Προς το περιεχόμενο

Επιταγη εισοδου στην αγορα εργασιας για ανεργους 18-29 ετων


Star_Light

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βγήκε διευκρινιστική εγκύκλιο για το τι δηλώνετε στην αίτηση ως εισόδημα.

 

Για τη συμπλήρωση του κριτηρίου «Ετήσιο Συνολικό Εισόδημα Ατομικό ή Οικογενειακό (οικ. Έτος 2014)», ποιό ποσό από τον πίνακα Γ2 της Πράξης Διοικητικού Προσδιορισμού Φόρου (εκκαθαριστικό σημείωμα) πρέπει να χρησιμοποιήσω;

Σε κάθε περίπτωση στην αίτηση συμπληρώνεται το ποσό που αναγράφεται στη γραμμή με τίτλο «Συνολικό Εισόδημα» του πίνακα Γ2.

 

 

Αν και συνεχίζω να πιστεύω ότι δεν έχει λογική έτσι όπως το θέτουν γιατί σε αρκετές περιπτώσεις το “Συνολικό Εισόδημα πίνακας Γ2” δεν έχει σχέση με το “Φορολογητέο Εισόδημα” εκκαθάρισης του πίνακα Γ1, που βάση αυτού του ποσού πληρώνουμε και τον ανάλογο φόρο.

Δηλαδή π.χ. μπορεί να μην έχει κάποιος εισοδήματα καθόλου (Συνολικό εισόδημα) αλλά να έχει στην κατοχή του 5 ακίνητα και 2 αυτοκίνητα 2000cc όπου το τεκμαρτό να τον ανεβάζει στα ύψη κι έτσι να πληρώνει φόρο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο μερα σε μερα λεει ξεκινανε τα των 18-24.Οσο θυμαμαι το 2013 ειχαν βγει τα αποτελεσματα  απο τον ΙΟΥΝΙΟ,και μαλιστα στις αρχες του!!! Παρακαλω και μετα απο ενα χρονο ουτε καν εχουν μπει στον κοπο να κανουν μια επισημη ανακοινωση!Απο αυτο και μονο καταλαβαινετε σε τι ΤΕΛΜΑ βρισκεται αυτο το underground συστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά είχα δίκιο για το συνολικό εισόδημα εβγαλε διευκρίνιση το voucher.gov.gr η οποία λέει

 

Για τη συμπλήρωση του κριτηρίου «Ετήσιο Συνολικό Εισόδημα Ατομικό ή Οικογενειακό (οικ. Έτος 2014)», ποιό ποσό από τον πίνακα Γ2 της Πράξης Διοικητικού Προσδιορισμού Φόρου (εκκαθαριστικό σημείωμα) πρέπει να χρησιμοποιήσω;

Σε κάθε περίπτωση στην αίτηση συμπληρώνεται το ποσό που αναγράφεται  στη γραμμή με τίτλο «Συνολικό Εισόδημα» του πίνακα Γ2.

 

Ελπίζω να μην βιαστήκατε να κάνετε τις αιτήσεις και να δηλώσατε το τεκμαρτό εισόδημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν επιλεγώ στο πρόγραμμα κοινωφελούς εργασίας και είμαι επιλαχών στο voucher μπορώ να ξεκινήσω το πρόγραμμα κοινωφελούς και μετά να το παρατήσω και να ξεκινήσω το voucher; Υπάρχει κώλυμα με τους δύο μήνες διαφορά ανάμεσα σε δύο προγραμμάτα;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερα με πηραν τηλ απο τα κεκ Δελτα μετα απο 4 ΜΗΝΕΣ!! παρακαλω και μου ειπανε πως ΘΑ ξεκινησουν οπου να ναι τα προγραμματα 18-24.επρεπε τωρα που μετα απο απο τοσο καιρο βρηκα αλλου δουλεια να τους διαολοστειλω αλλα τεσπα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερα με πηραν τηλ απο τα κεκ Δελτα μετα απο 4 ΜΗΝΕΣ!! παρακαλω και μου ειπανε πως ΘΑ ξεκινησουν οπου να ναι τα προγραμματα 18-24.επρεπε τωρα που μετα απο απο τοσο καιρο βρηκα αλλου δουλεια να τους διαολοστειλω αλλα τεσπα...

καλα θα θα θα θα καλο νοεμβρη....και τι σε πειραζει που σε πηραν? γραφτους και πες τους βρηκα δουλεια που θα πληρωνομαι κιολας!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eνα μεγαλο ευχαριστω politechnon για την βοηθεια που μας προσφερεις στις αποριες μας..

 

Να ρωτησω και εγω κατι, αν κανω αιτηση για το voucher 18-24, και στο τουρισμου και θεωρητικα με παρουν και στα δυο πιστευεις οτι μπορω να τα ενεργοποιησω και τα δυο γιατι στο 2ο θα εχει μαλλον ορο στην μοριοδοτηση την συμμετοχη σε αντιστοιχες δρασεις....Επισης ελαβα μερος και στο voucher υγεια αν ειμαι επιτυχων θα μπορω παλι να λαβω μερος στο 18-24 κανονικα εφοσον η ανεργια μου δεν παυει να ισχυει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eνα μεγαλο ευχαριστω politechnon για την βοηθεια που μας προσφερεις στις αποριες μας..

 

Να ρωτησω και εγω κατι, αν κανω αιτηση για το voucher 18-24, και στο τουρισμου και θεωρητικα με παρουν και στα δυο πιστευεις οτι μπορω να τα ενεργοποιησω και τα δυο γιατι στο 2ο θα εχει μαλλον ορο στην μοριοδοτηση την συμμετοχη σε αντιστοιχες δρασεις....Επισης ελαβα μερος και στο voucher υγεια αν ειμαι επιτυχων θα μπορω παλι να λαβω μερος στο 18-24 κανονικα εφοσον η ανεργια μου δεν παυει να ισχυει??

 

 και επισης να συμπληρωσω εγω τα αποτελεσματα για το voucher υγειας ακομα δεν εχουν βγει.. γνωριζεις τιποτα politechnon?? ευχαριστω και εγω για τις πληροφοριες που μας δινεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσοι κανατε φετος αιτηση για το voucher ποσα μορια μαζευετε?εγω δυστυχως ειμαι στα 47 οποτε δεν το βλεπω...

αστο πες πως δεν εκανες ποτε αιτηση με αυτα τα μορια let it go...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...