Προς το περιεχόμενο

Πλοιαρχος


karapro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά έχω υπηρετήσει ως ΣΕΑ/Μ σε Π/Φ οπότε γνωρίζω πως υπάρχουν διαφορές από πλοίο σε πλοίο και από υπηρεσία σε υπηρεσία. Την χαλαρότητα και την αδιαφορία που υπήρχαν στο πλοίο μου τότε έκανα πολλά χρόνια μετά την απόλυσή μου να τις αποβάλλω :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βασικά έχω υπηρετήσει ως ΣΕΑ/Μ σε Π/Φ οπότε γνωρίζω πως υπάρχουν διαφορές από πλοίο σε πλοίο και από υπηρεσία σε υπηρεσία. Την χαλαρότητα και την αδιαφορία που υπήρχαν στο πλοίο μου τότε έκανα πολλά χρόνια μετά την απόλυσή μου να τις αποβάλλω :-D

Αναλόγως το πλοίο και το πλήρωμα. Πόσο σοβαρό λες να είναι το πλήρωμα όταν οι αξιωματικοί είναι φαντάροι; :P Σε φρεγάτες αναγνωρίσεως όμως που όλοι είναι στελέχη και αυστηρά και μόνο απόφοιτοι στρατιωτικών σχολών υπάρχει τελείως διαφορετικό κλίμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορω στα ταξιδια να παιρνω καποιο ατομο μαζι μου;

Ναι, απλά δεν ξέρω εάν πάει με τον βαθμό ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορω στα ταξιδια να παιρνω καποιο ατομο μαζι μου;

ειμαι σχεδον σιγουρος οτι εχει μεγαλη διαδικασια με εγγραφα και λογικα θα αρνηθει και η εταιρεια.π.χ. εξτρα κοστος για φαι και οτι θα πρεπει να δηλωθει στην ασφαλεια ή οτι ισως να δημιουργηθουν φασαριες κτλ.

νομιζω και στα κρουαζεροπλοια πληρωνουν αλλα ελαχιστα σε συγκριση με κανονικους επιβατες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα δωσω Πανελληνιες τωρα και θα δηλωσω τη σχολη της Θεσσαλονικης,  αλλα ακουγονται διαφορα οπως οτι θα κλεισει λογω εγκαταστασεων κτλπ. Γνωριζει κανεις κατι;

 

Και οταν λεμε βυσμα. Ποσο ΒΥΣΜΑ εννουμε; Το να εισαι απο τους καλυτερους (αν οχι ο καλυτερος) φοιτητης δεν θα σου δωσει αρκετες ευκαιριες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα δωσω Πανελληνιες τωρα και θα δηλωσω τη σχολη της Θεσσαλονικης,  αλλα ακουγονται διαφορα οπως οτι θα κλεισει λογω εγκαταστασεων κτλπ. Γνωριζει κανεις κατι;

 

Και οταν λεμε βυσμα. Ποσο ΒΥΣΜΑ εννουμε; Το να εισαι απο τους καλυτερους (αν οχι ο καλυτερος) φοιτητης δεν θα σου δωσει αρκετες ευκαιριες;

Εννοείται ότι εάν είσαι πολύ καλός και ψάξεις αρκετά θα βρεις δουλειά, απλά οι "βυσματικοί" έχουν <<στρωμένη>> δουλειά απευθείας από την αποφοίτησή τους (συνήθως).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Δεν τίθεται θέμα βύσματος αν μπεις μέσα από Πανελλήνιες. Το βύσμα μπαίνει μετά αν θέλεις να πάρεις μεταγραφή σε κάποια συγκεκριμένη σχολή. Πχ Πρέβεζα,Ασπρόπυργο κλπ. (ή αν "κανονιστεί" πριν βγει που θα πας).Μια χαρά αξιοκρατικά μπαίνεις στις ΑΕΝ πόσο μάλλον από Πανελλήνιες.Εννοείται πως βγαίνει πίνακας με τους επιτυχόντες κάθε χρονιά,με τα ονόματα,τα μόρια και σε ποιά σχολή πέρασαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπηκε με την προκήρυξη συγγενής μου.το πσιδι εβγαλε επαλ κ απλά ειχε απολυτηριο 17.5 αλλά γενικά είναι χαμηλού επιπέδου σε θεματα γνωσεων-ουτε lower δεν εχει.

 

Τον πήραν σαν επιλαχοντα 3 μηνες πριν την εξεταστική κ πέρασε τα απαιτούμενα μαθήματα ,νομίζω 5 πρέπει να περάσεις ώστε να μπαρκαρει. Εταιρία για το μπαρκο βρίσκεις δύσκολα καθως δεν καίγονται να εχουν ενσ πιτσιρικά που απλά θα ειναι εργαλειοδοτης η αγγαρείομαχος..

 

Απ τα όσα μ ειπε καταλαβα πως:

Α) ένας μετριος μαθητής λυκείου μπαίνει εύκολα

Β)τα μαθήματα ειναι εύκολα και απλα αν εχεις βάσεις κ πληρείς το Α

Γ)πρέπει να πιανουν κ λιγο τα χέρια σου

Δ)έχει μεγαλη ζητηση λογω και τις μεγαλης ανεργίας και του οτι ουσιαστικά από το πρωτο σου μπαρκο βγάζεις τα εξοδα της σχολής με τα 500+ ευρω τον μήνα επί 6μηνες. Λογω λοιπόν της μεγάλης ζήτησης πρέπει να αποδειξεις πως δεν εισαι αλλος ενας αναλωσιμος ετσι ωστε μετα να κάνεις "καριερα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...