Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

Ποιος γιατρός μπορεί να μου γράψει αυτό το φάρμακο;

• Το θέμα έχει κλειδωθεί Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο
40 απαντήσεις σ'αυτό το θέμα

#31 evabb

evabb

Senior Member

• Members
  • 216 μηνύματα

Δημοσίευση 24 January 2013 - 10:18 PM

Δεν είναι για γενικό άγχος. Το θέλω για μέρες που έχω παρουσιάσεις και γενικώς κάποιο είδος performance γιατί τότε τα συμπτώματα είναι παρα πολύ έντονα. Τις "απλές" μέρες έχω καταφέρει να μείωσω το άγχος με διαλογισμό και αλλά "κόλπα" που ακόμα δουλευω. Πολύ ύπουλη υπόθεση το άγχος, μη σας τύχει...

Btw, ακόμα δεν μου είπατε σε τι γιατρό πρέπει να πάω...ψυχολόγο, παθολογο, ψυχίατρο;

ειναι που αμα πεσει το dow jones θα πεσουν εξω τα καραβια σου.

#32 dimitris_sg

dimitris_sg

Junior Member

• Members
  • PipPipPip
  • 42 μηνύματα

Δημοσίευση 24 January 2013 - 11:59 PM

Lucifer θα διαφωνησω μαζι σου. Μπλεκεις αγχολυτικα με αντικαταθλιπτικα (SSRI), παρουσιαζεις φανταστικες παρενεργειες και λες και πως χορηγουνται. Τετοιες αποψεις καλυτερα να τις κρατας για τον εαυτο σου. Μην το παρεις σαν επιθεση απλα σκεψου πως θα αντιληφθει τα λεγομενα σου καποιος πραγματικα ασθενης.

Για σενα leftis95 θα σου πω να μην ξαναμπεις σε τετοια φορουμ. Ξερεις οποιον γραφει τι ασθενεια εχει? Μπενεις σε φορουμ και διαβαζεις αλλους αγχωμενους ανθρωπους. Θες συμβουλες απο αγχωμενους ανθρωπους? Εχεις διαβασει 5 πραγματα για το αγχος και εισαι ετοιμος να παρεις ενα φαρμακο που κανει θαυματα συμφωνα με εκεινους? Μπλεκεις εννοιες, αγχος, φοβο, φαρμακα και παρενεργειες. Σταματα για το καλο σου αυτα και πηγαινε σε εναν ειδικο να συζητησετε.

Ρωτας για την προπανολολη. Δεν σου χρειαζεται ενα φαρμακο για την καρδια εσενα. Δεν εχεις τετοιο προβλημα. Και επισης ποιος σου ειπε οτι αμα μπαλωσεις τα σωματικα συμπτωματα το αγχος δεν θα παρουσιαστει με καποιο αλλο τροπο? Δεν θελω να σκεφτεις απαντηση.

Ειπες οτι εχεις αγχος συγκεκριμενες στιγμες. Ολοι οι ανθρωποι εχουν αγχος. Το δημιουργικο αγχος ειναι επιθυμητο. Οταν ομως μας δυσκολευει ψαχνουμε λυσεις. Εχεις ηδη αρχισει να ψαχνεις την δικη σου. Κανε restart και πηγαινε στον ειδικο που ειπαμε πιο πανω.

#33 leftis95

leftis95

Senior Member

• Members
  • 253 μηνύματα

Δημοσίευση 25 January 2013 - 12:22 AM

ειναι που αμα πεσει το dow jones θα πεσουν εξω τα καραβια σου.

Ευα, Μπράβο, πολύ έξυπνο comment, πρέπει να το σκεφτοσουν για ώρες, πιστεύω θα μαζέψεις πολλά likes. Ανιδεοι ελληναρες. Δεν θα σε βρισω, αλλά θα σου ευχηθώ ολόψυχα ότι κοριδευεις να το λουζεσαι, και ειδικά στην προκειμένη σου εύχομαι να σε βρει χρόνιο άγχος. Θέλω να δώ, θα κοροιδευεις μετά;

Lucifer θα διαφωνησω μαζι σου. Μπλεκεις αγχολυτικα με αντικαταθλιπτικα (SSRI), παρουσιαζεις φανταστικες παρενεργειες και λες και πως χορηγουνται. Τετοιες αποψεις καλυτερα να τις κρατας για τον εαυτο σου. Μην το παρεις σαν επιθεση απλα σκεψου πως θα αντιληφθει τα λεγομενα σου καποιος πραγματικα ασθενης.

Για σενα leftis95 θα σου πω να μην ξαναμπεις σε τετοια φορουμ. Ξερεις οποιον γραφει τι ασθενεια εχει? Μπενεις σε φορουμ και διαβαζεις αλλους αγχωμενους ανθρωπους. Θες συμβουλες απο αγχωμενους ανθρωπους? Εχεις διαβασει 5 πραγματα για το αγχος και εισαι ετοιμος να παρεις ενα φαρμακο που κανει θαυματα συμφωνα με εκεινους? Μπλεκεις εννοιες, αγχος, φοβο, φαρμακα και παρενεργειες. Σταματα για το καλο σου αυτα και πηγαινε σε εναν ειδικο να συζητησετε.

Ρωτας για την προπανολολη. Δεν σου χρειαζεται ενα φαρμακο για την καρδια εσενα. Δεν εχεις τετοιο προβλημα. Και επισης ποιος σου ειπε οτι αμα μπαλωσεις τα σωματικα συμπτωματα το αγχος δεν θα παρουσιαστει με καποιο αλλο τροπο? Δεν θελω να σκεφτεις απαντηση.

Ειπες οτι εχεις αγχος συγκεκριμενες στιγμες. Ολοι οι ανθρωποι εχουν αγχος. Το δημιουργικο αγχος ειναι επιθυμητο. Οταν ομως μας δυσκολευει ψαχνουμε λυσεις. Εχεις ηδη αρχισει να ψαχνεις την δικη σου. Κανε restart και πηγαινε στον ειδικο που ειπαμε πιο πανω.

Δημήτρη εχεις δίκιο. Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Θα λαβω υπόψιν ότι μου ειπες

#34 status

status

Senior Member

• Members
  • 1990 μηνύματα
  • LocationΗράκλειο

Δημοσίευση 25 January 2013 - 12:37 AM

Δεν πηδαει η Νεολαία πλέον και εχει άγχος, η εαν πηδα δεν το κάνει ποιοτικά.. κρίμα, κρίμα.

Αποστολή από το GT-S5830 με τη χρήση Insomnia App
  • evabb τους αρέσει

#35 Lucifer

Lucifer

Semjâzâ

• Moderators
  • 666 μηνύματα

Δημοσίευση 25 January 2013 - 12:38 AM

Lucifer θα διαφωνησω μαζι σου. (1)Μπλεκεις αγχολυτικα με αντικαταθλιπτικα (SSRI), (2)παρουσιαζεις φανταστικες παρενεργειες και λες και πως (3)χορηγουνται. Τετοιες αποψεις καλυτερα να τις κρατας για τον εαυτο σου. Μην το παρεις σαν επιθεση απλα σκεψου πως θα αντιληφθει τα λεγομενα σου καποιος πραγματικα ασθενης.

(1)! Δεν μπλέκω αγχολυτικά με αντικαταθλιπτικά επειδή ανέφερα τα SSRI. Όπως και δεν είναι όλοι οι poster ημιμαθείς επειδή υπάρχει τουλάχιστον ένας ανάμεσά τους, δεν είναι όλα τα αντικαταθλιπτικά και αγχολυτικά όπως και είναι τα SSRI:  

Spoiler

Απόψε λοιπόν μάθαμε πως υπάρχουν εκλεκτικοί αναστολείς που χορηγούνται για αγχώδεις διαταραχές και κρίσεις πανικού (θα διάβασες μέρος των συμπτωμάτων του leftis φαντάζομαι). Υπάρχουν και άλλες μέθοδοι αντιμετώπισης της αιτίας προφανώς, και σε σαφέστατη, για τον μη-ημιμαθή και πάλι, αντίθεση με αυτούς, η προπρανοΛΟΛη δεν συγκαταλέγεται σε αυτούς πέρα από εμπειρικές αναφορές και το, πράγματι υπαρκτό, ερευνητικό πλαίσιο σε αυτό το θέμα.

(2)! Δεν παρουσίασα πουθενά πιθανές (ή "φανταστικές) (ή καταπληκτικές) παρενέργειες. Για την ακρίβεια, δεν ξέρω καν ποιες είναι για την προπρανολόλη, μπορώ μόνο να υποθέσω μερικές από αυτές βάσει του μηχανισμού δράσης. Θα σε παρακαλούσα λοιπόν να μου επισημάνεις το σημείο στο ποστ μου που εντόπισες παράθεση ενδεχόμενης παρενέργειας.

(3)! Δεν ξέρω πως χορηγούνται, γι' αυτό και δεν συμβούλεψα κανέναν να πάρει ή να μην πάρει. Αυτό που συμπέρανα τώρα όμως, είναι πως σίγουρα βγαίνουν και σε υπόθετα.

Για σενα leftis95 θα σου πω να μην ξαναμπεις σε τετοια φορουμ. Ξερεις οποιον γραφει τι ασθενεια εχει? Μπενεις σε φορουμ και διαβαζεις αλλους αγχωμενους ανθρωπους.

ΛΕΦΤΗ ΛΙΓΟ ΣΤΑ ΓΡΗΓΟΡΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΝΑΠΝΟΕΣ ΑΠ ΤΗ ΣΑΚΟΥΛΑ, ΤΟ ΝΟΥ ΣΟΥ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ, ΜΗ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΑΣΠΙΡΙΝΗ ΓΙΑ ΚΡΥΟΠΑΓΗΜΑΤΑ ΟΙ ΓΝΩΣΤΕΣ

Το Πεύκο ούτε με το κυάλι δε το χετε δει μερικοί.

#36 dimitris_sg

dimitris_sg

Junior Member

• Members
  • PipPipPip
  • 42 μηνύματα

Δημοσίευση 25 January 2013 - 01:14 AM

Επειδη δεν αφηνεις λεξη να σου πεσει κατω. 1) ανεφερες αγχολυτικα SSRI. Μετα εξηγεις σε μενα τι ειναι το καθε τι? Και που χρησιμοποιουνται? Ευχαριστω αλλα δεν περιμενα εσενα. 2) Ανεφερες τελευταια τα φαρμακα και εγραψες οτι οποιος το κανει παει διακοπες. 3) Εγραψες οτι χορηγουνται χωρις ιατρικη συνταγη.

Η παραθεση σου ειναι τελειως ακυρη γιατι δεν αναφερομουν σε αυτο το φορουμ αλλα σε αυτα που διαβασε το παιδι.

Δεν εχω ορεξη να αναλυσω ολη την ψυχολογια εδω μεσα και φανηκε απο τον τροπο που εγραψα και πριν. Τωρα εσυ αρχισες τις αναφορες απο διαφορα site με ορισμους εννοεις κτλ για να προκαλεσεις εντυπωση και να φανει οτι μου την ειπες για τα καλα. Μπραβο. Συνεχισε το διαβασμα οτι μαθαινει κανεις καλο ειναι.

#37 Lucifer

Lucifer

Semjâzâ

• Moderators
  • 666 μηνύματα

Δημοσίευση 25 January 2013 - 01:37 AM

Επειδη δεν αφηνεις λεξη να σου πεσει κατω. 1) ανεφερες αγχολυτικα SSRI. Μετα εξηγεις σε μενα τι ειναι το καθε τι? Και που χρησιμοποιουνται? Ευχαριστω αλλα δεν περιμενα εσενα.

Χίλια συγγνώμη, δεν κατάλαβα πως ήσουν Εσύ, αλλιώς δε θα προσπαθούσα ποτέ να Σου εξηγήσω κάτι συναφές. Τώρα που ξέρω Ποιος είσαι, δε θα ξαναποστάρω επιστημονικά δεδομένα που διαφωνούν μαζί Σου, Εσύ ξέρεις καλύτερα.

2) Ανεφερες τελευταια τα φαρμακα και εγραψες οτι οποιος το κανει παει διακοπες. 

Όποιος αναφέρει ονόματα, πάει διακοπές. Τρώει μπαν.

3) Εγραψες οτι χορηγουνται χωρις ιατρικη συνταγη.

Ξέρω τουλάχιστον ένα SSRI που, με την άδειά σου ε, χρησιμοποιείται ως αγχολυτικό, συνταγογραφείται ως τέτοιο αλλά είναι over-the-counter και χωρίς συνταγή, ναι. Παρακάτω;

Τωρα εσυ αρχισες τις αναφορες απο διαφορα site με ορισμους εννοεις κτλ για να προκαλεσεις εντυπωση και να φανει οτι μου την ειπες για τα καλα. Μπραβο.

Συνηθίζω να μιλάω στοιχειοθετημένα κυρίως, αλλά άμα γουστάρεις να πούμε να μιλήσουμε για κάνα κουμπάκι, κάνα μούμπλε, κάνα χάπι πιλ, ξηγήσου ξερωγώ. Έχει καμιά προσφορά το λιντλ άμα λάχει; Μην είναι κάνα με μεγάλο όνομα μόνο γιατί δε θα μπορώ να το ζητήσω στο ταμείο ξερωγώ.

Συνεχισε το διαβασμα οτι μαθαινει κανεις καλο ειναι.

Δεν κάνει τίποτα. Ελπίζω να σου χρησίμευσαν κάπου.

#38 dimitris_sg

dimitris_sg

Junior Member

• Members
  • PipPipPip
  • 42 μηνύματα

Δημοσίευση 25 January 2013 - 01:49 AM

Τα ειπες ολα με ταπωσες εισαι ο καλυτερος. Το κοινο σου αισθανεται περηφανο για αλλη μια φορα. Αν εισαι kai moderator σβησε το μηνυμα μου το δικο σου και το επομενο δικο σου που με τοση λαχταρα περιμενεις να δημοσιευσεις για να μου απαντησεις. Ειμαστε off topic.

Τρεχω να παρουσιαστω. Φιλια σε ολους.

ΥΓ. 4-5 μηνυματα θελουν σβησιμο βασικα.

#39 BLuE_PaNtHeR

BLuE_PaNtHeR

Senior Member

• Members
  • 1737 μηνύματα

Δημοσίευση 25 January 2013 - 01:53 AM

αυτο το"Ψυχίατρος ακούγεται βαρύ...τίποτα πιο light υπάρχει;" πολύ με νευρίασε .

• Toufas τους αρέσει

#40 evabb

evabb

Senior Member

• Members
  • 216 μηνύματα

Δημοσίευση 25 January 2013 - 02:03 AM

Ευα, Μπράβο, πολύ έξυπνο comment, πρέπει να το σκεφτοσουν για ώρες, πιστεύω θα μαζέψεις πολλά likes. Ανιδεοι ελληναρες. Δεν θα σε βρισω, αλλά θα σου ευχηθώ ολόψυχα ότι κοριδευεις να το λουζεσαι, και ειδικά στην προκειμένη σου εύχομαι να σε βρει χρόνιο άγχος. Θέλω να δώ, θα κοροιδευεις μετά;

ναι ρε σκατο που προλαβες στα 17 να εχεις και παρουσιασεις και performance, στα 27 που θα εχει να πληρωνεις εφοριες και ενοικια και τρεχεις και στην δουλεια να δω τι θα κανεις. δεν εχεις ιδεα τι θα πει αγχος ακομα.

#41 status

status

Senior Member

• Members
  • 1990 μηνύματα
  • LocationΗράκλειο

Δημοσίευση 25 January 2013 - 02:12 AM

ναι ρε σκατο που προλαβες στα 17 να εχεις και παρουσιασεις και performance, στα 27 που θα εχει να πληρωνεις εφοριες και ενοικια και τρεχεις και στην δουλεια να δω τι θα κανεις. δεν εχεις ιδεα τι θα πει αγχος ακομα.

Δεν ξέρεις τι τραβάει εντάξει; ΚΑΝΕΙΣ δεν τον καταλαβαίνει, leave Britney alone λέμε..;ρ