Προς το περιεχόμενο

χρηματικές επενδύσεις


parasaser

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχω στο συρτάρι μου μερικές χιλιάδες ευρώ και κάθονται.

αλλά με όλα όσα γίνονται υπάρχει περίπτωση να ρίξουν την αξία των χρημάτων.

λογικά στο 50%, είναι κρίμα να χάσω τα μισά από όσα έχω. όλο αυτό είναι ένα ενδεχόμενο.

 

υπάρχει κάποιος τρόπος για επενδύσει?

όχι να βγάλω και άλλα, αλλά να πιάσουν τόπο σε κάτι !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη τι στιγμη ειναι δικοπο μαχαιρι το να κανεις οτιδηποτε.

Να κρατησεις μετρητα δεν ξερεις τι σου ξημερωνει (βλεπε κυπρο ή ισως και χειροτερα...)

Να αγορασεις ακινητο με χαρατσια κλπ αστα να πανε.

Να αγορασεις χρυσο ειναι ρισκο και αυτο. Ειναι στα υψη και μπορεις να χασεις πολλα λεφτα αν δεν σου κατσει...

Να αγορασεις μετοχες, χαμος γινεται και εκει...

Να αγορασεις γη-χωραφια. Και εκει χαρατσια θα μπουνε. Ισως αξιζει αν εισαι επαρχια και τα δουλευεις κιολας...

 

Εξαρταται βεβαια και για το ποσο που μιλας.

Αν μιλας για πολλα λεφτα και οχι για 50-60 χιλιαρικα, εγω θα τα ''εσπαζα'' σε διαφορες επενδυσεις για να ειμαι καλυμμενος. Δηλαδη καποια μπορει να τα εκανα δολλαρια, καποια χρυσο, καποια θα αγοραζα γη ή κανενα καλο ακινητο, καποια σε μετοχες, και καποια θα τα κρατουσα σε ευρω.

Οι επιλογες που εχεις παιζουν και με το κεφαλαιο βεβαια, οπως καταλαβαινεις...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα έχεις στο συρταρι το μόνο που κινδυνεύουν είναι απο τους κλέφτες. Αν δεν τα θες στο συρτάρι, αγόρασε ομόλογα Γερμανίας. Αρνητική απόδοση μεν, σίγουρη δε.

 

 5ετές ομόλογο Αμερικάνικης τράπεζας για παράδειγμα στον ένα χρόνο έδινε 8%+4%  ο τοκος του έτους+ το κεφάλαιο ώστε να  πουληθεί στη 2γενή αγορά. Στον αντίποδα η μετοχή της Εθνικής σε 5 χρόνια έχει χάσει το 98% της αξίας της ενώ ο ΟΤΕ σε 6 μήνες έχει δώσει 400% απόδοση.  Ποιος τα περίμενε?

 

τα πάντα έχουν αρνητικά και θετικά. Απο κει κ πέρα αν μιλάς για 10-20.000 ευρώ, δύσκολο βλέπω να μπορείς να κάνεις κάτι φοβερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα λεφτά δεν τα έχεις ανάγκη πάρε μετοχές.Κατα προτίμηση στη παρούσα φάση ΕΤΕ ή Αλφα.

 

Επίσης εφόσον δεν είναι μαυρα δηλαδή μπορείς να τα δικαιολογήσεις έπένδυσε σε χρυσό για ενα χρόνο.Στη Πειραιώς.

 

Ανάλογα το ποσό μπορείς να βρείς πάρα πολλές επενδυτικές ευκαιρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετοχες τραπεζων δεν ειναι και η καλυτερη περιοδος να παρει καποιος. Ερχονται ΑΜΚ! Τα μονα χαρτια που ΔΕΝ πρεπει να παρεις αυτη τη στιγμη ειναι τραπεζες. Εκτος αν μιλαμε για βραχυπροθεσμο trade.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετοχες τραπεζων δεν ειναι και η καλυτερη περιοδος να παρει καποιος. Ερχονται ΑΜΚ! Τα μονα χαρτια που ΔΕΝ πρεπει να παρεις αυτη τη στιγμη ειναι τραπεζες. Εκτος αν μιλαμε για βραχυπροθεσμο trade.

Αν υπάρχουν αρκετά λεφτά ίσως {γράφω ίσως}και οι ΑΜΚ μα είναι ελκυστικές.Αυτή τη στιγμή που γράφω έχουμε μάλλον ΠΥΘΜΕΝΑ στην εθνική.Σε λίγο θα ξεκινήσει  μεσοπρόθεσμα  μεγάλη ανοδική κίνηση. 

 

Αλλη επιλογή είναι το σορτάρισμα κυρίως σε Δεη και Οτε.

 

Παντως καλή και σχετικά ασφαλής είναι και το $ που προανέφερες.

 

Ρε παιδία να μην παρεξηγηθώ.Καταλαβαίνω τις φοβίες αλλά προσωπικά θεωρώ τρελό και επικύνδινο να έχετε χρήματα πολλά στα σπίτια σας.Αφήστε τα στις τράπεζες σε θυρίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδία να μην παρεξηγηθώ.Καταλαβαίνω τις φοβίες αλλά προσωπικά θεωρώ τρελό και επικύνδινο να έχετε χρήματα πολλά στα σπίτια σας.Αφήστε τα στις τράπεζες σε θυρίδες.

 

 

και να ξυπνήσεις μία ωραία πρωία και να σου έχουν πάρει όχι το 10% αλλά το 50% έτσι επειδή τους κάπνησε εκεί στην κυβέρνηση-πράκτορες-λαμόγια-τρόικα-.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπάρχουν αρκετά λεφτά ίσως {γράφω ίσως}και οι ΑΜΚ μα είναι ελκυστικές.Αυτή τη στιγμή που γράφω έχουμε μάλλον ΠΥΘΜΕΝΑ στην εθνική.Σε λίγο θα ξεκινήσει  μεσοπρόθεσμα  μεγάλη ανοδική κίνηση. 

Αυτον τον πυθμενα τον εχουμε ακουσει πολλες φορες ομως δυστυχως. Και ολο και πιο κατω παει... Και στο 1 ευρω πυθμενα ειχαμε, και στα 0,90 κ.ο.κ.

Τα ξερω απο 1ο χερι γιατι ειμαι καμμενος απο ΕΤΕ. Εχω χασουρα αρκετα καλη αλλα το μονο σιγουρο ειναι πως δεν θα μπω σε ΑΜΚ. Πιστευω ειναι σαν να ριχνεις λεφτα σε βαρελι χωρις πατο. Περιμενω και ελπιζω για μια καλη αντιδρασουλα να παρω την χασουρα μου και να φυγω πριν την ΑΜΚ.

 

Εγινε και αυτο με την Κυπρο ρε γαμωτο και τρωμε γερο αιμα παλι σημερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Αυτη τι στιγμη ειναι δικοπο μαχαιρι το να κανεις οτιδηποτε.

Να κρατησεις μετρητα δεν ξερεις τι σου ξημερωνει (βλεπε κυπρο ή ισως και χειροτερα...)

Να αγορασεις ακινητο με χαρατσια κλπ αστα να πανε.

Να αγορασεις χρυσο ειναι ρισκο και αυτο. Ειναι στα υψη και μπορεις να χασεις πολλα λεφτα αν δεν σου κατσει...

Να αγορασεις μετοχες, χαμος γινεται και εκει...

Να αγορασεις γη-χωραφια. Και εκει χαρατσια θα μπουνε. Ισως αξιζει αν εισαι επαρχια και τα δουλευεις κιολας...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά με όλα όσα γίνονται υπάρχει περίπτωση να ρίξουν την αξία των χρημάτων.

λογικά στο 50%,

 

Πως το φαντάζεσαι ότι μπορεί να γίνει αυτό?

 

Μιλάμε πάντα για Ευρώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...