Προς το περιεχόμενο

μοναστηρια shaolin


nicoc89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν λίγες μέρες είδα μια ταινία Source.png Πηγή: http://www.imdb.com/title/tt0245803/">"αλεξίσφαιρος καλόγερος". Απο εκείνη την στιγμή με έπιασε μια εμμονή με τους σαολιμ. Αρχισα να ψάχνω και να βλέπω βίντεο στο youtube με διάφορους σαολιν μοναχούς που έχουν αναπτύξει φοβερές σοματικές και ψυχικές ικανότητες.

Τώρα σκέφτομαι να επισκεφτώ ενα μοναστήρι σαολιν και αν υπάρξει τρόπος (που δεν το νομίζω) να καταφέρω να μπω και εγώ στην κλειστή κοινωνία τους.Η Ελλάδα δεν έχει κάτι πια που να μας κρατάει , όλα πανε απο το κακό στο χειρότερο .

για όποιον ξέρει θα ήθελα να μου λύσει μερικές απορίες:

1. Με ποιον επικοινωνείς για να κανονίσεις επίσκεψη σε μοναστήρι σαολιν ? με ταξιδιωτικό γραφείο ?
2. Επιτρέπεται η είσοδος σε γυναίκες?
3. Εγγραφές κάνουν για να γίνεις σαολιν ? η πρέπει να εισαι μικρός σε ηλικία και ομοεθνής τους ?
4. Αν δεν ξέρει κινέζικα ο επισκέπτης πως θα συνενωθεί ? δεν νομίζω να ξέρουν Ελληνικά ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να δεις και το The Dark Knight Rises έχει και εκεί μοναχούς!!! Μπορεί να σου αρέσουν περισσότερο! Πριν απολλα αυτά τράβα μια βόλτα Άγιο Όρος που είναι και δίπλα και μετα συνεχίζεις....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δεις και το The Dark Knight Rises έχει και εκεί μοναχούς!!! Μπορεί να σου αρέσουν περισσότερο! Πριν απολλα αυτά τράβα μια βόλτα Άγιο Όρος που είναι και δίπλα και μετα συνεχίζεις....

την έχω δει αλλα δεν θέλω να γίνω batmen (που είναι αδύνατο) αλλα σαολιν

Το άγιο όρος δεν βγάζει σαολίν .... αυτοί δεν ξέρουν kung fu και άλλα πολεμικά τεχνάσματα ,απλά είναι μοναχοί τους και ασκητευουν.

Αυτό που δεν έχω καταλάβει ειναι αν χρειάζεται πολύ χρόνος για να γίνεις σαολιν .. γιατι απότι ξέρω εκπαιδεύονται απο μικρά παιδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Το άγιο όρος δεν βγάζει σαολίν .... αυτοί δεν ξέρουν kung fu και άλλα πολεμικά τεχνάσματα ,απλά είναι μοναχοί τους και ασκητευουν.

.....

 

To να εισαι μοναχος σαολιν φιλε μου δεν απαιτει μονο πολεμικα τεχνασματα. Δεν ειναι τροπος μαχης, ειναι τροπος ζωης, τροπος επικοινωνιας.

 

ps: Αυτα τα λεω απο εμπειρια. Eδω και 7 χρονια, ανοικω κι εγω σε αυτη την κλειστη κοινοτητα, ειμαι Σαολιν.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To να εισαι μοναχος σαολιν φιλε μου δεν απαιτει μονο πολεμικα τεχνασματα. Δεν ειναι τροπος μαχης, ειναι τροπος ζωης, τροπος επικοινωνιας.

 

ps: Αυτα τα λεω απο εμπειρια. Eδω και 7 χρονια, ανοικω κι εγω σε αυτη την κλειστη κοινοτητα, ειμαι Σαολιν.

 μπορείς να μου εξηγήσεις (επειδή τα λινκ με μπέρδεψαν ) με απλά λόγια πως κανω join στο μοναστήρι των shaolin ?

η πνευματική σου ανύψωση έχει αλλάξει επίπεδο ?

μπορείς να ελένξεις το chi μέσα σου ? πχ μπορείς να διοχετευσεις την ενέργια σου σε ενα χτύπημα και να σπάσεις εναν τοίχο στα δύο σαν καρπούζι ? η αυτά χρειάζονται 50 χρόνια ξερω γω για να τα καταφέρεις ? γιατι αν είναι έτσι .... τι να το κάνω να είμαι ninja και batmen αλλα να μην μπορώ να αναπαραχθώ ?...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 μπορείς να μου εξηγήσεις (επειδή τα λινκ με μπέρδεψαν ) με απλά λόγια πως κανω join στο μοναστήρι των shaolin ?

η πνευματική σου ανύψωση έχει αλλάξει επίπεδο ?

μπορείς να ελένξεις το chi μέσα σου ? πχ μπορείς να διοχετευσεις την ενέργια σου σε ενα χτύπημα και να σπάσεις εναν τοίχο στα δύο σαν καρπούζι ? η αυτά χρειάζονται 50 χρόνια ξερω γω για να τα καταφέρεις ? γιατι αν είναι έτσι .... τι να το κάνω να είμαι ninja και batmen αλλα να μην μπορώ να αναπαραχθώ ?...

 

Πολλες ερωτησεις και δυστυχως πολυ συνθετο το θεμα για να επεκταθω μεσω ενος φορουμ. Θα προσπαθησω να απαντησω τις ερωτησεις μια-μια.αλλα καποια πραγματα δεν λεγονται απλα μεσω ενος φορουμ.

 

  • Το πως θα κανεις join το μοναστηρι που εκπαιδευτηκα δεν ειναι κατι το οποιο μπορω να σου πω. Οταν φτασεις σε ενα ανωτερο σταδιο ολοκληρωσης, οταν γινεις ενας καλυτερος ανθρωπος, οταν γινεις ενα με την φυση, θα καταλαβεις απο μονος σου πως θα βρεις το μοναστηρι σου.
  • Η πνευματικη μου ανυψωση εχει φτασει στο σταδιο της πνευματικης ολοκληρωσης.
  • Μπορω οχι μονο να ελεγξω το τσι μεσα μου αλλα και το φενγκ σουι εξω μου.
  • Εχω καταφερει να διοχετευσω ολη μου την ενεργεια μου οχι μονο σε ενα χτυπημα αλλα να την συσσωρευσω σε ενα μονο μου δαχτυλο (το εκανε και ο πικολο οταν σκοτωσε τον μοχθηρο αδερφο του σον γκοκου αλλα εκανε μπακφαιρ και σκοτωθηκε και ο σον γκοκου). Υστερα απο αυτο δεν χρειαζεται να τον αγγιξω καν τον τοιχο, ποσο μαλλον να τον χτυπησω. Μονο που τον κοιταω,σπαει απο μονος του σαν καρπουζι οπως πολυ ομορφα περιεγραψες.
  • Δεν χρειαζεται σιγουρα 50 χρονια. Με 10 χρονια εξασκηση και εισαι "και βαμω" τους Σαολιν.

 

Καλη συνεχεια φιλε, και μην παρατησεις ποτε το ονειρο σου. 

Επεξ/σία από linkin
  • Like 21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω καταφερει να διοχετευσω ολη μου την ενεργεια μου οχι μονο σε ενα χτυπημα αλλα να την συσσωρευσω σε ενα μονο μου δαχτυλο (το εκανε και ο πικολο οταν σκοτωσε τον μοχθηρο αδερφο του σον γκοκου αλλα εκανε μπακφαιρ και σκοτωθηκε και ο σον γκοκου)

Ξερεις κανα τροπο για να κανω Kamehameha?

Επεξ/σία από SOADNICK
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγες μέρες είδα μια ταινία Source.png Πηγή: http://www.imdb.com/title/tt0245803/">"αλεξίσφαιρος καλόγερος". Απο εκείνη την στιγμή με έπιασε μια εμμονή με τους σαολιμ. Αρχισα να ψάχνω και να βλέπω βίντεο στο youtube με διάφορους σαολιν μοναχούς που έχουν αναπτύξει φοβερές σοματικές και ψυχικές ικανότητες.

 

Τώρα σκέφτομαι να επισκεφτώ ενα μοναστήρι σαολιν και αν υπάρξει τρόπος (που δεν το νομίζω) να καταφέρω να μπω και εγώ στην κλειστή κοινωνία τους.Η Ελλάδα δεν έχει κάτι πια που να μας κρατάει , όλα πανε απο το κακό στο χειρότερο .

 

για όποιον ξέρει θα ήθελα να μου λύσει μερικές απορίες:

 

1. Με ποιον επικοινωνείς για να κανονίσεις επίσκεψη σε μοναστήρι σαολιν ? με ταξιδιωτικό γραφείο ?

2. Επιτρέπεται η είσοδος σε γυναίκες?

3. Εγγραφές κάνουν για να γίνεις σαολιν ? η πρέπει να εισαι μικρός σε ηλικία και ομοεθνής τους ?

4. Αν δεν ξέρει κινέζικα ο επισκέπτης πως θα συνενωθεί ? δεν νομίζω να ξέρουν Ελληνικά ...

 

Για να πορευτείς θα πρέπει να κάνεις το πρώτο βήμα. 

Ξεκίνα με την φιλοσοφία του βουδισμού. Κάντο τρόπο ζωής. Και μετά θα βρεις το δρόμο σου. 

 

Έχεις μπροστά σου δεκαετίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι νομιζω οτι εχουμε ξαναβρεθει σε αυτην την κατασταση? Δεν σου ειχε πει ο Τουφας να κοψεις τα ναρκωτικα? Αν δεν εισαι εσυ αυτος συγνωμη προκαταβολικα. 

 

Καλο πασχα σε ολους. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...