Προς το περιεχόμενο

μαχαιρι chef!


lostresam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μπραβο πολυ καλη επιλογη..μετριασες τα πραγματα :)



 μιας και αρχισαμε τις φωτος ανεβασα και εγω μια με το οπλοστασιο μου :P

 

απο αριστερα:

ikea slitbar διαμαντενιο μασατι,

μασατι απλο

ikea slitbar 20cm chef's knife (gyuto)

victorinox 20cm 5.2063.20 chefs knife

ikea gynnsam chefs knife 16cm

wilkinson totato knife

victorinox paring knife

 

btw τα μαχαιρακια του ικεα ειναι πολυ καλα σε σουπερ τιμη και με καλο ατσαλι(molybdenum/vanadium)

 

20130429_215031.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μαχαιρια που εχω ως εκπαιδευτικα απο την σχολη που σπουδαζω ...

Εγω επιπλεον πηρα εξτρα το μασατι απο ΙΚΕΑ και το δευτερο μαχαιρι του chef με τις τρυπες

 

Μασατι ΙΚΕΑ

Giesser Φιλεταρισματος 20cm

Giesser Chef 23cm

Giesser Chef 19cm

Giesser Paring 8cm

Giesser Παπαγαλακι

Giesser Peeler

Giesser Parisien

 

5a3syd.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηταν μεσα στο "πακετο" της σχολης ... Γερμανικα και αυτα, αλλα δεν, απλα δεν ... Θελουν συνεχως περασμα απο μασατι ...

 

Του φιλεταρισματος επειδη δε το εχω χρησιμοποιησει πολυ, για αυτα που ηθελα μεχρι στιγμης πχ φιλεταρισμα ψαριου, κοψιμο γαλοπουλας/φιλετου εκανα δουλεια.

Το 23αρι Chef εχει τραγικη λαμα κοπης, μου εχει χαραχθει κιολας απο το μασατι και απο μια πετρα νερου που τα εκανα μια φορα (δανεικη απο ενα φιλο). Φταιω και εγω στις γρατζουνιες αλλα ειναι ενα μαχαιρι για να κανεις τα πρωτα σου βηματα και να μαθεις του βασικους τροπους κοπης. Πλεον το χρησιμοποιω στο σπιτι για να κοψω λαχανικα η κρεατα.

Το 19αρι με τις τρυπες, το οποιο το αγορασα εγω extra, εχει καλυτερη λαβη και καλυτερη λαμα απο το 23αρι, αλλα το περασματακι του το θελει και αυτο πριν και μετα απο καθε χρηση.

Χαωδης διαφορα μεταξυ αυτων των 2 σε σχεση με το Classic Ikon που αγορασα το απογευμα σε μια δοκιμη που εκανα.

 

Θεωρω οτι το Classic Ikon ειναι καλυτερο και απο το Shun Kai που εχει αγορασει ενας φιλος μου (αυτος που μου εδωσε την πετρα νερου), επειδη το εχω δουλεψει το μαχαιρι του. Στα αλλα 2 μαλλον του φιλεταρισματος και του καθαρισμου ειναι καλυτερα τα δικα του και λογω ποιοτητας και λογω τιμης.

 

Αυτα εδω εχει αγορασει μαζι με την πετρα ... Αρκετα χρηματα !!!

http://coozina.gr/store/product.php?productid=2070&cat=81&page=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα μου συγκρινες wusthog με glesser! φανταζομαι ξερεις που παραπεμπει αυτη η συγκριση!!!!

 

anyway πλεον εχω καταλαβει εχοντας δοκιμασει μαχαιρια απτις πιο γνωστες μαρκες  ειναι οτι ερχονται το ιδιο κοφτερα απτο εργοστασιο...απλα η διαφορα στη τιμη ανα μαρκα(ανα μοντελο απτην ιδια μαρκα ειναι λογω λαβης) εξηγειτε λογω της ποιοτητας του ατσαλιου που παραπεμπει στο ποσο καιρο κρατανε κοφτερα χωρις περασμα...παραδοξως ομως αν διαβασεις reviews μερικα μαχαιρια οπως της βικτορινοξ κρατανε το ιδιο οσο τα wusthof χωρις περασμα και το ενα κανει 40ε και το αλλο 90..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα περιμένω να έρθει το http://japanesechefsknife.com/SwedenSteelSeries.html#SwedenSteel

 30άρι gyuto,

misono προτείνεται ανεπιφύλακτα για βαρυά επαγγελματική δουλειά,

carbon steel και ξερό ψώμι,του κάνεις και μια ωραία πατίνα και εκτός απο εργαλείο διαμάντι είναι και κουκλί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από μαχαίρια κουζίνας δεν ξέρω, αλλά είχα από τον πατέρα μου ένα Mora Classic, το αντικατέστησα όταν το έχασα και πρόσφατα πήρα κι ένα Mora Forest σε ανοξείδωτο ατσάλι αυτή τη φορά για πιο βαριές δουλειές. Η παραδοσιακή σκανδιναβική κοπή είναι η πιο εύκολη να ακονιστεί και το ατσάλι τους είναι πολύ ποιοτικό. Κι ένα μεγάλο πλας σε όλα αυτά είναι η τιμή, είναι πάμφθηνα μαχαίρια. Θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας αν τα χρησιμοποιήσετε/χρησιμοποιήσατε ποτέ επαγγελματικά σε κουζίνα.

 

http://www.frosts.se/products/food

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από μαχαίρια κουζίνας δεν ξέρω, αλλά είχα από τον πατέρα μου ένα Mora Classic, το αντικατέστησα όταν το έχασα και πρόσφατα πήρα κι ένα Mora Forest σε ανοξείδωτο ατσάλι αυτή τη φορά για πιο βαριές δουλειές. Η παραδοσιακή σκανδιναβική κοπή είναι η πιο εύκολη να ακονιστεί και το ατσάλι τους είναι πολύ ποιοτικό. Κι ένα μεγάλο πλας σε όλα αυτά είναι η τιμή, είναι πάμφθηνα μαχαίρια. Θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας αν τα χρησιμοποιήσετε/χρησιμοποιήσατε ποτέ επαγγελματικά σε κουζίνα.

 

http://www.frosts.se/products/food

 

καλα φαίνονται απο που τα βρισκεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ε;

 

πρωτη φορα τα ακουω

 

 

και εγω :P

Ναι ε; Η Mora είναι από τις πιο παλιές μάρκες μαχαιριών, στη Σουηδία είναι σχεδόν κλισέ το κλασικό μαχαίρι τους. Για κουζίνα δεν ξέρω όπως είπα αλλά είναι πολύ σκυλιά μαχαίρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια λιγο εκτος θεματος αλλα θελω να ρωτησω επειδη σε λιγο καιρο παω να κανω την πρακτικη μου τι πρεπει να προσεχω και να εχω κατα νου??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια λιγο εκτος θεματος αλλα θελω να ρωτησω επειδη σε λιγο καιρο παω να κανω την πρακτικη μου τι πρεπει να προσεχω και να εχω κατα νου??

 

Μην μας το χαλας και παει καλα το θεματακι, ανοιξε ενα αλλο θα γινει κ@λος εδω, κριμα ειναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοεις στην δουλεια?

ποτε μην καθεσαι να κοιτας τον τοιχο αν δεν εχεις κατι να κανεις, ακομη και αν αυτο σημαινει να παρεις μια σκουπα και να σκουπισεις το πατωμα.

Ρωτα, ειδικα αν δεν εισαι σιγουρος για κατι, αλλα προσπαθησε να μην ρωτας το ιδιο πραγμα 10 φορες αλλα ρωτα αν δεν εισαι 100% σιγουρος για κατι. Κρατα σημειωσεις

Δουλευε καθαρα, και οργανωμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοεις στην δουλεια?

ποτε μην καθεσαι να κοιτας τον τοιχο αν δεν εχεις κατι να κανεις, ακομη και αν αυτο σημαινει να παρεις μια σκουπα και να σκουπισεις το πατωμα.

Ρωτα, ειδικα αν δεν εισαι σιγουρος για κατι, αλλα προσπαθησε να μην ρωτας το ιδιο πραγμα 10 φορες αλλα ρωτα αν δεν εισαι 100% σιγουρος για κατι. Κρατα σημειωσεις

Δουλευε καθαρα, και οργανωμενα

 μαλιστα!

με τα ωραρια τι παιζει? μας ειπαν 8ωρο αν ομως κανω υπερωριες που κατα 99% θα κανω θα τις πληρωνομαι αυτες τις ωρες? ή ειναι αναλογως τον εργοδοτη? btw το ξενοδοχειο ειναι 5αστερο αν αυτο μπορει να θεωρηθει ως φερεγγυο οτι θα μας πληρωνουν κανονικα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...