Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για παιχνίδια τρόμου (horror / survival)


Luxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 572
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

<p>Σκοπός του θέματος ποιος είναι?? Να προτείνουμε ας πούμε παιχνίδια αυτού του είδους?</p>

 

Ναι

Το μετρό 2033 είναι ποιο πολύ σαρβαϊβαλ εφπιες παρά τρομακτικό. Αν και έχει πολύ καλή ατμόσφαιρα. Τρομακτικά είναι επίσης και τα παιχνίδια της σειράς Πενουμπρα, της εταιρίας που έφτιαξε το αμνηζια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το Fear 2 μου φάνηκε αρκετά τρομακτικό.

 

Το πιο τρομακτικό μέχρι τώρα ήταν όμως το AvP 2... χεσμεντέν...

 

 Και ακολουθεί το Dark Corners of the Earth.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Outlast για πιο straight forward "αμερικάνικο" τρόμο. Δεν έχει το ψυχολογικό βάθος π.χ. του Silent Hill, αλλά καλύτερα φόρα την πάνα σου κι έχε κάναν βηματοδότη πρόχειρο πριν το βάλεις.

Η σειρά Silent Hill εννοείται. Εμένα προσωπικά μου άρεσαν και τα πέντε πρώτα, με αύξουσα σειρά προτίμησης: 4, 5, 3, 2, 1 (αν και οι περισσότεροι βάζουν στην κορυφή το δεύτερο).

Από Resident Evil, προτείνω τα 2 και 4.

Η διλογία Penumbra είναι ό,τι πιο τρομακτικό έχω παίξει, τελεία.

Πολύ δυνατό και το Amnesia (αναφέρομαι στο The Dark Descent. To A Machine for Pigs δεν το έχω παίξει ακόμη).

Έχω πολύ καλές αναμνήσεις και από το Alone in the Dark: The New Nightmare.

Εννοείται Undying, μόνο που φοβάμαι ότι τα γραφικά του θεωρούνται παρωχημένα για την εποχή μας. Όσοι, όμως, το παίξαμε όταν πρωτοβγήκε, ζήσαμε μια πρωτόγνωρη εμπειρία. Το ίδιο ισχύει και για το FEAR (όσον αφορά στα γραφικά). Αλλά και το Doom 3 είχε αρκετά καλά jump scares.

Τέλος, το Alan Wake ήταν μια αξιοπρεπέστατη και πολύ ατμοσφαιρική προσπάθεια που από άποψη σεναρίου και ατμόσφαιρας θυμίζει πολύ Stephen King.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πρότεινα slenderman πάντως. Από τα λίγα παιχνίδια που έχω φοβηθεί. Βέβαια μετά από κάποιο καιρό που θα το παίζει κάποιος καταντάει λίγο βαρετο... Αν όμως δεν έχεις ιδέα για το παιχνίδι απλά κατέβασε το χωρίς να δεις βίντεο με gameplay στο youtube για να μην ξέρεις από θα σου έρθει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλυτερο silent hill είναι το 1. Όλη η σειρά αξίζει σε αυτή τη κατηγορία.

 

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...