Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι να αγοράσω; PS3, Xbox 360 ή Wii;

Γεια σας παιδια. Εχω pc και PS2 και τωρα θελω να παρω καινουργια, λιγο οικονομικη, κονσολα. Ειμαι αναμεσα σε PS3 super slim 12GB και xbox 360. Ποια μου προτεινετε? Το wii αξιζει? Ευχαριστω!

Mod update

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμα σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Σχετικό νήμα:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το ps3 έχει free online, το Xbox δεν έχει είναι συνδρομητικό, δεύτερον δες τι exclusive παιχνίδια έχει το ps3 και τι το Xbox, επίσης με 15 ευρώ το τρίμηνο για το ps3 έχεις το psn plus κάτι που πιστεύω ότι αξίζει με 1000, αλλά ξεχνά την έκδοση με τα 12 gigs και πήγαινε για παραπάνω.

Η γνώμη μου είναι ps3 παντός .

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Δημήτρη, κάνε και μια αναζήτηση πριν ανοίξεις νέο θέμα. Εχουν ειπωθεί αμέτρητες φορές αυτά που ρωτάς, και πολλά από αυτά πρόσφατα, οπότε είναι σίγουρα επίκαιρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Δημήτρη, κάνε και μια αναζήτηση πριν ανοίξεις νέο θέμα. Εχουν ειπωθεί αμέτρητες φορές αυτά που ρωτάς, και πολλά από αυτά πρόσφατα, οπότε είναι σίγουρα επίκαιρα.

Εψαξα, αλλα ειδα οτι οι περισσοτεροι ενδιαφερονται για συνδεση στο ιντερνετ. Εγω δεν εχω ιντερνετ και παιζω κυριως αθλητικα και πολεμικα παιχνιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεκτό. Οπότε οι ερωτήσεις που πρέπει να απαντήσεις είναι οι εξής. Εχεις φίλους με κονσόλες, κι αν ναι τι κονσόλες έχουν; Σε συμφέρει από διάφορες απόψεις να έχετε όλοι την ίδια (Χμποχ ή PS3), καθώς θα ανταλλάζετε παιχνίδια μεταξύ σας και θα είστε όλοι συνηθισμένοι στο ίδιο χειριστήριο, ώστε να μην έχει κανείς μειονέκτημα ή πλεονέκτημα αν παίζετε μεταξύ σας αντίπαλοι. 

 

Αν φίλοι με κονσόλες δεν υπάρχουν κοιτάς τα exclusives της κάθε κονσόλας και βλέπεις τι σου αρέσει πιο πολύ. Με βάση τα γούστα σου, απ' όσο λες, μάλλον θα σου πρότεινα Χμποχ, κυρίως επειδή έχει καλύτερο χειριστήριο για shooters κι επειδή ένα από τα exclusives του (Gears of War) είναι από τα καλύτερα στο ένα από τα είδη που σε ενδιαφέρουν. Επίσης, συνήθως τα multiplatform παιχνίδια είναι ελαφρώς φθηνότερα για Χμποχ και τρέχουν κι ελαφρώς καλύτερα. Πλέον (τα τελευταία με αισθητή διαφορά υπέρ του Χμποχ ήταν το Red Dead Redemption, το Skyrim και το Mass Effect 3 - το οποίο ΜΕ 3 όμως τρέχει στην Unreal Engine, η οποία γενικά έχει χειρότερη απόδοση στο PS3) οι διαφορές είναι απειροελάχιστες ή ανύπαρκτες, αλλά αφού μπαίνεις τώρα στη γενιά θεωρώ πως πρέπει να το λάβεις υπόψη σου, καθώς παλιότερα παιχνίδια (ως 2010) ήταν καλύτερα στο Χμποχ.

 

Το Wii γι' αυτά τα παιχνίδια που λες ότι σε ενδιαφέρουν απλώς ξέχνα το. Το μόνο που ίσως να αξίζει στην περίπτωσή σου να παίξεις στο Wii είναι το Tiger Woods, αλλά, εκτός κι αν ψοφάς για γκολφ, δεν αξίζει σίγουρα να πάρεις μια κονσόλα μόνο γι' αυτό. Αντε και για το Grand Slam Tennis. 

Επεξ/σία από Vole Maulder
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το wii γι αυτα τα ειδη παιχνιδιων που θελεις απλα δεν κανει

Παιζει μια πολυ καλη προσφορα μεχρι σημερα το βραδυ με το XBOX 

http://www.plaisio.gr/Campaign/20130412-Weekend-Offer.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Vole Maulder

Φιλε μου σ'ευχαριστω για τις συμβουλες σου. Οι περισσοτεροι φιλοι μου εχουν το PS3. Τι διαφορα εχει το PS3 super slim απο το κανονικο, εκτος απο το μεγεθος και την τιμη? Αυτη η προσφορα για xbox πως σου φαινεται http://www.e-shop.gr/product?id=XB3.00782?

Επεξ/σία από Δημήτρης19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το xbox με την προσφορα!!!!!<br><br>

Sent from my iPad using Insomnia

 

καμεια ιδιετερη διαφορα το σουπερ σλιμ με το φατ σε γραφικα . ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΠΣ3 ΠΑΡΕ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ ΣΛΙΜ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΚΑΛΗ ΑΠΟ ΤΟ ΣΟΥΠΕΡ ΣΛΙΜ ΠΙο πολυ λογο ποιοτητας κατασκευης. Εγω παντος επιμενω να πας σε xbox

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το xbox με την προσφορα!!!!!<br><br>

Sent from my iPad using Insomnia

 

καμεια ιδιετερη διαφορα το σουπερ σλιμ με το φατ σε γραφικα . ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΠΣ3 ΠΑΡΕ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ ΣΛΙΜ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΚΑΛΗ ΑΠΟ ΤΟ ΣΟΥΠΕΡ ΣΛΙΜ ΠΙο πολυ λογο ποιοτητας κατασκευης. Εγω παντος επιμενω να πας σε xbox

 

Sent from my iPad using Insomnia

Ευχαριστω πολυ! Μαλλον xbox θα παρω. Αν βαλω ιντερνετ το Live ειναι δωρεαν?

 

Μπορει να μου πει καποιος μερικα βασικα θετικα και αρνητικα του ps3 και του xbox 360? Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν μπορει καποιος, που να εχει και τις δυο κονσολες, να μου πει ποια ειναι η καλυτερη για αθλητικα και πολεμικα παιχνιδια (online ποια ειναι δωρεαν? και offline). Αν παρω xbox να παρω το πακετο με το kinect?, θα υπαρχει προβλημα με το μικρο χωρο και τα επιπλα γυρω?, ειναι καλυτερο απο το move του ps3?, με το move μου φαινεται οτι οι κινησεις αποδιδονται καλυτερα στην οθονη.? Δεν πιστευω να εχει παρενεργειες στην υγεια το kinect? Ευχαριστω και συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις!

Επεξ/σία από Δημήτρης19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

αγορά κονσόλας

 

καλησπέρα,ψήνομαι να τσιμπήσω καμια κονσολίτσα τώρα,παρόλο που δεν είμαι ιδιαίτερα gamer,τείνω προς το ps3 λόγο των exlusives? και κυρίως γιατί θέλω να παίξω gt4.

έχω να ασχοληθώ πολλά χρόνια γύρω απο τις κονσόλες και θέλω μια κατατόπιση/βοήθεια καθώς και συμβουλές.

αρχικά αξίζει η αγορά κονσόλας τώρα(ή τον σεπτέμβρη,δεν έχω αποφασίσει αν θα την πάρω αυτήν την βδομάδα ή να το αφήσω για αρχές σεπτέμβρη)

 

αρχικά να πώ οτι θα πάω σε μεταχειρισμένη καθώς δεν διατίθομαι να δώσω πάνω απο 130-140 ευρώ(τα θεωρώ πεταμένα λεφτά τα παραπάνω καθώς δεν είναι κανας φανατικός gamer)

τι πρέπει να προσέξω στην αγορά μεταχειρισμένης κονσόλας?

ποιά είναι τα "σημεία" στα οποία μπορεί να εξαπατηθώ ? γενικά τι να ρωτήσω/κοιτάξω πριν αγοράσω ώστε να μου εξασφαλίσει την ορθή λειτουργία της κονσόλας?

γενικά απέφευγα τα μεταχειρισμένα και όσο παράξενο και αν σας φαίνεται θα είναι η πρώτη μου αγορά μεταχειρισμένου προιόντος :P

 

επίσης ένα άλλο θέμα/πρόβλημα που έχω είναι οτι δεν κατέχω full hd tv,όλες είναι hd ready. θα είναι μεγάλο μείον αυτό στην εμπειρία της κονσόλας?(έχω βάλει και στο πρόγραμμα να πάρω μια tv αλλά αργότερα)

τέλος τι κόστος έχουν γενικότερα τα παιχνίδια?

μεταχειρισμένα/digital downloads κλπ,τι συμφέρει?

για αρχή σκέφτομαι να πάρω 3-4 βασικά games/must play ρε παιδί μου (το 1 σίγουρα θα είναι το gran turismo :P)

 

σορρυ για το σεντόνι, περιμένω απόψεις :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτη τη στιγμη παιζει xbox με 2 παιχνιδια(στο πλαισιο με 3) στα 150 και ισως εχουμε και προσφορα και για το ps3 εντος καλοκαιριου σε τιμη κοντα στα 160.Οι νεες κονσολες βγαινουν τελη του μηνα και δεν θα μπορουν να παιξουν τα games των παλιων,αρα οποιος εχει ps3 ή xbox τα κραταει αναγκαστικα λογω συμβατοτητας.

''τείνω προς το ps3 λόγο των exlusives?''προς τι η ερωτηση?Μιας και το online για τις κονσολες δεν θα παιζει τοσο σημασια πια και λογω του οτι το Online για το xbox το πληρωνεις,η απαντηση θα ειναι να πας στην κονσολα με τα καλυτερα exclusives που για να αναφερεις και GT τοτε το Ps3.Για μεταχειρισμενο δεν θα προτεινα με την καμια μιας και δεν εμπιστευομαι καθολου τις μεταχειρισμενες κονσολες ειδικα ps3 και xbox.Οσο για digital downloads δεν συμφερουν στα πιο πολλα παιχνιδια επειδη ειναι πανακριβα στο Psstore.Για μεταχειρισμενα games να κοιταξεις τιμες στο skroutz θα βρεις αρκετες καλες προσφορες σε παλια games.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτη τη στιγμη παιζει xbox με 2 παιχνιδια(στο πλαισιο με 3) στα 150 και ισως εχουμε και προσφορα και για το ps3 εντος καλοκαιριου σε τιμη κοντα στα 160.Οι νεες κονσολες βγαινουν τελη του μηνα και δεν θα μπορουν να παιξουν τα games των παλιων,αρα οποιος εχει ps3 ή xbox τα κραταει αναγκαστικα λογω συμβατοτητας.

''τείνω προς το ps3 λόγο των exlusives?''προς τι η ερωτηση?Μιας και το online για τις κονσολες δεν θα παιζει τοσο σημασια πια και λογω του οτι το Online για το xbox το πληρωνεις,η απαντηση θα ειναι να πας στην κονσολα με τα καλυτερα exclusives που για να αναφερεις και GT τοτε το Ps3.Για μεταχειρισμενο δεν θα προτεινα με την καμια μιας και δεν εμπιστευομαι καθολου τις μεταχειρισμενες κονσολες ειδικα ps3 και xbox.Οσο για digital downloads δεν συμφερουν στα πιο πολλα παιχνιδια επειδη ειναι πανακριβα στο Psstore.Για μεταχειρισμενα games να κοιταξεις τιμες στο skroutz θα βρεις αρκετες καλες προσφορες σε παλια games.

μάλιστα, άρα αφού δεν βιάζομαι θα περιμένω καμια προσφορά στο ps3.

ωραίο και το 360 αλλά δεν ξέρω,δεν έχει uncharted και gt.

το ps plus τι ακριβως είναι? είχα ακούσει οτι δίνει games και προσφορές,τι ισχύει?

όσο αφορά την tv,χαλάει την εμπειρία η χαμηλώτερη ανάλυση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα πιο πολλα games στο ps3 ειναι σε αναλυση 720p αρα μην φοβασαι γιαυτο.Οσο για το ps+ειναι συνδρομη που πληρωνεις και εχεις εκπτωσειςαπο το Ps Store και καποια παιχνιδια μπορεις να τα παιξεις δωρεαν οσο εχεις την πληρωμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PS3 στα 160 πώς υποθέτεις ότι θα βγει; Ξέρεις κάτι που δεν ξέρουμε και το λες ή είναι εικασία τελείως; Επειδή τώρα βλέπω σε "προσφορά" στο Πλαίσιο το PS3 να είναι στα 100 ευρώ πάνω από το 360. Από τα 299 ως τα 160 είναι μεγάλη η απόσταση.

 

Χάρη, το GT έχει φτάσει σχεδόν στο 6, το 4 ήταν στο PS2 :P

Αν σε έκαιγε μόνο αυτό θα σου έλεγα να προσανατολιστείς προς 360, καθώς το Forza είναι καλύτερο από το GT. Υπάρχουν κάποια "αλλά" όμως. Πρώτον, αν σε νοιάζει να παίζεις online, το Xbox θέλει συνδρομή (που πλέον είναι υπό συζήτηση το κατά πόσο αξίζει). Επιπλέον, κι εδώ είναι το ζουμί, το PS3 υποστηρίζει πολλά τιμόνια και, το σημαντικότερο, όλα τα τιμόνια της Logitech. Το 360 είναι ή του ύψους (Fanatec, πανάκριβα) ή του βάθους (κάτι wireless "τιμόνια" της πλάκας της MS). Αν είναι να παίζεις με το controller, πάντως, του 360 είναι χιλιόμετρα καλύτερο για racing games από του PS3, έχε το κι αυτό υπόψη σου.

 

Αφού όμως σε ψήνουν και τα υπόλοιπα exclusives, ζύγισέ τα πόσο έχουν σημασία και πάρε την κονσόλα που έχει τα παιχνίδια που σε ψήνουν περισσότερο.

 

Η τηλεόραση μη σε ανησυχεί, η συντριπτική πλειοψηφία των παιχνιδιών είναι σε 720p (HD Ready δλδ).

 

Οσο για το Plus, μην το πάρεις προσωπικά, αλλά τον τελευταίο μήνα έχουμε γεμίσει με threads να ρωτάει κι από ένα άτομο τη βδομάδα τι είναι το Plus και τι δίνει. Μία σελίδα πίσω είναι, ρίξε μια ματιά, δε γίνεται να λέμε συνέχεια τα ίδια πράγματα. Συμφέρει με τα χίλια πάντως. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...