Προς το περιεχόμενο

Προγραμμα Διατροφης Βιγκαν


dante7x

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ολοι στο χωριο σφαζουν τα γουρουνια και φτιαχνουν μονοι τους και μπεϊκον και φετες για τοστ.. Δε πανε σουπερμαρκετ, ουτε τρωνε παϊδακια στο εστιατοριο. Εκτος αν μιλας για κουτσοχωρι 100 κατοικων.

 

 

Είπα πουθενά όλοι ή πως δεν αγοράζουν και από supermarket?

Ξέρεις να διαβάζεις?

 

Ακόμα και εδώ που μένω (27.000+ κάτοικοι) υπάρχει κόσμος που εκτός από αυτά που ψωνίζουν (το γράφω για να το καταλάβουν ΟΛΟΙ) έχουν και δικά τους ζώα που μεγαλώνουν και σφάζουν απλά γιατί έτσι είχαν μάθει.

 

Πως πήγε τελικά το μάζεμα χόρτων και καρπών? Σήμερα δεν πέτυχα αρκετούς στα χωράφια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 374
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και καλά οι κλουβιασμένες, άμα έχω μια κότα στην αυλή γιατί να μην τρώω τα αυγά της.

 

Και όταν γεράσει θα τη θάψεις στον οικογενειακό τάφο πουλερικών που έχεις στην πίσω αυλή; Πάσο.

 

Οι ευαίσθητοι φυτοφάγοι δηλαδή έχουν και από μια κότα στην αυλή τους. Και από μία αγελάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λελ, στην Μακεδονία τουλάχιστον που ξέρω όλοι έχουν κότες(που σφάζουν οι ίδιοι) και κάθε δεύτερος γείτονας(ή έστω πέμπτος) μπορεί(και έχει) σφάξει τα γουρούνια του και τα πρόβατα-κατσίκια του.

Δεν το κάνουν όλοι καλά βέβαια,αλλά έχουν πάρα πολλοί εμπειρία στα τετράποδα και όλοι σχεδόν στις κότες-χήνες.

Δεν ξέρω τι χώρια έχεις υπ'όψη σου(τίποτα γλάμ villages ίσως; ),αλλά στην επαρχία που ξέρω και έχω ζήσει δεν έχουν τέτοιες ευαισθησίες για τα ζωντανά τους(που ω ειρωνεία τα ζουν κιόλας από κοντά).Μια χαρά τα σκοτώνουν και τα τρώνε.

Εχεις μιλησει με ολη τη Μακεδονια ρε αλανι; Πας για περιφερειαρχης; Μαζι παντως δεν εχουμε μιλησει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, πρέπει να έχεις μιλήσει με όλη τη Μακεδονία για να πιστέψεις ότι στα ορεινά στην επαρχία που ο κόσμος είναι γεωργοί/κτηνοτρόφοι πολλοί έχουν δικά τους ζώα και καμιά φορα (θου Κύριε) τα σφάζουν κιόλας για να φάνε.

Απίστευτο ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις μιλησει με ολη τη Μακεδονια ρε αλανι; Πας για περιφερειαρχης; Μαζι παντως δεν εχουμε μιλησει..

Γιατί εσύ έχεις μιλήσει με όλη την Ελληνική περιφέρεια ρε ήρωα και έκανες εκείνο το σχόλιο; Πας για Πρωθυπουργός; 

Ούτε εγώ σε έχω πετύχει ποτέ εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 9 μήνες μετά...

Θα γίνω ρειτζερρρ και οχι παουερ....Εξωγήινη ζωή το ψάρι-δεν βλέπεις την ψυχολογία του..αααααα

Back to reality. Αυτό που με τρελαίνει με 1-2 χορτοφάγους που έχω μιλησει είναι ότι δεν τρώνε κρέας γτ λυπούνται τα ζώα όχι τόσο από υγεία κτλ Είμαστε ζωααα και πρέπει να τρώμε ΚΑΙ κρέας. Οκ και εγώ τρωω ελάχιστη πρασινάδα αλλά ξέρω ότι δεν κάνει καλό και παραδέχομαι ότι κάνω κοτσανα δεν λέω κρίμα τα φυτά και και και ημμμαρτον!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που με τρελαίνει με 1-2 χορτοφάγους που έχω μιλησει είναι ότι δεν τρώνε κρέας γτ λυπούνται τα ζώα όχι τόσο από υγεία κτλ Είμαστε ζωααα και πρέπει να τρώμε ΚΑΙ κρέας.

 

Για την ακρίβεια, η ηθική του καθενός είναι ο μοναδικός λόγος που έχει νόημα να είσαι βήγκαν. "Από υγεία" δεν έχεις θέμα αν το παίξεις σωστά στο τι τρως και κουμπώνεις και ένα συμπλήρωμα Β12. Από τη στιγμή που πλέον είναι εφικτό να έχεις αμιγώς χορτοφαγική ή βήγκαν διατροφή, γιατί να μη το κάνεις αν δε γουστάρεις να σκοτώνονται ζώα για σένα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεκαετία και βάλε με τον δικό μου κ ακόμα να συνηθίσω τις βιγκανιές του.

 

Δε θα το μάθω ποτέ αυτό το πράγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ακρίβεια, η ηθική του καθενός είναι ο μοναδικός λόγος που έχει νόημα να είσαι βήγκαν. [...]

Εννοείς η ηθική του, ή η ανάγκη να επιβάλλεται ηθικά απέναντι στους βάρβαρους-βαμπιρ-κανίβαλους κρεατοφάγους; Γιατί συνήθως συναντάω το δεύτερο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...