Προς το περιεχόμενο

παραπονα για τεχνικους οτε-εξυπηρετηση πλ. + fothnet και vdsl.....αγανακτιση!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θελω να μοιραστω με σας την εμπειρια μου και κανω παραπονα και να μου πειτε αν εχω δικιο κτλπ καθως να μαθω γιατι δε λειτουργει σωστα κατι σε αυτη τη χωρα...


με προτειναν τηλεφωνικα μια μερα που με ειχαν παρει πριν 10 μερες.σε στυλ διαφημιση απο fortnhet να βαλω αν θελω vdsl απο fothnet που ανηκω,με χαρα δεχτηκα αφου ειναι μονο +10 ευρω....μου ειπαν σε 20 μερες.


σε επικοινωνια απο εκει που με πηραν τηλ, την επομενη μερα που τους πηρα εγω, δε ηξεραν ποτε θα εχω τον εξοπλισμο εστω.. οκ αυτο κανενα παραπονο...παμε παρακατω,.....

-----------------------------------------------------------------------------

περασαν απο τοτε 10 μερες..
με χαρα ενω ημουν χτες παρασκευη ιντερνετ το πρωι,ξαφνικα σβησανε τα led απο το router μου νεκρο και το τηλ το σταθερο μου " λεω ωραια μου βαζουν το vdsl" ελα ομως που αυτο κραταγε πολλες ωρες και αρχισε να σκοτεινιαζει...να περναει και το απογευμα και τιποτα....

και εδω αρχιζει η ταλαιπωρια μου και η αγανακτιση μου :

παιρνω τηλ στο παροχο μου την forthnet να ρωτησω γιατι ακομα δεν εχω εστω σταθερο τηλ. (για ινερνετ ουτε λογος γιατι θα ηθελε το αλλο router το νεο λογικα)...συν να μαθω ποτε θα εχω το νεο router...


βρισκουν στη γραμμη μου "βρογχο" κομμενο καλωδιακι κατι τετοιο, μου ειπαν θα το δηλωσουν ως βλαβη προς τον οτε να το φτιαξουν σε 2-3 εργασιμες!!!!!!!!!! (σημειωση την επομενη επεφτε σαβ/κο σημερα δηλαδη...)


φυσικα αγανακτισα και γιατι θα εμενα χωρις ιντερνετ τηλ για μερες ανευ λογου αφου μια χαρα ημουν τοσο καιρο με την 24αρα μου ταχυτητα.. και σε ερωτηση μου τι θα γινει με το εξοπλισμο..και αυτο σε αναμονη!!!!!!!!!!!!!το εχουνε στελει απο χτες προχτες μου ειπαν....μεσω ελτα "πορτα πορτα "

παιρνω σημερα και ιαυτους εκει στα ελτα αφου ειχα το κωδικο δεματος.... δε λειτουργουν ουτε τα τηλ τους...!!!!

ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΣΤΑΘΕΡΟ...ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΑΚΟΜΑ!!!!!!!!!!


Σ.Σ. σε εξυπηρετηση πελατων οτε και που με συνδεουν με τεχνικη υποστηριξη βλαβων...αφηστε παιδια....

αντιμετωπιση μολις τους λω οτι ειμαi forthnet με απαξιωση λες και εχω λεπρα! δεν ανηκετε σε μας λενε... "το ξερω απαντω... μα εσεις τα φτιαχνετε τα καλωδια και τις συνδεσεις στα κουτια" 

και ολα αυτα επειδη ηθελα να μαθω ποτε ειναι προγραμματισμενο να πανε τεχνικοι τους και επειδη εκανα παραπονα οτι μα πως εφυγαν το συνεργειο οταν τ οεφτιαχναν..δε δοκιμασαν να δουν αν λειτουργουν ολα οκ?

τι σοι τεχνικοι ειναι αυτοι? δε εχουν μαζι τους πολυμετρα ειδικα μηχανηματα να μετρανε και θορυβο κτλπ?

δε κανουν κληση κατι να δουν αν λειτουργει το τηλ σταθερο μου?εμ...


ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΚΑΛΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ.

αορατοι ανθρωποι ειναι? δεν εχουν ενα τηλ επικοινωνιας πιο αμεσση εκει στα συνερηεια οτε? δε το δινουν ουτε το ξερουν..?ποιος ξερει τοτε.... μονο ηλεκτρονικα να κανουν αιτησεις ξερουν?



απο οτε στο τμημα βλαβων μία επιδη μιλαγα πιο πολυ απο εκεινην... μου το εκλεισε στα μουτρα "να παρετε τον παροχο σας " !!!!!!!!!!

αφου αυτοι ευθυνονται....ελεος.....


ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΑ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ ΤΟΥΣ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ! ουτε μια!!!!!!!!!!!!

ακρη δεν βρηκα με κανεναν...... το μονο που λεει ο παροχος μου " περιμενετε 2-3 εργασιμες" !!!!!!!!!!

τα εχω πιο πολυ με τους..τεχνικους οτε πως φευγουν οταν βαζουν vsdl σε εναν. δεν ελεγχουν πρωτα οτι ολα να λειτουργουν οκ???


μπαινω απο ιντερνετ καφε θα ξαναμπω αυριο να δω τι θα απαντησετε....


σκεφτομαι αν δε εχω ιντερνετ και σταθερο ως τριτη να αποχωρησω να παω αλλου. σε αλλον παροχο και ας δωσω"προστιμο"

1)εκει στον οτε να μαθετε τροπους στις τηλεφωνητριες και οχι να μας κλεινουν τα τηλ στα μουτρα επειδη ανηκουμε σε αλλο παροχο ενα συγνωμη και απο αυτους δε βλαπτει.επρεπε αμεσσα να πανε να το φτιαξουν.

2) εκει στη forthnet που μεχρι χτες τους ειχα nο1 να λενε ενα συγνωμη και αυτοι στους πελατες τους και καποιος φταιει για ολο αυτο, και να κοιταξουν να λενε...στους τεχνικους απο οτε
" να προσεχετε οταν πατε να συνδεεται vdsl" πως φευγουν αν δε ειναι οκ? απορω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

και

 

3) να λετε στα courier πιο γρηγορη παραδοση και οχι να εχουν περασει ηδη 3 μερες απο τοτε που το στειλατε και ακομα ερχεται.... με τρολευ πιο γρηγορα θα ειχε ερθει....

ολα αυτα αθηνα ε!!!!!!αθηνα σε αθηνα! τι υπηρεσια πορτα πορτα ειναι αυτο? απο 13 του μηνος εχει φυγει το...ρουτερ!!!!!!!!!!

αυτα ειχα να πω... με εχει απογοητευσει το ολο θεμα.  

Επεξ/σία από giannispaok
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς η Forthnet είναι υπό διάλυση ... φίλε. HoL ή Cyta - γιατί οι άλλοι είναι για τα πανηγύρια. Αν έρθει ο λογαριασμός, μην πληρώσεις τίποτα - φύγε πάνε σε άλλη εταιρία και ας έχει συμβόλαιο. Αν σου πουν μα και μου, απείλησε με καταγγελία όπως έκανα εγώ στη Wind και δεν τόλμησαν να με ξανα πάρουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας φτιάξει δικό της δίκτυο να μην εξαρτάται από τον οτε, αντί αυτού τι έκαναν αγόρασαν από έναν σερνερ η καθε εταιρεία και με αυτόν τον τρόπο πουλάνε υπηρεσίες ίντερνετ και τηλεφωνίας και καλά στην αρχή οκ, αλλά απο τότε που απελευθερώθηκαν οι τηλεπικοινωνίες στην Ελλάδα έχουν περάσει 20+ χρόνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως ειναι να μη σου "κατσει" βλαβη και να εισαι σε αλλη εταιρια εκτος ΟΤΕ...Σε γραφουν κανονικοτατα και ειναι σαν να σου λενε "Ας ησουν σε εμας να σε εξυπηρετουσαμε γρηγορα...".Δεν θα βγαλεις ακρη με τον ΟΤΕ και πιστευω οτι ουτε η forthnet θα βγαλει...οποτε "αισθανθουν ετοιμοι (ψυχολογικα και εγκεφαλικα)" απο τον ΟΤΕ θα το φτιαξουν...το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να τους ζορισεις στη forthnet να σε "αποζημιωσουν" για την ταλαιπωρια...Γνωμη μου ειναι να μην τους πληρωσεις μεχρι να αποκατασταθει το προβλημα και να ζητησεις και 1-2 μηνες δωρο αναλογα με το ποσο θα καθυστερησει η αποκατασταση του προβληματος...Σχετικα με την καθυστερηση του router ειχα παρομοιο προβλημα -σε adsl- (ηταν ετοιμη η γραμμη,εγινε συνδεση απο τον τεχνικο αλλα το router πουθενα) απο αλλο παροχο (δεν αναφερω για να μην πουν οτι κανω διαφημιση...) και ευτυχως εμεινα αρκετα ικανοποιημενος αφου μου πιστωσαν σχεδον 2 μηνες ενω οι ιδιοι μου προτειναν αν εχω να χρησιμοποιησω αλλο router (και ενω ειχε γινει η πιστωση) μεχρι να ερθει το κανονικο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αστείο ειναι οτι ο ΟΤΕ τον παίζει και εσείς κράζετε την Forthnet... όχι οτι με ενδιαφέρει η Forthnet ουτε καν ελληνική εταιρία δεν ειναι για να με νοιάζει, αλλα μην γράφουμε και ότι να ναι... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα παιδια....ξαναμπαινω απο ιντερνετ καφε....κυριακη σημερα...τριτη μερα χωρις ιντερνετ κα ιτηλεφωνο..ας ελπισουμε να εχουν τη διαθεση να πανε να το φτιαξουν απο αυριο....

 

ετσι πληροφοριακα παιδια :

 

η διαδικασια ποια ειναι σε αυτους που πανε και την κανουν σε vdsl τη γραμμη? τι προσθετουν τι κανουν ακριβως...? παει συνεργειο σε κουτι που το ανοιγουν και κανουν τι? αναλυτικα ετσι να ξερουμε...

 

εμενα η μεγαλη μου απορια ειναι πως δε τσεκαραν αν ειναι οκ πριν τελειωσουν την δουλεια τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να λυθουν οι αποριες γιατι βλεπω διαφορα οτι να νε μεσα.

α.οταν καποιος εχει γραμμη ηδη πχ adsl forthnet και ζητησει να παει σε vdsl γινεται αλλαγη οριου για να πεσει σε vdsl οριο.δηλαδη η forthnet και η καθε forthnet λεει οτι τον πελατη που ειναι στο οριο πχ 40000 ριξτε τον στο οριο 45000 που ειναι το vdsl.αυτο μεταφραζεται οτι ο οτε στον γενικο κατανεμητη του σε ξεπατσαρει απο εκει που ησουν και σε βαζει στο νεο οριο με σκοπο πλεον το οριο σου να ειναι το 45000.αν κατι δεν πατηθει καλα η ο οτε το κουμπωσε κατα λαθος αλλου τοτε δεν θα παιζεις και για αυτο απο την forthnet Οπως λες βλεπουν κομμενο καλωδιο.αυτο παει βλαβη στον οτε διοτι μονο ο οτε εχει δικαιωμα να επεμβει στον γενικο κατανεμητη και στο Mirroring.οποτε τα πηγαινε σε αλλα παροχο η ο οτε ειναι γαματος και ολοι οι αλλοι παροχοι ειναι χαλια δεν παιζει.απλα καλως η κακως τα καλωδια ειναι στον οτε και αυτες τις αλλαγες επισης τις κανει ο οτε.και επειδη ο οτε σε πολλα πραγματα ειναι δημοσιο ακομα και ουτε πολυελεγχεται δεν θα ιδρωσει η μασχαλη του αμα εσυ δεν εχεις τηλεφωνο για 2-3-5 μερες.για τα υπολοιπα δες το θεμα στην υπογραφη μου πως παιζει το adsl/vdsl.



Δυστυχώς η Forthnet είναι υπό διάλυση ... φίλε. HoL ή Cyta - γιατί οι άλλοι είναι για τα πανηγύρια. Αν έρθει ο λογαριασμός, μην πληρώσεις τίποτα - φύγε πάνε σε άλλη εταιρία και ας έχει συμβόλαιο. Αν σου πουν μα και μου, απείλησε με καταγγελία όπως έκανα εγώ στη Wind και δεν τόλμησαν να με ξανα πάρουν. 

ενω η cyta σκοτωνει.με voip τηλεφωνια μην σου κατσουν dc's γιατι δεν θα εχεις ποτε τηλεφωνα.αφου επισης ειναι υπο διαλυση γιατι εχει τους περισσοτερους πελατες μετα τον οτε?

 

Ας φτιάξει δικό της δίκτυο να μην εξαρτάται από τον οτε, αντί αυτού τι έκαναν αγόρασαν από έναν σερνερ η καθε εταιρεία και με αυτόν τον τρόπο πουλάνε υπηρεσίες ίντερνετ και τηλεφωνίας και καλά στην αρχή οκ, αλλά απο τότε που απελευθερώθηκαν οι τηλεπικοινωνίες στην Ελλάδα έχουν περάσει 20+ χρόνια

οπως καταλαβες να ξανασκαφτει ολη η ελλαδα να περαστουν καλωδια δεν γινεται.επισης να βαλουμε 10καφαο το ενα διπλα για να εχει ο καθε παροχος το δικο του καφαο επισης δεν γινεται.απλα σε χωρες καλυτερες απο την ελλαδα τα καλωδια τα εχει ενας τριτος ανεξαρτητος παροχος .αλλα εδω ειμαστε ελλαδα.επισης δεν μιλαμε για ενα server και τετοια γιατι αν εχεις καταλαβει ο οτε παιρνει λεφτα απο τα παντα και πολλα πολλα λεφτα.καθε βλαβη ειναι λεφτα,καθε συνδυαστικο ειναι λεφτα,καθε αλλαγη οριου ειναι λεφτα,τα racks των παροχων μεσα στα αστικα κεντρα ειναι λεφτα και παει λεγοντας.στο τελος θα πειτε οτι ο οτε βγαινει και χαμενος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να λυθουν οι αποριες γιατι βλεπω διαφορα οτι να νε μεσα.

α.οταν καποιος εχει γραμμη ηδη πχ adsl forthnet και ζητησει να παει σε vdsl γινεται αλλαγη οριου για να πεσει σε vdsl οριο.δηλαδη η forthnet και η καθε forthnet λεει οτι τον πελατη που ειναι στο οριο πχ 40000 ριξτε τον στο οριο 45000 που ειναι το vdsl.αυτο μεταφραζεται οτι ο οτε στον γενικο κατανεμητη του σε ξεπατσαρει απο εκει που ησουν και σε βαζει στο νεο οριο με σκοπο πλεον το οριο σου να ειναι το 45000.αν κατι δεν πατηθει καλα η ο οτε το κουμπωσε κατα λαθος αλλου τοτε δεν θα παιζεις και για αυτο απο την forthnet Οπως λες βλεπουν κομμενο καλωδιο.αυτο παει βλαβη στον οτε διοτι μονο ο οτε εχει δικαιωμα να επεμβει στον γενικο κατανεμητη και στο Mirroring.οποτε τα πηγαινε σε αλλα παροχο η ο οτε ειναι γαματος και ολοι οι αλλοι παροχοι ειναι χαλια δεν παιζει.απλα καλως η κακως τα καλωδια ειναι στον οτε και αυτες τις αλλαγες επισης τις κανει ο οτε.και επειδη ο οτε σε πολλα πραγματα ειναι δημοσιο ακομα και ουτε πολυελεγχεται δεν θα ιδρωσει η μασχαλη του αμα εσυ δεν εχεις τηλεφωνο για 2-3-5 μερες.για τα υπολοιπα δες το θεμα στην υπογραφη μου πως παιζει το adsl/vdsl.

 

ενω η cyta σκοτωνει.με voip τηλεφωνια μην σου κατσουν dc's γιατι δεν θα εχεις ποτε τηλεφωνα.αφου επισης ειναι υπο διαλυση γιατι εχει τους περισσοτερους πελατες μετα τον οτε?

 

οπως καταλαβες να ξανασκαφτει ολη η ελλαδα να περαστουν καλωδια δεν γινεται.επισης να βαλουμε 10καφαο το ενα διπλα για να εχει ο καθε παροχος το δικο του καφαο επισης δεν γινεται.απλα σε χωρες καλυτερες απο την ελλαδα τα καλωδια τα εχει ενας τριτος ανεξαρτητος παροχος .αλλα εδω ειμαστε ελλαδα.επισης δεν μιλαμε για ενα server και τετοια γιατι αν εχεις καταλαβει ο οτε παιρνει λεφτα απο τα παντα και πολλα πολλα λεφτα.καθε βλαβη ειναι λεφτα,καθε συνδυαστικο ειναι λεφτα,καθε αλλαγη οριου ειναι λεφτα,τα racks των παροχων μεσα στα αστικα κεντρα ειναι λεφτα και παει λεγοντας.στο τελος θα πειτε οτι ο οτε βγαινει και χαμενος.

 

...και ομως! ακριβώς για εναν σερβερ μιλάμε αντε δυο και καμιά 10αρια τηλεφωνήτριες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και ομως! ακριβώς για εναν σερβερ μιλάμε αντε δυο και καμιά 10αρια τηλεφωνήτριες

αν εννοεις για τα dslam κτλ οτι ειναι ενα server τοτε κοιτα την υπογραφη μου με το θεμα.και αυτο ειναι μονο στο αστικο κεντρο.εκτος αν λες για το customer care οποτε και εκει παμε σε αλλη κατηγορια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εννοεις για τα dslam κτλ οτι ειναι ενα server τοτε κοιτα την υπογραφη μου με το θεμα.και αυτο ειναι μονο στο αστικο κεντρο.εκτος αν λες για το customer care οποτε και εκει παμε σε αλλη κατηγορια.

 

Ποιοι πάροχοι εχουν αστικά κέντρα πλην του οτε και οχι telephony server ξέρεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιοι πάροχοι εχουν αστικά κέντρα πλην του οτε και οχι telephony server ξέρεις?

το αστικο κεντρο σαν αιθουσα ανηκει στον οτε.απο εκει και περα τα μηχανηματα ολα τα dslam ειναι τον παροχων.πως θα κανεις συγχρονισμο εσυ αμα δεν εχεις dslam απο την αλλη πλευρα???αρα που κολλαει ο Telephony server?

δες το link στην υπογραφη να δεις πως ειναι μεσα τα αστικα κεντρα.αμα ηταν ενας server που κανει τον συγχρονισμο και ολα αυτα θα ειμασταν ολοι ευτυχισμενοι και οι παροχοι θα ειχαν μισα εξοδα.ο οτε δινει μονο τον χαλκο δεν δινει τιποτε αλλο.ολα τα switches,οπτικες ινες,dslam, και αλλα τοσες δεκαδες πραγματα ειναι ολα των παροχων.το λεω επειδη λογω δουλειας και σε datacenter παροχου μπαινω αλλα και στα αστικα κεντρα.στην καλυτερη περιπτωση ο παροχος μεσα στο α/κ θα εχει ενα rack περιπου στα 2 μετρα με διαφορα μηχανηματα .αυτο ειναι το καλυτερο σεναριο για ενα μικρο αστικο κεντρο.για μεγαλυτερα τα racks με τα dslam μπορει να ειναι 6 και 7 και παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 <blockquote class="ipsBlockquote" data-time="1361027730" data-cid="52178473" data-author="Beerloah"><cite class="ipb" contenteditable="false">Beerloah, on 16 Feb 2013 - 17:13, said:</cite><p>Δυστυχώς η Forthnet είναι υπό διάλυση ... φίλε. HoL ή Cyta - γιατί οι άλλοι είναι για τα πανηγύρια. Αν έρθει ο λογαριασμός, μην πληρώσεις τίποτα - φύγε πάνε σε άλλη εταιρία και ας έχει συμβόλαιο. Αν σου πουν μα και μου, απείλησε με καταγγελία όπως έκανα εγώ στη Wind και δεν τόλμησαν να με ξανα πάρουν.</p></blockquote>το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις? To ότι η forthnet είναι υπό διάλυση από που προκύπτει? Ελεος με την αντιδιαφήμιση!

το πρόβλημα έγγειται στην αποκατάσταση της βλάβης από τον Οτε που ο ίδιος έχει βγάλει ανακοίνωση ότι επειδή υπάρχει έλλειψη τεχνικών αναγκάζεται να λύνει πρώτα τα προβλήματα των συνδρομητών του και μετά των άλλων. Εγώ αυτό το λέω αθέμιτο ανταγωνισμό πάντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντα ο οτε κοιτουσε τα δικα του και θα πω ενα true case χωρις να αναφερω πολλα και γιατι.και δεν μου το ειπαν απλα ετυχε εγω να μιλησω με αυτον τον κυριο.οταν μπηκε καπου vdsl και αλλαχτηκαν τα καφαο εγιναν παρα πολλες βλαβες και ο οτε ετρεχε  πανικοβλητος για να της λυσει.αποτελεσμα ηταν να εχουν μαζευτει απο καποιον παροχο παρα πολλες βλαβες εκκρεμεις παραπανω απο 48 ωρες που υποτιθεται οτι λυνονται.σε μια συζητηση με τον προισταμενο μονο βρισιδι δεν ακουσα οτι υπαρχουν τοσες βλαβες λογω του vdsl δεν προλαβαινουμε να κοιταξουμε τωνπαροχων.αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...