Προς το περιεχόμενο

Αγορά κινητού απο e-shop ή Skroutzομάγαζο;


Saviolakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

να ρωτησω και εγω κατι..θελω να παρω αυτο http://www.alfamobile.gr/product.php?id_product=3011&ref=bestprice.gr

και το βρηκα φθηνο σε σχεση με τα αλλα..

επειδη αναφερθηκατε στν περαεισαγωγη/κατι τετοιο..

παιζει να γινεται το ιδιο και με αυτο το μαγαζι;

ειχα γνωστη που το πηρε απο μαγαζι που το βρηκε απο ιντερνετ το πληρωσε πολυ πιο φθηνα (χperia mini)

και οταν το πηγε για μια επισκευη δεν το δεχτηκαν γτ της ειπαν δεν ειναι ας πουμε της Ε.Ε αλλα κατι απο τριτοκοσμικη χωρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τσου.

Στην smartek στο Χαϊδάρι που ειναι το επίσημο service της Samsung μου ζήτησαν απόδειξη αγοράς για να δουν αν είμαι εντός της διετούς εγγύησης.

Πήγα να παίξω ένα στοίχημα και όταν γύρισα μου το είχαν φτιάξει!

1 hour service.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Αυτό μάλιστα! Και λογικό (γιατί ζήτησαν απόδειξη) και θρυλικό (γιατί το έφτιαξαν στο μπαμ)!

Στο στοίχημα κέρδισες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω και εγω κατι..θελω να παρω αυτο http://www.alfamobile.gr/product.php?id_product=3011&ref=bestprice.gr

και το βρηκα φθηνο σε σχεση με τα αλλα..

επειδη αναφερθηκατε στν περαεισαγωγη/κατι τετοιο..

παιζει να γινεται το ιδιο και με αυτο το μαγαζι;

ειχα γνωστη που το πηρε απο μαγαζι που το βρηκε απο ιντερνετ το πληρωσε πολυ πιο φθηνα (χperia mini)

και οταν το πηγε για μια επισκευη δεν το δεχτηκαν γτ της ειπαν δεν ειναι ας πουμε της Ε.Ε αλλα κατι απο τριτοκοσμικη χωρα...

Ε αυτά σκέφτομαι και εγώ και τείνω να καταλήξω στα γνωστά μαγαζιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσου.

Στην smartek στο Χαϊδάρι που ειναι το επίσημο service της Samsung μου ζήτησαν απόδειξη αγοράς για να δουν αν είμαι εντός της διετούς εγγύησης.

Πήγα να παίξω ένα στοίχημα και όταν γύρισα μου το είχαν φτιάξει!

1 hour service.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Εγω τα έστειλα Αrvato Services SA Λεωφóρος Κηφισού 100 Aθήνα.

Ολα έγιναν μέσω IMEI , ουτε καν μου ζήτησαν απόδειξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν χρειαστείς τι γίνεται; Είσαι σίγουρη ότι θα υπάρχει αύριο;

Σε περιπτωση που χρειαστω θα ειναι αυτο που λέει ο stormrain:

To μονο aftersales που θεωρω πως μπορει να χρειαστει ειναι σε περιπτωση DOA που γινεται εντος 7 ημερων.

 

Τωρα για επισκευή πχ αν επαθε κάτι και θελει σέρβις ε τότε δε παιζει ρόλο το κατάστημα αλλά τι συσκευη έχεις.

Θα το παω στην αντιπροσωπία με την απόδειξη που φυσικά την κρατάω.

 

ειχα γνωστη που το πηρε απο μαγαζι που το βρηκε απο ιντερνετ το πληρωσε πολυ πιο φθηνα (χperia mini)

και οταν το πηγε για μια επισκευη δεν το δεχτηκαν γτ της ειπαν δεν ειναι ας πουμε της Ε.Ε αλλα κατι απο τριτοκοσμικη χωρα...

 

Ποιο μαγαζί απο το ιντερνετ; Απο ελλάδα ή ιντερνετικό απο βουλγαρια(δε ξερω καν αν υπάρχει)

Τι θα πει απο τριτοσκοσμικη χώρα;; Αν το πήρε απο Βουλγαρια (ή εκτος ΕΕ) ας πρόσεχε. Αλλά  εφοσον πωλείται απο καταστημα που εδρευει στην ελλάδα δε παιζει να ισχυει αυτο που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω τα έστειλα Αrvato Services SA Λεωφóρος Κηφισού 100 Aθήνα.

Ολα έγιναν μέσω IMEI , ουτε καν μου ζήτησαν απόδειξη.

H Arvato είναι εξουσιοδοτημένο service για σχεδόν όλες τις κατασκευάστριες εταιρείες κινητών τηλεφώνων.

Από το ΙΜΕΙ προκύπτει και η ημερομηνία αγοράς της συσκευής αλλά όχι ο νόμιμος κάτοχος.

Κακώς δεν ζήτησαν απόδειξη καθώς η συσκευή θα μπορούσε να είναι κλεμμένη κλπ.

 

Γενικότερα για την Arvato δεν ακούγονται τα καλύτερα ούτε από πελάτες ούτε από εργαζόμενους.

Τρέμω την ώρα που θα πάθει(αν πάθει) κάτι το iPhone μου και αναγκαστικά θα καταλήξει στην Arvato.

 

Chrisigia στο στοίχημα ήρθα στα χρήματα μου(έπαιζα σύστημα). :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Arvato είναι εξουσιοδοτημένο service για σχεδόν όλες τις κατασκευάστριες εταιρείες κινητών τηλεφώνων.

Από το ΙΜΕΙ προκύπτει και η ημερομηνία αγοράς της συσκευής αλλά όχι ο νόμιμος κάτοχος.

Κακώς δεν ζήτησαν απόδειξη καθώς η συσκευή θα μπορούσε να είναι κλεμμένη κλπ.

 

Service κινητών είναι φίλε Νίκο , όχι αστυνομικό τμήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

H Arvato είναι εξουσιοδοτημένο service για σχεδόν όλες τις κατασκευάστριες εταιρείες κινητών τηλεφώνων.

Από το ΙΜΕΙ προκύπτει και η ημερομηνία αγοράς της συσκευής αλλά όχι ο νόμιμος κάτοχος.

Κακώς δεν ζήτησαν απόδειξη καθώς η συσκευή θα μπορούσε να είναι κλεμμένη κλπ.

Service κινητών είναι φίλε Νίκο , όχι αστυνομικό τμήμα.

 

 

Ειναι εξουσιοδοτημένο service και όχι απλά service.

Υπάρχουν διαδικασίες* που προβλέπουν αυτά που συζητάμε.

Το ότι για οποιοδήποτε λόγο παρακάμπτονται, δεν έχει να λέει.

 

*εσωτερικός κανονισμός της κάθε εταιρείας

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Επεξ/σία από nikoskon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ποιο μαγαζί απο το ιντερνετ; Απο ελλάδα ή ιντερνετικό απο βουλγαρια(δε ξερω καν αν υπάρχει)

Τι θα πει απο τριτοσκοσμικη χώρα;; Αν το πήρε απο Βουλγαρια (ή εκτος ΕΕ) ας πρόσεχε. Αλλά  εφοσον πωλείται απο καταστημα που εδρευει στην ελλάδα δε παιζει να ισχυει αυτο που λες.

 

 

παιζει αυτο που ανεφερα γτ στο λεω απο πρωτο χερι,πηγε το xperia mini που το ειχε παρει απο μαγαζι που βρηκε απο το ιντερνετ που το ειχε σε μεγαλη διαφορα χρηματων και οτν το πηγε γερμανο και στα υπολοιπα δεν το δεχοντουσαν και τις λεγανε το συγκεκριμενο..

 

και κατι αλλο...πηγα χθες να παρω κινητο στην ομονοια πειραιως μπαινω μεσα...και τι να δω...αραβικα αλτζατζιρα και δν συμμαζευεται ηταν οι τυπαδες-πακιστανοι..τεσπα ζητησα το κινητο και ρωτησα αν υπαρχει καποια εγγυηση αποκλειστικα απο τν σονυ και οχι απο αυτους..μου ειπαν ναι..μου το φεραν το κινητο και τελικα δν ειχε χαρτι απο σονυ παρα μονο μια αποδειξη απο αυτους που λεγανε οτι καλυπτεται απο αυτους και το παω στν σονυ αν χρειαστει..και εκει που ημουν στο ψησιμο να το αγορασω,μπαινει ενας τελειωμενος τυπας με ενα νοκια δν ξερω μοντελο και τον εκραζε τον πακιστανο επειδη οταν το αγορασε λειτουργουσε και μετα απο καποια ωρα σταματησε ολη η λειτουργια του κινητου...μονο ξυλο δν παιξανε...ε και αφου το ειδα αυτο λεω να πανε να γαμηθουν..καλυτερα να παω απο μαγαζι κανονικο να το παρω..και ετσι...πηρα απο το πλαισιο το samsung ace 2 στα 200 ευρω και ησυχασα..

 

  Συμπερασμα;δωστε παραπανω λευτα στο πλαισιο/γερμανο και τις αλλες γνωστες αλυσιδες για να εχετε τν κεφαλη σας ησυχη απο εγγυηση ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατσε ρε ανθρωπε.

Αν θες να το αγορασεις απο ιντερνετικο καταστημα εμπιστευσου καποιο απο το σκρουτζ με πολλές και καλες κριτικες,οχι οποιο κ οποιο τυχαίο.

Δλδ ποιό e-shop ήταν; Γιατι δε μας λες; Τι τυπαδες πακιστανοι να εχουν καταστημα;

 

Και οχι, αν το βρω σε ιντερνετικο αξιοπιστο καταστημα φθηνοτερα απο γερμανο κλπ προτιμω να τα δωσω εκει.

 

Ξαναλεω πως αυτο που πρεπει να σε νοιαζει ειναι τι συσκευη εχεις και οχι απο πιοιο καταστημα το πηρες, καθως το σερβις του εκαστοτε κινητου σε νοιαζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οριστε το μαγαζι και συγκεκριμενα στην πειραιως http://www.alfamobile.gr

σε ειπε κανεις για το e-shop? :/

φιλε μου διαβαζε τα ποστ μου...ανεφερα εγω οτι με ενοιαζε το καταστημα;αν με ενοιαζε δν θα πηγαινα..

ανεφερα πως με ΝΟΙΑΖΕΙ να εχει ΕΓΓΥΗΣΗ καθαρα απο τν σονυ και οχι να μου μασανε τα λογια οι πακιστανοι...

 

Υ.Γ. αντρας εισαι η γυναικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Το πήρα το κινητό! Απο e-shop το πήρα και ο μόνος λόγος που το
πήρα απο εκεί και όχι απο το birdphone ήταν γιατί την ημέρα που πήγα να
το παραγγείλω, δεν είχαν απόθεμα... (γκαντέμης έ;).

Εκτός βέβαια απο γκαντέμης ήμουν και ανυπόμονος οπότε, κατέληξα στο e-shop. Μέχρι στιγμής, και ελπίζω για πάντα, δεν μου έχει δημιουργήσει κανένα πρόβλημα το κινητό. Το μόνο που με στεναχωρεί λίγο είναι ο μεγάλος δείκτης SAR που έχει αλλά αυτό το ήξερα πριν αποφασήσω την αγορά του.
Βέβαια τίμησα και το birdphone καθώς πήρα απο εκεί μερικές ζελατίνες προστασίας της οθόνης και μια θήκη και μπορώ να πω οτι μου άφησαν καλή εντύπωση... και στο τηλέφωνο αμέσως μετά την παραγγελία μου αλλά και στην άμεση αποστολή, καλή συσκευασία δέματος κτλπ. Ακόμα και όταν της είπα (κοπέλα ήταν) τον λόγο που δεν πήρα το κινητό απο αυτούς, η απάντηση της ήταν πολύ καλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οριστε το μαγαζι και συγκεκριμενα στην πειραιως http://www.alfamobile.gr

σε ειπε κανεις για το e-shop? :/

φιλε μου διαβαζε τα ποστ μου...ανεφερα εγω οτι με ενοιαζε το καταστημα;αν με ενοιαζε δν θα πηγαινα..

ανεφερα πως με ΝΟΙΑΖΕΙ να εχει ΕΓΓΥΗΣΗ καθαρα απο τν σονυ και οχι να μου μασανε τα λογια οι πακιστανοι...

 

Υ.Γ. αντρας εισαι η γυναικα;

 

Δλδ οταν γραφεις αυτο σε τι αναφερεσαι; Δεν αναφερεσαι σε e-shop?

Σε αυτην την περιπτωση αναφερομουν και οχι σε φυσικο καταστημα, μιας και το θεμα αφορα το διλλημα e-shop ή φυσικο γνωστο-υποθετω- καταστημα και οχι της πλακας μαγαζια που οπως λες μπορει να πετυχεις σαν αυτο που πετυχες τωρα.

 

παιζει αυτο που ανεφερα γτ στο λεω απο πρωτο χερι,πηγε το xperia mini που το ειχε παρει απο μαγαζι που βρηκε απο το ιντερνετ που το ειχε σε μεγαλη διαφορα χρηματων και οτν το πηγε γερμανο και στα υπολοιπα δεν το δεχοντουσαν και τις λεγανε το συγκεκριμενο..

 

Με username μαίρη, τι λες να ειμαι; :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...