Προς το περιεχόμενο

χρηματικές επενδύσεις


parasaser

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχω στο συρτάρι μου μερικές χιλιάδες ευρώ και κάθονται.

αλλά με όλα όσα γίνονται υπάρχει περίπτωση να ρίξουν την αξία των χρημάτων.

λογικά στο 50%, είναι κρίμα να χάσω τα μισά από όσα έχω. όλο αυτό είναι ένα ενδεχόμενο.

 

υπάρχει κάποιος τρόπος για επενδύσει?

όχι να βγάλω και άλλα, αλλά να πιάσουν τόπο σε κάτι !

 

Νομίζω πιάσαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν τα έχεις ακόμα τα γκαφρά και δεν σε διέρρηξαν πιστεύω θα μπορούσες να επενδύσεις σε ένα χρυσο κράνος και να χεις το κεφάλι σου ήσυχο.

 

και ότι περισεψει σε iphones.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω στο συρτάρι μου μερικές χιλιάδες ευρώ και κάθονται.

αλλά με όλα όσα γίνονται υπάρχει περίπτωση να ρίξουν την αξία των χρημάτων.

λογικά στο 50%, είναι κρίμα να χάσω τα μισά από όσα έχω. όλο αυτό είναι ένα ενδεχόμενο.

 

υπάρχει κάποιος τρόπος για επενδύσει?

όχι να βγάλω και άλλα, αλλά να πιάσουν τόπο σε κάτι !

 

Διασπορά ρίσκου, δηλαδή λίγο απ' όλα.

Προθεσμιακή κατάθεση μέχρι 100.000 ευρώ - μέχρι αυτό το ποσό εγγυώνται από το κράτος, αν και υπάρχουν τρόποι με capital levy να σου πάρουν ως και 8% λόγω Ευρωπαϊκού Μηχανισμού.

 

Μετοχές σε ήδη ιδιωτικοποιημένους οργανισμούς, πχ. ΟΠΑΠ. Δε θα πέσουν γιατί θα χάσει η εγχώρια ολιγαρχία.

 

Aρκετοί επίσης προτιμούν ασφαλή ομόλογα πχ. Βρετανίας, Γερμανίας, χωρίς να τους πειράζει ότι το κέρδος είναι μικρό. Αλλά και ελληνικά να ψώνιζες τώρα με την "έξοδο" καλυμμένος είσαι γιατί εγγυάται η ΕΚΤ.

 

Από τζόγο/παράγωγα και τέτοια δε γνωρίζω τί παίζει.

 

Προσωπικά αν είχα τόσα χρήματα θα έκανα επένδυση στην πραγματική οικονομία, δηλαδή στην παραγωγή. Επιχείρηση αγροτική ή/και τυποποίησης ή μεταποίησης που παράγει προϊόντα προστιθέμενης αξίας. Δε χρειάζεται να φτιάξεις μία από την αρχή, πχ. τόσοι συνεταιρισμοί ή μικρές-ατομικές επιχειρήσεις υπάρχουν, αγόρασέ τη και ανάπτυξέ τη.

 

Τέλος - προσωπική μου άποψη - επένδυση χωρίς ρίσκο δεν υπάρχει. Η επένδυση χωρίς ρίσκο ονομάζεται κερδοσκοπία. Και είναι αυτό που οδήγησε στο κραχ του 2008 και που θα οδηγήσει και σε ακόμη ένα σχετικά σύντομα.

 

Αυτά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε έχεις υπόψιν σου ότι καινοτόμες επιχειρήσεις παίρνουν επιχορήγηση από ΕΕ?

Κάνε μία που θα κατασκευάζει κράνη και γενικό εξοπλισμό ασφαλείας για επιβάτες αεροπορικών εταιριών.Σ' αυτό το σημείο θα σου φανεί χρήσιμος ο συμφορουμίτης zoranb.

Εν συνεχειά, πρόσεξε να 'ναι πιστοποιημένα κάτω απ' τις πιο σκληρές & αντίξοες συνθήκες και εδώ θα χρειαστείς τη βοήθεια του κατά τα άλλα εξαίρετου συναδέλφου με την αποκάλυψη της μοναδικής συνταγής που έριξε γκόμενα πιο γρήγορα κι από πασιέτζα δημοσίου υπαλήλου σε winXP. Μην αποκλίνεις φίλε των συμβουλών μου, ακολούθησέ τις ευλαβικά και θα με θυμηθείς όταν θα 'χεις πλέον χεστεί στο τάληρο και το δίευρο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 


Επίσης εφόσον δεν είναι μαυρα δηλαδή μπορείς να τα δικαιολογήσεις έπένδυσε σε χρυσό για ενα χρόνο.Στη Πειραιώς.

 

 

Καποιος που επενδυσε σε χρυσο, λεει πως εχασε τα μισα λεφτα του.

Εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ του πρότεινα σίγουρα πράγματα κι εσείς επιμένετε σε μετοχές,χρυσούς και λοιπές μλκίες.

Α και κάτι τελευταίο φίλε πάρασερ, πρόσεχε μην τυχών και το συρτάρι πιτσικάρει και έχει τίποτα άλλο μέσα αντί χρημάτων, γιατί ίσως αυτός που σου είπε "άνοιξέ το και θα φας καλά" αλλό εννούσε κι όχι αυτό που σκέφτηκες ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...