Προς το περιεχόμενο

Σκακιστες ινσομνιακς?


benign

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ψαχτώ για καμιά λέσχη σκακιστών εδώ στην θεσσαλονίκη να πηγαίνω να παίζω χαλαρά μερικά ματσάκια με άλλους να χαλαρώνω; Σε τέτοια μαζεύει μόνο πωρωμένους ή έχει και πιο ήπια άτομα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 668
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο την δική μου περιορισμένη εμπειρία (ξέρω άτομα που πηγαίνουν σε λέσχες δεν πάω εγώ)  ξέρω ότι παίζουν  ΚΑΙ χαλαρά κτλ αλλα εξαρτάται πως το θεωρείς το χαλαρά.. δηλαδή τα άτομα αυτά ξέρουν να παίζουν τυφλό μπορούν να κάτσουν να αναλύσουν μια συγκεκριμένη βαριάντα απλά για να συζητήσουν κάτι και να στήσουν τα πιόνια μετά πχ απο 10-15 κινήσεις (που γίνανε με την συζήτηση) όπως ήταν πριν και να συνεχίσουν

ξέρουν ανοίγματα και γενικά αυτό που λέμε "κλασσική θεωρία" 

Οπότε εξαρτάται απο το δικό σου επίπεδο εξοικείωσης με το σκάκι το δικό τους χαλαρό μπορεί να ειναι worldchapionship για εσένα ή το ανάποδο.. 

 

Αυτό που θέλω να πω ειναι ότι σκάκι γενικότερα έχει νόημα να παίζεις με -100 έως 200 μέχρι το πολύ +200 έως ~300 elo απο το δικό σου γιατι αλλιώς δεν παίρνεις τίποτα απο την παρτίδα ή θα χάνεις συνέχεια χωρίς να μαθαίνεις γιατι έχασες ή νομίζοντας άλλα αντι άλλων για τον λόγο που έχασες ή θα κερδίζεις πανεύκολα χωρίς να γίνεσαι καλύτερος.. 

Επεξ/σία από The_Colonel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήδη είπες πολλά που κουράστηκα :P

 

Θέλω μια ασχολία που να μην με ενδιαφέρει να μπω καθόλου στο κλίμα της. Να μάθω ορολογίες και τεχνικές. Ότι μάθω από μόνος μου χωρίς πίεση κτλ. Για παράδειγμα η γυμναστική που κάνω θέλει σύστημα, πρόγραμμα, προσοχή κτλ. Το διάβασμα στον τομέα μου θέλει τα μαλλιοκέφαλα μου από άποψη κούρασης. Ε θέλω κάτι που απλά να το κάνω και τέλος. Όπως έπαιζα σκάκι μικρός στο σχολείο με τους συμμαθητές και τους δασκάλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω απόλυτα τι θέλεις να κάνεις αλλά όπως είπε και ο The_Colonel το βασικό είναι να βρεις αντιπάλους παρόμοιας δυναμικότητας.

 

Προσωπικά ήθελα ακριβώς το ίδιο και το πέτυχα 2 φορές με διαφορά περίπου 20 χρόνια: την πρώτη φορά είχα βρει ένα εξελιγμένο πρόγραμμα για το PC στο οποίο ρύθμιζα με ακρίβεια τη δυσκολία. Μετά από μερικές ημέρες και αφού ανέβαινα λίγο-λίγο έφτασα σε ένα σημείο στο οποίο δεν μπορούσα πλέον να προχωρήσω χωρίς να ασχοληθώ με διάβασμα βιβλίων κλπ.

 

Πριν από περίπου 1 χρόνο ξεκίνησα και πάλι να ασχολούμαι με το σκάκι και ουσιαστικό το έμαθα πάλι από την αρχή. Αυτή τη φορά παίζοντας παιχνίδια online (στο FICS). Μόνο που τώρα πια βαριέμαι να διαβάζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 
 

 

Απο την δική μου περιορισμένη εμπειρία (ξέρω άτομα που πηγαίνουν σε λέσχες δεν πάω εγώ)  ξέρω ότι παίζουν  ΚΑΙ χαλαρά κτλ αλλα εξαρτάται πως το θεωρείς το χαλαρά.. δηλαδή τα άτομα αυτά ξέρουν να παίζουν τυφλό μπορούν να κάτσουν να αναλύσουν μια συγκεκριμένη βαριάντα απλά για να συζητήσουν κάτι και να στήσουν τα πιόνια μετά πχ απο 10-15 κινήσεις (που γίνανε με την συζήτηση) όπως ήταν πριν και να συνεχίσουν

 

Έχω πετύχει και άτομα που είχαν συζήτηση για σκάκι σε ταβέρνα και έπαιρναν τα αλατοπίπερα για πύργους... :huh:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και με ορισμένες μέρες καθυστέρηση έλαβε τέλος του τουρνουά του imsomnia. Η κατάταξη είναι η εξής:

 

#1 Assasin13 (1891)

#2 insomnian (1801)

#3 Fotis_13 (1658)

 

Συγχαρητίρια στους νικητές. Σκέφτομαι πως να είναι το δεύτερο τουρνουά. Κανα δυο ιδέες που έχω στο μυαλό μου:

 

Θα μπορούσαμε να διοργανώσουμε πρωτάθλημα που θα έχει δυο γύρους και θα παίξουν όλοι μεταξύ τους. Αλλά είχα σκεφτεί να είναι live game και όχι correspondence όπως ήταν το πρώτο. Για χρόνο λέω 60|30 δηλαδή 60 λεπτά για την παρτίδα συν 30 δευτερόλεπτα για κάθε κίνηση.

 

Μια άλλη ιδέα είναι να κάνουμε candidate tournament το οποίο θα είναι όπως το προηγούμενο με την διαφορά ότι ο νικητής του τουρνουά μετά θα παίξει σειρά αγώνων με τον ανουβις για το ποιος θα είναι ο πρωταθλητής.

 

Ή αν έχετε να προτείνεται οτιδήποτε γράψτε στο νήμα. Αντε σιγα σιγά να ετοιμάζεται και το δεύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Αν είναι για live είμαι μέσα, αλλά αν γίνεται με λιγότερο χρόνο, πχ 60 λεπτά χωρίς επιπλέον χρόνο για κάθε κίνηση.

Ας πουν και άλλοι τη γνώμη τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεσα

 

Αν είναι για live είμαι μέσα, αλλά αν γίνεται με λιγότερο χρόνο, πχ 60 λεπτά χωρίς επιπλέον χρόνο για κάθε κίνηση.

Ας πουν και άλλοι τη γνώμη τους.

 

Αυτο.


 

 

Θα μπορούσαμε να διοργανώσουμε πρωτάθλημα που θα έχει δυο γύρους και θα παίξουν όλοι μεταξύ τους

 

Και αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προηγούμενο τουρνουά το παίξαμε με 1 κίνηση ανα μέρα. Το πρόβληαμ μου ήταν ότι λόγω καλοκαιριού έλειπα και βρέθηκα στην μέση του πουθενά να μην έχω ίντερνετ και να χάνω από χρόνο.

 

Προσωπικά τώρα δεν έχω πρόβλημα, ό,τι θέλετε.

 

Εάν το παίξουμε στα 60 λεπτά σύνολο πρέπει να συμφωνήσουν οι 2 αντίπαλοι πότε θα παιχτεί το παιχνίδι; δίνει τέτοαι δυνατότητα το chess.com;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήδη είπες πολλά που κουράστηκα :P

 

Θέλω μια ασχολία που να μην με ενδιαφέρει να μπω καθόλου στο κλίμα της. Να μάθω ορολογίες και τεχνικές. Ότι μάθω από μόνος μου χωρίς πίεση κτλ. Για παράδειγμα η γυμναστική που κάνω θέλει σύστημα, πρόγραμμα, προσοχή κτλ. Το διάβασμα στον τομέα μου θέλει τα μαλλιοκέφαλα μου από άποψη κούρασης. Ε θέλω κάτι που απλά να το κάνω και τέλος. Όπως έπαιζα σκάκι μικρός στο σχολείο με τους συμμαθητές και τους δασκάλους.

πασιέντζα,ναρκαλιευτής ... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να μην δινει ? Και αν δεν δινει θα φτιαξουμε το ''προγραμμα'' εδω και εκει θα παιζουμε απλα τα games.

Το καλό με το chess.com είναι ότι υπάρχουν οργανωμένες οι βαθμολογίες (ισοβαθμίες κλπ), κάτι που θα δυσκολευτούμε να φτιάξουμε χειροκίνητα εμείς, εκτός αν κάποιος έχει το Swiss perfect που χρησιμοποιούν στα τουρνουά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...