Προς το περιεχόμενο

Επιταγη εισοδου στην αγορα εργασιας για ανεργους 18-29 ετων


Star_Light

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Porg

Αν τα χαρτιά του δεν είναι σωστά ή ψευδή, κατά τον έλεγχο φυσικά.

Δεν μιλάμε για μικροπράγματα (να λίπη ένα χαρτί π.χ… θα στο ζητήσουν να το φέρεις) αν είναι όμως πχ μη υπαρκτό πτυχίο ή ψεύτικη δήλωση, εκεί θα υπάρχει πρόβλημα.

 

 

mareled

Από τα χρήματα που αναφέρει η πρόσκληση. Από το ποσό αυτό θα παρακρατηθεί 20% φόρος και 3,6% χαρτόσημο.

(π.χ. για το πρόγραμμα 25-29 συνολικά, ΑΕΙ-ΤΕΙ: 2550€ είναι μικτά, δηλαδή καθαρά είναι 1948,2€)

Το 20% θα επιστραφεί με την εκκαθάριση της φορολογικής σου δήλωσης του τρέχοντος έτους.

Η προείσπραξη του 20% φόρου είναι για τους πάντες όχι μόνο για το πρόγραμμα voucher.

Και ένας εργαζόμενος με το λεγόμενο μπλοκάκι (παροχής υπηρεσιών) και γενικά σε όλους είναι πολιτική να παίρνουν τον φόρο εξ’ αρχής και να στον επιστρέφουν με την φορολογική σου δήλωση, αν δεν έχεις να πληρώσεις φόρο φυσικά.

 

Miracle Worker

Σε αυτό το πρόγραμμα αν διαβάσετε την πρόσκληση δεν είναι όπως το 18-29 που τα χρήματα της πρακτικής τα παίρνεις όλα στο τέλος.

Το βελτιώσανε και η πρακτική πληρώνετε σε 2 δόσεις (80 ώρες θεωρητική- 200 ώρες πρακτική - 250 ώρες πρακτική) οπότε είναι ποιο σταδιακά.

 

 

harisv

Οι αιτήσεις έχουν κλίσει για τα προγράμματα 18-24 & 25-29.

Για το πρόγραμμα 29-64 ναι κάνεις την αίτηση… περιμένεις τα αποτελέσματα… και αν επιλεχθείς πας τα δικαιολογητικά που δήλωσες κατά την αίτηση σε έναν φορέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: αντί για το ακριβές ποσό της φορολογικής, δηλώθηκαν 19 ευρώ λιγότερα που και πάλι είμαι μέσα με 4 θέσεις διαφορά. Ξέρει κανείς τι γίνετε σε αυτή τη περίπτωση? Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια θελω κι εγω να ρωτησω κατι γιατι τις τελευταιες εβδομαδες παει να μου στριψει. ειχα κανει αιτηση για το voucher υγειας 2014 τον ιουλιο. 4 αυγουστου μου εγινε προσληψη ορισμενου χρονου σε μια επιχειρηση που εληξε 3 οκτωβριου. εν τω μεταξυ βγηκαν τα αποτελεσματα του voucher και επιλεχτηκα, αλλα πλεον δεν εχω την ιδια καρτα ανεργιας που ειχα οταν εκανα την αιτηση. δεν ασχοληθηκα παραπανω γιατι ειχα διαβασει εδω μεσα καπου οτι αν διακοπει η καρτα βγαινεις εκτος προγραμματος. με πηραν ομως απο ενα κεκ και μου ειπαν οτι δεν χρειαζεται να εχεις την ιδια καρτα ανεργιας, χρειαζεται να εχεις καρτα ανεργιας σε ισχυ γενικα για να σε παρουν στο προγραμμα κι οτι πηραν και τηλ στο υπουργειο (μπροστα μου πηρε κιολας). και εδωσα τα δικαιολογητικα μου, υπεγραψα αυτη την εβδομαδα συμβαση κτλ κτλ και μου ειπαν θα με ειδοποιησουν μες την εβδομαδα για το ποτε θα γινει η εναρξη. αυτο που θελω να ρωτησω ειναι υπαρχει περιπτωση στον ελεγχο των δικαιολογητικων απ το υπουργειο να βγω εκτος??? και ολες αυτες τις μερες αντι να ψαχνω δουλεια να ασχολουμαι με βλακειες??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

maria143, on 24 Oct 2014 - 9:35 PM, said:maria143, on 24 Oct 2014 - 9:35 PM, said:

ρε παιδια θελω κι εγω να ρωτησω κατι γιατι τις τελευταιες εβδομαδες παει να μου στριψει. ειχα κανει αιτηση για το voucher υγειας 2014 τον ιουλιο. 4 αυγουστου μου εγινε προσληψη ορισμενου χρονου σε μια επιχειρηση που εληξε 3 οκτωβριου. εν τω μεταξυ βγηκαν τα αποτελεσματα του voucher και επιλεχτηκα, αλλα πλεον δεν εχω την ιδια καρτα ανεργιας που ειχα οταν εκανα την αιτηση. δεν ασχοληθηκα παραπανω γιατι ειχα διαβασει εδω μεσα καπου οτι αν διακοπει η καρτα βγαινεις εκτος προγραμματος. με πηραν ομως απο ενα κεκ και μου ειπαν οτι δεν χρειαζεται να εχεις την ιδια καρτα ανεργιας, χρειαζεται να εχεις καρτα ανεργιας σε ισχυ γενικα για να σε παρουν στο προγραμμα κι οτι πηραν και τηλ στο υπουργειο (μπροστα μου πηρε κιολας). και εδωσα τα δικαιολογητικα μου, υπεγραψα αυτη την εβδομαδα συμβαση κτλ κτλ και μου ειπαν θα με ειδοποιησουν μες την εβδομαδα για το ποτε θα γινει η εναρξη. αυτο που θελω να ρωτησω ειναι υπαρχει περιπτωση στον ελεγχο των δικαιολογητικων απ το υπουργειο να βγω εκτος??? και ολες αυτες τις μερες αντι να ψαχνω δουλεια να ασχολουμαι με βλακειες??

αμα εδωσες τα ακριβη δικαιολογητικα που σου ζητανε δε βλεπω το λογο να βγεις εκτος τι εχεις να φοβάσαι??απλα θα περιμενεις να τα ελενξουν και θα σε καλεσουν μεταγενέστερα όπως προανεφερες αφου υπεγραψες κ συμβαση κομπλε εισαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά τα λάθη στο δηλωθέν εισόδημα,τις προηγούμενες χρονιές ακύρωναν τις αιτήσεις αυτές ή με διευκρινιστική ανακοίνωση διόρθωναν το πρόβλημα?Να ελπίζουμε ή όχι?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kostas3847

Η πρόσκληση λέει ότι πρέπει να συμβαδίζουν η αίτηση και τα δικαιολογητικά που θα καταθέσεις στο εκάστοτε Κέντρο Δία Βίου Μάθησης, αν τυχόν δεν είναι σωστά ή δεν συμβαδίζουν τίθεσαι εκτός.

Αν το εισόδημα που δηλώθηκε ήταν μεγαλύτερο (δηλαδή πήρες λιγότερα μόρια σε σχέση με αυτά που θα έπαιρνες) όπως αυτοί που δηλώσανε το τεκμαρτό, περιμένουμε διευκρινιστική εγκύκλιο από το υπουργείο να γίνονται δεκτές.

Και φυσικά ο ωφελούμενος σε αυτή την περίπτωση πρέπει να κάνει ένσταση.

Στην περίπτωση που έχει παραπάνω μόρια απ’ ότι θα έπαιρνε δυστυχώς εκεί υπάρχει πρόβλημα και σύμφωνα με την πρόσκληση είναι εκτός γιατί πήρε παραπάνω μόρια από κάποιον άλλον που δεν τα δικαιούται.

Αν δεις σε παλαιότερα post έχει γίνει εκτενή αναφορά και σε αυτούς που από λάθος δηλώσανε τεκμαρτό εισόδημα ή λάθος εισόδημα.

 

 

maria143

Στη πρόσκληση πράγματι αναφέρει «κάρτα σε ισχύει» δεν αναφέρει τίποτα στην περίπτωση αλλαγής της.

Αν η κάρτα είχε αλλάξει πριν κάνεις την αίτηση θα είχε λογική να σου πουν ότι πήρες παραπάνω μόρια.

Στην δική σου περίπτωση όμως εσύ «έπιασες δουλειά» μετά την δήλωση της αίτησης οπότε τα μόρια που πήρες ήταν σωστά γιατί μοριοδοτήσε μέχρι την έναρξη των αιτήσεων ανάλογα την ανεργία που έχεις.

Το πρόβλημα είναι τυπικό πιστεύω σε αυτήν την περίπτωση απλά για μένα πρέπει να πάρεις τηλέφωνο κι εσύ ν το επιβεβαιώσεις αν μπορείς και εγγράφως αυτό.

Τα χαρτιά σου θα πάνε για έλεγχο στην υπηρεσία που έχει αναλάβει την υλοποίηση του προγράμματος όπως γίνετε στο πρόγραμμα αυτό. Τότε θα ξέρεις 100% πιστεύω.

 

Για να καταλάβεις το διαδικαστικό πρόβλημα:

Κατά τον έλεγχο των χαρτιών από το εκάστοτε Κέντρο Δία Βίου Μάθησης ελέγχουν ηλεκτρονικά στο σύστημα αν αυτά τα χαρτιά που τους κατέθεσε ο κάθε ωφελούμενος με (τικ) αν είναι αληθές ή όχι. Σε αυτό το πρόγραμμα τα στέλνεις και στην υπηρεσία αυτή να κάνουν κι αυτοί τον έλεγχο, ενώ στο voucher 18-24 & 25-29 όχι. Εκεί λοιπόν στο σύστημα έχει και με (τικ) να δηλώσεις ότι η κάρτα που σου καταθέτη ο ωφελούμενος είναι αληθή ή όχι.

Τι βάζεις σε αυτή τι περίπτωση; Αληθή; Αφού είναι άλλη κάρτα σε σχέση με αυτό που έχει στο σύστημα.

Εκεί ακριβώς είναι το τυπικό κόλλημα και πρέπει να το διευκρινίσουν.

 

Δεν ξέρω αν σε μπερδεύω περισσότερο αλλά δυστυχώς η πρόσκληση είναι διφορούμενη.

 

voucher 1824

Το διορθώσανε για τις περιπτώσεις που ο ωφελούμενος δεν πήρε παραπάνω μόρια και έγιναν δεκτές οι αιτήσεις τους. Αυτό ακριβώς περιμένουμε και τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@politechnon. Στο εισοδημα μου δηλωσα 4306,80 αντι για 4306,81.Ενα λεπτο λιγοτερο δλδ.Στα μορια εισοδηματος δεν κερδιζω ουτε δεκατο ειναι ακριβως τα ιδια...Υπαρχει περιπτωση να με αφησουν εκτος για ενα τοσο μικρο λαθος? :fear:  :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

maria143

Μέχρι την λήξη των αιτήσεων μοριοδοτούνται όλοι, όχι μέχρι την έναρξη.

 

«Για την μοριοδότηση της ανεργίας θα υπολογιστεί ως καταληκτική ημερομηνία του διαστήματος ανεργίας η ημερομηνία λήξης της προθεσμίας υποβολής των αιτήσεων»

Διορθώνω ένα λάθος που έκανα στο προηγούμενο post μου!

 

 

crit10

Θεωρώ ότι για υπομονάδα του νομίσματος δεν τίθεται θέμα, θα ήταν παράλογο για 1 λεπτό! Και δεν νομίζω πραγματικά κανείς να κόψει καταρτιζόμενο για 1 λεπτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ενταξει δεν εχω θεμα με τη μοριοδοτηση οσον αφορα την καρτα ανεργιας γιατι 28/07 ανεργη ημουν. Στο συστημα ελεγχου του κεκ δε ζηταγε ουτε εγραφε καπου τον αριθμο της καρτας ετσι ωστε να το επιβεβαιωσει, εγραφε απλως αν υπαρχει καρτα σε ισχυ. Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω ποσο καιρο θα παρει ο ελεγχος. Επισης ειδα οτι το προηγουμενο voucher υγειας αργησε πολυ να αρχισει. Οποτε φοβαμαι μη περιμενω μηνες τζαμπα και χασω ευκαιριες και τελικα βγω εκτος. Που ετσι κι αλλιως voucher ειναι και μαλιστα στο δημοσιο χωρις προοπτικη κανονικης δουλειας. Μεγαλο μπερδεμα.

 

Και κατι αλλο μιας και βλεπω ερωτησεις για εισοδημα, σ αυτο το voucher βαζαμε το ατομικο εισοδημα ακομα κι αν ειμασταν προστατευομενα μελη σωστα; Που δεν ειχε ακριβη αριθμο κιολας ηταν 0-8000, 8000-15000 κοκ νομιζω

 

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σε όλους.

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω εγώ είναι αν η ημερομηνία πληρωμής για όσους έχουν τελειώσει την πρακτική άσκηση (προηγούμενο voucher 18-29) είναι ευθύνη του εκάστοτε Κ.Ε.Κ. η της αρμόδιας αρχής του Υπουργείου. 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα voucher 18-24 και 25-29 αν δεν έχεις κάνει φορολογική δήλωση δική σου, Δηλώνεις το οικογενειακό εισόδημα αυτού που σε έχει σας προστατευόμενο μέλος.

(π.χ. είσαι προστατευόμενο μέλος και σε έχει στην δήλωση ο γονέας, δηλώνεις το εισόδημα του γονέα)

 

Στο υγείας ζητάει να δηλώσεις το ΑΤΟΜΙΚΟ φορολογικό εισόδημα του οικονομικού έτους 2013 και όχι όπως τα 18-24 & 25-29 που θέλεις του οικονομικού έτους 2014.

Στα περσινά προγράμματα 18-29 που ζητούσαν εισόδημα οικ. έτους 2013, μπορούσες αν δεν έχεις κάνει φορολογική δήλωση λόγο μηδενικού εισοδήματος να πας στην Δ.Ο.Υ.  και να πάρεις μία υπεύθυνη δήλωση ότι δεν είσαι υποχρεωμένη να υποβάλεις δήλωση εισοδήματος. Οπότε το ίδιο πρέπει να ισχύει και για το υγείας.

 

 

Elenalnta

Και οι 2!

Ο φορέας έχει την ευθύνη εντός 30 ημερών από την λήξη του τμήματος να παραδώσει σωστά τα χαρτιά υλοποίησης όλου του τμήματος και από εκεί και πέρα το υπουργείο να ελέγξει τα χαρτιά και να δώσει εντολή πληρωμής.

Αν δεις σε παλαιότερα post παίζουν ρόλο πολλά πράγματα σε περιπτώσεις που καθυστερεί η πληρωμή ωφελούμενου.

  • Έλεγχος από τον ΟΑΕΔ κατά την πρακτική άσκηση (να τυχόν έχει γίνει αρνητική δήλωση)
  • Αν τα χαρτιά του τμήματος που έστειλε ο εκάστοτε φορέας είναι όλα ΟΚ.

 

Αν τυχόν έχει περάσει πάνω από 2 μήνες από την ημέρα που τελείωσε όλο το τμήμα και δεν έχετε πληρωθεί…. Κάτι δεν πάει καλά.

Σε αυτή την περίπτωση σου συνιστώ  να πάρεις τηλέφωνο στο υπουργείο με τον αρ. ΚΑΥΑΣ σου και τον Αρ. κωδικό του τμήματος και να μάθεις σε ποιο σημείο βρίσκετε η κατάσταση πληρωμής σου.

Ταχυδρομική Διεύθυνση: 
    ΚΟΡΑΗ 4, 105 64, ΑΘΗΝΑ
    Τ. : 210 52 71 100
    F. : 210 52 71 167  
          210 52 71 120
    E-mail : [email protected]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το υγείας βλέπω πήραν παράταση μέχρι σήμερα, οπότε από Τετάρτη περιμένουμε. Ξέρεις κανείς πως και πότε ενημερώνονται οι επιλαχόντες;

 

Επίσης έβγαλαν και μία ψιλοάκυρη ανακοίνωση στο voucher.gov.gr, ότι εγκρίθηκε η κατανομή θέσεων για Αττική-Πειραιά στο voucher υγείας. Αυτό σημαίνει ότι έβγαλαν έξτρα θέσεις για αυτή την περιφέρεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρώτη φάση τελειώνει 7 Δεκεμβρίου, σύμφωνα με το "δύο μήνες από την δημοσίευση των πινάκων". Θέλω να πιστεύω άμεσα, γιατί και εμείς δύο μήνες θα έχουμε μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...