Προς το περιεχόμενο

Επιταγη εισοδου στην αγορα εργασιας για ανεργους 18-29 ετων


Star_Light

Προτεινόμενες αναρτήσεις

από αυτά τα προγράμματα περισσότερο κερδισμένοι βγαίνουν τα ΚΕΚ και οι επιχειρήσεις παρά οι άνεργοι.

και αυτό το λέω δίχως ίχνος υπερβολής

 

εγώ αναρωτιέμαι, αυτά βγαίνουν για να βοηθηθούν οι άνεργοι, οι επιχειρήσεις ή τα ΚΕΚ;

 

το κακό ξέρετε ποιο είναι;

έχουν καλομάθει πλέον πολλοί εργοδότες και τρέχουν στα ΚΕΚ για να τους στέλνουν τζάμπα προσωπικό μόλις βγούνε τα νέα προγράμματα.

πριν βιαστείτε να πείτε ότι αυτό είναι καλό, σκεφτείτε.

 

αυτό θέλουμε;

οι νέοι να δουλεύουν πλέον μέσω τέτοιων προγραμμάτων ;

γιατί μην περιμένετε να βρείτε αλλιώς δουλειά αν όλοι έχουν στο νου τον τζάμπα υπάλληλο.

ευχαριστημένοι με 5-6 μήνες "δουλειά" το χρόνο και αυτό θα κάνει κύκλο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1757 πηρες? στο voucher 18-29 η στο τουρισμου ησουν?

 

στο voucher 18-29.είμαι απόφοιτη τει όπως έγραψα.τόσα παίρνουν οι απόφοιτοι τει-αει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος μας δουλεύει μάλλον!

 

Πως γίνεται να πήραν λεφτά μόνο τα νέα μελη του forum και εμείς τπτ???

 

Ας τσεκαρη κάποιος admin καμια ip γιατι ειναι κρίμα να δουλευομαστε.

 

Εγω τα περιμένω απο τον οκτωβριο και μεχρι πριν 10 λεπτα που τσεκαρα δεν μπηκε τπτ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος μας δουλεύει μάλλον!

 

Πως γίνεται να πήραν λεφτά μόνο τα νέα μελη του forum και εμείς τπτ???

 

Ας τσεκαρη κάποιος admin καμια ip γιατι ειναι κρίμα να δουλευομαστε.

 

Εγω τα περιμένω απο τον οκτωβριο και μεχρι πριν 10 λεπτα που τσεκαρα δεν μπηκε τπτ.

αυτό σκέφτομαι και εγώ ρε φίλε αλλά είπα άστο μην πω τίποτα.κάτι δεν πάει καλά δεν γίνεται αυτό.τα έχουν "πάρει" μόνο αυτοί.που ήταν τόσο καιρό?αν δεν γράψει κάποιος μόνιμος δεν πιστεύω τίποτα.κρίμα να μας δουλεύουν στο forum 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγωωω που πηρα τηλ την πεμπτη στο υπουργειο ο νεαρος που απαντησε ειπε τις επομενες μερες θα αρχισουν να πληρωνουν,,,, επισις κ απο το κεκ που με πηραν μου ειπαν πως ακομα δεν εχει πληρωθει κανεις γιατι δεν αρχισαν ακομα οι πληρωμες.... κ γνωριζω κ απο δικο μ ατομο που τελειωσε νοεμβρη κ ακομα δεν εχει παρει τπτ ....  υπομονη .... αααα κ οποιος  ξαναδηλωσει συμετοχη να μην επιλεξει η δουλεια του να ειναι σε σουπερ μαρκετ γτ θα τον κλενε οι ρεγκες οπως εμεναααα γτ φαγαμε και την φολα οτι θα μεινουμε και οι 10 στα 3 καταστηματα κ αποτελεσμα κρατησαν την ανηψια του διευ8υντη και την αλλη που εβαλε πολιτκο βυσμα ... κ εμεις πηραμεεεεεεεεεεεεεεεεεε τοοοοοοοοοο ................. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο άλλος έχει τελειώσει Οκτώβρη, είναι πολύ φυσιολογικό να του μπήκαν τα χρήματα της πρακτικής. Τώρα να τελείωσες Ιανουάριο και να μπήκαν Φλεβάρη, μου φαίνεται και μένα νωρίς αλλά γιατί όχι και στο κάτω κάτω μακάρι..

 

Επίσης παιδιά, αν βλέπετε ότι έχουν αργήσει να μπουν τα χρήματα σας και έχετε μάθει από παιδιά που ήσασταν στο ίδιο τμήμα ότι έχουν μπει σε εκείνους, ψαχτείτε. Εμένα σε παλαιότερο πρόγραμμα είχαν γράψει λάθος το iban μου. Φυσικά κανείς δεν ενδιαφέρθηκε να με ενημερώσει από τον οαεδ ότι κάτι δεν πάει καλά με τον αριθμό τραπέζης, με αποτέλεσμα τα δικά μου χρήματα αντί να μπουν Απρίλη, να μπουν Αύγουστο, και αυτό επειδή πήγα στον οαεδ και τους έβαλα να ψάξουν τι συμβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ είπα να ενημερώσω ότι πληρώθηκα για καλό αλλά τελικά αποδείχτηκε πως μόνο πρόβλημα δημιούργησε.


Το πως έγινε και πληρωθήκαμε τόσο γρήγορα δεν το γνωρίζω.


Με γκρίνια δε βγαίνει κάτι.Τώρα για ποιο λόγο να μπω να πω ψέματα δεν ξέρω.


Και όπως ξαναείπα της θεωρίας τα πήραμε τον τελευταίο μήνα της πρακτικής ενώ από άλλο κεκ της Λάρισας, πληρώθηκαν ένα μήνα μετά την έναρξη της πρακτικής.


Άποψη μου είναι και το πιστεύω πως δεν υπάρχει σειρά για τις πληρωμές.Αυτό κατάλαβα.


Το αν δεν με πιστεύουν και πέφτουν όλοι κατά πάνω μου επειδή πληρώθηκα νωρίτερα, δεν είναι δικό μου θέμα.


Έχω ακούσει πως μεγάλο ρόλο παίζει αν το ΚΕΚ είναι εντάξει στις υποχρεώσεις του και στέλνει έγκαιρα τα χαρτιά.


 


Η εγγραφή μου εδώ έγινε το 2010 όχι την ημέρα της απάντησης μου.


Επεξ/σία από evinash
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγωωω που πηρα τηλ την πεμπτη στο υπουργειο ο νεαρος που απαντησε ειπε τις επομενες μερες θα αρχισουν να πληρωνουν,,,, επισις κ απο το κεκ που με πηραν μου ειπαν πως ακομα δεν εχει πληρωθει κανεις γιατι δεν αρχισαν ακομα οι πληρωμες.... κ γνωριζω κ απο δικο μ ατομο που τελειωσε νοεμβρη κ ακομα δεν εχει παρει τπτ ....  υπομονη .... αααα κ οποιος  ξαναδηλωσει συμετοχη να μην επιλεξει η δουλεια του να ειναι σε σουπερ μαρκετ γτ θα τον κλενε οι ρεγκες οπως εμεναααα γτ φαγαμε και την φολα οτι θα μεινουμε και οι 10 στα 3 καταστηματα κ αποτελεσμα κρατησαν την ανηψια του διευ8υντη και την αλλη που εβαλε πολιτκο βυσμα ... κ εμεις πηραμεεεεεεεεεεεεεεεεεε τοοοοοοοοοο ................. 

 

Δηλαδή φτάσαμε στο σημείο κάποιος με πολιτικό βύσμα να κερδίζει επέκταση θέσης για 6 μήνες σε σούπερ μάρκετ μέσω πρόγραμμα οαεδ; καμιά δουλειά δεν είναι ντροπή και σέβομαι απόλυτα τους εργαζόμενους σε τέτοιους χώρους, αλλά πάτο προφανώς δεν έχουμε χτυπήσει ακόμα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ άρχισα 20 Σεπτεμβρίου πρακτική θεωρία άρχισα πριν μια εβδομάδα και κάτι από την πρακτική ημερομηνία δεν θυμάμαι ακριβώς πότε άρχισα θεωρία τα λεφτά της θεωρίας τα πήρα 03-01-2014 13 μέρες πριν τελειώσω πρακτική  άρα τα λεφτά της πρακτικής να τα περιμένω πιο νωρίς δεν νομίζω. Γύρω Μάρτιο με Απρίλιο πιστεύω. Για την φίλη από την Λαρισσα. Όπως είπα ο τελευταίος έκλεισε πόρτα 26-1-2014...

 

Δώστε ένα τηλέφωνο για να ρωτήσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ άρχισα 20 Σεπτεμβρίου πρακτική θεωρία άρχισα πριν μια εβδομάδα και κάτι από την πρακτική ημερομηνία δεν θυμάμαι ακριβώς πότε άρχισα θεωρία τα λεφτά της θεωρίας τα πήρα 03-01-2014 13 μέρες πριν τελειώσω πρακτική  άρα τα λεφτά της πρακτικής να τα περιμένω πιο νωρίς δεν νομίζω. Γύρω Μάρτιο με Απρίλιο πιστεύω. Για την φίλη από την Λαρισσα. Όπως είπα ο τελευταίος έκλεισε πόρτα 26-1-2014...

 

Δώστε ένα τηλέφωνο για να ρωτήσουμε.

2105271169

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια.

Διακρινω μια συγχυση μου φαινεται?? Ποτε πληρωθηκες εσυ και ποτε εγω. Και εγω τελιωσα πρωτος και εγω τελιωσα 2ος.

Ας τα παρουμε λιγο απο την αρχη.....

Κανεις δεν ξερει μα κανεις με ποιον τροπο γινεται η σειρα πληρωμης. Διοτι στην ουσια ουτε οι ιδιοι δεν ξερουνε πως πληρωνουν.

Μπηκανε μεσα μερικα παιδια και ειπανε πληρωθηκαμε απο την πρακτικη. Και ρωταω καποιους εδω....

1) Γιατι να λενε ψεματα????Ποιος ο λογος να πει ψεματα για αυτο το πραγμα???

2) Το αν τελιωσατε πρωτοι τη πρακτικη η δεν την τελιωσατε πρωτοι και ειστε απληρωτοι η πληρωθηκατε δεν φταιτε εσεις ουτε κανενας απο εμας.

3) Τα Κ.Ε.Κ δεν ξερουνε που τους πανε τα 4 διοτι καθε Κ.Ε.Κ εχει το λιγοτερο 150 ατομα. Και ασχολουνται και με αλλα πραγματα(μιλαω για τους υπαλληλους).

4)Λογικα με την ιδια σειρα που πηραμε τα 305 θα παρουμε και τα 1525 και τα 1728(περιπου ποσα ειχανε αναφερει τα παιδια).

5)Μην τρελενεστε για το ποιος πληρωθηκε και ποιος οχι. Ολοι με τη σειρα και θα πληρωθουμε. Κανενας μα κανενας δεν εχασε χρηματα απο το Δημοσιο. Γνωμη μου ειναι οτι τα παιδια που πληρωθηκανε πληρωθηκανε. Τωρα αν ο αλλος ο υπαλληλος ειπε οτι οι πληρωμες δεν αρχισανε τι να πω. Το υπουργειο ειναι τεραστιο. Ο καθενας λεει το μακρη του και το κοντο του. Τα χρηματα που μας αντοιστιχουν ειναι αυτα. :). Aπλα ΥΠΟΜΟΝΗ. Ευχομαι το συντομοτερο δυνατον να εχουμε πληρωθει ολοι. Και να καλυφτουν οι αναγκες ολων η τουλαχιστον να παρουνε μια ανασα. Καλη σας μερα και καλη εβδομαδα;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πήραν σήμερα τηλέφωνο από ένα ΚΕΚ και μου είπαν ότι θα ξαναβγει το πρόγραμμα.

 

Υπάρχει καμιά πληροφορία για το πότε θα γίνει αυτό?

Καλησπέρα, και σε εμάς είπαν πως θα ξαναβγεί το πρόγραμμα γύρω στα τέλη Μαρτίου το περιμένουν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μένα με πήραν τηλέφωνο για το νεο πρόγραμμα...εγω το σκέφτομαι πάντως,μπορει να μην εχω πληρωθει αυτο εδω που τελειωσα 24/12/2013....

 

Θυμαται κανεις ολα τα δικαιολογητικα που χρειαζεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το μόνο που ακούω ψιλοοφίσιαλ μέχρι στιγμής είναι ότι θα ρίξουν βάρος στο 18-24 από εδώ και πέρα. Ήδη βγήκε το 30-βάλε. Εσείς για τι ηλικίες μιλάτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...