Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα εγκατάστασης ρούτερ OTE Conn-x


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παιδιά, πώς πάει; Λοιπόν κοιτάξτε, έχω ένα ρούτερ ote conn-x το μοντέλο ZTE επειδή έβαλα τηλέφωνο & ίντερνετ στο εξοχικό. Λόγω οικονομικής δυσχέρειας, το κατήργησα και είπα να φέρω το ρούτερ στο σπίτι μου επειδή έχει δυνατότητα wi-fi που το παρόν modem μου δεν έχει. Όταν του έβαλα όλα τα καλώδια και το έβαλα σε εφαρμογή, όλα καλά εκτός που δεν μπαίνει στο ίντερνετ! Δεν είχα πρόβλημα με αυτό πριν και μετά το βάλλω με το προηγμενο μόντεμ. Του έβαλα το username και τον κωδικό όπως έλεγε στο βιβλιαράκι, τίποτα. Του έκανα reset, έδειξε πράσινο, ότι δηλ. συνδέθηκε, αλλά όταν προσπαθώ να μπω ιντερνετ αμέσως βγάζει κόκκινο και δεν δείχνει τίποτα. Καμια βοήθεια ρε παιδιά; Τι να κανω; Σας ευχαριστώ! B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σπίτι σου τι σύνδεση έχεις;;

Πρέπει να ρυθμίσεις το connex σύμφωνα με την σύνδεση που έχεις στο σπίτι σου.

Έχω ADSL. Πώς θα το κάνω αυτό;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι σου λενε τα παιδια απο πανω ισχυει πρεπει να συγχρονισεις το ζτε με την παρουσα συνδεση που το μετεφερες.....και 100% θα δουλεψει το εκανα προσφατα........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

a.τι συνδεση εχεις σπιτι?

β.μηπως το password σου εχει τιποτα παραξενα συμβολα?

σου βγαζει καποιο μυνημα λαθους?

στο Log file γραφει κατι?επισης εχει λαμπακι λογικα για adsl και εχει και λαμπακι οτι μπηκε ιντερνετ.αναβουν και τα 2?

επισης δεν πιστευω να βαζεις Username [email protected] password otenet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

a.τι συνδεση εχεις σπιτι?

β.μηπως το password σου εχει τιποτα παραξενα συμβολα?

σου βγαζει καποιο μυνημα λαθους?

στο Log file γραφει κατι?επισης εχει λαμπακι λογικα για adsl και εχει και λαμπακι οτι μπηκε ιντερνετ.αναβουν και τα 2?

επισης δεν πιστευω να βαζεις Username [email protected] password otenet.

Κοίταξε:

α) adsl conn-x. Το ίδιο ακριβώς πακέτο που έβαλα και στο εξοχικό μου.

β)όχι. μόνο αριθμούς και γράμματα

Το λαμπάκι τη μια δείχνει κόκκινο την αλλη πράσινο. Αλλά και όποτε είναι πράσινο, δεν μπαίνει στο ίντερνετ.

Και βέβαια δεν βάζω [email protected]! Είπαμε!! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ειναι πρασινο σου γραφει μεσα την ip που εχει παρει?wan ip δηλαδη.

επισης οταν γινεται πρασινο πηγαινε σε command prompt και κανε

α.  ping την ip του ρουτερ. πχ 192.168.1.254

δηλαδη Ping 192.168.1.254 και πες τι βγαζει

μετα Ping 194.219.227.2 kai πες τι  βγαζει

μετα Ping www.insomnia.gr και πες τι βγαζει.



και επισης τι βγαζει σε Ipconfig/all στο Pc που εισαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δωσε βαση στα παρακατω.

Παρε το 13888 (επιλογη 3) και ζητα να σου περασουν ενα αιτημα για να παραλαβεις μετα απο 2 ωρες απο καποιο καταστημα ρουτερ δανεικο απο τον οτε, δεν πληρωνεις τιποτα, εχεις υποχρεωση να το επιστρεψεις εαν τερματισεις την γραμμη, θα το πληρωσεις μονο εαν το σπασεις η του ριξεις νερο. Εαν βαριεσαι να πας και δεν εχεις προβλημα να περιμενεις ζητα να στο στειλουν με ταχυμεταφορικη.

Μολις παραλαβεις το καινουργιου σου ρουτερ και αφου το συνδεσεις καλεις ξανα το 13888 (επιλογη 3) και ζητας να σου περασουν τους κωδικους.

 

Αυτο ηταν, δεν ασχολεισαι με τιποτα.

 

ΥΓ Το εχω κανει και ειναι ακριβως οπως τα λεω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε ο ΟΤΕ μπορείς να καλέσεις στο. Αριθμό που σου ανέφερε ο φίλος από πάνω και θα σε καθοδηγήσει υπάλληλος ακριβώς πως να κανείς την σύνδεση!ούτε router χρειάζεται να πέρνεις ούτε να τρέχεις αριστερά και δεξιά,πάρε απλά τηλέφωνο έχε τα χαρτιά της σύνδεσης σου μπροστά και ο υπάλληλος θα σε καθοδηγήσει!

 

Πάντως να γνωρίζει ότι το ZTE δεν είναι και τίποτα αξιόλογο,εμένα προσωπικά μου το έφεραν για καλύτερο όταν έκανα 24άρα την σύνδεση και ενώ με παλιό router στα 2mbps το Connex tv δεν μου κόλλαγε με αυτό πάει πιο αργά και ενώ τώρα είναι 24άρα η σύνδεση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...