Προς το περιεχόμενο

ΕΤΟΙΜΕΣ καψουλες nespresso απο αλλες εταιρειες


nek4d

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι, δεν αναμενονται ακομη, μολις ερθουν, θα μεταφερω εντυπωσεις.

 

 

(Σημ. το αρχικο θεμα θα το ανανεωσω μολις μαζευτουν κ αλλες πληροφοριες γενικοτερα, δεν παραβλεπω τα σχόλια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ενδεικτικη κλιμακα κοστους ανα καψουλα:

(θα ενημερωνεται με οτι αλλο προκυψει)

 

1) € 0,41 εως 0,45 οι original nespresso http://www.nespresso.gr

2) € 0,36 εως 0,39 απο Λουμιδη http://www.antonislo...tid=1&subid=106

3) € 0,32 οι caffe cagliari, http://www.officeesp...espresso-ilove/ τα 240 τεμ.

4) € 0,31 έως 0,39 διαφορα ειδη απο http://www.coffee-wo...chk=1&Itemid=55 τα 100 τεμ. (τιμες στο site χωρις ΦΠΑ)

5) € 0,26 οι επαναγεμιζομενες μιας χρησης

6) € 0,16 οι επαναγεμιζομενες πολλων χρησεων

 

Σημ. στις επαναγεμιζομενες, το κοστος εξαρταται φυσικα απο το ειδος καφε.            

 

Τελευταία έχω παραγγείλει τις επαναγεμιζόμενες μιας χρήσης με 0.12ευρώ την κάψουλα, ενώ τα 250gr καφέ μπορεί κανείς να τα βρεί μεταξύ 3.5-7.5ευρώ (από το φθηνότερο Lavazza έως τον ακριβότερο Illy, με πολλούς καφέδες σε ενδιάμεσες τιμές).

 

Υπολογίζοντας πως η κάθε κάψουλα γεμίζει με περίπου 5gr καφέ, οι επαναγεμιζόμενες μιας χρήσης κοστίζουν συνολικά μεταξύ 0.19-0.27ευρώ η μία, ανάλογα με τον καφέ που επιλέγει κανείς.

 

Επίσης οι μιας χρήσης μάλλον σκέτο "γεμιζόμενες" είναι και όχι "επανα-γεμιζόμενες" :rolleyes:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από Link.png Site: http://www.ebay.co.uk/itm/200-EMPTY-CAPSULES-CAPSULIN-FOR-NESPRESSO-MACHINES-FREE-CAPSULE-HOLDER-/121096038716?pt=UK_Home_Garden_Food_SM&hash=item1c31e2e93c">εδώ με αγορά 200 κάψουλες δίνει δώρο και το Capsule Holder το οποίο πίστεψε με είναι πολύ χρήσιμο. Μαζί με τα μεταφορικά κόστος 24ευρώ.

 

Πολύ ευχαριστημένος, δίχως να έχω τρελές απαιτήσεις στον καφέ που πίνω. Για τα γούστα μου κάνω πολύ ικανοποιητικό capuccino τόσο ζεστό όσο και κρύο.

 

Τις κάψουλες βολεύει να τις γεμίζεις π.χ. ανά οχτάδες και να τις κρατάς στο ψυγείο. Αν μάθεις λίγο τη διαδικασία γεμίσματος παίρνει περίπου 5λεπτά για να φτιάξεις 8 κάψουλες. Επίσης ο καφές από market ήταν πάντα μια χαρά (Illy και Lavazza που έχω δοκιμάσει), ενώ ο φρεσκοκομμένος του καφεκοπτείου κάποιες φορές είχε πρόβλημα στη ροή από τη μηχανή (πήγαινε πολύ αργά και ψιλοζοριζόταν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταία έχω παραγγείλει τις επαναγεμιζόμενες μιας χρήσης με 0.12ευρώ την κάψουλα, ενώ τα 250gr καφέ μπορεί κανείς να τα βρεί μεταξύ 3.5-7.5ευρώ (από το φθηνότερο Lavazza έως τον ακριβότερο Illy, με πολλούς καφέδες σε ενδιάμεσες τιμές).

 

Υπολογίζοντας πως η κάθε κάψουλα γεμίζει με περίπου 5gr καφέ, οι επαναγεμιζόμενες μιας χρήσης κοστίζουν συνολικά μεταξύ 0.19-0.27ευρώ η μία, ανάλογα με τον καφέ που επιλέγει κανείς.

Για τον υπολογισμο, εδω ειμαστε να τον δουμε.

Αν θυμαμαι καλα, η τιμη ειχε βγει πριν κανα χρονο, με πιο ακριβη τοτε καψουλα της μιας χρησης κ καφε επωνυμο φθηνο με κοστος περιπου 4,5 ευρω και δοση ανα μεριδα 7gm.

Anyway, τωρα δεν εχω τον χρονο να κανω τους διαφορους υπολογισμους, οποιος θελει ας βοηθησει (ειδαλλως θα το κανω σε καμια 10 μερες) και σε καθε περιπτωση θα ενημερωσω το αρχικο ποστ.

 

Θα πρεπει ομως να λαβουμε υπ'οψιν οτι εκτος του απαραδεκτου καφε carrefour με κοστος 2,60 το πακετακι 250g, υπαρχει παντα και ο ΙΚΕΑ με κοστος 2,70 που ειναι μια χαρα εσπρεσσο για πολυ κοσμο.

 

Τον ιδιο υπολογισμο, θα πρεπει να κανουμε και με τις επαναγεμιζομενες.

Προτεινω αγνοωντας καταρχας το αρχικο κοστος αυτου του ειδους καψουλας, καθως ειναι πολλες οι επιλογες και οι αποψεις διιστανται για τον συνιστωμενο αριθμο επαναγεμισης.

 

...

Επίσης οι μιας χρήσης μάλλον σκέτο "γεμιζόμενες" είναι και όχι "επανα-γεμιζόμενες" :rolleyes:

 

Με τσάκωσες!

Επιτηδες το εβαλα για να δω ποτε θα το βρειτε :-D

 

(Καλα ντεεε, μην βαρας, εκ παραδρομης εγινε, θα διορθωθει, ευχαριστω!)

 

 

 

Από Link.png Site: http://www.ebay.co.uk/itm/200-EMPTY-CAPSULES-CAPSULIN-FOR-NESPRESSO-MACHINES-FREE-CAPSULE-HOLDER-/121096038716?pt=UK_Home_Garden_Food_SM&hash=item1c31e2e93c">εδώ με αγορά 200 κάψουλες δίνει δώρο και το Capsule Holder ..

Απο τον ιδιο πωλητη που αναφερεις, ειχα παρει και εγω παλαιοτερα, ειναι οντως καλος σε εξυπηρετηση. Ολα αυτα πολυ καιρο πριν βγουν οι ετοιμες συμβατες, πλεον τεινω να χρησιμοποιω μονο αυτες :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μιας χρήσης που χρησιμοποιώ παίρνουν 5gr ανά κάψουλα όπως λέει στο FAQ από το link που έδωσα, αλλά και όπως διαπίστωσα στο περίπου γεμίζοντας τις πρώτες 100 κάψουλες.

 

Δεν ήξερα ότι υπάρχει τόσο φθηνότερος espresso από ΙΚΕΑ!! Αν είναι καλός για κάποιον χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις γιατί όχι...

 

Προφανώς κάνω πλάκα με το γεμιζόμενες-επαναγεμιζόμενες, το  γεμιζόμενες ακούγεται λίγο αστείο!

 

Τις επαναγεμιζόμενες δεν τις δοκίμασα γιατί θέλω να αποφύγω τη διαδικασία καθαρίσματος της κάψουλας μετά από κάθε χρήση. Οι μιας χρήσης είναι πολύ βολικές από αυτή την άποψη, ειδικά όταν μάθεις να τις γεμίζεις γρήγορα.

 

Πάντως είναι καλό που άνοιξες το θέμα καθώς πολύς κόσμος δεν ξέρει ότι υπάρχουν εναλλακτικές και πληρώνει σχεδόν διπλάσια στη nespresso ενώ μπορεί να επιλέξει και κάτι άλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηρα και εγώ την Essenza προσφορά απο τον Κοτσ, 59 ευρώ.

Εντυπώσεις πολύ καλές, αλλα μου φαίνετε θέλεις 2 κάψουλες για να ευχαριστηθείς καφέ..

 

Οπότε ευχαριστώ καταρχήν τον τόπικ σταρτερ, γιατι θα γλυτώσει το πορτοφολάκι μας με αυτο το τόπικ :)

 

Αυτές εδώ τι λένε ?

http://www.amazon.co.uk/4th-GENERATION-Refillable-Nespresso-Capsules/dp/B009NW97Y6/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1367230941&sr=8-2&keywords=emohome



και από το αμαζον με 10 λιρες (16 € τελική με μεταφορικά)  οι 100 κάψουλες με το Capsule Holder

 

καποιο λίνκ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή φάση οι mycoffeestar αλλα 33Ε είναι πάρα πολλά!!!! Το πλεονέκτημα του αλουμινίου βέβαια είναι μεγάλο μιας και οι capsoulin μετά τη χρήση δείχνουν σα να λιώνει το πλαστικό (ιδιαίτερα στο πίσω μέρος που είναι οι τρύπες μετά την εκχύληση οι μισές αν όχι όλες είναι βουλομένες από το λυώσιμο) , και αυτό δεν είναι και πολύ καλό για μας!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και βαλαμε στο θεμα και τις (επανα)γεμιζομενες να πω κι εγω την εμπειρία μου.

Είχα δοκιμάσει πλαστικές πολλαπλών χρήσεων, δεν είχα καθόλου καλή εμπειρία - το καθάρισμα ήταν μια ταλαιπωρία, ποτέ δεν καθαρίζανε εντελώς, μετά από αρκετές χρήσεις τσάκιζαν και ήταν για πέταμα, και τελος το σημαντικότερο: δεν είχαν καλή απόδοση. Πολλές φορές έβγαζε σκέτο νερό πριν αρχίσει ο καφές και δεν έκαναν καλό καιμάκι (καιμάκι δεν το λένε? δεν είμαι και πολύ σχετικός :) )

 

Πριν λίγο καιρό πήρα τις ne-cap:

 

http://www.ne-cap.co

 

με 11 λίρες τελική τις 100. Στο http://www.ne-cap.com απ'ότι βλέπω τις έχει 20 ευρώ τις 200 με free shipping, ακόμα καλύτερα.

 

Αυτές σε αντίθεση με τις capsulin έχουν την κόλλα πάνω στην κάψουλα, όχι στο αλουμινόχαρτο. Οπότε με το που βγάζεις το χαρτί από την κάψουλα καθαρίζει το γύρω γύρω από τους καφέδες για να κολλήσεις, και δεν χρειάζεται και να κεντραρεις ιδιαίτερα. Μειονέκτημα οι κόκκοι καφέ που πετάγονται λίγο απο δω κι απο κει σ'αυτή τη φάση, και πως αν δεν προσέξεις μπορεί να βγάλεις και την κόλλα μαζί με το χαρτί, οπότε αχρηστεύεται η κάψουλα.

 

Στη λειτουργία τους είναι άψογες, δεν είχα καμία διαρροή, καθόλου νερό, πάντα πλούσιο καιμάκι, και με τα o-rings που είχαν μέσα εφαρμόζουν πολύ καλά στη μηχανή (δεν ζορίζεται για να κλείσει).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή φάση οι mycoffeestar αλλα 33Ε είναι πάρα πολλά!!!! Το πλεονέκτημα του αλουμινίου βέβαια είναι μεγάλο μιας και οι capsoulin μετά τη χρήση δείχνουν σα να λιώνει το πλαστικό (ιδιαίτερα στο πίσω μέρος που είναι οι τρύπες μετά την εκχύληση οι μισές αν όχι όλες είναι βουλομένες από το λυώσιμο) , και αυτό δεν είναι και πολύ καλό για μας!!!

 

Παρατήρησα λίγο πιο προσεκτικά τις capsoulin μετά τη χρήση. Ότι τις τσαλακώνει είναι δεδομένο (δεν ενδιαφέρει άλλωστε, είναι μιας χρήσης), αλλά είσαι σίγουρος ότι λιώνει το πλαστικό? Εμένα μου φαίνεται απλώς ότι οι τρύπες που κάνει είναι πολύ μικρές και ξανακλείνουν μόλις απορρίψεις την κάψουλα. Δοκίμασα με μια οδοντογλυφίδα και φαινόταν ότι είναι κανονικά ανοιχτές.

 

Αν πάντως λιώνει πλαστικό σε οποιεσδήποτε κάψουλες είναι σίγουρα σημαντικό θέμα υγείας. Γνωρίζει κανείς αν στις θερμοκρασίες-πιέσεις λειτουργίας υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο?

 

mezger τις ne-cap τις είχα δει online αλλά δεν έτυχε να παραγγείλω, πιθανόν να τις δοκιμάσω την επόμενη φορά. Έχουν κάποιο τρυκ να τις γεμίζεις εύκολα (π.χ. αντίστοιχο capsule holder) ή καταφεύγεις στο κουταλάκι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Can the Ne-cap capsules damage my Nespresso machine ?


If filled & prepared correctly, the capsules work in the same way as the originals. Made of Polypropylene which has the lowest density of the resins used in packaging. It is strong and resistant. Since it has a high melting-point it can be utilized in applications requiring a container to be filled or in contact with a hot liquid


 


με ένα γρήγορο ψάξιμο φαίνεται το χαμηλότερο όριο να είναι 130C - 166C ανάλογα την ποιότητα του υλικού


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...