Προς το περιεχόμενο

Προγραμμα Διατροφης Βιγκαν


dante7x

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είπαμε πως το θέμα δεν άνοιξε για να κριτικάρουμε την χορτοφαγία ή όχι.

Γενικά όταν αποφασίζεις να γίνεις χορτοφάγος βλέπεις για ουσίες που υπάρχουν αρκετά στο κρέας - ψάρι και ψάχνεις εναλλακτικές πηγές.

 

Πχ μη τρώγοντας κρέας και ψάρι έχεις κυρίως έλλειψη πρωτείνης, σιδήρου, βιταμινών Β κτλ

Οπότε βλέπεις τι θα κάνεις με αυτά: πχ για την πρωτείνη συνδυασμοί οσπρίων (φακές με ρύζι και πιπεριά) για το σίδηρο ταχίνι, σουσάμι, φύκια (σπιρουλίνα, χλωρέλλα ...)

 

Για τα λιπαρά οξέα δεν είναι δύσκολο: ελαιόλαδο.

Βιταμίνες Β στα δημητριακά ΟΛΙΚΗΣ

 

Γενικά κάνεις ένα 3μηνο χορτοφαγία και κάνεις μια εξέταση για βιταμίνες, σίδηρο κτλ και βλέπεις που χάνεις...

 

Εγώ ήμουν 1μιση χρόνο χορτοφάγος και μπορώ να πω πως ήταν η καλύτερη περίοδος της ζωής μου. Ενέργεια, καθαρό δέρμα κτλ

Ακόμα και ο σίδηρος μου ανέβηκε (πάντα ήμουν στο όριο).

 

Λίγο προσοχή θέλει μόνο.

Σταμάτησα προσωρινά λόγω απίστευτης λαιμαργίας των εορτών (Χριστούγεννα) όπου νομίζω ότι έφαγα όσο κρέας δεν έφαγα τον τελευταίο 1μιση χρόνο μαζί και τώρα προσπαθώ να ξανακόψω...

 

Για λόγους ασφαλείας πάντως ποτέ δεν έκοψα τα αυγά. Και τώρα που ξεκίνησα να ξανακόψω το κρέας - ψάρι τρώω ένα αυγό κάθε μέρα με το πρωινό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 374
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ προσωπικά δεν τρώω για πολλούς λόγους. Το θεωρώ ανθυγιεινό, ακατάλληλο για τον άνθρωπο, γεμάτο τοξίνες και φυσικά ενεργειακά λάθος καθώς τρώγοντας κρέας συμμετέχεις στο βασανισμό και θάνατο αυτών των ζώων. Επίσης τρως όλες τις αντιβιώσεις και ορμόνες με τις οποίες "εφοδιάστηκαν" αυτά τα ζώα για να μεγαλώσουν γρήγορα...

 

Ψάξε στο youtube να δεις πως φυλάνε τις αγελάδες που βγάζουν γάλα και τι ενέσεις τρώνε για να κατεβάζουν 10 φορές περισσότερη ποσότητα, τι αντιβιώσεις τρώνε τα γουρούνια και πως ζούνε τα κοτόπουλα. Και όχι δεν είναι τόσο ότι τα λυπάμαι αλλά όταν ένα κοτόπουλο μεγαλώνει σε τόσο άθλιες συνθήκες όπου δεν ανοίγουν καν τα φτερά τους δεν περπατάνε τους βγάζουν τα ράμφη και τα νύχια (για να μην πληγώνουν το ένα το άλλο) αυτά από το άγχος και το στρες τοξινώνονται σε μεγάλο βαθμό και όλα αυτά μεταφέρονται και σε εσένα...

 

Δε περιμένω υποστήριξη ή αμφιβολία ούτε εγώ στην επιλογή μου. Προσπάθεια βασικά γιατί το αυγό το κρατάω καθημερινά καθώς δεν είμαι και 100% σίγουρος για την επιλογή αυτή αλλά έκανα 21 χρόνια με κανονική διατροφή και 1μιση χρόνο χορτοφάγος (καλύπτωντας όλες τις απώλειες από το να μη τρώω κρέας με κατάλληλους διατροφικούς συνδυασμούς) και πιστεύω πως αυτό που με κάλυπτε ήταν η χορτοφαγία μαζί με αυγά και μόνο αυγά και φυσικά όσο δυνατό πιο βιολογικά...



Και επίσης για τον φίλο που ρώτησε για βέγκαν διατροφή να προτείνω αυτό το βιβλίο:

http://www.geoperi.gr/documents/%CE%95%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE%20%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD%20%CF%86%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%AE%20%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE%20booklet.pdf

 

έχει και συνταγές και διάφορες χρήσιμες πληροφορίες. Έχει καιρό που το διάβασα οπότε δε θυμάμαι και τι ακριβώς έλεγε. Πάντως τον τα τελευταία 2 χρόνια διάβασα πολλά διατροφικά βιβλία που είχαν αναφορές και στην θρεπτική αξία κάθε τροφής ώστε να προσπαθήσω να καλύπτομαι σωστά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά δεν τρώω για πολλούς λόγους. Το θεωρώ ανθυγιεινό, ακατάλληλο για τον άνθρωπο, γεμάτο τοξίνες και φυσικά ενεργειακά λάθος καθώς τρώγοντας κρέας συμμετέχεις στο βασανισμό και θάνατο αυτών των ζώων. Επίσης τρως όλες τις αντιβιώσεις και ορμόνες με τις οποίες "εφοδιάστηκαν" αυτά τα ζώα για να μεγαλώσουν γρήγορα...

 

Ψάξε στο youtube να δεις πως φυλάνε τις αγελάδες που βγάζουν γάλα και τι ενέσεις τρώνε για να κατεβάζουν 10 φορές περισσότερη ποσότητα, τι αντιβιώσεις τρώνε τα γουρούνια και πως ζούνε τα κοτόπουλα. Και όχι δεν είναι τόσο ότι τα λυπάμαι αλλά όταν ένα κοτόπουλο μεγαλώνει σε τόσο άθλιες συνθήκες όπου δεν ανοίγουν καν τα φτερά τους δεν περπατάνε τους βγάζουν τα ράμφη και τα νύχια (για να μην πληγώνουν το ένα το άλλο) αυτά από το άγχος και το στρες τοξινώνονται σε μεγάλο βαθμό και όλα αυτά μεταφέρονται και σε εσένα...

 

Δε περιμένω υποστήριξη ή αμφιβολία ούτε εγώ στην επιλογή μου. Προσπάθεια βασικά γιατί το αυγό το κρατάω καθημερινά καθώς δεν είμαι και 100% σίγουρος για την επιλογή αυτή αλλά έκανα 21 χρόνια με κανονική διατροφή και 1μιση χρόνο χορτοφάγος (καλύπτωντας όλες τις απώλειες από το να μη τρώω κρέας με κατάλληλους διατροφικούς συνδυασμούς) και πιστεύω πως αυτό που με κάλυπτε ήταν η χορτοφαγία μαζί με αυγά και μόνο αυγά και φυσικά όσο δυνατό πιο βιολογικά...

 

Επειδη εισαι αδιαβαστος οσο δεν παει

 

Τα ζωα δεν βασανιζονται, πεθαίνουν ναι, αλλα αν τα βασανισεις θα εχεις υποδιεστερο προιον. Για αντιβιωσεις και ορμονες, εχουμε τα ελευθερας βοσκης/βιολογικα.

Επισης, ξεχνας τους λαγους και τους αρουραιους που ζουν στα λιβαδια, εκτος αν νομιζεις οτι το μηχανημα που θα οργωσει εχει κανα scanner για να μην τα σκοτωσει.

Συμφωνω μαζι σου σε συνθηκες διαβιωσης για αυτο εδω και 4 χρονια τρωω μονο ελευθερας βοσκης και οσο μπορω απο μικρους παραγωγους που ξερουν τα παντα για το ζωο που πουλανε. Παντως αγελαδα που ειναι για γαλα δεν εχει φαει και κανεις μας απο το εμποριο, εκτος αν νομιζεις οτι εχουν τα ιδια ζωα/ρατσες για ολες

τις δουλειες. Παντως οσα λες για τα αυγα, δειχνει πως το θεμα το εχεις ψαξει οσο εχω ψαξει την κηπουρική (σχεδον καθολου)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να ξεκινάς απάντηση γράφοντας "είσαι αδιάβαστος όσο δε παει" δείχνει και το επίπεδο σου.

Το πόσο έχω ψάξει εγώ και έχω μιλήσει με γιατρούς και διατροφολόγους δε μπορείς εσύ να το ξέρεις.

Το κρέας για μένα είναι λάθος ακόμα και αν είναι βιολογικό και ελευθέρας αλλά παρόλα αυτά αδιαφορώ. Εγώ απάντησα στον topic starter.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το να μην τρως κρέας ως αντίδραση σε άσχημη μεταχείριση ΚΑΠΟΙΩΝ ζώων, σε ΚΑΠΟΙΑ εκτροφεία, ΚΑΠΟΥ να το καταλάβω

το να πιστεύεις ότι δεν υπάρχει κρέας που να μην έχει βασανιστεί-κακοποιηθεί-βιαστεί-ποτιστεί με χημικά-επεξεργαστεί είναι αστείο...

έβγα μια βόλτα στην επαρχεία και δες που ζούνε τα ζώα, ποιος τα ταΐζει, πως βγαίνει το γάλα, που συσκευάζεται...

Ελλάδα είσαι... και δε σου είπε κανείς να φας μακντόναλντς...

 

Α και πού 'σαι?

σε έψαχνε και μια εταιρία λιπασμάτων να σου πει κάτι...

αλλά μυστικά ε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με ενδιαφερει να δειξω το επιπεδο μου, το οτι λες ακυρα πραγματα με ενδιαφερει.

Αν διάβαζες τι γράφω γράφω ότι δεν τρώω κρέας όχι μόνο για αυτά που εσύ εστίασες αλλά και επειδή θεωρώ πως δεν αποτελεί σωστή διατροφή για τον άνθρωπο και επίσης συμμετέχεις στην θανάτωση αυτών των ζώων.

 

Αλλά εσύ εστιάζεις εκεί που θέλεις απλά για να την πεις σε κάποιον.

Και εκτός θέματος μιας που το θέμα δεν είναι αν εγώ έχω δίκιο ή όχι. Εγώ είπα απλά την γνώμη μου απαντώντας σε αυτόν που άνοιξε το θέμα...

 

Και δε μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιοι υπερασπίζονται πια τόσο πολύ το κρέας. Ποσοστά παίρνετε;;;

Δικαίωμα του καθενός να αποφασίσει να φάει ότι γουστάρει. Ο καθένας γνωρίζει το σώμα του και βλέπει τι του κάνει καλό και τι όχι. Αλλά και λάθος απόφαση να πάρει φέρει απλά όλη την ευθύνη.

 

Εγώ λοιπόν διαλλέγω λιπάσματα αρουραίους κτλ που λέτε πολλοί.

Όπως λέτε για βιολογικά κρέατα ελευθέρας και πως ξέρεται από που αγοράζεται κρέατα έτσι και ο άλλος ξέρει από που αγοράζει τα όσπρια του, τους ξηρούς καρπούς του κτλ επίσης από γνωστούς παραγωγούς...

 

Έλεος πια.

Βαριέμαι να βλέπω παντού αντίδραση χωρίς αιτιολογία γιαυτό κάνω και unsubscribe από το θέμα...

Γιατί συζήτηση δε βλέπω να γίνεται σωστή με απαντήσεις του τύπου "άσχετος, εντελώς αδιάβαστος κτλ..."

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί η χορτοφαγία έχει συνώνυμο με τα μαρούλια, παξιμάδια και βοσκή; Τόσο μακρυά πάει το μυαλό ε;

 

Για ρίχτε μια ματιά στην Ελληνική κουζίνα. Βγάλτε το κρέας, ψάρι. Και δείτε τι μένει.

Για χορτοφάγους (vegetarian όχι vegan), πίτες, μακαρονάδες, γεμιστά, λαδερά, πίτσες. κλπ.

 

Ρίχτε και μία Μεξικάνικη, Κινέζικη, Ινδική σχετική κουζίνα. Βάλτε και αν γουστάρετε soya ή/και quorn και τα παράγωγά τους στα διαθέσημα υλικά.

 

Vegan, είναι πιο δύσκολη επιλογή, λόγω του ότι δεν υπάρχει κατανάλωση γάλατος και αυγού. Αλλά και πάλι η ποικιλία τεράστια.

 

Απλά, μακάριοι οι πτωχοί το πνεύματι.

 

 

Δεν χρειάζονται συμπληρώματα, αν τρώει balanced διατροφή.

Τουλάχιστον σε βιταμίνες δεν υπάρχει πρόβλημα,

 

Για πρωτεϊνη κοίτα να δεις λίστα :

Σπανάκι, kale, αρακάς, hemp, γάλα σόγιας ή αμύγδαλου, όλα τα βούτηρα "ξηρών" καρπών (peanut butter, almond butter, cashew butter), Quinoa (http://en.wikipedia.org/wiki/Quinoa) - 18 ήδη πρωτείνης έχει!, Τούφου (μπλιάχ), φακές κλπ, φασόλια κλπ, και μερικά άλλα.

 

Ασβέστιο;

Γάλα σόγιας με ενισχυμένο ασβέστιο, σόγια, μπρόκολο, κινέζικο λάχανο, kale και μπάμιες.

Αυτά για γερές δόσεις. Όλα τα σκούρα πράσινα λαχανικά παρέχουν ασβέστιο.

 

Επίσης επειδή ένας vegan δεν καταναλώνει κρέας, χρησιμοποιεί παρά πολύ λιγότερο ασβέστιο ο οργανισμός.

 

Το να μην έχεις κάποια δυσανεξία και να πίνεις «««γάλα»»» σόγιας είναι τουλάχιστον μαζοχισμός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζονται συμπληρώματα, αν τρώει balanced διατροφή.

Τουλάχιστον σε βιταμίνες δεν υπάρχει πρόβλημα,

B12 δηλαδή από που παίρνει ένας βήγκαν, αν όχι σε χάπι ή συμπλήρωμα στο γάλα σόγιας;
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Τούφας & Str.

 

Μιας και αναφέρθηκε γιατί δεν τρώμε κρέας/ψάρι.

 

Τουλάχιστον για εμένα : 

 

α) Ας παράθεσει κάποιος που φωνάζει τους λόγους γιατί θα πρέπει. Γιατί εγώ δεν βλέπω κανέναν, εκτός να τρώω κάτι το οποίο είναι αμφιβόλου προέλευσης. (ποιός σου είπε ότι δεν τρώς γάιδαρο ή άλογο ή κάποιο άρρωστο ζωντανό, και που βάζεις τα εμβόλια; )

 

β) Δεν γουστάρω ρε αδελφέ.

 

γ) Δεν θα σου δώσω λογαριασμό τί κάνω εγώ. Δεν νομίζω να υποχρεούμαι οπότε άει ******

 

δ) Δεν είδα να υπάρχει πρόβλημα υγείας στους ελέφαντες και τους γορίλες. 

 

 

 

B12 δηλαδή από που παίρνει ένας βήγκαν, αν όχι σε χάπι ή συμπλήρωμα στο γάλα σόγιας;

 

Από fortified φαγητά, όπως δημητριακά (πρωινό κανείς? ), ή γενικές πολυβιταμίνες.  Εκτός αν κάποιος τρώει χωρίς να πλένει τα λαχανικά. Σε αυτό πάω πάσο. 

 

Αλλά, αν αρχίσουμε να συζητάμε για τον μύθο της έλλειψης Β12 από το οργανισμό, χρειάζεται να ανοίξουμε άλλη συζήτηση. 

Ας μην ξεχνάς τί και πως δημιουργείται η Β12 στο οργανισμό, και από πού έρχετε τρώγοντας κρέας. (έτοιμος να ξεράσω....) 

 

 

 

Το να μην έχεις κάποια δυσανεξία και να πίνεις «««γάλα»»» σόγιας είναι τουλάχιστον μαζοχισμός.

 

Ε; Κατανοείς τί είναι το γάλα σόγιας ή αμυγδάλου; Και δεν ξέρω για Ελλάδα, αλλά παγωτά σόγιας είναι περίφημα και δεν βάζεις 100 κιλά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από fortified φαγητά, όπως δημητριακά (πρωινό κανείς? ), ή γενικές πολυβιταμίνες.  Εκτός αν κάποιος τρώει χωρίς να πλένει τα λαχανικά. Σε αυτό πάω πάσο. 

 

Αλλά, αν αρχίσουμε να συζητάμε για τον μύθο της έλλειψης Β12 από το οργανισμό, χρειάζεται να ανοίξουμε άλλη συζήτηση. 

Ας μην ξεχνάς τί και πως δημιουργείται η Β12 στο οργανισμό, και από πού έρχετε τρώγοντας κρέας.

Μωρέ ναι, απλώς επειδή τόνισες τις βιταμίνες. Γενικά δε βρίσκω το πρόβλημα και όλα από συμπληρώματα να είναι. Δεν είναι 15ος αιώνας, αφού μπορείτε πρακτικά να εξασκείτε τη χορτοφαγία και να σας αρέσει, ας είναι και με συμπληρώματα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ε; Κατανοείς τί είναι το γάλα σόγιας ή αμυγδάλου; Και δεν ξέρω για Ελλάδα, αλλά παγωτά σόγιας είναι περίφημα και δεν βάζεις 100 κιλά. 

 

Το γάλα σόγιας είναι απαίσιο κατά την γνώμη μου, και σε γενικές γραμμές δεν βρίσκω λόγο κάποιος που δεν έχει κάποιο θέμα να πίνει αυτήν την αηδία, σε παγωτό μπορεί να κόβει κώλους, δεν ξέρω, αλλά "σκέτο", no way Jose.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...