Προς το περιεχόμενο

Πλοιαρχος


karapro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μεσα στο πλοιο πως θα περνει η ωρα;θα εχω μαζι μου pc;αν μου το κλεψουν;

Θα περνάει η ώρα δουλεύοντας. Όσο για το pc δεν ξέρω εάν σου επιτρέπουν για προσωπική χρήση, πάντως είσαι εσύ υπεύθυνος να μην στο κλέψει το πλήρωμά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεσα στο πλοιο πως θα περνει η ωρα;θα εχω μαζι μου pc;αν μου το κλεψουν;

 

pc δεν ξέρω, ένα laptop μπορείς να το πάρεις πάντως.

Αυτός ο γνωστός μου στις αρχές δεν τη πάλευε κάστανο και βαρούσε συνέχεια υπερωρίες για να περάσει η ώρα(+€)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pc δεν ξέρω, ένα laptop μπορείς να το πάρεις πάντως.

Αυτός ο γνωστός μου στις αρχές δεν τη πάλευε κάστανο και βαρούσε συνέχεια υπερωρίες για να περάσει η ώρα(+€)

Εάν επιτρέπεται, αυτός ο φίλος σου τι βαθμό είχε; Απλά επειδή από όσο γνωρίζω, η υπηρεσία των Αξιωματικών Ε.Ν. είναι ήδη πολύ μεγάλη (16 ώρες εάν θυμάμαι καλά) για να βαράνε έξτρα υπηρεσίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν επιτρέπεται, αυτός ο φίλος σου τι βαθμό είχε; Απλά επειδή από όσο γνωρίζω, η υπηρεσία των Αξιωματικών Ε.Ν. είναι ήδη πολύ μεγάλη (16 ώρες εάν θυμάμαι καλά) για να βαράνε έξτρα υπηρεσίες.

 

Δεν ξέρω, έχω να του μιλήσω και κάτι χρόνια :P

Από τον αδερφό του τα μαθαίνω...μου είχε πει σε τι καράβι είναι αλλά δεν θυμάμαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πρωτο ταξιδι που θα κανω για εκπαιδευση,θα πληρωθω;

Ναι αλλά είναι πολύ λιγότερα από τον κανονικό μισθό και εκτός αυτού πρέπει να ψάξεις εσύ να βρεις εταιρία για τον εκπαιδευτικό σου πλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω;οχι η σχολη;πως θα το κανω αυτο;

Όταν τελειώσεις με τις εξετάσεις του εξαμήνου, θα πρέπει να βρεις εταιρία να σου δώσει πλοίο για τον εκπαιδευτικό σου πλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιταω λιγο στα λινκς τι γραφουν.επικρατει μια τρελα στο θεμα ανεργια και ταξιδια...

η ναυτιλιακη εταιρεια δεν πολυασχολειται με τις αεν+δοκιμους γιατι δεν θελουν να χανουν την ωρα τους να βρουν σωστα ατομα.εχουν ηδη την λυση απο εξωτερικο με certificates ktl.

οπως και χει υπαρχουν εταιρειες http://ship.gr/offices/index.htm μπαινεις και στα official σιτε τους και βλεπεις που στελνεις βιογραφικα ή καλυτερα πας απο εκει!. πλεον (2012) μπορεις να πας και σε καραβι με ξενη σημαια... http://www.newsbeast.gr/greece/arthro/449735/sunadisi-gia-tin-praktiki-ton-spoudaston-tou-eborikou-nautikou/

http://www.nautilia.gr/forum/forum.php

http://www.arxipelagos.com/forum/forum.php

ειπαμε οι σχολες καταντησαν να ειναι γτπ οπως και αρκετοι σπουδαστες!ενταξει το να μην εχουν εστω lower ή να μην χουν παει σε καποιο σεμιναριο ειναι θεμα.

--------

το μηχανοστασιο στα new building πλοια δεν ειναι οπως παλια...μου λεγαν για κρουαζεροπλοια(νομιζω στην celebrity ) και γενικα new building ships οτι ειχαν touch panel οθονες στο engine room! -αυτο ειναι σαν να λεμε το τοπ που θα μπορουσες να βρεις-

στον ελευθερο σου χρονο ας εχεις και λαπτοπ ας βλεπεις και ταινιες ή παιξε και παιχνιδια...

το ινετ οσα εχουν το χρεωνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν επιτρέπεται, αυτός ο φίλος σου τι βαθμό είχε; Απλά επειδή από όσο γνωρίζω, η υπηρεσία των Αξιωματικών Ε.Ν. είναι ήδη πολύ μεγάλη (16 ώρες εάν θυμάμαι καλά) για να βαράνε έξτρα υπηρεσίες.

 

Πλέον βάσει ILO 2006 και Maritime Labour Convention (MLC), είναι το πολύ μέχρι 12 ώρες ημερησίως με ελάχιστες εξαιρέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον βάσει ILO 2006 και Maritime Labour Convention (MLC), είναι το πολύ μέχρι 12 ώρες ημερησίως με ελάχιστες εξαιρέσεις.

Ααααα δηλαδή καλοπερνάνε! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως το βλέπει ο καθένας, είναι εντελώς διαφορετική δουλειά από το Π.Ν.. Στο τελευταίο μπορεί να είσαι στο πόδι 16 ώρες και να κ*λοβαράς, στο εμπορικό αυτές τις 12 ώρες μπορεί να περνάς καταιγίδα στον Ατλαντικό και να μην μπορείς να σταθείς (και να χρειάζειται παραύτα να δουλέψεις) ή να είσαι στο λιμάνι και να τρέχεις για την φορτοεκφόρτωση. Γενικά δεν υπάρχει τίποτα που να απέχει περισσότερο από τη νοοτροπία του δημοσίου υπαλλήλου από το να είσαι αξιωματικός του Εμπορικού ναυτικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πλάκα το είπα! Ξέρω, ήμουν και εγώ σε ταξίδια με τον παππού μου που ήταν στο Εμπορικό Ναυτικό. Θυμάμαι από το πρωί που ήμουν μαζί του στην γέφυρα με έστελνε για ύπνο στις 20:00 και όταν ξύπναγα την επόμενη μέρα, είχε ακόμα υπηρεσία. Επίσης είσαι λανθασμένος εάν πιστεύεις ότι εμείς των Ειδικών Δυνάμεων (και πολλοί των Ενόπλων Δυνάμεων γενικά) είμαστε σαν τους δημοσίους υπαλλήλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...