Προς το περιεχόμενο

Επιταγη εισοδου στην αγορα εργασιας για ανεργους 18-29 ετων


Star_Light

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πήραν τλφ την κοπέλα μου από κεκ και της είπαν να πάει να κάνει αίτηση για το νέο πρόγραμμα voucher τουρισμού 18-24 που βγαίνει αυτή την βδομάδα. την ενημέρωσα τι παίζει (με αυτά που είχα διαβάσει εδώ) και ότι δεν έχει βγει καμιά ανακοίνωση για νέο πρόγραμμα. αν δεν κάνω λάθος, το καλοκαίρι δεν θα βγουν νεα? δημιουργούν ψεύτικες ελπίδες σε ανθρώπους που ψάχνουν δουλειά, θα έπρεπε να ντρέπονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

MariosX

Τα προγράμματα αυτά έχουν συγκεκριμένους κανόνες για την επιχείρηση. Δεν είναι «α … σήμερα μην έρθεις και κράτα της μέρες για όποτε την βολεύει»!

Το πρόγραμμα πες της είναι συγκεκριμένο και δεν μπορεί να αλλάξει ούτε να παραβλεφθεί, ούτε εσύ μπορείς να διακινδυνεύσεις έναν έλεγχο και να χάσεις το πρόγραμμα.

Αν η επιχείρηση επιμένει να απευθυνθείς  στον αρμόδιο επόπτη σου (Κέντρο Δία Βίου Μάθησης) να τους εξηγήσουν τους όρους της σύμβασης που έχουν υπογράψει σε περίπτωση που δε το γνωρίζει.

Αν δεν βγάλεις άκρη ζήτα από το Κέντρο Δία Βίου Μάθησης, να κάνεις αίτηση (θέλει όμως τεκμηριωμένο αίτημα για ποιο λόγο το κάνεις) στο υπουργείο μέσω του Κέντρο Δία Βίου Μάθησης , για αλλαγή εταιρείας πρακτικής (αυτό μόλις το ακούσει το Κέντρο Δία Βίου Μάθησης θα βγάλει σπυράκια!!!). Είναι μία χρονοβόρα διαδικασία (δεν έχει γίνει μέχρι στιγμής) και η εταιρεία πρακτικής θα έχει μεγάλο πρόβλημα (μπορεί να μην ξανασυμμετάσχει σε επιδοτούμενα προγράμματα ή να υποστεί και ελέγχους από το υπουργείο εργασίας) επίσης θα λογοδοτήσει και το Κέντρο Δία Βίου Μάθησης γι αυτό και θα έχει πρόβλημα μεγάλο (γι’ αυτό κανένα Κέντρο Δία Βίου Μάθησης δε θέλει να μπει σε αυτή τη διαδικασία)

Συνήθως αν ο επόπτης είναι σωστός και προστατεύει τον ωφελούμενο όταν εξήγηση την διαδικασία και το πρόβλημα που μπορεί να υπάρξει στην επιχείρηση, η επιχείρηση πρακτικής συμμορφώνετε.

 

 

amika

Ναι υπολογίζετε σαν χρόνος προϋπηρεσίας, γι αυτό σου δίνουν και συστατική επιστολή που αναγράφει τα καθήκοντα που εκτελείς!

Και από το ΚΕΚ θα πάρεις βεβαίωση παρακολούθησης θεωρίας – πρακτικής αλλά και χαρτί βεβαίωσης – συστατική επιστολή από την εταιρεία πρακτικής.

 

 

Jakegate7

Δεν έχει ανακοινωθεί κάποιο πρόγραμμα ακόμη!

Μη βιάζεστε να πάτε τα χαρτιά σας στο εκάστοτε Κέντρο Δία Βίου Μάθησης, χωρίς να έχει καν ανακοινωθεί το τι πρόγραμμα θα είναι και τι δικαιολογητικά χρειάζονται.

Μερικά Κέντρο Δία Βίου Μάθησης, προσπαθούν (με λάθος τρόπο για μένα) να μαζέψουν τους ωφελούμενους από νωρίς για να τους κρατάνε τις αιτήσεις και να τους λένε «αα δε μπορείτε να πάτε τώρα αλλού αφού κάνατε αίτηση σε εμάς» (πράγμα που είναι ψέμα μεγάλο)

Μην βιάζεστε όταν ανακοινωθεί το πρόγραμμα έχετε τον χρόνο για την αίτηση, τα δικαιολογητικά τα πας στο Κέντρο Δία Βίου Μάθησης, αφού έχεις επιλεχθεί και μετά, όχι εξ’ αρχής!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

amika

Ναι υπολογίζετε σαν χρόνος προϋπηρεσίας, γι αυτό σου δίνουν και συστατική επιστολή που αναγράφει τα καθήκοντα που εκτελείς!

Και από το ΚΕΚ θα πάρεις βεβαίωση παρακολούθησης θεωρίας – πρακτικής αλλά και χαρτί βεβαίωσης – συστατική επιστολή από την εταιρεία πρακτικής.

 

 

Μάλιστα, αυτό το χαρτί βεβαίωσης-συστατική επιστολή δεν μου το δώσανε.

 

Απλά θεωρούσα ότι θα πρέπει να περάσω από τον ΟΑΕΔ για να μου βγάλουν μια βεβαίωση απόδειξης εμπειρίας,μάλιστα πήρα και τηλέφωνο στον ΑΣΕΠ και μου το είπανε και οι ίδιοι αν και δεν ακούστηκαν και πολύ σίγουροι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα... Τελείωσα την θεωρία 09/01/15 και πληρώθηκα σήμερα το ποσό των 366,72 ευρώ... Πάλι καλα να λέμε έτσι!!! Γιατι ακούω αλλους που εχουν τελειώσει νωρίτερα και δεν έχουν πληρωθεί. Ερώτηση: βεβαίωση εργοδότη απο που παίρνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις τωρα ενημερωθηκα οτι τα χαρτια μας ειναι ακομα στο υπουργειο υπαρχει θεμα!!!! Για αυτο δεν πληρωθηκαμε ακομη ενω τελειωσαμε απο τους πρωτους την θεωρια αρχες δεκεμβρη!!!Θα πεσει πολυ δυσφημιση στο κεκ που πηγα να μην ξαναπατησει κανεις!!! Οσοι δεν πληρωθηκατε ακομη να ξερετε φταιει το κεκ σας!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On a side note, πρέπει να βγήκαν τα αποτελέσματα για εκείνο με τα ΑΕΙ-ΤΕΙ 7000, που είχαν γίνει οι αιτήσεις μέσα Ιανουαρίου.

Εγώ είμαι στους επιλαχόντες...σε ΚΕΚ κτλ δεν εχω δώσει ποτέ στοιχεία. Μόνος μου τα έκανα όλα. Τι εχει σειρά τώρα; Απευθύνομαι σε κάποιο ΚΕΚ και μου βρισκουν αυτοί επιχείρηση για θεωρία-πρακτική κτλ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι στους επιλαχόντες...σε ΚΕΚ κτλ δεν εχω δώσει ποτέ στοιχεία. Μόνος μου τα έκανα όλα. Τι εχει σειρά τώρα; Απευθύνομαι σε κάποιο ΚΕΚ και μου βρισκουν αυτοί επιχείρηση για θεωρία-πρακτική κτλ;

Ναι εκτος αν θες εσυ να βρεις ή ξες καποια που θες να πας να δουλεψεις και κανονιζεις πρωτα μαζι τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανει να πω το κεκ μου??

γιατι να μη κανει; και άλλοι εχουν αναφερει κεκ εδω, πχ το μαστερ κεκ που αποτι καταλαβα ειναι το χειροτερο και αργει 3μηνο+βαλε να πληρωσει τα παιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω και γω κατι μηπως ξερει κανενας? Για βιβλιαριο υγειας του ικα τι χρειαζομαστε? Στο κεκ μου ειπαν μια βεβαιωση απο τον οαεδ να την βγαλω εγω απο το ιντερνετ, μια φωτογραφια και ταυτοτητα. Ενας φιλος μου, μου ειπε οτι την βεβαιωση πρεπει να την παρω απο τον οαεδ και οτι αυτη που εχουν ονλινε δεν κανει. Ξερει κανεις στο ικα δεν απαντανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω και γω κατι μηπως ξερει κανενας? Για βιβλιαριο υγειας του ικα τι χρειαζομαστε? Στο κεκ μου ειπαν μια βεβαιωση απο τον οαεδ να την βγαλω εγω απο το ιντερνετ, μια φωτογραφια και ταυτοτητα. Ενας φιλος μου, μου ειπε οτι την βεβαιωση πρεπει να την παρω απο τον οαεδ και οτι αυτη που εχουν ονλινε δεν κανει. Ξερει κανεις στο ικα δεν απαντανε.

Αυτά που σου είπαν χρειάζεσαι,απλά η βεβαίωση από το online όντως δεν κάνει καθώς δεν αναγράφει πάνω τον συγκεκριμένο νόμο.Οπότε πρέπει να πας στο ΟΑΕΔ και να ζητήσεις μια για την συγκεκριμένη χρήση.Την πάτησα για αυτό στο λέω σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Federer

Μόλις ανακοινώσουν τα αποτελέσματα των επιλαχόντων ναι πρέπει να πας σε ένα Κέντρο Δία Βίου Μάθησης να πας τα χαρτιά σου!

 

 

User12

Αν είσαι μέχρι 29 ετών τότε πας στον ΟΑΕΔ να πάρεις μία βεβαίωση να θεωρήσεις το βιβλιάριο ασθενείας.

Αν είσαι 29+ σου δίνει το Κέντρο Δία Βίου Μάθησης να σου δώσει μία βεβαίωση να θεωρήσεις το βιβλιάριο ασθενείας σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Federer

Μόλις ανακοινώσουν τα αποτελέσματα των επιλαχόντων ναι πρέπει να πας σε ένα Κέντρο Δία Βίου Μάθησης να πας τα χαρτιά σου!

 

Δηλαδή να ξεκινήσω να ψάχνω ΚΕΚ...μπορώ να πάω τα χαρτία μου σε περισσότερα απο ένα και να επιλέξω στη συνέχεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...