Προς το περιεχόμενο

Δημιουργία επιπλέον θύρας STB στο zte (OTETV CONNX)


siropio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι ακριβως, στελνεις το iptv σε lan και ολα δουλευουν

Έτσι. Απλά η LAN πόρτα μετά γίνται μέρος του VC.

 

αφου τα ειχες ηδη ετοιμα τα pvc για ποιο λογο να φτιαξεις τριτο?επισης παιζουν και οι 2 αποκωδικοποιητες τωρα η οχι?ταυτοχρονα και οι 2?σε σκιζει σε ταχυτητα καθολου?

Έχεις δίκιο έπρεπε πρώτα να δοκιμάσω πρώτα πρώτα αυτό αλλά είχα ασχοληθεί με το switch και δεν είχα δώσει τόση σημασία και το απλό ξέφυγε της παρατηρήσεως μου.

 

Αυτή τη στιγμή που σου γράφω παίζουν και οι δύο ταυτόχρονα και ο καθένας με διαφορετικό κανάλι!

Απόρησα και εγώ πως δε το έχουν σκεφτεί και δεν έχει πέσει κλείδωμα. Αλλά υπάρχουν κάποια χαρακτηριστικά που ίσως παίζουν ρόλο.

(1) Έχω τους παλιούς Pirelli. Τώρα από ότι έμαθα τους έχουν αλλάξει και δίνουν κάτι άλλους.Τον 2ο μεταχειρισμένο κιόλας τον έψαξα και τον πήρα από τις αγγελίες του insomnia από ένα παλικάρι που δε το ήθελε και το πουλούσε.

(2) Οι αποκωδικοποιητές για connx otetv είναι γενικά χωρίς κάρτες κλπ μέσα σε αντίθεση με αυτούς που δίνουν για δορυφορικό.

 

Αλλά και πάλι το σύστημα παίζει μόλις μία μέρα δεν ξέρεις ποτέ.... μπορεί να τύχει κάνα απότομο κλείδωμα σε λίγες μέρες  :P

Ένα άλλο hint είναι ότι μόνο στον έναν μου έδωσε να βάλω τα στοιχεία(user, pass). Στον 2ο δε μου έβγαλε να τα συμπληρώσω, τα πήρε αυτόματα.

 

Έχω 24αρα γραμμή με μέσο όρο τα 10-13 Mbps και το σύστημα με τις δύο τηλεοράσεις να δείχνουν ταυτόχρονα μου τρώει κοντά στα 4 Mbps. Γενικά επειδή το έχω ψάξει και με pings κλπ επειδή παίζω και COD4 και καταλαβαίνετε .... :P

Γενικά με μία να δείχνει otetv και εγώ να παίζω COD4 και η αδερφή μου να βλέπει youtube ταυτόχρονα και η μάνα μου να browsάρει δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Τώρα με 2 ταυτόχρονα πρέπει να το τσεκάρω καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει πραγματι σε πιο νεα μοντελα να μην γινεται η να μην σε αφηνει να αλλαξεις ποιες θυρες θα ειναι μερος του αλλου Pvc.οποτε εκει θες μετα η παλιο ρουτερ η καποιο δικο σου.ναι το 2 το ξερω μια φορα που ειχα σεταρει.καλα ναι ποτε δεν ξερεις ποτε μπορει να το αλλαξει ο οτε.ναι μαλλον εκανε register ο πρωτος οποτε ο δευτερος μπηκε κανονικα.ισως δεν ελεγχουν κατι παραπανω για να αποτρεψουν να συνδεθει δευτερος αποκωδικοποιητης.ενταξει 4 mbit δεν ειναι θεμα αφου συγχρονιζεις κοντα στα 10-13.ναι ισως νασε πιταρει λιγο παραπανω με τον δευτερο αποκωδικοποιητη απλα δεν σημαινει οτι θα ειναι ανοιχτοι παντα και οι 2 ουτε οτι θα εισαστε ολοι ταυτοχρονα.ο οτε πρεπει να δινει και fast path για να εισαι καλυτερα αλλα μετα θα συγχρονιζεις λιγοτερο δυστυχως οποτε θα εισαι λιγο πιο οριακα το bandwidth αλλα με καλυτερο online gaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

παιδια δεν εχω καταλαβει τιποτα τελικα μπορεις να δεις με δυο αποκωδικοποιητες σε 2 τηλεωρασεις καιν αν ναι επειδη ειμαι λιγο ασχετος με το θεμα τι πρεπει να κανω ακριβως????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σας δουλέψει κάντε το εξής:
Βήμα 1ο
Βάλτε έναν αποκωδικοποιητή στην STB πόρτα που είχε ήδη το ρουτερ σας(σε μένα ήταν η 4). Κάντε κανονικά την εκκίνιση και δώστε τα στοιχεία που θα σας ζητηθούν στην τηλεόραση για να ενεργοποιηθεί. Ως εδώ μην βάλετε τον άλλο αποκωδικοποιητή πάνω στο ρουτερ καν.

Βήμα 2ο
Όταν βεβαιωθείτε ότι δουλεύει κανονικά ο πρώτος. Κάντε την αλλαγή στο Port Binding. Δλδ πάρτε μία πόρτα που είναι απλά δηλωμένη για ethernet και βάλτε τη να λαμβάνει ότι και η προεγκατεστημένη STB δλδ δεδομένα από το PVC1 στην περίπτωση μου. Εγώ έθεσα την 3η.

Port Binding Summary ΠΡΙΝ:
attachment.php?attachmentid=122455&d=136

Port Binding Summary META:
attachment.php?attachmentid=122456&d=136

Βήμα 3ο
Βάλτε τον δεύτερο αποκωδικοποιητή στην νέα STB πόρτα του router (έγω έθεσα την 3η). Λογικά δε θα σας ζητήσει καν τα στοιχεία αυτή τη φορά.

Enjoy!

 

 

Πιο αναλυτικά με εικόνα δες Link.png Site: http://www.adslgr.com/forum/threads/360141-Conn-x-TV-%CF%83%CE%B5-2-TV!!!%CE%93%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9?p=5147886#post5147886">ΕΔΩ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα εφτιαξα νεα STB αλλα θελω να κανω μιατελευταια ερωτηση λογικα ο πρωτος αποκωδικοποιητης δεν πρεπει να παιζει και στην νεα stb?? δεν εχω παρει ακομα αποκωδικοποιητη.. περιμενω να σιγουρευτω οτι δουλευει και μετα να παρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα εφτιαξα νεα STB αλλα θελω να κανω μιατελευταια ερωτηση λογικα ο πρωτος αποκωδικοποιητης δεν πρεπει να παιζει και στην νεα stb?? δεν εχω παρει ακομα αποκωδικοποιητη.. περιμενω να σιγουρευτω οτι δουλευει και μετα να παρω...

Ναι λογικά θα πρέπει να δουλέψει σε όποια πόρτα και να κάνεις την εκκίνηση.

Μερικές φορές αργεί λίγο και μερικές φορές καθώς βγάζει τις 5 κουκίδες στο booting μπορεί στη δεύτερη στιγμιαία να την κάνει κόκκινη και να λέει error 002 άστο για λίγη ώρα και αν βγάλει τον περιστρεφόμενο κύκλο τότε θα δουλέψει αν σου πετάξει DHCP error τότε ξανακάνε τη διαδικασία από την αρχή επαναφέροντας το router στο configuration πριν το πειράξεις.

Αν πάλι δε δουλεύει και παίρνεις και στους δύο DHCP errors τότε μάλλον κάτι κάνεις λάθος στο port binding. Πόσταρε εδώ να το δούμε μαζί και να το λύσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης να αναφερουμε οτι η ιδια διαδικασια μπορει να γινει και για αλλα ρουτερ.σε καποια ειναι ευκολη σε καποια αλλα πχ thomson πιο δυσκολη διοτι πρεπει να γινει απο cli.Επισης και ρουτερ που δεν εχουν stb απο την μανα τους μπορει να φτιαχτει ενα νεο pvc και μετα με τις καταλληλες αλλαγες να γινει stb.πχ παιζει σε draytek vigor.Καποιος Insomniac το δοκιμασε σε vigor 2710ne και ολα οκ ειπε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Είχα ακολουθήσει την όλη διαδικασία και είχα επιτύχει τον σκοπό μου (με OTEtv αποκωδικοποιητή και λίγο παλιότερο ConnX-TV αποκωδικοποιητή), όμως μετά λύπης μου σήμερα το πρωί (07/10/2013) σταμάτησε να αναπαράγει περιεχόμενο ο ConnX-TV αποκωδικοποιητής και μεταδίδει μόνο ο OTEtv αποκωδικοποιητής. Ο ConnX-TV αποκωδικοποιητής μου, παρά το οτι αργεί πάρα πολύ, ανοίγει κάποια στιγμή και μετά μου αναπαράγει κανονικά μόνο το περιεχόμενο του OTE Promo TV, όλα τα υπόλοιπα κανάλια είναι scrambled. Επίσης στο MENU δε με αφήνει να μπω στο OTETV Club και γενικότερα είναι σαν να έχει αποκλειστεί ο αποκωδικοποιητής. Γνωρίζει κάποιος αν άλλαξε κάτι από το ΟΤΕ; Καμιά ιδέα γενικότερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω, αισθάνομαι χαζός... Το απόγευμα που επέστρεψα στο σπίτι έπαιζαν όλα κανονικά, χωρίς να τα πειράξει κανένας, απλά λειτουργούσαν όλα φυσιολογικά... :-(

 

Ευχαριστώ για την απάντηση πάντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα δοκιμαζα ενα Hard reset στο ρουτερ και παλι σεταρισμα.μηπως για καποιο λογο ο οτε σταματησε να υποστηριζει τον εναν αποκωδικοποιητη απο τους δυο?αν βαλεις δηλαδη το καθεναν ξεχωριστα και οχι ταυτοχρονα παιζουν και οι 2?

ο φιλος που παιζει οκ εχει τους ιδιους?για συγκρινετε μοντελα κτλ μπας και βγει καποια ακρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

επισης να αναφερουμε οτι η ιδια διαδικασια μπορει να γινει και για αλλα ρουτερ.σε καποια ειναι ευκολη σε καποια αλλα πχ thomson πιο δυσκολη διοτι πρεπει να γινει απο cli.Επισης και ρουτερ που δεν εχουν stb απο την μανα τους μπορει να φτιαχτει ενα νεο pvc και μετα με τις καταλληλες αλλαγες να γινει stb.πχ παιζει σε draytek vigor.Καποιος Insomniac το δοκιμασε σε vigor 2710ne και ολα οκ ειπε.

Αδερφέ μήπως μπορείς να δώσεις κανένα link για να φτιάξω stb θύρες στο tg585v8?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αδερφέ μήπως μπορείς να δώσεις κανένα link για να φτιάξω stb θύρες στο tg585v8?

ειναι αρκετα ζορικο .ειχε φτιαχτει ενα user.ini απο το cmaniac για τα thomson για να φτιαξεις stb

http://www.adslgr.com/forum/threads/663685-TG585v8-8-2-7-8-user-ini-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%9F%CE%A4%CE%95-%CE%A4V-by-cmaniac-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-nat-strict

 αν δεν το βρεις διοτι το leoforeia.gr Που τα ειχε εκει δεν υφιστατε θα σου ελεγα να επικοινωνησεις μαζι του ειτε να σου στειλει το αρχειο ειτε να σου γραψει τις εντολες που χρειαζονται γιανα γινει μια θυρα stb στο v8.

αυτα που βρηκα ειναι για το v7 οποτε δεν ξερω αν θα παιξουν στο v8.

http://www.adslgr.com/forum/threads/528230-Tweaked-user-ini-για-585v7 (τελευταιο post)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...