Προς το περιεχόμενο

FM Transmitter. Αξίζει?


direwolf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ξεθάψω λιγο το θέμα...

 

Το οχημα μου εχει ένα κλασσικο εργοστασιακό ραδιοσιντί. Εχει χειριστήρια στο τιμόνι και σνυαφή. Θα το αλλαζα με ενα αλλο με 50-60ε αλλά δεν θα λειτουργούν τα τιμονοχειριστήρια.

 

Οπότε μονοδρομος ενα car fm transmitter. Εχει πάρει καποιος να μου πεί εντυπώσεις; (θελω ομως εναν που να χει και usb εξοδο για να μπορω να φορτισω ενα κινητό ή να συνδέω gps, δηλ να μην "αχρηστεύω" την εξοδο ρεύματος του αυτ/του).

Δεν με ενδιαφέριε να'ναι μπλουτουθ για να στέλνω απ'το κιν.

Αν κατάλαβα καλά, είχα-έχω το ίδιο θέμα και είχα αγοράσει fm transmitter της Griffin το οποίο όμως δεν το σύνδεες στον αναπτήρα αλλά στο universal dock connector στην κάτω πλευρά του ipod classic που έχω. Έπαιρνε δηλαδή ενέργεια από το ipod. Ποιότητα μετριότατη, volume στο τέρμα μπας και ακουστεί τίποτε, στην πόλη καλά κρασιά, σε επαρχιακό δρόμο - σε καμμιά ερημιά, καλούτσικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην πάρεις transmitter, πεταμένα λεφτά. Η ποιότητα ήχου είναι λίγο για τα μπάζα και δεν σου δίνει την δυνατότητα που θες (να φορτίζεις μέσω usb), είναι μόνο για ανάγνωση...Καλύτερα δώσε μερικά χρήματα παραπάνω και πάρε μια πιο σύγχρονη πηγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά εχω ενα opel astra και καποτε εψαχνα για αλλαγή του εργοστασιακού radio-CD με αλλο. Κολλησα κυρίως στο γεγονως ότι το πανω μερος είναι φαρδύτερο στα opel και δεν ήθελα να μπλεξω με πατεντες.

 

Πριν απο καμποσο καιρό λοιπον πήγα ενα fm transmiter. Στην αθηνα εχω βρεί 1-2 συχνότητες που παιζει σχετικά καλα (με λίγα παρασιτα) αλλα για πολλους αυτό δεν είανι αποδεκτό. Εκτός αθηνων όμως προσωπικά δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά εχω ενα opel astra και καποτε εψαχνα για αλλαγή του εργοστασιακού radio-CD με αλλο. Κολλησα κυρίως στο γεγονως ότι το πανω μερος είναι φαρδύτερο στα opel και δεν ήθελα να μπλεξω με πατεντες.

 

Πριν απο καμποσο καιρό λοιπον πήγα ενα fm transmiter. Στην αθηνα εχω βρεί 1-2 συχνότητες που παιζει σχετικά καλα (με λίγα παρασιτα) αλλα για πολλους αυτό δεν είανι αποδεκτό. Εκτός αθηνων όμως προσωπικά δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

 

Ποιό fm transmitter πήρες?

Επεξ/σία από loustis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάθε περίπτωση, αν αποσπάται/κατεβαίνει η κεραία του αυτοκινήτου, να το κάνεις πριν χρησιμοποιήσεις τέτοιο μηχανάκι, ειδικά σε μεγάλες πόλεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, σε περίπτωση που ενδιαφέρεται κάποιος, υπάρχουν μικρά bluetooth dongles για να παίζεις μουσική ασύρματα από το κινητό σου στο radiocd του αυτοκινήτου, που δεν έχουν πρόβλημα με τις fm συχνότητες..

http://www.ebay.ie/itm/231190328569

Το usb που έχουν είναι μόνο για τροφοδοσία, μπαίνει σε ένα φορτιστή κινητού στο αυτοκίνητο και με το καλώδιο jack συνδέεται στο line-in του ραδιοσιντί.. Χρησιμοποιώ ένα τέτοιο στον ενισχυτή στο σπίτι και παίζει μια χαρά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...