Προς το περιεχόμενο

μαχαιρι chef!


lostresam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://japaneseknivesandmore.com/

ρίξτε και μια ματιά σε αυτό,δουλέυαμε μαζί ένα φεγγάρι και πρόσφατα άνοιξε το site αυτό,

φέρνει tojiro σε καλές τιμές σχετικά,για αθήνα ξέρω τουλαχιστον,αλλά φαντάζομαι καλύπτει και υπόλοιπη ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει καλές τιμές στα tojiro πάντως, σχεδόν ίδιες με αυτές απο bluwayjapan (http://stores.ebay.com/BluewayJapan)που είναι επίσης άψογο αν δεν το θέλετε εκείνη την στιγμή.

Πχ το santoku tojiro shirogami είναι σχεδόν τσάμπα εκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Καλησπερα, παιδες, η καλημερα, οπως προτιματε.. Ειμαι απ το βραδυ και ψαχνω μανιωδως το θεμα των μαχαιριων κουζινας καθως εχω μπριζωθει λιγο.. 

 

Με συγχωρειτε που θα το ψιλοαναστησω το θεμα αλλα ηθελα να δωτησω τη γνωμη σας για τα Thomas by rosenthal αν τα εχετε υπ'οψιν σας, που τρεχει μια προσφορα απο γνωστα πρατηρια βενζινης καθως σκεφτομαι πως ισως να ειναι μια αξιοπρεπης λυση για σπιτι και απολυτα τουβλο στο θεμα μαχαιρια, για οικιακη χρηση.. 

 

Πηρα προ ολιγων λεπτων το μαχαιρι του σεφ της σειρας, το δοκιμασα και στα ματια του απολυτα ασχετου (εμενα) ειναι φοβερο και τρομερο..

 

Μητσος

 

Τα θεωρειτε αξιοπρεπη μαχαιρια για οικιακη χρηση για καποιον που δεν εχει χρησιμοποιησει στο παρελθον ποτε καλα μαχαιρια? Για την τιμη βεβαια που βγαινουν μιλαμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα σε όλους και από εμένα!!!!Επειδή το θέμα ήταν πολύ καλό και επειδή όπως καταλαβαίνετε ψάχνω και εγώ για μαχαίρι,θα ήθελα μια γνώμη από τον φίλο Toyfas,κατά κύριο λόγο επειδή καταλαβαίνω ότι είναι ειδικός σε αυτά τα θέματα και μετά από όποιον άλλο έχει κάποια καλή γνώμη!Ψάχνω για δώρο ένα καλό μαχαίρι Chef στον αδελφό μου που είναι έμπειρος μάγειρας,αλλά όχι κάτι τρελό σε τιμή....!Πιστεύω ότι μέχρι 150-160 ευρώ θα είναι ένα καλό δώρο....!Περιμένω απαντήσεις...Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να ρωτήσω όσους είναι γνώστες του αντικειμένου, πως σας φαίνεται ένα συγκεκριμένο μαχαίρι σεφ, και να μου πείτε τι τεχνικά χαρακτηριστικά χρειάζεστε.

 

Το μαχαίρι είναι αυτό: image.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους και από εμένα!!!!Επειδή το θέμα ήταν πολύ καλό και επειδή όπως καταλαβαίνετε ψάχνω και εγώ για μαχαίρι,θα ήθελα μια γνώμη από τον φίλο Toyfas,κατά κύριο λόγο επειδή καταλαβαίνω ότι είναι ειδικός σε αυτά τα θέματα και μετά από όποιον άλλο έχει κάποια καλή γνώμη!Ψάχνω για δώρο ένα καλό μαχαίρι Chef στον αδελφό μου που είναι έμπειρος μάγειρας,αλλά όχι κάτι τρελό σε τιμή....!Πιστεύω ότι μέχρι 150-160 ευρώ θα είναι ένα καλό δώρο....!Περιμένω απαντήσεις...Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων...!

www.japanesechefsknife.com/TenmiJyurakuSeries.html#AogamiSuper  Gyuto 240mm

αλλα πρεπει να ξερει να ακονιζει κιολας, μιας και οποιοδηποτε μαχαιρι θα θελει καποια στιγμη πετρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω όσους είναι γνώστες του αντικειμένου, πως σας φαίνεται ένα συγκεκριμένο μαχαίρι σεφ, και να μου πείτε τι τεχνικά χαρακτηριστικά χρειάζεστε.

 

Το μαχαίρι είναι αυτό: image.jpg

 

The blade is made from a German stainless steel called DIN 1.4116. This steel is specially formulated for forged knives.

 

The handles are made from a plastic called polyoxymethylene.

 

i think you might be better off getting a shun brand knife. then again, you can go to another website like jww or jck and find better, less expensive knives, too.

 

generally, whenever i look at knives, the company selling them should list what the metal is and what the hardness of it is. i mean, you wouldn't buy a car if the dealer didn't tell you how much horsepower or fuel tank capacity, would you?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σας,

 

ωραία όλα αυτά, το τελικό συμπέρασμα ποιο είναι όμως;

 

Είναι αξιόπιστο μαχαίρι; Θα το αγοράζατε;

 

Πόσο θα το κοστολογούσατε;

 

Μπορεί να το χρησιμοποιήσει επαγγελματίας σεφ ή δεν είναι τόσο καλό;

 

Ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση

Αξιόπιστο ως προς τι; Τα υλικά κατασκευής ή την εταιρία που το κατασκευάζει;

Τι του λείπει;

 

Τι έχει και δεν θα έπρεπε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σχεδιο μοιαζει με το σχεδιο του ken onion, το οτι δεν λενε με την μια τι μεταλλο ειναι και οτι η εταιρια δεν ειναι καποια σοβαρη για μαχαιρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Όσο σε βολεύει. Το μαχαίρι πρέπει να το θεωρείς εργαλείο. Πρέπει να σε βολεύει και να είναι ποιοτικό. Οπότε επιλέγεις ποιοτικά μαχαίρια και μετά προσπαθείς να τα πιάσεις από κοντά. Δύσκολο αλλά έτσι πάει με τα εργαλεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...