Προς το περιεχόμενο

Σπουδές στο εξωτερικό


leftis95

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατ'αρχάς να ξεκαθαρίσω ότι θα ήθελα σοβαρές απαντήσεις αν γίνεται. 

Είμαι μαθητής 3ης λυκείου και θέλω να σπουδάσω στο εξωτερικό. Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω σε ποιά χώρα να πάω. Δεδομένου οτί θα είμαι εκεί 4 χρόνια minimum πρέπει να κάνω σωστή επιλογή. Τα κριτήρια που έχω θέσει καλώς ή κακώς είναι τα εξής :

1) αγγλόφωνη χώρα ως επί το πλείστον 

2) καλό κλίμα (ναι ναι, είναι σημαντικό για μένα)

3) όσο πιο μικρό κόστος γίνεται

 

Συνεπώς κατέληξα σε αυτές τις χώρες: Αμερική (η οποία απορρίπτεται λόγω κόστους), Αγγλιά (η οποία απορρίπτεται λόγω κλίματος, 4 χρόνια συννεφιά και βρόχας θα αυτοκτονήσω δεν παίζει), Ολλανδία (που παρ'ότι δεν είναι αγγλόφωνη το 80% ξέρει αγγλικά)

 

 

Οπότε σκεφτόμουν Ολλανδία και στην ανάγκη Αγγλια αν δεν υπάρχει άλλη επιλογή. Υπάρχει κανείς να με διαφωτίσει και να μου πεί τις εμπειρίες του?

 

 

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

 

 

Αα, επίσης σε περίπτωση που παίζει ρόλο, δε γνωρίζω ακόμα το αντικείμενο που θα σπουδάσω μιας και δε θα φύγω κατ'ευθείαν. Θα μπώ πρώτα στρατό και μετά θα φύγω για σπουδές, οπότε έχω 1 χρόνο να σκεφτώ ακόμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Yeah sure...

 

 

4fbd14adec529.png

 

 

 

Πώ ρε φούστη με κατάλαβες :D

Όλα μεσα στο πρόγραμμα είναι.....

 

Αγγλία, πρώτα σπουδές και μετά στρατός.

 

Φίλε μου θέλω να ξεμπερδεύω με τον στρατό και να μπώ σε πρόγραμμα μετά γιατί αλλιώς σε κόβει στη μέση ο στρατός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολλανδία. Και ναι, μιλούν φανταστικά αγγλικά γιατί η γλώσσα τους είναι 60% αγγλικά 40% γερμανικά.

 

Απλά, το κριτήριο του κλιματος, ξέχνα το. Είναι το ίδιο τραγικό όπως της Αγγλίας.

 

I've been there. Και τι δε θα δινα για να ήμουν εκεί ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολλανδία. Και ναι, μιλούν φανταστικά αγγλικά γιατί η γλώσσα τους είναι 60% αγγλικά 40% γερμανικά.

 

Απλά, το κριτήριο του κλιματος, ξέχνα το. Είναι το ίδιο τραγικό όπως της Αγγλίας.

 

I've been there. Και τι δε θα δινα για να ήμουν εκεί ακόμα.

 

Σοβαρά? Νόμιζα ότι είναι πιο υποφερτά τα πράγματα εκεί πέρα...

Ήξερες καθόλου γερμανικά? Εγώ δε ξέρω γρί...αλλά το επίπεδο μου των Αγγλικών είναι άριστο πιστεύω δεν θα έχω πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τι θες να σπουδασεις εχεις σκεφτει γενικα ή τα κριτηρια ειναι , καλος καιρος και εκτος Ελλαδας?

Επεξ/σία από kuzko21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βελγιο. Εχει κατα κυριο λογο δυο μεγαλες φοιτοτουπολεις...Γανδη και Λουβαιν. Αρκετα φθηνα διδακτρα, ενδεικτικα το χρονο για μαστερ κοστιζει 541€ στο πανεπιστημιο της Γανδης που ειχα δει, οποτε στα ιδια επιπεδα θα κυμαινεται κι ενα μπατσελορ. Σπιτι θα μπορεσεις να βρεις απο 200 εως 400 ευρω αναλογα τι ψανχεις, συγκατοικο ή χωρις.. Τα σουπερ μαρκετ πιο φθηνα απο ελλαδα. Ο καιρος ειναι καπως απροβλεπτος κυριως ψυχρα και καμια βροχη στα ξαφνικα.

Αυτα πανω κατω οτι αλλες αποριες εχεις ρωτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πηγαίνεις Ολλανδία για καλό καιρό, θα απογοητευτείς. Είναι μερικές περίοδοι που πραγματικά πιστεύεις ότι δεν θα σταματήσει να βρέχει ποτέ.

Βελγιο. Εχει κατα κυριο λογο δυο μεγαλες φοιτοτουπολεις...Γανδη...

Δεν ξέρω για το πανεπιστήμιο, αλλά η Γάνδη είναι και γαμώ τις πόλεις
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι θες να σπουδασεις εχεις σκεφτει γενικα ή τα κριτηρια ειναι , καλος καιρος και εκτος Ελλαδας?

 

όπως είπα όχι ακόμα οριστικά. Θα πάω μετά το στρατό έτσι κ αλλιώς οπότε έχω 1 χρόνο να το σκεφτώ.

 

Βελγιο. Εχει κατα κυριο λογο δυο μεγαλες φοιτοτουπολεις...Γανδη και Λουβαιν. Αρκετα φθηνα διδακτρα, ενδεικτικα το χρονο για μαστερ κοστιζει 541€ στο πανεπιστημιο της Γανδης που ειχα δει, οποτε στα ιδια επιπεδα θα κυμαινεται κι ενα μπατσελορ. Σπιτι θα μπορεσεις να βρεις απο 200 εως 400 ευρω αναλογα τι ψανχεις, συγκατοικο ή χωρις.. Τα σουπερ μαρκετ πιο φθηνα απο ελλαδα. Ο καιρος ειναι καπως απροβλεπτος κυριως ψυχρα και καμια βροχη στα ξαφνικα.

 

Αυτα πανω κατω οτι αλλες αποριες εχεις ρωτα.

 

ενδιαφέρον ακούγεται. θα το κοιτάξω τώρα και αν έχω κάτι να σε ρωτήσω θα σου πώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καναδά μεριά κοίταξες;;; εδώ που είμαι εγώ ΚΑΝΕΙ ΚΡΥΟ αλλά άμα κοιτάξεις προς Οταβα / τορόντο /Λεθμπριτζ νομίζω ο καιρός είναι μια χαρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καναδά μεριά κοίταξες;;;

 

Αν εξαιρεσεις τα αεροπορικα που ειναι καπως ακριβα απο χρηματα πως την βγαζει εκει ενας σπουδαστης. Δηλαδη ποσα θες το μηνα για νοικι, προσωπικα εξοδα, φαγητο και που κυμαινονται οι τιμες για ενα μεταπτυχιακο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εξαιρεσεις τα αεροπορικα που ειναι καπως ακριβα απο χρηματα πως την βγαζει εκει ενας σπουδαστης. Δηλαδη ποσα θες το μηνα για νοικι, προσωπικα εξοδα, φαγητο και που κυμαινονται οι τιμες για ενα μεταπτυχιακο;

κοίτα ανάλογα τι απαιτήσεις έχεις. για φοιτιτικό σπίτι μαζί με άλλους, κανα 500άρι το μήνα (CAD) φαγητό άλλα τόσα. ώρα για σπουδές δεν ξέρω δεν σπούδασα εδώ. ΑΛΛΑ άμα κάνεις master μπορείς να δουλεύεις σαν ΤΑ και να σε πληρώνουν κιόλας! οπώτε δεν είναι άσχημο! Εστίες επίσης έχουν τα σοβαρά πανεπιστήμια και καμιά σχέση με τισ δικές μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...