Προς το περιεχόμενο

Επιταγη εισοδου στην αγορα εργασιας για ανεργους 18-29 ετων


Star_Light

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιάννης platano

Ναι, το χαρτί το συμπληρώνεις εκεί και είναι προυπόθεση για την αίτηση.

 

 

Με το πέρας της συμπλήρωσης της αίτησης σου λέει να την εκτυπώσεις σε pdf.

ΠΡΟΣΟΧΗ. Αυτό πρέπει να γίνει οποσδήποτε γιατί είναι δικαιολογητικό!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ που είχα αφήσει τα χαρτιά μου σε ένα ΚΕΚ να μου κάνουν την αίτηση όταν ξεκινήσει το πρόγραμμα, μου είχαν στείλει μήνυμα(από το ΚΕΚ) στο κινητό, ότι η αιτήσή μου καταχωρήθηκε με επιτυχία, αλλά δεν μου είπαν κάτι για ΟΑΕΔ... τι παιζει; (αναφέρομαι για το πρόγραμμα 19-24)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που είχα αφήσει τα χαρτιά μου σε ένα ΚΕΚ να μου κάνουν την αίτηση όταν ξεκινήσει το πρόγραμμα, μου είχαν στείλει μήνυμα(από το ΚΕΚ) στο κινητό, ότι η αιτήσή μου καταχωρήθηκε με επιτυχία, αλλά δεν μου είπαν κάτι για ΟΑΕΔ... τι παιζει; (αναφέρομαι για το πρόγραμμα 19-24)

 

 

Σημερα πηραν τηλ τον γιο μου από ΚΕΚ και του ειπαν να παει πρωτα στον ΟΑΕΔ για το χαρτι που εχει αναφερθεί εδώ μεσα σαν απαραιτητο

 

Τελικα τι παιζει με τα ΚΕΚ ? Προ ημερων ακουσα στην tv ένα ρεπορτάζ καθολου καλο για αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις μιλησα με το ΚΕΚ που έχω αφήσει τα χαρτιά μου, και μου έκαναν την αίτηση, μου είπαν οτι και Χωρίς το χαρτί αυτο απο τον ΟΑΕΔ μπορούν να κάνουν την αίτηση (οπως και έκαναν) απλά αν το χρειαστουν θα μου πουν να πάω να το παρώ απο τον ΟΑΕΔ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλα τα παιδιά που προσπάθησαν σε εμάς να κάνουν αίτηση το ζητούσε.

Το έχω προαναφέρει ότι πρέπει πρώτα να το βγάλεις αυτό και μετά να κάνεις την αίτηση!

 

Γιάννης Platano

Σου συνιστώ να κάνεις μία έρευνα πριν αποφασίσεις σε ποιο θα υλοποιήσει ο γιος σου την επιταγή!

Μιας κι εγώ έχω ΚΕΚ δεν μπορώ να αναφέρω γεγονότα που θα είναι κατά των άλλων, είναι αντιδεοντολογικό, απλά συνιστώ μεγάλη προσοχή στο τι σας λένε. Δείτε και άλλους φορείς, δεν είναι όλοι οι φορείς ίδιοι!!! Μη βιάζεστε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλα τα παιδιά που προσπάθησαν σε εμάς να κάνουν αίτηση το ζητούσε.

Το έχω προαναφέρει ότι πρέπει πρώτα να το βγάλεις αυτό και μετά να κάνεις την αίτηση!

 

 

Το ζηταει κατά την διαρκεια της υποβολης αιτησης on Line ? Δεν ειδα κατι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι Γιάννη!

 

 

Το ξαναλέω γι αυτούς που δε το είδαν!

Το λέει ξεκάθαρα πιστεύω.

 

Υπουργείο
Δικαιομά συμμετοχής στο πρόγραμμα έχουν οι άνεργοι 18-24 ετών οι οποίοι είναι εγγεγραμμένοι στον ΟΑΕΔ και έχουν συμπληρώσει το τυποποιημένο έντυπο/φόρμα εξατομικευμένης παρέμβασης και έχουν συμφωνήσει σε Ατομικό Σχέδιο Δράσης.

http://voucher.gov.g...ject/view/id/18

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι Γιάννη!

 

 

Το ξαναλέω γι αυτούς που δε το είδαν!

Το λέει ξεκάθαρα πιστεύω.

 

Υπουργείο

Δικαιομά συμμετοχής στο πρόγραμμα έχουν οι άνεργοι 18-24 ετών οι οποίοι είναι εγγεγραμμένοι στον ΟΑΕΔ και έχουν συμπληρώσει το τυποποιημένο έντυπο/φόρμα εξατομικευμένης παρέμβασης και έχουν συμφωνήσει σε Ατομικό Σχέδιο Δράσης.

http://voucher.gov.g...ject/view/id/18

 

 

Ευχαριστω.Αυτό το εχω δει αλλα κατά την διαρκεια της υποβολης της αιτησης δεν το αναφερει .Εκανε ο γιος μου χθες αλλα δεν του εβγαλε μηνυμα ότι κατααχωρηθηκε κλπ

 

Αυριο θα παει και στον ΟΑΕΔ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εν τω μεταξυ σε καποιους οαεδ δεν εχουν ιδεα οι υπαλληλοι και οσοι ξέρουν βαριούνται και λενε "να πατε στα κεκ να σας τα κανουν" (!!!).

Εστειλα φίλο που τον ειχα ενημερώσει απο εδώ και νομιζε οτι τον δουλευα και ξαναπήγε και στήθηκε, υποτιθεται του το συμπλήρωσαν αλλα δε του έδωσαν τίποτα εκτυπωμένο!! τώρα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανόνας αυτό που λες. Η μια υπηρεσία σου ζητάει ένα χαρτί (πάντα με περίεργο όνομα) και η άλλη υπηρεσία που πρέπει να στο βγάλει δεν ξέρει τι είναι... ΧD

Και εγώ χρειάστηκε να το πω 2-3 φορές μέχρι να ξεκινήσουμε.

Ο φίλος σου πάει και το αναφέρει στον ΟΑΕΔ. Τώρα του εκτυπώνουν άλλο-το ίδιο δεν ξέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Υπουργείο

Δικαιομά συμμετοχής στο πρόγραμμα έχουν οι άνεργοι 18-24 ετών οι οποίοι είναι εγγεγραμμένοι στον ΟΑΕΔ και έχουν συμπληρώσει το τυποποιημένο έντυπο/φόρμα εξατομικευμένης παρέμβασης και έχουν συμφωνήσει σε Ατομικό Σχέδιο Δράσης.

http://voucher.gov.g...ject/view/id/18

 

 

για τους 25-29 είναι , επίσης, απαραίτητο αυτό το χαρτί;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

paylidis

 

Την αίτηση αυτή την ζητά σαν προϋπόθεση να μπορείς να κάνεις αίτηση και να συμμετέχεις στο πρόγραμμα voucher 18-24 σύμφωνα με την πρόσκληση και τις ανακοινώσεις.

Δεν το αναφέρει σαν δικαιολογητικό!

Καλό θα είναι να ζητούν οπωσδήποτε ένα αντίγραφο αυτού που κατέθεσαν (και μια φωτογραφία από κινητό πριν το καταθέσουν κάνει) γιατί δεν αναφέρουν επ' ακριβώς τι χρειάζεται αυτό και που.

Τώρα αν δε του έδωσαν ας κάνει ένα τηλέφωνο στις πληροφορίες του προγράμματος, δεν χάνει τίποτα (8001144444)

 

Για να μην αντιμετωπίζετε προβλήματα στον ΟΑΕΔ, από μη έγκυρη ενημέρωσή του, καλό θα ήταν να έχετε μαζί μία εκτύπωση της πρόσκλησης που αποτελεί και ΦΕΚ, νόμο.

Στην σελίδα 14 (παράγραφος Ωφελούμενοι – Ομάδα στόχος) αναγράφει ξεκάθαρα το ποιος το συντάσσει αυτό το χαρτί και πως.

 

Πιο συγκεκριμένα στο πλαίσιο υλοποίησης της παρούσας δράσης, θα ωφεληθούν νέοι άνεργοι ηλικίας 18 - 24 ετών οι οποίοι είναι απόφοιτοι υποχρεωτικής, δευτεροβάθμιας, μεταδευτεροβάθμιας ή τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, οι οποίοι είναι εγγεγραμμένοι στον ΟΑΕΔ και έχουν συμπληρώσει το τυποποιημένο έντυπο/φόρμα εξατομικευμένης παρέμβασης και έχουν συμφωνήσει σε Ατομικό Σχέδιο Δράσης.

Η εξατομικευμένη προσέγγιση αναφέρεται σε μια δυναμική, διαπροσωπική και επικοινωνιακή διαδικασία ανάμεσα στον Εργασιακό Σύμβουλο και τον άνεργο νέο πολίτη μέσω της κατάρτισης Ατομικών Σχεδίων Δράσης για τον ωφελούμενο πληθυσμό. Το Ατομικό Σχέδιο Δράσης (Α.Σ.Δ.) αποτελεί προϊόν της συνεργασίας του ανέργου που προσέρχεται στο Κέντρο Προώθησης της Απασχόλησης με τον εργασιακό σύμβουλο του ΟΑΕΔ. Προσδιορίζει μια πλήρη κλίμακα ενεργειών και δράσεων, που προϋποθέτει την ορθή διάγνωση των αναγκών του κάθε ενός ωφελούμενου και βασίζεται στη σωστή αποτύπωση των προσωπικών, εκπαιδευτικών, επαγγελματικών χαρακτηριστικών του ανέργου, των χαρακτηριστικών της εργασίας που αναζητά, καθώς και μιας σειράς πληροφοριών που συνθέτουν το προφίλ και τον επαγγελματικό του στόχο.

 

 

Nagiakoll

Όχι μόνο στο 18-24 το ζητάνε αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...