Προς το περιεχόμενο

Προγραμμα Διατροφης Βιγκαν


dante7x

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

το προγραμμα διατροφης που ζηταω ειναι για βιγκαν.

παρακαλω δεν αρχιζω το θεμα για διαφωνιες και αποψεις πανω στο θεμα κρεατοφαγιας- χορτοφαγιας.

απλα ζηταω απο καποιον που ξερει να μου διξει - προτινει ενα προγραμμα σωστης διατροφης για βιγκαν..

Η ακομα και καποιον "καλο" διατροφολογο στην θεσσαλονικη που μπορω να παω..

Ευχαριστω.. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oπως ειπαν και οι προλαλησαντες,ο Ron περα απο εξαιρετικος διατροφολογος ειναι ενας φιλοσοφος της ζωης. Μεινε κοντα του,μιλησε του. Εχεις πολλα να μαθεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.youtube.com/watch?v=iGnohH5NwxY

 

Στομάχια άδεια,
Έτοιμα τα πιρούνια
Στρώσε τραπέζι
Να φάμε σαν γουρούνια
άπειρα είναι μπροστά μας τα κοψίδια
Τρώγε και πίνε
Μη μείνουν τα παΐδια....

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

το προγραμμα διατροφης που ζηταω ειναι για βιγκαν.

παρακαλω δεν αρχιζω το θεμα για διαφωνιες και αποψεις πανω στο θεμα κρεατοφαγιας- χορτοφαγιας.

απλα ζηταω απο καποιον που ξερει να μου διξει - προτινει ενα προγραμμα σωστης διατροφης για βιγκαν..

Η ακομα και καποιον "καλο" διατροφολογο στην θεσσαλονικη που μπορω να παω..

Ευχαριστω.. :-D

Vegan δεν είναι κάποια δίαιτα ή ειδική διατροφή as such.

Δεν χρειάζεται κάποιος ειδικός ffs να σου πει τί θα τρως. Είναι συνειδητή επιλογή και τρως ελεύθερα ό,τι θες και δεν προέρχεται από το ζωϊκό βασίλειο και τα παράγωγά του.

 

 

Η Ελληνική παραδοσιακή κουζίνα έχει πολλά φαγητά τα οποία είναι vegan.

Αν τα συνδιάσεις με γάλα και άλλα παράγωγα σόγιας, δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

Ρίξε και λίγη κινέζικη, ινδική και μεξικάνικη κουζίνα, και είσαι οκ με ένα τεράστιο μενού.

 

Αλλά θα πρέπει να το ρίξεις στο μαγείρεμα από πρώτες ύλες.

Και φυσικά αν έχεις καλή ισσορροπία πρωτεϊνής και carbs δεν έχεις κάποιο πρόβλημα ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου αρεσει που λεμε vegan και οχι eating disorder :D

Eating disorder;

 

Από πότε η συνειδητή επιλογή το να μην τρως κάτι που προέρχεται από ζώα είναι disorder;

 

Γουστάρεις εσύ να τρως αγελάδα, γάιδαρο, σκύλο είναι δική σου υπόθεση.

Ο άλλος δεν γουστάρει να τρώει παράγωγα ζώων. Εγώ προσωπικά είμαι vegetarian για τους δικούς μου λόγους.

 

 

Eating disorder είναι κάτι τελείως διαφορετικό και δεν έχει να κάνει με συνειδητή επιλογή αλλά medical condition. Και όλες αναγνωρισμένες, και μή, eating disorders έχουν να κάνουν είτε με βουλημία ή ανορεξία.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΛΑΘΟΣ η φαλαινα ειναι αλλο θηλαστικο,  οχι ανθρωπος.

 

 

 Σωστο ηταν αυτο που λεω, διοτι οταν ενας ανθρωπος χωρις καμια βεβαια ασθενεια που οδηγει σε παχυσαρκια, αλλά απλως τοσο λαιμαργος που τρωει ο,τι σαβουρα βρει μπροστα του, γινει "700 κιλα" τοτε μπορουμε να του αποδωσουμε τον μεταφορικο χαρακτηρισμο φαλαινα, μπας και αντιληφθει οτι και κανει κακο στον εαυτο του και οτι το μόνο καλο πραγμα στην ζωη δεν ειναι μόνο το φαγητο και οτι εμφανισιακα μοιαζει σαν φαλαινα και ειναι αποκρουστικος προς τους αλλους(τους περισσοτερους βασικα).

 

Μεταφορικα δηλαδη τον λεμε φαλαινα. ΠΡΟΦΑΝΩΣ και οχι μιλωντας κυριολεκτικα οτι ανηκουμε στην ιδια ταξη, υπεθεσα οτι ηταν αυτονοητο. :eek: Εξαλλου οταν λεμε καποιον παχυσαρκο, φαλαινα, δεν εννοουμε οτι πιστευουμε οτι τρωει κριλ και ζει στο νερο. Λογικα πραγματα και απορω γιατι θελουν περαιτερω επεξηγηση....

 

 

Οποτε 1000000000000 φορες να ειναι καποιος φυτοφαγος παροτι στερειται πολλες ωραιες γευσεις, παρα μανιακος του φαγητου με ολη του την ζωη να κινειται γυρω απο αυτο και παχυσαρκος, που και κακο στην υγεια/οργανισμο του κανει μακροπροθεσμα και βραχυπροθεσμα και επισης κοινωνικα μια απομονωση την εχει παροτι οι τριγυρω του προσπαθουν να μην το δειχνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φάση που πρέπει να επιλέξουμε ανάμεσα σε ένα κήτος και έναν τύπο που βόσκει από πεποίθηση, πότε καταλήξαμε ότι δεν είναι καθυστερημένη;

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...