυσκολία κατάφερα και ζήσαμε εμείς καλά και αυτοί καλύτερα. (η σκυλομυρωδιά είναι ακόμα έντονη, ένας Θεός ξέρει πότε ήταν η τελευταία φορά που είδε σαπούνι αυτό το συμπαθές τετράποδο).

 

 

 

________

 

 

 

Πριν πολλά χρόνια ένα σκυλί ενός άστεγου δυσκολευόταν να πιεί νερό από μία βρύση σ'ένα παρκάκι οπότε έβαλα ένα άδειο κεσεδάκι από κάτω να γεμίζει. Ο σκύλος πλησίασε στο κεσεδάκι και πριν σκύψει να πιει νερό, σταμάτησε μια στιγμή, γύρισε, με κοίταξε στα μάτια, και μετά έσκυψε και άρχισε να πίνει. Εγώ έπαθα πλάκα, γιατί είχα τη σαφή εντύπωση ότι ο σκύλος είπε "ευχαριστώ" ενώ ο άστεγος χαμογελούσε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Πριν μερικές ώρες είμουν σπίτι και έκανα δουλειές, και σε κάποια στιγμή ακούω κάτι να χτυπάει σιγανά και επαναλαμβανόμενα στην πόρτα. Κοιτάω από το άνοιγμα για τα γράμματα και είδα κάτι που δεν περίμενα: ένα σκύλο να κουνάει την ουρά εξ ου και το χτύπημα στην πόρτα ενώ μια έντονη σκυλίσια μυρωδιά την οποία είχα εντοπίσει τουλάχιστο μισή ώρα πριν τρυπούσε τη μύτη. "Μου άφησαν σκύλο έξω απ' την πόρτα;" σκέφτηκα.

 

Άνοιξα την πόρτα και είδα ένα μεγάλο σκούρο πιτμπουλ μ' ένα τεράστιο κεφάλι σχεδόν σαν το δικό μου αλλά με πολύ μεγαλύτερο σαγόνι και το μεθυσμένο αφεντικό του να κοιμάται στα σκαλοπάτια. Αμέσως θέλησε να με πλησιάσει αλλά εγώ του ζήτησα να κρατήσει αποστάσεις και με άκουσε, κάθησε λίγο πιο μακρυά και με κοιτούσε στα μάτια ψιλοκλαψουρίζοντας/ζητώντας κάτι. Του φερα ένα μπολ με νερό και άρχισε να πίνει οπότε νόμιζα ότι αυτό μου ζητούσε. αλλά αφού ήπιε λίγο σταμάτησε και ξανάρχισε να με κοιτάει στα μάτια και να ψιλοκλαψουρίζει. Τελικά κατάλαβα τί ήθελε, ήθελε να ξυπνήσω το μεθυσμένο αφεντικό του. Πράγμα που με κάποια δυσκολία κατάφερα και ζήσαμε εμείς καλά και αυτοί καλύτερα. (η σκυλομυρωδιά είναι ακόμα έντονη, ένας Θεός ξέρει πότε ήταν η τελευταία φορά που είδε σαπούνι αυτό το συμπαθές τετράποδο).

 

 

Πριν πολλά χρόνια ένα σκυλί ενός άστεγου δυσκολευόταν να πιεί νερό από μία βρύση σ'ένα παρκάκι οπότε έβαλα ένα άδειο κεσεδάκι από κάτω να γεμίζει. Ο σκύλος πλησίασε στο κεσεδάκι και πριν σκύψει να πιει νερό, σταμάτησε μια στιγμή, γύρισε, με κοίταξε στα μάτια, και μετά έσκυψε και άρχισε να πίνει. Εγώ έπαθα πλάκα, γιατί είχα τη σαφή εντύπωση ότι ο σκύλος είπε "ευχαριστώ" ενώ ο άστεγος χαμογελούσε.

 

Και που το περιεργο σε ολα αυτα?

Που να δεις δηλαδη και σκυλια που παιρνουν το μετρό σε μεγαλες μεγαλουπολεις και ΞΕΡΟΥΝ και τα δρομολογια! Το ειχα δει σε ντοκυμαντερ που το μελετουσε αυτο και τα σκυλια ηξεραν ακομα και σε ποιες στασεις επρεπε να κατεβουν!

 

Περιεργο παντως δεν υπαρχει. Μεγαλο εγκεφαλο εχουν οποτε λογικο να μπορουν να κανουν τεττοια πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω ο χιμπατζης ειναι αλλη κατηγορια απο σκυλο :)

 

Πριν μερες ειδα ενα ντοκιμαντερ..ηταν ενας τυπος και ειχε στην αυλη του μια στοιβα παιχνιδια...οταν λεμε στοιβα...χιλιαδες!!

 

Πηρε 10 στην τυχη .Το καθε ενα ειχε συγκεκριμενη ονομασια..τα εβαλε σε μια σειρα και του ελεγε.

"Φερε μου το ταδε" "φερε μου το δεινα".Μπαμ μπαμ πηγαινε και τα εφερνε σωστα.

 

Τα ζωα εχουν ενστικτα και εξαρτημενα αντανακλαστικα κατα κυριο λογο.Δεν μπορουμε να πουμε ακριβως οτι εχουν νοημοσυνη.

Απλα καποιες απο τις ενεργειες τους που κανουν βασιζομενα στα 2 παραπανω χαρακτηριστικα μας κανουν ΤΟΣΟ εντυπωση που λεμε "δεεεες τι πανεξυπνο σκυλι ειναι αυτο".

Αυτο δεν σημαινει οτι δεν νοιωθουν , δεν καταλαβαινουν ωρες-ωρες πραγμα που φαινεται με τις κινησεις τους και το βλεμμα τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ζωα εχουν ενστικτα και εξαρτημενα αντανακλαστικα κατα κυριο λογο.Δεν μπορουμε να πουμε ακριβως οτι εχουν νοημοσυνη.

 

ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΔΙΑΣ ΦΥΣΗΣ με του ανθρωπου!

Ολα τα παραδειγματα που δωθησαν παραπανω καθως και δεκαδες ΧΙΛΙΑΔΕΣ άλλα απο την καθημερινη τους ζωη, δειχνουν οτι ειναι παρα πολυ εξυπνα και εχουν προφανως το ιδιο ειδος νοημοσυνης με τους ανθρωπους. Απλως ο ανθρωπος ειναι ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ εξυπνοτερος αλλά αυτο δεν λεει τιποτα για την νοημοσυνη των σκυλων.

Τα σκυλια και νοημοσυνη εχουν και λογικη!

Οπως και τα καναρινια, οπως και τα φιδια οπως και ολα οσα εχουν εγκεφαλο. Άλλα λιγοτερο, άλλα περισσοτερο με την κορυφη της πυραμιδας τον ανθρωπο.

Ακομα και τα βακτηρια που δεν εχουν εγκεφαλο, ως εννιαιοι οργανισμοι, ως συνολο δηλαδη σε μια αποικια πχ, εχουν νοημοσυνη κατα καποιον τροπο.

Ακομα και για τους ιους μπορουμε ισως να τους προσδωσουμε ευφυια αφου εχουν την ικανοτητα να μεταλλασσονται τοσο επιτυχημενα ωστε να επιβιωσουν. ΟΚ αυτο μαλλον πρεπει να το προσδωσουμε περισσοτερο στην Δαρβινια θεωρια της εξελιξης και στην ατυπη νοημοσυνη των οργανισμων που συνεπαγεται, αλλά και παλι μιλαμε για υπαρξη λογικης στην λειτουργια τους.

 

Και τα μυρμηγκια φυσικα που εχουν εγκεφαλο εχουν καποια νοημοσυνη, ελαχιστοτατη για τα δεδομενα τους ανθρωπου αλλά εχουν! Αλλά ως συνολο και αποικια/κοινωνια τα μυρμηγκια εχουν τοσο αυξημενη νοημοσυνη που την αθροιστικη αυτη νοημοσυνη της αποικιας την μελεταμε εκτεταμενα και την χρησιμοποιουμε πλεον ακομα και σε αλγοριθμους και προγραμματα(ant colony algorithms, κλπ, κλπ) αφου αποδεικνυεται οτι εχει φοβερες ιδιοτητες.

 

Οποτε μην αφοριζεις τους σκυλους που ειναι πανεξυπνα εμβυα οντα συγκριτικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω ο χιμπατζης ειναι αλλη κατηγορια απο σκυλο :)

 

Πριν μερες ειδα ενα ντοκιμαντερ..ηταν ενας τυπος και ειχε στην αυλη του μια στοιβα παιχνιδια...οταν λεμε στοιβα...χιλιαδες!!

 

Πηρε 10 στην τυχη .Το καθε ενα ειχε συγκεκριμενη ονομασια..τα εβαλε σε μια σειρα και του ελεγε.

"Φερε μου το ταδε" "φερε μου το δεινα".Μπαμ μπαμ πηγαινε και τα εφερνε σωστα.

 

Τα ζωα εχουν ενστικτα και εξαρτημενα αντανακλαστικα κατα κυριο λογο.Δεν μπορουμε να πουμε ακριβως οτι εχουν νοημοσυνη.

Απλα καποιες απο τις ενεργειες τους που κανουν βασιζομενα στα 2 παραπανω χαρακτηριστικα μας κανουν ΤΟΣΟ εντυπωση που λεμε "δεεεες τι πανεξυπνο σκυλι ειναι αυτο".

Αυτο δεν σημαινει οτι δεν νοιωθουν , δεν καταλαβαινουν ωρες-ωρες πραγμα που φαινεται με τις κινησεις τους και το βλεμμα τους.

 

http://www.youtube.com/watch?v=mTTuiE1_Oe8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι παει να πει "ιδιας φυσης" εξυπναδας με τον ανθρωπο ?

 

Εγω λυνω μαθηματικα προβληματα  , ο σκυλος οχι.Εγω χτιζω σπιτια , ο σκυλος αντε να ανακατεψει την κουβερτα στο σπιτακι του για να βολευτει και αυτο ηταν ολο. (εγω = ανθρωπινο ον , οχι εγω συγκεκριμενα εε )

 

ολα τα εμβια οντα εχουν το ενστικτο της επιβιωσης...ετσι και ο σκυλος.

Επισης μιλησα για εξαρτημενα αντανακλαστικα..ξερει οτι αν πηδηξει το εμποδιο , φερει το σωστο παιχνιδι , κανει κατι συγκεκριμενο τελοσπαντων θα εχει ανταμοιβη , ειτε ενα "μπραβο" ειτε μια λιχουδια.

Μην ξεχναμε οτι τα σκυλια ειναι "αγελικα" ζωα και ζουν για να "ευχαριστουν" τον αρχηγο της αγελης (εμας δηλ)...αρα πολλα απο αυτα που κανουν τα κανουν μονο και μονο για να χαιρονται που μας υπηρετουν...

 

Τελος σε καποιο ντοκιμαντερ ειχα δει/ακουσει οτι η "νοημοσυνη" ενος σκυλου ενηλικα ειναι το ΠΟΛΥ ενος παιδιου (ανθρωπου) 4-5 χρονων...και αυτο ηταν ολο...

 

Αλλα σιγουρα δεν νομιζω να εννοουσε νοημοσυνη "ιδιας φυσης" με αυτη του ανθρωπου....

 

@giorgos2710 : αυτο με τον χιμπατζη το χα δει .Απλα οι χιμπατζηδες εχουν εκπληκτικα γαματη "short term memory". Απλα δεν πιανονται.Δεν ειναι θεμα νοημοσυνης το συγκεκριμενο που κανει ο χιμπατζης.

Ασε που στην τελικη "επαιρνε μερος" στο πειραμα γιατι ηξερε οτι στο τελος αν το εκανε σωστα επαιρνε ανταμοιβη (εξαρτημενο αντανακλαστικο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι παει να πει "ιδιας φυσης" εξυπναδας με τον ανθρωπο ?

Παει να πει οτι βασιζεται στις ιδιες λειτουργιες και ιδιοτητες του εγκεφαλου.

Απλώς ο εγκεφαλος του ανθρωπου ειναι ικανοτερος.

 

 

Εγω λυνω μαθηματικα προβληματα  , ο σκυλος οχι.Εγω χτιζω σπιτια , ο σκυλος αντε να ανακατεψει την κουβερτα στο σπιτακι του για να βολευτει και αυτο ηταν ολο. (εγω = ανθρωπινο ον , οχι εγω συγκεκριμενα εε )

Ο σκυλος μπορει να βρει καποιον χιλιομετρα μακρια απο την μυρωδια και μόνο, ενω εσυ οχι.

Γιατι ο εγκεφαλος του μπορει και επεξεργαζεται τις οσμες(της ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ πιο ευαισθητης μυτης του) ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ καλυτερα απο εσενα.

Οι τερμιτες μπορουν να φτιαχνουν γερες κατασκευες 2000 φορες το μεγεθος τους, ο ανθρωπος ακομα απεχει πολυ απο αυτο.

Τα πουλια μπορουν να πετανε με 80 χιλιομετρα την ωρα και να προσγειωθουν περνωντας αναμεσα απο ενα καγκελο 10 εκατοστων με ακριβεια εκατοστου, εσυ ομως δεν μπορεις την ωρα που τρεχεις γρηγορα να ρυθμισεις σε τοσο φοβερο ρυθμο τις κινησεις σου.

Οι γατες μπορουν να τρεχουν γρηγορα σε ενα διαδρομο πλατους οσο και τα ποδια τους, εσυ δεν μπορεις να το κάνεις.

Τα ψαρια μπορουν να κιννουται με απιστευτη ακριβεια το ενα διπλα στο αλλο σαν μια μαζα για να μπερδεψουν τους εχθρους τους, εσυ οχι.

Θεμα εγκεφαλου ολα τα παραπανω. Ανωρεροτητας σε καθε τομεα του εγκεφαλου του αντιστοιχου οντος, εναντι του εγκεφαλου του ανθρωπου.

 

Το οτι ο εγκεφαλος μας δηλαδη μπορει να κανει κατι συγκεκριμενο οπως το να λυνει μαθηματικες εξισωσεις ή να δημιουργει IPhone δεν εχει καμια σημασια ως προς την υπαρξη νοημοσυνης των ζωων! ΚΑΜΙΑ! Και απορω γιατι το ανεφερες....

 

 

Τελος σε καποιο ντοκιμαντερ ειχα δει/ακουσει οτι η "νοημοσυνη" ενος σκυλου ενηλικα ειναι το ΠΟΛΥ ενος παιδιου (ανθρωπου) 4-5 χρονων...και αυτο ηταν ολο...

Ναι και? Αυτο εννοειται. Αλλά τι σχεση εχει με το αν τα σκυλια εχουν νοημοσυνη? ΚΑΜΙΑ!

 

 

@giorgos2710 : αυτο με τον χιμπατζη το χα δει .Απλα οι χιμπατζηδες εχουν εκπληκτικα γαματη "short term memory". Απλα δεν πιανονται.Δεν ειναι θεμα νοημοσυνης το συγκεκριμενο που κανει ο χιμπατζης.

Ασε που στην τελικη "επαιρνε μερος" στο πειραμα γιατι ηξερε οτι στο τελος αν το εκανε σωστα επαιρνε ανταμοιβη (εξαρτημενο αντανακλαστικο).

Το βιντεο που σου εβαλαν απο οτι καταλαβα ηταν ατυχες και τονιζε περισσοτερο την μνημη και οχι την ευφυια των χιμπατζηδων.

Πρεπει να δεις ομως το καταλληλο βιντεο για να δεις την τεραστια ευφυια που εχουν οι χιμπατζηδες. Κοινο προγονο με εμας εχουν εξαλλου. Λογικο να μην απεχουν και τοσο πολυ. Τελειως σχετικη βεβαια ειναι η φραση "τοσο πολυ".....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε που στην τελικη "επαιρνε μερος" στο πειραμα γιατι ηξερε οτι στο τελος αν το εκανε σωστα επαιρνε ανταμοιβη (εξαρτημενο αντανακλαστικο).

 

 

Γιατί και εμείς έτσι δε λειτουργούμε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mjbulls23

 

σορρυ αλλα ολα οσα αναφερεις δεν ειναι δειγμα νοημοσυνης αλλα το πως λειτουργει ο εγκεφαλος καποιου ζωου/πουλιου οτιδηποτε προσαρμοζομενο στις φυσικες του ικανοτητες.

Και συ αυριο το πρωι αν ξυπναγες και ανακαλυπτες οτι εχουν φυτρωσει 2 φτερα στην πλατη σου , ε πιστευω μετα απο λιγο ο εγκεφαλος σου θα προσαρμοζοταν να μαθει να τα χρησιμοποιει με τον πιο βελτιστο τροπο.

 

Προφανως λογω διαφορετικης μορφολογιας , βιολογιας , περιβαλλοντος που ζει το καθε ειδος , τροπο ζωης , εχθρους που εχει να αντιμετωπισει , εχει αναπτυξει τις δεξιοτητες/ικανοτητες σε τετοιο βαθμο για να επιζει και ο εγκεφαλος λειτουργει με διαφορετικο τροπο σε καθε ον.

 

Αυτο δεν κανει το ενα ον εξυπνοτερο απο το αλλο ή οτιδηποτε.Ισως σε καποιες περιπτωσεις και να το κανει.Αλλα σαφως την ικανοτητα που χει ο ανθρωπος να επιλυει συνθετα προβληματα δεν την εχουν πολλα ή και κανενα αλλο ζωο στον πλανητη.

 

Οταν βλεπω τον σκυλο μου να παιζει με το παιχνιδι του σκαρφαλωμενο πανω στην "ραχη" του καναπε..να πεφτει το παιχνιδι κατω..και μετα να πηγαινει παραπερα..να με κοιταει και αφου του λεω "ναααα εκει ειναι" να πηγαινει και να το παιρνει λες και το βλεπει για πρωτη φορα...λες και δεν θυμοταν που ηταν...δεν με πειθει οτι παιζει ΠΟΛΥ νοημοσυνη :) Τουλαχιστον στο συγκεκριμενο σκυλο :)

 

Επισης μην συγκρινουμε τον πιθηκο , ενα πρωτευον θηλαστικο , με σκυλο , τερμιτη , μυγα και δεν ξερω γω αλλα τετοια οντα :)

 

Μην παρεξηγηθω...προτιμω τα ζωα (για διαφορους λογους) απο τους περισσοτερους ανθρωπους που συναναστρεφομαι....



Γιατί και εμείς έτσι δε λειτουργούμε? 

 

οχι παντα .υπαρχουν απειρα παραδειγματα.

 

Υπαρχουν πολλα πραγματα που τα κανουμε για προσωπικη ευχαριστηση , γιατι ετσι γουσταρουμε επειδη ειμαστε καλοι ανθρωποι , γιατι ημασταν στο τσακιρ κεφι ..και δεν περιμενουμε καποια ανταμοιβη. (εκτος και αν η ανταμοιβη απο το συμπαν πιανεται και αυτη...)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και που το περιεργο σε ολα αυτα?

Που να δεις δηλαδη και σκυλια που παιρνουν το μετρό σε μεγαλες μεγαλουπολεις και ΞΕΡΟΥΝ και τα δρομολογια! Το ειχα δει σε ντοκυμαντερ που το μελετουσε αυτο και τα σκυλια ηξεραν ακομα και σε ποιες στασεις επρεπε να κατεβουν!

 

Περιεργο παντως δεν υπαρχει. Μεγαλο εγκεφαλο εχουν οποτε λογικο να μπορουν να κανουν τεττοια πραγματα.

αυτό το πιστεύω γιατί μου χει τύχει και μενα να ειμαι σε λεωφορείο να ανεβαίνει το σκυλί σαν κύριος και να κατεβαίνει σε δύο στάσεις.

 

Ποιο είναι αυτό το ντοκυμαντέρ που λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...