Προς το περιεχόμενο

οδοντιατροι στα σκοπια


EXPORTER

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

35 e μανικιούρ πεντικιούρ και 5-10 λεπτά καθαρισμός 3 e. Άντε να τα συνδυάσω να γίνω πλούσιος. <br><br><br><br><br><br><br><br><br>

Όσο για τους οδοντοτεχνιτες που έθιξα τόσο πολύ παραπάνω, αν νομίζουν ότι ο οδοντίατρος το μόνο που κάνει είναι να τροχιζει δόντια και να κολλάει γέφυρες ε οκ δεν έχω κάποιο αντεπιχείρημα. Αν είμαστε μεσάζοντες γιατί δεν μας βγάζετε από τη μέση; Να κάνετε την ακίνητη και κινητή προσθετική εσείς, τους καθαρισμούς οι υγιεινιστες και εμείς απλά διάγνωση και παραπομπές σε εσάς. Θα χρεώσουμε επίσκεψη όπως όλοι οι γιατροί σε ενα γραφείο χωρίς εξοπλισμό και τελείωσε. Ή μάλλον ούτε διάγνωση εμείς, να κάνετε σχέδιο θεραπείας εσείς, κι εμείς απλά να ασχολούμαστε με τη παθολογία. <br><br><br><br><br><br><br><br>

Επίσης δεν τα έριξα ΟΛΑ στους οδοντοτεχνιτες απλά και οι οδοντοτεχνιτες στα Σκόπια έχουν αντίστοιχα χαμηλές τιμές. Δλδ εκεί ενα δοντάκι (φτάσαμε να το λέμε ενα δοντάκι λες και είναι μια τσίχλα) κάνει 30ε στον οδοντίατρο. Εγώ λέω στους τεχνίτες του φόρουμ πόσο είναι το μίνιμουμ που χρεώνετε και μου λένε 50ε. Άρα για να ανταγωνιστεί ο Έλληνας τον σκοπιανό πρέπει να βάλει και 20ε από την τσέπη του. Αυτό που ήθελα να πω και το τραβηξατε όσο δε πάει είναι ότι αν χρέωναν οι τεχνίτες 10 ε το δοντακι εδώ μπορεί να χρέωναν και οι οδοντίατροι 50 ε όπως στα Σκόπια. Το να λέμε οτι ο οδοντίατρος χρεώνει πολλά έναντι του σκοπιανου, ενώ πληρώνει πολλά έναντι του ακππιανου για τα πάντα είναι λάθος. Και δεν ανέφερα μόνο τεχνίτες αλλά και κόστος μηχανημάτων κλπ κλπ. Αν αγόραζα το μηχάνημα μισά λεφτά, τα υλικά μισά λεφτά και ο τεχνίτης δουλεύε με το 1/4 αυτού που ζητά όπως στα Σκόπια τότε θα χρεωνα προφανώς μισά λεφτά και λιγότερο. Τώρα πώς θα το κάνω αυτό; Εις βάρος ποιού; Αν το βασικό κόστος για κάθε δοντάκι στην Ελλάδα είναι 100-110ε με φόρους, πάγια έξοδά, υλικά και καλό τεχνίτη πώς πρέπει εγώ να χρεωσω 50ε; Αυτό έγραψα. Υπόψιν εξαιτίας του θρεντ έχουν υπάρξει άτομα τα οποία επικοινώνησαν μαζί μου με πμ και τους είπα πάνε στα Σκόπια αλλά βρες γιατρό με αυτά τα κριτήρια. Επίσης, δεν έπαψα να αναγνωρίζω ότι υπάρχει υπερκοστολογιση και σαπίλα στο χώρο. Αλλά υπερκοστολογηση υπάρχει παντού, υδραυλικός θες, κομμωτήρια θες, κλειδαρας θες, το γάλα θες, φακελάκι θες; Η παθογένεια από τους οδοντιατρους ξεκίνησε; Μου γράφει ο άλλος ότι παζαρευω 5ε. Όχι, απλά σου εξηγώ ότι αν χρεωνεις εσύ 50 και εγώ 80 σε ακριβές τιμές Σκοπίων δε βγαίνω και έχεις μόνο εσύ κέρδος. Με τις παρούσες τιμές δε παζαρεψα τίποτα απολύτως. Κάτσε κ διάβασε ξανά τι γράφω <br><br><br>

Υγ 5-10 λεπτά σε ποιόν; Επίσης στον οδοντίατρο σου πας και του λες κάνε μου ένα καθαρισμό; Αν ναι όταν πας στο γιατρό πας και του λες κάνε μου μια γενική αίματος; Γι αυτό τον πληρώνεις; Όχι για να αντιμετωπίσει μια παθολογική κατάσταση που έχεις αφού τη διαφοροδιαγνωσει από μια άλλη; Κι όταν λες καθαρισμός σε τι αναφέρεσαι; Στην απλή αποτρυγωση; Αν έχεις περιοδοντιτιδα και χρειάζονται τέσσερις μονοωρες συνεδριες πάλι 3ε πρέπει να σου πάρει;<br><br><br><br><br><br>

Υγ2 αν έχετε την εντύπωση ότι η δουλειά του οδοντοτεχνιτη είναι απλά να παίζει το εργοστάσιο για τον μεσάζοντα οδοντίατρο κρίμα για τους συνεργάτες οδοντιατρους σας. Απλά όταν κι αν αγοράσουν cerec και εξελιχθεί το 3d printing μη βάλετε τα κλάματα.<br><br>

Επεξ/σία από fylatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

30 για καθαρισμό σου φαίνονται πολλά εσένα;

Το μηδενικό κόστος που επικαλείσαι το έχεις υπολογίσει; Επιχείρηση δική σου πάντως δεν έχεις, αυτό είναι σίγουρο.

Στην Ελλάδα του 2013 που οι περισσότεροι δεν έχουν κυριολεκτικά δεύτερο βρακί να βάλουν ΝΑΙ είναι πάρα πολλά...

 

Κι όμως,ακριβώς επειδή έχω επιχείρηση και τρώω στα μούτρα τον ανταγωνισμό (ως "στοκάς" μηχανολογικού εξοπλισμού από τους διάφορους αντιπροσώπους που δουλεύουν με 3%-4% κέρδος) μια που δεν έχω κανένα κράτος να με υποθάλψει,έχω μπει σ'αυτό το λούκι καιρό τώρα!

Και τηρουμένων των αναλογιών δεν έχω παράπονο,καλά δουλεύω...κάποιοι άλλοι πάλι με νοοτροπία σαν των οδοντιάτρων π.χ. έβαλαν λουκέτο με συνοπτικές διαδικασίες...

35 e μανικιούρ πεντικιούρ...

Μιλάμε για σαφώς πιο δύσκολη και χρονοβόρα εργασία απ'τον καθαρισμό!

Κι ακόμη κι έτσι...35€ ίσως και παραπάνω πληρώνει αυτή που της τα ακουμπάει ο λεφτάς σύζυγος της για να τον αφήνει ήσυχο να ξενοπηδάει! ;)

Η απλή,καθημερινή γυναίκα ή το κάνει μόνη της ή δίνει 5€-10€ σε κάποια φίλη/γνωστή που ξέρει...

Υγ 5-10 λεπτά σε ποιόν; Επίσης στον οδοντίατρο σου πας και του λες κάνε μου ένα καθαρισμό; Αν ναι όταν πας στο γιατρό πας και του λες κάνε μου μια γενική αίματος; Γι αυτό τον πληρώνεις; Όχι για να αντιμετωπίσει μια παθολογική κατάσταση που έχεις αφού τη διαφοροδιαγνωσει από μια άλλη; Κι όταν λες καθαρισμός σε τι αναφέρεσαι; Στην απλή αποτρυγωση; Αν έχεις περιοδοντιτιδα και χρειάζονται τέσσερις μονοωρες συνεδριες πάλι 3ε πρέπει να σου πάρει;

Αυτό είναι το λάθος σας...ότι έχοντες επενδύσει κάποια (σεβαστά) έτη σπουδών για να φτάσετε να ασκήσετε το εν λόγω επάγγελμα,έχετε την εντύπωση ότι ΠΡΕΠΕΙ ντε και καλά η δουλειά σας να αμοίβεται καλύτερα από άλλες (π.χ. της πεντικιουρίστας) δηλαδή θεωρείτε π.χ. ότι τα 10 λεπτά τα δικά σας πάνω από ένα στόμα ΠΡΕΠΕΙ να αμοίβονται περισσότερο από τη μια ώρα μιας πεντικιουρίστας!

Μ'αυτό το σκεπτικό προχωρήσατε όλα αυτά τα χρόνια,κάνατε συντεχνίες και κλίκες (μια εσείς και μια οι οδοντοτεχνίτες) και σε συνδυασμό με την ανοχή του κράτους,το μονοπωλιακού χαρακτήρα της δουλειάς και τις γεμάτες τσέπες των Ελλήνων κάνατε χρυσές δουλειές!

Όμως οι καιροί έχουν αλλάξει...

 

Δυστυχώς ΔΕΝ πάει έτσι φίλε...οι τιμές διαμορφώνονται μεταξύ άλλων κυρίως από τον ανταγωνισμό!

Αν δίπλα απ'την πόρτα σου δραστηριοποιείται οδοντίατρος που παρέχει την ίδια υπηρεσία (αυτά τα "χαμηλής ποιότητας υλικά","ανειδίκευτοι ιατροί" κ.λπ. είναι για γέλια) σε πολύ χαμηλότερη τιμή απ'τη δική σου,τότε ή θα προσαρμόσεις την τιμή σου σε ανταγωνιστικά επίπεδα (=θα τη ρίξειςή θα κλείσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει που έχεις εξισώσει το κόστος των γνώσεων ενός επιστήμονα με αυτό μιας μανικιουρίστ. Εφόσον λοιπόν το μανικιούρ είναι πιο δύσκολο και χρονοβόρο και εκεί εξαντλείται η λογική σου, πήγαινε στη μανικιουρίστ για καθαρισμό, να στον κάνει εύκολα και γρήγορα, αλλά πάνω απ όλα φθηνά!

Ο χρόνος και η επιστημονική γνώση πληρώνονται, για το λόγο ότι έχουν κόστος απόκτησης. Ξέρεις, διάβασμα, συνεχή ενημέρωση, σπουδές κτλ. Δε συγκρίνεται βέβαια με το διάβασμα που θέλει ένα μανικιούρ, αλλά πλησιάζει.

Είσαι μεγάλος άνθρωπος και δεν το αντιλαμβάνεσαι αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει που έχεις εξισώσει το κόστος των γνώσεων ενός επιστήμονα με αυτό μιας μανικιουρίστ. Εφόσον λοιπόν το μανικιούρ είναι πιο δύσκολο και χρονοβόρο και εκεί εξαντλείται η λογική σου, πήγαινε στη μανικιουρίστ για καθαρισμό, να στον κάνει εύκολα και γρήγορα, αλλά πάνω απ όλα φθηνά!

Ο χρόνος και η επιστημονική γνώση πληρώνονται, για το λόγο ότι έχουν κόστος απόκτησης. Ξέρεις, διάβασμα, συνεχή ενημέρωση, σπουδές κτλ. Δε συγκρίνεται βέβαια με το διάβασμα που θέλει ένα μανικιούρ, αλλά πλησιάζει.

Οι Σκοπιανοί δεν σπούδασαν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς όχι τόσο ακριβά όσο οι Έλληνες. Επίσης, έχεις την εντύπωση ότι οι σκοπιανοί πολίτες πληρώνουν στον ιατρό τους το ίδιο αντίτιμο που του πληρώνεις εσύ; Τέλος, έχει μια επιχείρηση στα Σκόπια το ίδιο κόστος συντήρησης με μια ελληνική; Τους ίδιους φόρους; τέλη επιτηδεύματος; ενοίκια; δεη; πετρέλαιο θέρμανσης; Τις ίδιες τιμές πρώτης ύλης;

Το ότι είναι φθηνότερα, είναι. Ο δρόμος ανοιχτός να πας. Μην προσπαθείς να δικαιολογήσεις την επιλογή σου με προφάσεις αισχροκέρδειας, γιατί δεν είναι ακριβώς έτσι. Χαίρω πολύ ότι θα είναι στα Σκόπια φθηνότερα. Και τα ενοίκια φθηνότερα είναι, και το supermarket. Πήγαινε μείνε εκεί και ψώνιζε φθηνά! Στην Αφρική ακόμα φθηνότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς όχι τόσο ακριβά όσο οι Έλληνες. Επίσης, έχεις την εντύπωση ότι οι σκοπιανοί πολίτες πληρώνουν στον ιατρό τους το ίδιο αντίτιμο που του πληρώνεις εσύ; Τέλος, έχει μια επιχείρηση στα Σκόπια το ίδιο κόστος συντήρησης με μια ελληνική; Τους ίδιους φόρους; τέλη επιτηδεύματος; ενοίκια; δεη; πετρέλαιο θέρμανσης; Τις ίδιες τιμές πρώτης ύλης;

Το ότι είναι φθηνότερα, είναι. Ο δρόμος ανοιχτός να πας. Μην προσπαθείς να δικαιολογήσεις την επιλογή σου με προφάσεις αισχροκέρδειας, γιατί δεν είναι ακριβώς έτσι. Χαίρω πολύ ότι θα είναι στα Σκόπια φθηνότερα. Και τα ενοίκια φθηνότερα είναι, και το supermarket. Πήγαινε μείνε εκεί και ψώνιζε φθηνά! Στην Αφρική ακόμα φθηνότερα.

Τι κάνεις Γιάννη κουκιά σπέρνω! :rolleyes:

Άλλο πράγμα σε ρωτάω εγώ...αφού (σύμφωνα με το σκεπτικό σου) "ο χρόνος και η επιστημονική γνώση πληρώνονται" θα έπρεπε και οι Σκοπιανοί π.χ. να ανεβάσουν 200%-300% πάνω τις εργατοώρες τους έτσι δεν είναι;Γιατί όμως δεν το κάνουν;

Η απάντηση είναι "γιατί αν το κάνουμε δεν θα είμαστε ανταγωνιστικοί"...

Εσύ υποθέτω ότι σπούδασες φυσικός...αν π.χ. κάνεις ιδιαίτερα σε μαθητές λυκείου κι η τιμή ανά ώρα αυτή τη στιγμή πάει γύρω στα 10€,εσύ θα τους πεις "ποια 10€ ρε λιμά,εγώ έβγαλα τα μάτια μου στο πανεπιστήμιο...30€ και λίγα λέω";

Λυπάμαι που το λέω αλλά έτσι δεν πας πουθενά...

 

Κατά τ'άλλα,αυτά που περιγράφεις πιο πάνω δεν αφορούν τον καταναλωτή ούτε την αμείλικτη αγορά προϊόντων και υπηρεσιών...ας κάτσουν οι Έλληνες οδοντίατροι να βρουν μια λύση!Μα συνεταιρισμούς θα κάνουν,μα κυβερνήσεις θα ρίξουν,δεν ξέρω...

Δύσκολη εργασία το μανικιούρ που με ένα σεμινάριο βδομάδας (πολύ βάζω) το κάνει και η κουτσή Μαρία.

 

Τι άλλο θα διαβάσω σ'αυτό το φόρουμ.....

Γίνε μανικιουρίστα τότε,τι κάθεσαι;

Να δεις τι καλά που θα περάσεις τρέχοντας για "εύκολη" δουλειά door to door,σκύβοντας πάνω απ'τις παρανυχίδες και τα βρωμοπόδαρα της κάθε πατσαβούρας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνε μανικιουρίστα τότε,τι κάθεσαι;

Να δεις τι καλά που θα περάσεις τρέχοντας για "εύκολη" δουλειά door to door,σκύβοντας πάνω απ'τις παρανυχίδες και τα βρωμοπόδαρα της κάθε πατσαβούρας!

Και αυτός που καθαρίζει βόθρους κάνει δυσκολότερη δουλειά και "τρώει" περισσότερη μπόχα, μήπως να πληρώνεται παραπάνω γι'αυτό από τους επιστήμονες;

 

Άσε μας ρε φίλε βραδιάτικα με τις αμπελοφιλοσοφίες σου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτός που καθαρίζει βόθρους κάνει δυσκολότερη δουλειά και "τρώει" περισσότερη μπόχα, μήπως να πληρώνεται παραπάνω γι'αυτό από τους επιστήμονες;

 

Άσε μας ρε φίλε βραδιάτικα με τις αμπελοσοφίες σου....

Τα χρήματα τα οποία βγάζει κανείς διαμορφώνονται σύμφωνα με πολλούς παράγοντες,μεταξύ των οποίων (χονδρικά) "πόσοι κάνουν την ίδια δουλειά με μένα/τι ανταγωνισμό έχω","πόσο ευρύ είναι το αγοραστικό κοινό στο οποίο απευθύνομαι","τι αγοραστική δύναμη έχει αυτό το κοινό" κ.α. πολλά...

Έτσι λοιπόν αν ο "βοθρατζής" είναι μια δουλειά που δεν την κάνει (προφανώς γιατί δεν θέλει να την κάνει) κανένας (άρα σχεδόν ανύπαρκτος ανταγωνισμός) υπάρχει μεγάλη πιθανότητα αυτός που θα την κάνει να βγάλει περισσότερα χρήματα σε σχέση με μια δουλειά που την κάνουν όλοι και ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος (π.χ. υπάλληλος γραφείου)...αν συνυπολογίσει κανείς κι άλλους παράγοντες,η πιθανότητα τείνει προς τη βεβαιότητα!

 

Έτσι και η μανικιουρίστα...από τη στιγμή που οι άντρες ντρέπονται να κάνουν αυτή τη δουλειά και οι περισσότερες γυναίκες τη σνομπάρουν,λογικό είναι όποια κοπέλα μάθει καλά την τέχνη να έχει και αρκετή δουλειά...αν όλοι και όλες πάνε και μάθουν μανικιούρ,τότε φυσικά και δε θα υφίσταται όχι απλά κέρδος αλλά ούτε καν επάγγελμα!

 

Αυτά δυστυχώς δεν θα σου τα διδάξουν στη σχολή...θα τα μάθεις όταν έρθει η ώρα που θα κοπεί το χαρτζιλίκι και θα πρέπει να σταθείς στα πόδια σου! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχέση έχουν όλα αυτά που μόλις έγραψες με τη δήλωσή σου ότι το μανικιούρ είναι δυσκολότερο του καθαρισμού δοντιών, μόνο εσύ γνωρίζεις....αλλά όπως ήδη είπα, καμιά "δήλωση" σ'αυτό το φόρουμ δεν με εντυπωσιάζει πια με τόσα που έχω διαβάσει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχέση έχουν όλα αυτά που μόλις έγραψες με τη δήλωσή σου ότι το μανικιούρ είναι δυσκολότερο του καθαρισμού δοντιών, μόνο εσύ γνωρίζεις....αλλά όπως ήδη είπα, καμιά "δήλωση" σ'αυτό το φόρουμ δεν με εντυπωσιάζει πια με τόσα που έχω διαβάσει....

Αφού αυτή είναι η απορία σου...ο μεν καθαρισμός γίνεται από τον οδοντίατρο 1)στο ιατρείο του 2)καθιστό στο ιατρικό του σκαμπώ και 3)σε χρόνο dt και ο πελάτης 4)τα σκάει χοντρά για να φύγει 5)αδιαμαρτύρητος με σκισμένα ούλα...το δε μανικιούρ/πεντικιούρ γίνεται 1)κατ'οίκον, 2)σε άβολη στάση και 3)υπερδιπλάσιο χρόνο σε σχέση με τον καθαρισμό και η πελάτισσα 4)σου δίνει ένα χαρτζιλίκι για να 5)σε βρίζει κι από πάνω που άργησες,που δεν το έκανες όπως ακριβώς το ήθελε κ.λπ.

Σε κάλυψα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλες γενικευσεις και αφορισμοι ρε παιδια, το θεμα αρχιζει και (μαλλον) τελειωνει με την κριση και την ελλειψη χρηματων...

 

Κανεις δεν εχει ορεξη να τραβιεται και κανενας δεν μπορει να δωσει ενα μισθο για 2-3 σφραγισματα και μια θηκη...

 

Ουτε καλοι κ κακοι Ελληνες, ουτε "αλητες, ρουφι@νοι, οδοντιατροι"  :-D ουτε τιποτα....

(Η μανικιουριστ δεν κολλαει πουθενα, πραγματι....) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς, ο καθαρισμός δεν υφίσταται ως οδοντιατρική πράξη παρά μόνο σε άτομα που έχουν ουλίτιδα (συνήθως νέα άτομα, με καλή υγιεινή), σε άτομα με περιοδοντίτιδα (άτομα με κακή υγιεινή και συνηθέστερα άνω των 40) γίνεται περιοδοντική θεραπεία με αναισθησία και δεν γίνεται σε 10 λεπτά. 

Κατά δεύτερον ΠΟΥΘΕΝΑ δεν είπα ότι οι Σκοπιανοί γιατροί είναι χειρότεροι, απλά ότι υπάρχει ένα βασικό κόστος υλικών που ναι τα αγοράζουν φθηνότερα από εδώ αλλά δεν παύει να υπάρχει και να μετακυλίεται στον ασθενή. Επίσης, επικρίνω όχι ότι θέλει να πάει στα Σκόπια, αλλά το πώς. Λέω δλδ ότι δεν πρέπει να πάει στα τυφλά. Λέω να πάει στα Σκόπια από το να έχει πρόβλημα με τα χίλια. 

Τέλος, οι Σκοπιανοί οδοντίατροι είναι πολύ ψηλά μισθολογικά στη χώρα τους έναντι άλλων επαγγελμάτων, όπως και εδώ. 

 

υγ Για το αν πρέπει επειδή σπούδασα χ χρόνια να βγάζω χ χρήματα παραπάνω η γνώμη μου περιλαμβάνεται σε αυτό  https://medium.com/p/a42ad5dd0779

υγ2 Καλό χρυσό το μανικιούρ, απλά αγνοείς ότι για να κάνω τον καθαρισμό έκανα διάγνωση. Όταν πας στον οφθαλμίατρο για να δει τα μάτια σου και να κάνει διάγνωση πληρώνεις ένα 50άρι. 
Πιστεύω στον ανταγωνισμό απλά όπως έγραψα ξανά και ξανά πιο πάνω δεν πρέπει να ασκείται σε μία ομάδα μόνο, ειδικά όταν η εργασία γίνεται από πολλές (οδοντίατρος, οδοντοτεχνίτης, μέχρι και κουριερ που χρεώνουν ξέρεις πόσο στην Ελλάδα) και ρυθμίζεται με δυσανάλογους φορολογικούς όρους έναντι γειτονικών χωρών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού αυτή είναι η απορία σου...ο μεν καθαρισμός γίνεται από τον οδοντίατρο 1)στο ιατρείο του 2)καθιστό στο ιατρικό του σκαμπώ και 3)σε χρόνο dt και ο πελάτης 4)τα σκάει χοντρά για να φύγει 5)αδιαμαρτύρητος με σκισμένα ούλα...το δε μανικιούρ/πεντικιούρ γίνεται 1)κατ'οίκον, 2)σε άβολη στάση και 3)υπερδιπλάσιο χρόνο σε σχέση με τον καθαρισμό και η πελάτισσα 4)σου δίνει ένα χαρτζιλίκι για να 5)σε βρίζει κι από πάνω που άργησες,που δεν το έκανες όπως ακριβώς το ήθελε κ.λπ.

Σε κάλυψα;

Ναι, καλυμμένος είμαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...