Προς το περιεχόμενο

Technicolor TG788vn


Luciddream

Προτεινόμενες αναρτήσεις

post-170450-0-65844600-1358047760_thumb.jpg
 

  • Integrated VDSL2 modem
  • 4 Fast Ethernet (FE) ports to connect multiple devices, such as PCs, laptops, set-top boxes...
  • Wireless networking on-board: 802.11b/g/n (2.4 GHz)
  • Wi-Fi Protected Setup (WPS)
  • 2 FXS ports
  • Media sharing: UPnP A/V and DLNA
  • 1 USB 2.0 master for hard disk, printer, 3G adapter ...
  • Remotely manageable: TR-069, TR-098, TR-104, TR-111
  • Built-in stateful firewall, parental control
  • Innovative easy-customizable design
  • Future proof hardware and software
  • IPv6 ready
  • ECO COCv4 compliant

Περισσότερες πληροφορίες για το ρουτερ αλλα και για τα Technicolor γενικότερα μπορείτε να βρείτε εδώ:

https://www.dropbox.com/sh/1e9rv0jlaz44ps7/7_Hcjcqcog

 

Περισσότερες πληροφορίες για τις εντολές απο cli

https://www.dropbox.com/s/ohnwgfiud8u60a3/TG788vn-EN-r8.C.M.0_SIP-Server_mh.pdf

post-170450-0-52864800-1358047740_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μου κανα email να σου στελνω οτι κατεβαζω και εγω γιατι στο box δεν βλεπω να μπορω να ανεβασω.



στα στελνω στο email tou profile σου.ειναι 2 αρχεια.σβηστα απο την λιστα μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks, updated!!! μπορώ να σου δώσω πρόσβαση στον φάκελο με email, αλλα τόσα κάνεις, μην σε φορτώσω και με αυτό :P



εν το μεταξύ έχω προσπαθήσει 2 φορές να φτιάξω το Content Sharing του router, αλλα τίποτα... !!!

 

έχω αρχίσει να πιστεύω οτι χρειάζεται Telnet για να το φτιάξω, αν και δεν ειμαι σίγουρος. αυτό που συμβαίνει ειναι οτι ότι και να γίνει το ρουτερ δίνει στον Media Server την ip 169.254.85.151 ακόμα και αν ο DHCP Server ειναι ενεργοποιημένος. και φυσικά δεν έχω τρόπο να την αλλάξω.

 

δοκίμασα να δώσω και παρόμοια ip στο PC μου στο ίδιο netmask αλλα και πάλι τίποτα, δεν τον βλέπει. την πρώτη μέρα είχα καταφέρει να λειτουργήσω και τον FTP Server αλλα απο τότε δεν ξαναδουλεψε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην πας να δωσεις στο pc ip 169.αυτη η ip ειναι οτι δεν πηρε Ip.δωσε καρφωτα Ip στον media server sΟυ πχ 194.219.227.2

.εκτος αν εννοεις να κανεις κοινοχρηστο κατι Usb που συνδεεις πανω στο ρουτερ σου kai οχι κατι ethernet.



Οτι κατεβαζω θα στο στελνω απλα σβηνε τα απο την λιστα για να μην χασω την μπαλα και εγω και εσυ.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάποιος μας ξέχασε σήμερα... !! :-D  άντε να μας ξεκλειδώσει και κανα firmware η forthnet... θελω να δοκιμάσω τον media server και δν μπορώ :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χτες ηταν δυσκολη μερα .ετρεχα ολη μερα και με ενα κεφαλι αστα να πανε απο πονοκεφαλο.σου στειλα email.δεν θα το ξεκλειδωσει η forthnet.απλα καποιος θα σηκωσει καποια στιγμη κανα generic firmware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, Απέκτησα πρόσφατα αυτό το router λόγω του vdsl. Και ενώ σε προγράμματα BitTorrent δεν έχω κανένα πρόβλημα, στα games δεν μπορώ να συνδεθώ σε online multiplayer. Δοκίμασα σε πολλά παιχνίδια και είτε δεν με αφήνει να συνδεθώ ή μετά απο λίγο αποσυγχρονίζει κ παγώνει η εικόνα. Δοκίμασα port- forwarding συγκεκριμένα για κάθε game, έβαλα και το profil steam games αλλα δεν αλλάζει τίποτα. Κανονικά δεν θα έπρεπε να υπάρχει πρόβλημα αφού υποτίθεται όλα υποστηρίζουν uPnP. Υπάρχει καμία ρύθμιση να δοκιμάσω γτ δεν θέλω να απενεργοποιήσω τελέιως το firewall ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κλεισε το firewall περιττο ειναι αν και κανονικα δεν θα πρεπε να σου κανει θεμα.επισης οταν κανεις Port forward τοτε το firewall δεν κοβει τα rules tou port forward.εκτος αν το εχεις βαλει block all.αλλιως τα port forward rules κανουν bypass to firewall.παντως εγω σε adsl οσα thomson και να αλλαξα 585.780,784,787 δεν ειχα ποτε θεμα με port forward.



και το Upnp επισης εγω το κλεινω παντα.στα κανει και με καλωδιο και wireless ολα αυτα?επισης προσεχε και τα firewall στο pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά δεν θα έπρεπε να υπάρχει πρόβλημα αφού υποτίθεται όλα υποστηρίζουν uPnP. Υπάρχει καμία ρύθμιση να δοκιμάσω γτ δεν θέλω να απενεργοποιήσω τελέιως το firewall ;;

 

το θέμα ειναι να υποστηρίζει και το game upnp. βασικά για τι games μιλάμε? δεν νομίζω οτι τα games χρειάζονται ειδικό port forward (εκτώς και αν ειναι p2p π.χ κάποιο strategy p2p). αν σου δουλεύει το upnp στα torrent τότε δεν φταίει το ρουτερ, μάλλον κανα antivirus σου δημιουργεί το πρόβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης το upnp απο μονο του ειναι προβλημα :P

 

μια χαρά ειναι.... εντάξει ειναι κάπως επικίνδυνο αλλα όχι όσο θέλουν να παρουσιάζουν κάποιοι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...