Προς το περιεχόμενο

μαχαιρι chef!


lostresam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παντού θα βρεθούν και καλοί και περίεργοι χαρακτήρες,τώρα το τι θα προσέξεις όπου πας θα το κρίνεις μόνος σου.

για μένα το παν είναι θέληση και υπακοή στις εντολές κατα γράμμα,δέσιμο με την ομάδα σε επαγγελματικό επίπεδο και το κυριότερο ΟΧΙ ρουφιανιές και ύπουλες κινήσεις,ότι λέγεται,λέγεται στα ίσα.

 Μου φέραν μαθητή που μονίμως λουφάρει,ρουφιανεύει και μας κάνει άνω κάτω φέτος,δεν δέχεται τις εντολές μου επειδή λέει είμαι μικρότερος σε ηλικία απο αυτόν,σήμερα πήρε πόδι απο το πόστο μου,αυτά δεν χωράνε σε μια κουζίνα.

 Καλύτερα να είσαι μέτριος στη δουλειά και καλός χαρακτήρας και αυτόι που πρέπει να το δούν θα το δούν και θα το εκτιμήσουν.

 

Τα υπόλοιπα που είπε ο toufas

 

Μακάρι να είσαι τυχερός και να έισαι 8ώρος αλλα γενικά αυτό έχει εκλείψει στις εποχιακές εργασίες,9+ ωρίτσες,τώρα το αν θα τα πληρωθείς άγνωστο,το ότι είναι 5 αστέρων δεν έχει να λεεί τίποτα,αν είναι να σας φεσώσει θα σας φεσώσει,αν και δεν έχω δει ποτέ μαθητές να μη παίρνουν τα λεφτά τους στην ώρα τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω λονδινο παντως το 9ωρο ειναι η νορμαλ βαρδια

Τωρα τα διαβαζουν και οι απλοι πολιτες αυτα, και δεν θελω να τους ξανατρομαξω με ιστοριες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ παιδια για τη βοηθεια!! με καλυψατε πληρως με τις απαντησεις σας!

 

edit: κατι τελευταιο..τα μαχαιρια μου να τα παρω ή ειναι πρωτιμοτερο να δουλευω με του μαγαζιου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ε;

 

 

 

Ναι ε; Η Mora είναι από τις πιο παλιές μάρκες μαχαιριών, στη Σουηδία είναι σχεδόν κλισέ το κλασικό μαχαίρι τους. Για κουζίνα δεν ξέρω όπως είπα αλλά είναι πολύ σκυλιά μαχαίρια.

Ισως να ειναι σαν την opinel? Καλη για σπιτια, αλλα δεν θα τα δεις ποτε σε καποια δουλεια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Γεια σας παιδιά! Ενδιαφέρον το θέμα και το ξαναζωντανεύω.. Θέλω μαχαίρι του σεφ. Προτείνετε κάτι από αυτές τις δύο κατηγορίες

 

http://coozina.gr/store/home.php?cat=78

 

http://coozina.gr/store/home.php?cat=84

 

γύρω στα 20 εκ ψάχνω. Επίσης είναι καλή η σχέση ποιότητας και τιμής σε αυτά που προτείνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά όποιος ενδιαφέρεται για σετ επαγγελματικών μαχαιριών chef GIESSER made in germany τα πουλάω ,είμουν σπουδαστής στην σχολή LE MONDE αλλα σταμάτησα , τα μαχαίρια ειναι σε άριστη κατάσταση τα έχω χρησιμοποιήση μονο 4 φορές για κόψιμο λαχανικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Πέρυσι σε ένα φίλο που σπουδάσει σε μια σχολή μαγειρικής  διάλεξα και πήρα αυτό:  http://www.psistis.gr/%CE%9C%CE%91%CE%A7%CE%91%CE%99%CE%A1%CE%99%CE%91/%CE%9C%CE%91%CE%A7%CE%91%CE%99%CE%A1%CE%99%CE%91-CHEF/MAXAIRIA-WUSTHOF-SILVERPOINT-CHEF-18CM-4561-18

 

μου το πρότειναν απο το κατάστημα και το είχαν κι άλλοι συμφοιτητές του. Απο ότι μου είπε τον έχει βολέψει πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα σε λίγες μέρες θα χρειαστώ και εγώ μαχαίρια, είδα αυτο σετάκι. Είναι μαχαίρια Wustof από την απλή σειρά της silverpoint. Η τιμή είναι καλούτσικη. Τα έχει χρησιμοποιήσει κανένας;

 

http://maxairia.gr/Cooks-case-9786

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://maxairia.gr/TYPES/KNIFE-SETS/Cooks-case-9782?sort=p.price&order=ASC

εγώ αυτό θα πρότεινα,δεδομένου οτι το 23άρι κάνει σχεδόν για όλες τις δουλειές,
αν είσαι για σχολή καινούριος κτλ μου φαίνεται καλύτερη επιλογή μιας και έχει τα λοιπά εργαλιάκια που μπορεί να χρειαστεί ενας μαθητής-καινούριος.
 

αν πάλι είσαι στο χώρο και ξέρεις να τα χειρίζεσαι σωστά και όμορφα,με την προυπόθεση οτι υπάρχει κάποιο ποσό διαθέσιμο στην άκρη πας για global που θα τα έχεις εγγυημένα μια ζωή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα θα μπω στη σχολη, την αλλη εβδομαδα. Οποτε θελω καλουτσικα μαχαιρια αλλα φτηνα γιατι ξερω πως θα τα χαλασω :P

Ειδα σε ενα μαγαζι στη θεσσαλονικη και σετακι Victorinox με τσαντουλα, 4 μαχαιρια και μασάτι γύρω στα 120 ευρω. Θα περασω μια βολτα να τα δω και απο κοντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θυμαμαι αν το εχω ξαναπει εδω,αλλα τα wusthof τα θεωρω ιδανικα για αρχη,λιγο βαρια ισως αλλα οτι πρεπει,ευκολο ακονισμα για να μαθαινεις και πιο καλα στη κινηση,σχετικα καλη διαρκεια της λεπιδας,

Προσωπικα προτιμω τη gourmet σειρα τους,

Victorinox τιμια επισης οποτε δες τι σου καθεται καλυτερα στο χερι,αν και δεν τα διαλεγω για δουλεια.

Αν τελικα πας για wusthof προτιμησε τη σειρα που δινει ποικιλα εργαλεια,ειναι οτι πρεπει για σχολη και πιο φτηνα γυρναει για αρχη.

 

Στη πορεια οταν μαθεις και δεις τι προτιμας,επεκτεινεις τη συλλογη σου μεχρι να καταληξεις ιαπωνια μερια και να ξεχασεις τα ευρωπαικα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...