Προς το περιεχόμενο

ποια πιστωτική κάρτα μου προτείνετε;


ZELDA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα σκέφτομαι να βγάλω μια χρυσή πιστωτική  διευκολύνσεως για τις πάγιες πληρωμές της επιχειρησης μου και των λογαριασμων μου , μέχρι τώρα ο πατέρας μου πληρώνει στο λογιστή τα ίκα-τέβε-φπα όπου και τα παραδίδει ο ίδιος στα αρμοδια ταμεία , ένα πολύ σεβαστό ποσό  και αν βάλουμε και πάγιους λογαριασμους, ρεύμα , ιντερνετ, ψώνια, ticket αγορές μιλάμε  υπολογίζω ότι θα έχει κίνηση συναλλαγών η κάρτα  περίπου 5 000 ευρώ  την 2μινία .

 

αυτό που ψάχνω απο την κάρτα είναι τα παρακάτω

 

  • - Επιβράβευση με εξαργύρωση αεροπορικών  εισιτηρίων
  • -Ταξιδιωτική ασφάλιση και προστασία αγορών
  • -συνδρομή έως 50 ευρώ, επίσεις   δεν με ενδιαφέρει το επιτόκιο τόσο πολύ αν δεν είναι τελικά μόνο διευκολύνσεως  η κάρτα
  • μεγάλη περίοδο χάριτος

τι γνώμη έχετε για την http://www.alphabankcards.gr/default.aspx?tabid=203&xmid=124 ?

 

υ.π1  μπορώ να βγάλω μια δευτερη και τρίτη κάρτα  πχ  για κάποιες επιχειρήσεις όπου θα έχω καλύτερο bonus και μετα να τα περνάω στην χρυσή?, έχετε να μου προτίνεται κάτι που με συμφέρει ?

 

υ.π το μαγαζί θα περάσει στο όνομα μου του χρόνου που θα βγαίνει  ο πατέρας μου σύνταξη , μέχρι τότε θα μπορώ να πληρώνω τα έξοδα του μαγαζιού με την κάρτα μου ή πρέπει να την βγάλουμε  μαζί?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάρτα που λες ειναι american express και εεν εχει και παρα πολυ μεγαλη αποδοχη απο επιχειρησεις στη χωρα μας. Τουλαχιστον όχι τοσο όσο visa/mastercard.

 

Σε θεμα περιοδο χαριτος όλες εχουν πανω κατω ιδια περιοδο (έως 50 μερες αναλογα και με την ημερομηνια αγορας)

Θα σου προτεινα να παρεις την χρυση alpha visa με δωρεαν συνδρομη αν συνδιαστει με ταυτοχρονη εκδοση της χρυσης alpha american express poy θελεις , σου δινει δωρο την συνδρομη της πρωτης.

 

Συγκεκριμενα αναφερει στους όρους

 

"Ταυτόχρονη απόκτηση Χρυσής Κάρτας American Express και Χρυσής Alpha Bank Visa: Η χρέωση της ετήσιας συνδρομής για την ταυτόχρονη απόκτηση των δύο συγκεκριμένων προϊόντων πραγματοποιείται στην Χρυσή Κάρτα American Express (Κύριο μέλος: Ευρώ 80 – Πρόσθετο μέλος: Ευρώ 40) και στη Χρυσή Alpha Bank Visa δεν θα υπάρχει χρέωση συνδρομής για όσο χρονικό διάστημα ο πελάτης διατηρεί και την Χρυσή Κάρτα American Express.

Α.1. Σε περίπτωση διακοπής της Χρυσής Κάρτας American Express, η συνδρομή για το «Alpha Gold» χρεώνεται στη Χρυσή Alpha Bank Visa (Κύριο μέλος: Ευρώ 50 – Πρόσθετο μέλος: Ευρώ 25).

Α.2. Σε περίπτωση διακοπής της Χρυσής Alpha Bank Visa, η συνδρομή για το «Alpha

Gold» χρεώνεται στην Χρυσή Κάρτα American Express (Κύριο μέλος: Ευρώ 80 – Πρόσθετο μέλος: Ευρώ 40)."

 

 

 

Η χρυση alpha visa εχει ταξιδιωτικη ασφαλιση και ενα καλό προγραμμα "ποντων" ειδικα για την χρυση καρτα με διαφορα δωρα αν δεις στον καταλογο (εχει και iphone/ipad)

 

Το πιστωτικό όριοσυνηθως δεν το καθοριζεις εσύ. Ειναι υτο που σου δινει η τραπεζα αναλογα με το αρχειο σου στον τειρεσια και το πόσες πιστωσεις έχεις.. Αν βγαλεις δηλαδη 2 καρτες προφανως θα ναι μικροτερο.. Εκτος κι αν εχεις παρα πολυ μεγαλο εισοδημα. Παντως αν θες 1 απο τις 2, γνωμη μου ειναι να προτιμησεις την χρυση alpha visa.

 

Ταξιδιωτικη ασφαλιση ειπαμε οτι εχει, αλλα δεν εχει επιβραβευση με ταξιδια . Απο αποψη επιβραβευσης με ταξιδια η καλυτερη ειναι η aegean visa και σε συνδιασμο να εχεις και την καρτα μιλίων miles and bonus και εχει και δωρεαν συνδρομη (οποτε αν σου επιτρεπει το εισοδημα να βγαλεις την χρυση alpha visa μαζι με aegean visa . Αν θες μην κανεις ταυτοχρονα τις 2 αιτησεις.

 

 

Υπ1 αυτο που λες νομιζω γινεται μονο στις καρτες τις απλες bonus (bonus visa, bonus mastercard, premium bonus amex, wind bonus etc και μονο μετσξυ συτων)

 

 

Υπ2 μαζί δεν μπορειτε να βγαλετε καποια καρτα.. Μπορει να βγαλει πχ ο πατερας σου στο όνομά του και μετα να σου βγαλει και εσενα μια πρόσθετη κάρτα με το κοινο πιστωτικο όριο

 

 

Για να βγαλεις μια τετοια καρτα παντως "χρυση" που θελεις.. Συνηθως απαιτειται εισοδημα τουλαχιστον 25.000 και πανω. Εσυ το εχεις σιγουρα; Αν οχι ίσως θα ταν καλυτερα να μην τη βγαλεις στο ονομα σου . Αν εχεις χαμηλοτερο εισοδημα μπορεις να βγαλεις μια άλλη κλασική.

 

 

Πληρωμες προς εφορια που ρωτας αν μπορεις να κανεις εσύ .. Νομιζω προς ναι.. Χωρις να μπορω να στο πωμε 100% σιγουριά εξαρταται και την τραπεζα.. Εγω παντως εχω πληρωσει αρκετες φορες οφειλες σε εφορια με την καρτα μου που ήταν οφειλες του πατερα μου και μια άλλη φορα του θειου μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τράπεζες εκδίδουν δύσκολα εταιρικές κάρτες, και δεν έχουν τις ευκολίες της πιστωτικής για ιδιώτες.

 

Δηλαδή όταν σου έρχεται ο λογαριασμός πρέπει να τον εξοφλείς σε 40 μέρες, διαφορετικά γίνεται ληξιπρόθεσμος..

Είχα μια alphabank visa business και μου τα σπασαν με αυτό..

 

Δεν έχει ελάχιστες καταβολές και μαλακίες, και θα πρέπει να έχεις καλά εταιρικά νούμερα και συνεργασία με τράπεζα για να σου βγάλουν (και ειδικά για ποσά πάνω από 2000 ευρώ).

 

Επίσης σε προγράμματα προσφορών με άτοκες δόσεις σε μαγαζιά, συνήθως εξαιρούνται οι εταιρικές κάρτες (ή κάποιες από αυτές)..

 

Αν θες να κάνεις ηλεκτρονικές πληρωμές, κάνε λογαριασμό ebanking Και πλέρωνε τα πάντα από εκεί. Πλέον σχεδόν όλα μπορούν να πλερώνονται μέσω e-banking.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν η χρυσή visa χρειάζεται 15.000 ευρώ ειδόδημα όμως δεν μαζευεις ποντους αλλα αθλους δεν ξέρω αν έχει καλύτερη επιβράβευση απο την bonus;άλλα μαλλον  ταξίδια που με ενδιαφέρουν  δεν νομίζω να έχει,επίσεις δεν νομίζω να μου την εκδόσουν γιατί έχω 12 000 άλλα υπάρχει περίπτωση  μου είπε να εγκριθεί,  εμένα με ενδιαφέρει να μαζευω ποντους για να κάνω κανενα ταξιδάκι 1 φορά το χρόνο απο οτι μου προτεινε και η κυρία στην τράπεζα μια aegean σε συνδιασμό με μια wind-card  visa /mastercard που θέλω να βγαλω για τους λογαριασμους μου , αυτό που δεν ρώτησα είναι ότι, με κάποια απο αυτές τις 2 κάρτες  θα έχω έχω  Ταξιδιωτική ασφάλιση / αποζημιώσεις/ ιατρική περιθαλψη ή μόνο οι χρυσες αυτά ;  είναι για μένα πολύ σημαντικό κριτηριο σε μια ξένη χώρα να έχεις να έχεις ενα καλο Ελληνικο support που θα σε προσφέρει βοήθεια σε μια επείγουσα περίπτωση , έχει κανεις  εμπειρία απο κάποιο πρόβλημα που του έτυχε σε κάποιο ταξίδι και αποζημιώθηκε πχ απο πιστωτική κάρτα και αν όντως υπάρχει περίπτωση να επικοινωνήσεις για βοήθεια και να μην σε γράψουν στα παλιά τους τα παπούτσια ?



Οι τράπεζες εκδίδουν δύσκολα εταιρικές κάρτες, και δεν έχουν τις ευκολίες της πιστωτικής για ιδιώτες.


 


Δηλαδή όταν σου έρχεται ο λογαριασμός πρέπει να τον εξοφλείς σε 40 μέρες, διαφορετικά γίνεται ληξιπρόθεσμος..


Είχα μια alphabank visa business και μου τα σπασαν με αυτό..


 


Δεν έχει ελάχιστες καταβολές και μαλακίες, και θα πρέπει να έχεις
καλά εταιρικά νούμερα και συνεργασία με τράπεζα για να σου βγάλουν (και
ειδικά για ποσά πάνω από 2000 ευρώ).


 


Επίσης σε προγράμματα προσφορών με άτοκες δόσεις σε μαγαζιά, συνήθως εξαιρούνται οι εταιρικές κάρτες (ή κάποιες από αυτές)..


 


Αν θες να κάνεις ηλεκτρονικές πληρωμές, κάνε λογαριασμό ebanking Και
πλέρωνε τα πάντα από εκεί. Πλέον σχεδόν όλα μπορούν να πλερώνονται μέσω
e-banking.

 

δεν με ενδιαφέρει εταιρική κάρτα , ούτε άτοκες δόσεις/επιτόκιο , ούτε ipad , με ενδιαφέρει να πληρώνω τα έξοδα της επιχειρησης μου π.χ  φπα ,ικα ,τέβε, περαίωση , Δεη , wind,  AB  market  κτλ και να παίρνω το bonus πχ στην aegean visa  και επισεις αν γίνετε να μεταφέρω απο την wind  τους ποντους και τα τα κάνω μίλια .

 

επίσεις κρυφός  οι εταιρικές δεν έχουν bonus οπότε ούτε καν μπαίνω στο κόπο.

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν το προγραμμα με τους αθλους ειναι πολύ καλό... Δες εδώ όλα τα δώρα.. Και μάλιστα είναι καλό γιατί δεν είναι ανάγκη να έχεις συγκεντρώσει το 100% των αθλων για μια αγορά.. Αλλά μπορείς και με συνδιασμό άθλων + χρημάτων απο σένα.

 

1ευρώ = 1 άθλος

και με την πρώτη αγορά έχεις σαν bonus καλωσορίσματος 500 άθλα.

Εδώ είναι ο κατάλογος http://www.goldvisa.gr/catalogue.asp

 

Τα 15000 εισόδημα θα στο είπε ίσως σαν όριο. .Παρόλα αυτά δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να εγκριθεί με ένα εισόδημα 12000 περίπου που έχεις. 

Τώρα για την wind bonus visa...

 

Ταξιδιωτική ασφάλιση δεν έχει ... όχι.. Μόνο οι χρυσές κάρτες έχουν. Έχει μια απλή ασφάλιση πληρωμής κάρτας σε περίπτωση που χάσεις δουλειά.. ατυχήματος και κάτι τέτοιο (διαβασε τους όρους για να δεις ακριβώς)

 

Ο κανόνας bonus είναι και σε αυτή tην περίπτωση 1 ευρώ = 1bonus με εξαίρεση στις συνεργαζόμενες επιχειρήσεις που είναι 1 ευρώ = 2 ή ακόμα και 1ευρώ =4 σε wind, aegean etc..

Για τα δώρα που εξαργυρώνεις δες εδώ http://www.alphabonus.gr/default.asp?pid=5 και εδώ http://www.alphabonus.gr/default.asp?pid=4

 

Οπότε αν απορρίψεις την χρυσή alpha visa οι επιλογές πυο σε συμφέρουν είναι η wind bonus visa (ή η wind bonus American Express  που εγώ δεν τη συνηστώ επειδή είναι AMEX .. τουλάχιστον όχι για κύρια κάρτα)

 

Και η άλλη επιλογή αφού θέλεις τόσο πολύ τα ταξίδια είναι η Aegean Visa. Για ένα εισιτήριο εξωτερικού με επιστροφή θα πρέπει να εξαργυρώσεις 22.000 bonus πόντους .. Φυσικά δεν είναι τελειώς δωρεάν.. Πληρώνεις απλά μόνο τους φόρους του εισητηρίου.

Επίσης να βγάλεις και την κάρτα μιλίως που είναι δωρεάν (miles and bonus) και ο συνδιασμός της aegean bonus visa με την miles and bonus έχει αρκετα οφελη σε ταξιδια.

Επίσης με την aegean visa έχεις κάποια επιπλέον προνόμια..  Πχ έχεις μεγαλύτερο βάρος αποσκευών... έκπτωση για ενοικιαση απο hertz  κτλ..

 

Και οι 2 κάρτες wind και aegean είναι δωρεάν.. χωρίς συνδρομή.

 

 

 

Μια άλλη πρόταση που σκέφτηκα.. είναι η Miles and More World MasterCard από την Τράπεζα Πειραιώς.. Έχεις και ταξιδιωτική ασφάλιση δωρεάν αλλά και ασφάλιση αγορών που ήθελες. Το πρόγραμμα επιβράβευσης είναι 1 ευρώ = 1μίλι εκτός απο πληρωμές προς δημόσιο που είναι 10 ευρώ = 1 μίλι. Τα μίλια τα εξαργυρώνεις με την Lufthansa 

http://www.piraeusbank.gr/ecPage.asp?id=243146&nt=96&lang=1

και η χρυσή http://www.piraeusbank.gr/ecportal.asp?id=243147&lang=1&nt=96%20&sid=

 

 

Και κάτι τελευταίο που ήθελα να πω είναι για το πιστωτικό όριο.. Επειδή μου λες θες να κάνεις και πληρωμές προς εφορία κτλ.. Πιστεύω πολύ δύσκολα θα σου εγκρίνουν πάνω από 2000-2500 ευρώ πιστωτικό όριο το μήνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Λοιπόν η χρυσή visa χρειάζεται 15.000 ευρώ ειδόδημα όμως δεν μαζευεις ποντους αλλα αθλους δεν ξέρω αν έχει καλύτερη επιβράβευση απο την bonus;άλλα μαλλον  ταξίδια που με ενδιαφέρουν  δεν νομίζω να έχει,επίσεις δεν νομίζω να μου την εκδόσουν γιατί έχω 12 000 άλλα υπάρχει περίπτωση  μου είπε να εγκριθεί,  εμένα με ενδιαφέρει να μαζευω ποντους για να κάνω κανενα ταξιδάκι 1 φορά το χρόνο απο οτι μου προτεινε και η κυρία στην τράπεζα μια aegean σε συνδιασμό με μια wind-card  visa /mastercard που θέλω να βγαλω για τους λογαριασμους μου , αυτό που δεν ρώτησα είναι ότι, με κάποια απο αυτές τις 2 κάρτες  θα έχω έχω  Ταξιδιωτική ασφάλιση / αποζημιώσεις/ ιατρική περιθαλψη ή μόνο οι χρυσες αυτά ;  είναι για μένα πολύ σημαντικό κριτηριο σε μια ξένη χώρα να έχεις να έχεις ενα καλο Ελληνικο support που θα σε προσφέρει βοήθεια σε μια επείγουσα περίπτωση , έχει κανεις  εμπειρία απο κάποιο πρόβλημα που του έτυχε σε κάποιο ταξίδι και αποζημιώθηκε πχ απο πιστωτική κάρτα και αν όντως υπάρχει περίπτωση να επικοινωνήσεις για βοήθεια και να μην σε γράψουν στα παλιά τους τα παπούτσια ?

 

 

δεν με ενδιαφέρει εταιρική κάρτα , ούτε άτοκες δόσεις/επιτόκιο , ούτε ipad , με ενδιαφέρει να πληρώνω τα έξοδα της επιχειρησης μου π.χ  φπα ,ικα ,τέβε, περαίωση , Δεη , wind,  AB  market  κτλ και να παίρνω το bonus πχ στην aegean visa  και επισεις αν γίνετε να μεταφέρω απο την wind  τους ποντους και τα τα κάνω μίλια .

 

επίσεις κρυφός  οι εταιρικές δεν έχουν bonus οπότε ούτε καν μπαίνω στο κόπο.

 

 

Ασφαλιστικό ταμείο δεν έχεις; Μπορείς να βγάλεις ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης τουλάχιστον όσον αφορά την ιατρική περίθαλψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι τύποι είναι απλά τραγικοί  ενώ σε ενημέρωση που είχα απο αλφα  για την κάρτα της wind  με έστειλαν σε κατάστημα wind και ενώ στο site της τράπεζας υπήρχε και μάλιστα μπορουσες να κάνεις και αίτηση αποφάσισα να κάνω κάποια συμβόλαια ανανέωση και σήμερα που πήγα σε κατάστημα wind μου είπαν οτι πλεον η wind δεν συνεργάζεται με καμιά τράπεζα...   και εγώ τι να τα κάνω τώρα τα συμβόλαια που τα έκανα για να παίρνω, δικαιούμε να ζητήσω κάποια αποζημίωση απο την αλφα?

 

 

judas να υποθέσω ότι χρεώνετε η ευρωπαική κάρτα ασφάλισης ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε σε κάποιο κεντρικό κατάστημα.. Στο site της wind φαίνεται να την έχουν http://www.wind.com.gr/gr/gia-ton-idioti/kiniti/epiprosthetes-upiresies-sumvolaiou-add-ons/wind-bonus/

 

από την άλλη στο site της alpha είναι οι μοναδικές κάρτες που δεν έχει ειδική φόρμα για αίτηση online.

 

 

Αποζημίωση γιατί να ζητήσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι τύποι είναι απλά τραγικοί  ενώ σε ενημέρωση που είχα απο αλφα  για την κάρτα της wind  με έστειλαν σε κατάστημα wind και ενώ στο site της τράπεζας υπήρχε και μάλιστα μπορουσες να κάνεις και αίτηση αποφάσισα να κάνω κάποια συμβόλαια ανανέωση και σήμερα που πήγα σε κατάστημα wind μου είπαν οτι πλεον η wind δεν συνεργάζεται με καμιά τράπεζα...   και εγώ τι να τα κάνω τώρα τα συμβόλαια που τα έκανα για να παίρνω, δικαιούμε να ζητήσω κάποια αποζημίωση απο την αλφα?

 

 

judas να υποθέσω ότι χρεώνετε η ευρωπαική κάρτα ασφάλισης ?

 

Απ'όσο ξέρω όχι. Αν κάνεις συχνά ταξίδια δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις στο ταμείο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...