Προς το περιεχόμενο

Σπουδές στο εξωτερικό


leftis95

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδια μια συμβουλη... Ψαχνω και εγω για μεταπτυχιακο στο εξωτερικο ,εχω τελειωσει ΑΕΙ εδω στην Ελλαδα

(Πολυτεχνειο) και εχω 6 χρονια προυπηρεσια τα 5 σαν ελευθερος επαγγελματιας στον τομεα της ενεργειας.

Επειδη τα πραγματα δυσκολευουν ολο και πιο πολυ αρχισα να ψαχνω για εργασια στο εξωτερικο αλλα αυτο που

καταλαβα ειναι οτι πρεπει πρωτα να αναβαθμισω τις γνωσεις και το βιογραφικο μου με ενα MSc απο ενα

αναγνωρισμενο πανεπιστημιο. Χρηματα εχω για να χρηματοδοτησω τις σπουδες μου, αυτο που θελω να ρωτησω ειναι

αν υπαρχει θεμα με την ηλικια (μπαινω στα 33 σε λιγο καιρο). Εχει κανει καποιος αλλος μεταπτυχιακο στο

εξωτερικο σε τετοια ηλικια και ποσο ευκολο/δυσκολο θα ειναι να ξαναπροσαρμοστω σε ενα ακαδημαικο περιβαλλον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε παιδια μια συμβουλη... Ψαχνω και εγω για μεταπτυχιακο στο εξωτερικο ,εχω τελειωσει ΑΕΙ εδω στην Ελλαδα

(Πολυτεχνειο) και εχω 6 χρονια προυπηρεσια τα 5 σαν ελευθερος επαγγελματιας στον τομεα της ενεργειας.

Επειδη τα πραγματα δυσκολευουν ολο και πιο πολυ αρχισα να ψαχνω για εργασια στο εξωτερικο αλλα αυτο που

καταλαβα ειναι οτι πρεπει πρωτα να αναβαθμισω τις γνωσεις και το βιογραφικο μου με ενα MSc απο ενα

αναγνωρισμενο πανεπιστημιο. Χρηματα εχω για να χρηματοδοτησω τις σπουδες μου, αυτο που θελω να ρωτησω ειναι

αν υπαρχει θεμα με την ηλικια (μπαινω στα 33 σε λιγο καιρο). Εχει κανει καποιος αλλος μεταπτυχιακο στο

εξωτερικο σε τετοια ηλικια και ποσο ευκολο/δυσκολο θα ειναι να ξαναπροσαρμοστω σε ενα ακαδημαικο περιβαλλον?

 

Εγώ στα 32 μου. Στο μεταπτυχιακό που κάνω (ΗΠΑ) έχει και αρκετούς μεγαλύτερους από μένα. Ομολογουμένως το μυαλό δεν είναι τόσο ξουράφι όσο ήταν στα 22, αλλά αν σου αρέσει το αντικείμενο, γιατί να έχεις πρόβλημα; Επίσης, έχε υπόψη σου ότι το ακαδημαϊκό περιβάλλον δεν είναι το ίδιο με αυτό που μάθαμε στην Ελλάδα. Ούτε καταλήψεις θα έχεις, ούτε κάφρους να σου κόβουν το μάθημα φωνάζοντας "συνάδελφοι, μια ανακοίνωση", ούτε χάος και ανακατωσούρα. Πολιτισμένα πράγματα, στα οποία είναι πολύ εύκολο να προσαρμοστείς.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(μπαινω στα 33 σε λιγο καιρο). Εχει κανει καποιος αλλος μεταπτυχιακο στο

εξωτερικο σε τετοια ηλικια και ποσο ευκολο/δυσκολο θα ειναι να ξαναπροσαρμοστω σε ενα ακαδημαικο περιβαλλον?

Δουλεύω στις ΗΠΑ σαν καθηηγτής. Πάρα πολλοί ξεκινάν master σε ηλικίες πάνω από 30, αφού τελειώσουν τις σπουδές τους και δουλέψουν για μερικά χρόνια. Μάλιστα ένας υποψήφιος διδάκτορας είναι τώρα 50+ ετών.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πολύ! :-)  έχει κανείς εμπειρία απο Ολλανδία να μας πει απόψεις?

Τι ακριβώς θες να μάθεις;

 

ας μας πει και ενοίκια...

Εξαρτάται από την πόλη, με πόσους ακόμα θα μένεις, ενώ υπάρχει και επίδομα από το κράτος υπό κάποιες

προϋποθέσεις. Ας πούμε πολύ πολύ χοντρικά 350 - 550 για ένα δωμάτιο και από 600 και πάνω για να μείνεις μόνοςσου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλεύω στις ΗΠΑ σαν καθηηγτής. Πάρα πολλοί ξεκινάν master σε ηλικίες πάνω από 30, αφού τελειώσουν τις σπουδές τους και δουλέψουν για μερικά χρόνια. Μάλιστα ένας υποψήφιος διδάκτορας είναι τώρα 50+ ετών.

Μια παρένθεση οι σπουδές δεν έχουν ηλικία.. Εγω κάνω κι άλλες σπουδές προπτυχιακο στα 32 μου και νιώθω πολυ πιο ώριμος όσο αναφορά το διάβασμα σε σχέση με τα 22 μου..

 

Στο θέμα μας. Αμερική πανάκριβα γενικότερα. Ειναι ένας φιλος για διδακτορικό και πληρώνεται αλλιώς δεν βγαίνει..θα έλεγα πολυ ακριβό το εννοικιο.. Supermarket τιμές πάνω κάτω όπως εδώ.. Για New York New Jersey πάντα..

Βέβαια απο κλίμα αν πας Νέα Υόρκη που έχω παει ειναι ξηρό και πολυ ζεστό το καλοκαίρι ενώ τον χειμώνα εχει χιόνια.. Δεν βρέχει όμως όλη μέρα όπως Αγγλία Ολλανδία κτλ.. Προσαρμόζεται πολυ ευχάριστα και άνετα Ελληνας στην Αμερική..

Ολλανδία Πολυ υγρασια βροχή και κρυο ..λίγο καλύτερα το Βέλγιο.

Προτείνω Αγγλία που εχε πληθώρα πανεπιστημίων θα βρεις παρα πολλούς Ελληνες φοιτητές..

 

αν αντεχεις οικονομικά Αμερική ψαξτο λίγο παραπάνω και δεν θα το μετανιώσεις.. Μπορεί να μην θέλεις να ξαναγυρισεις..

 

Επίσης απο Αγγλία Ελλάδα Πέταγεσαι άνετα ..Αμερική Ελλάδα ειναι λίγο ταλαιπωρία αν θέλεις να πηγαινοερχεσαι..

 

Απο Αμερική οτι απορία έχεις σε θέμα διαβίωσης ρώτησε με. Για να πανεπιστήμια δεν το έχω ψάξει αν και ξέρω οτι εχει πολυ αξιόλογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...