Προς το περιεχόμενο

Επιταγη εισοδου στην αγορα εργασιας για ανεργους 18-29 ετων


Star_Light

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτά είναι μεικτά; Καθαρά πόσα είναι;

Πάντως αυτό το voucher δεν αξίζει γιατί τα λεφτά είναι λίγα...Και πάλι θα υπάρχουν καθυστερησεις στης πληρωμές....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις διάβασα λίγο το κείμενο τις διαβούλευσης για το νέο voucher. Στο ζουμί, έχουν καταργήσει όλα τα κριτήρια και έχουν μόνο εισόδημα, μήνες ανεργίας και συμμετοχή σε προηγούμενο voucher. Ούτε μεταπτυχιακά, ούτε βαθμός πτυχίου, ούτε ξένη γλώσσα, ούτε τίποτα.

 

Να κάνω το σχόλιο μου, συμφωνώ να υπάρχει ποινή για όσους συμμετείχαν στο προηγούμενο voucher, αν και ίσως να μπορούσαν να αφαιρέσουν το ηλικιακό όριο σε συνδυασμό με αυτό. Από την άλλη, οι μήνες ανεργίας δεν θεωρώ ότι είναι από τα πιο δίκαια και αδιάβλητα κριτήρια.

 

Ερώτηση, κυρίως προς πολύτεχνον: εμείς του προηγούμενου voucher, έχουμε συνεχόμενη ανεργία ή παίζει κάποιο ρόλο η συμμετοχή μας στο πρόγραμμα; Σε ποιο συμφέρει να κάνουμε αίτηση με αυτά τα δεδομένα, στο ΑΕΙ/ ΤΕΙ ή Λυκείου;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που υπάρχει το εισόδημα σαν κριτήριο δεν υπάρχει λόγος να υπολογίζεται και ο χρόνος ανεργίας.

κι εγώ το βλέπω ανούσιο .

Τόσοι είναι άνεργοι που μια χαρά εισόδημα έχουν (ενοίκια) .

Η ουσία είναι ότι δε μπορεί να βρεθεί εύκολα ένα σύνολο κριτηρίων το οποίο θα είναι δίκαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάμεσα σε δύο άτομα που έχουν μηδενικό εισόδημα θεωρητικά το μεγαλύτερο πρόβλημα το έχει αυτός που είναι περισσότερο καιρό άνεργος

 

 

Δ.Ε. - ΙΕΚ

1. Θεωρητικής κατάρτισης 100 ωρών: 600€ (συμπεριλαμβανομένων των νομίμων κρατήσεων)

2. Πρακτικής άσκησης 420 ωρών: 1680€ (συμπεριλαμβανομένων των νομίμων κρατήσεων)

 

2280Ε μικτά δεν είναι και λίγα, το προηγούμενο του τουρισμού έδινε 2300 ή 2400 αλλά η πρακτική κρατούσε 500ώρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Miracle Worker

 

Συνεχόμενη ανεργία έχεις συμμετέχοντας στα προγράμματα voucher, γιατί ανανεώνεις την κάρτα ανεργίας καθ' όλη τη διάρκεια των προγραμμάτων αυτών.

Απλά όπως έχουν αναφέρει στο κείμενο τις πρόσκλησης που είναι προς διαβούλευση, οι ωφελούμενοι που συμμετείχαν σε προηγούμενα voucher θα μοριοδοτούνται λιγότερο απ' ότι ένας νέος αιτήσας.

Μία διευκρίνηση το όνομα είναι ΠΟΛΗ ΤΕΧΝΩΝ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θετικά σε σχέση με το προηγούμενο voucher:

 

4. Οι επιχειρήσεις συμμετέχουν ετησίως 1 φορά ανάλογα το προσωπικό που έχουν. (δηλαδή αν μία επιχείρηση μπορεί και πάρει 1 άτομο για πρακτική δεν μπορεί να ξαναπάρει).

 

6. Σε επιχειρήσεις άνω των 5 ατόμων προσωπικού που δεν θα προβούν σε καμία πρόσληψη καταρτιζομένου δεν θα μπορεί να ξανασυμμετέχει σε επόμενα προγράμματα.

 

 

Πολύ θετικά αυτά γιατί βλέπω πολλούς τζαμπατζίδικες που παίρνουν άτομα μόνο και μόνο επειδή δε πληρώνουν τίποτα, και χωρίς να έχουν καμία απολύτως πρόθεση να κρατήσουν κάποιον.  

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι μόνο για επιχειρήσεις με 5+ άτομα προσωπικό, και σωστό!

Σου λέει δε μπορεί μέσα σε τόσα άτομα να μην έχεις βρει κάποιον που να σου κάνει!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να διαβάσετε τα κείμενα της διαβούλευσης για το πρόγραμμα voucher 25-29!

 

http://195.167.92.159:8443/voucher29/ΔημοσιαΔιαβουλευση.aspx

 

 

Εκεί θα δείτε τι λένε και οι φορείς κατάρτισης αλλά και οι ενώσεις - σύλλογοι που τους εκπροσωπούν για την φιλοσοφία υλοποίησης των προγραμμάτων κατάρτισης αλλά και με ποιον τρόπο προστατεύουν τα δικαιώματα των ωφελουμένων!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχε γίνει πρακτική των επιχειρήσεων να ανακυκλώνουν τους πρακτικάριους, για να δούμε αν θα αλλάξει κάτι η απλά θα σταματήσουν να παίρνουν άτομα

 

Μια απορία που είχα, οι εταιρίες πληρώνουν κάποιο ποσό για να μπορούν να συμμετέχουν σε αυτά τα προγράμματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι τίποτα δεν έχουν καμιά επιβάρυνση οι επιχειρήσεις μόνο δεν μπορούν να απολύσουν προσωπικό αν έχουν προσλάβει κάποιον πρακτικάριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αυτό το voucher δεν αξίζει γιατί τα λεφτά είναι λίγα...Και πάλι θα υπάρχουν καθυστερησεις στης πληρωμές....

 

Επειδη το εχω ακουσει και απο αλλους οτι τα λεφτα ειναι λιγα και τα παιρνεις καθυστερημενα κλπ κλπ. Αν εσυ περιμενεις να βρεις δουλεια με 800-1000 ευρω το μηνα μαλλον βρισκεσαι σε αλλη χωρα... Εδω λεμε οτι ουτε για συνεντευξη δε σε καλουν. Απο προσωπικη εμπειρια, η ευκαιρια που μου δοθηκε με το voucher να παω σε 15 συνεντευξεις (απο 3 ΚΕΚ και απο μονος μου) + η προυπηρεσια + η προοπτικη (μικρη μεν) να μεινω στο γραφειο που ειμαι + τα 2700ευρω για 4 μηνες δουλειας στην ουσια και ας τα παρουμε μετα απο καιρο δεν ειναι και λιγα για τους καιρους που διανυουμε.. Μην αποθαρρυνετε τον κοσμο. ΕΛΕΟΣ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις στην φορολογική δήλωση σαν αποδείξεις. Αυτό τουλάχιστον μου είπαν για τη βεβαίωση της πρακτικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...