Προς το περιεχόμενο

Επιταγη εισοδου στην αγορα εργασιας για ανεργους 18-29 ετων


Star_Light

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα.Έχω επιλεγεί στο voucher 25-29.Μπορώ να κάνω μόνο τη θεώρια χώρις να κάνω καθόλου την πρακτική και να πληρωθώ;Ή χρειάζεται να κάνω 100 ώρες πρακτική για να πληρωθώ τη θεωρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

markovs

Όχι, το αποκλείω να έχει παράταση, δεν έχει γίνει ποτέ εκτός από το υγείας που δεν υλοποιούνταν.

 

 

lacta21

Ναι στα voucher 18-24 &25-29 μπορείς να κάνεις μόνο το θεωρητικό σκέλος, χωρίς την υποχρέωση να κάνει και ένα μήνα πρακτικής όπως ήταν στο πρόγραμμα 18-29.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Miracle Worker

Περιμένουμε να ανακοινώσουν τις νέες λίστες με τους επιλαχόντες.

 

 

voucher 1824

Εχθές είχα προφορική ενημέρωση (off the record) ότι όσοι δήλωσαν παραπάνω εισόδημα (δηλαδή όσοι από λάθος δηλώσανε το τεκμαρτό) οι αιτήσεις θα γίνονται δεκτές. Πρέπει να περιμένουμε όμως την διευκρινιστική εγκύκλιο και επίσημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα ημουν περσυ στο προγραμμα ανεργων 18-29 και φετος υποτιθεται θα παρουμε και τα υπολοιπα λεφτα απο την επιστροφη φορου που προκυπτει απο την πρακτικη ασκηση,για να τα παρει κανεις τι πρεπει να εχει? χαμηλο εισοδημα πχ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν θα κανεις στην δηλωση του χρονου θα φανουν σαν επιστροφή.  θα δηλωσεις τα λεφτα που πηρες και ολα θα γινουν αυτοματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγήκε η διευκρινιστική εγκύκλιος για τις δηλώσεις 1)τεκμαρτού ή 2) μικρολαθών κατά την αίτηση.

  1. Όσοι από λάθος έχουν δηλώσει το ορθό τεκμαρτό εισόδημα που αναγράφετε στο εκκαθαριστικό  κατά την αίτηση τους, γίνονται δεκτές οι αιτήσεις τους από τα Κέντρα Δία Βίου Μάθησης , γιατί το λάθος αυτό δεν ζημίωσε ούτε πήρε μόρια παραπάνω σε σχέση με κάποιον άλλον υποψήφιο.
  2. Κάποιοι ωφελούμενη κατά την αίτηση τους κάνανε κάποια μικρολάθη. Αν το λάθος αυτό δεν έχει απόκλιση άνω των 7€ μεταξύ του ποσού που δηλώθηκε και του πραγματικού κι εφόσον δεν αλλάζει τα μόρια του κριτηρίου του εισοδήματος όπου με αυτά έχουν επιλεγεί, οι αιτήσεις τους γίνονται δεκτές από τα Κέντρα Δία Βίου Μάθησης.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωφελουμενοι που εβαλαν εισοδημα 0 αντι για οικογενειακο (λαθος απο το κεκ) τι κανουνε?

Εψαχνα κ αλλα κεκ και ενα μου ειπε οτι εχει γινει λαθος, επρεπε να βαλω το οικογενειακο εισοδημα αντι για 0.

ειμαι ανεργη και δεν εχω εισοδημα, ομως μεχρι τον ιουνιο 2014 ημουν φοιτητρια=προστατευομενο μελος....

 

Υπαρχει ελπιδα να παραμεινω στο voucher?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kathytherion

Λυπάμαι που θα σε στενοχωρήσω κι εγώ, αλλά πράγματι έπρεπε να δηλωθεί το «οικογενειακό εισόδημα».

Γι αυτούς που δηλώσανε λιγότερο εισόδημα, δηλαδή πήραν παραπάνω μόρια απ’ ότι τους αναλογούσε, είναι εκτός μητρώου.

Δεν έχει σημασία το 2014 τι ήσουν ή τι έκανες. Οι φορολογικές δηλώσεις που υποβάλουμε το 2014 είναι για τα εισοδήματα του έτους 2013. Οπότε εσύ ήσουν φοιτήτρια το 2013, που συνεπάγετε προστατευόμενο μέλος και έπρεπε να δηλώσεις το οικογενειακό εισόδημα.

Δυστυχώς είσαι εκτός μητρώου, εκτός αν το οικογενειακό εισόδημα είναι 0.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Βγήκε η διευκρινιστική εγκύκλιος για τις δηλώσεις 1)τεκμαρτού ή 2) μικρολαθών κατά την αίτηση.

  1. Όσοι από λάθος έχουν δηλώσει το ορθό τεκμαρτό εισόδημα που αναγράφετε στο εκκαθαριστικό  κατά την αίτηση τους, γίνονται δεκτές οι αιτήσεις τους από τα Κέντρα Δία Βίου Μάθησης , γιατί το λάθος αυτό δεν ζημίωσε ούτε πήρε μόρια παραπάνω σε σχέση με κάποιον άλλον υποψήφιο.
  2. Κάποιοι ωφελούμενη κατά την αίτηση τους κάνανε κάποια μικρολάθη. Αν το λάθος αυτό δεν έχει απόκλιση άνω των 7€ μεταξύ του ποσού που δηλώθηκε και του πραγματικού κι εφόσον δεν αλλάζει τα μόρια του κριτηρίου του εισοδήματος όπου με αυτά έχουν επιλεγεί, οι αιτήσεις τους γίνονται δεκτές από τα Κέντρα Δία Βίου Μάθησης.

 

Να σε ρωτήσω που την βρήκες την εγκύκλιο γιατί δεν την βρίσκω πουθενά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι εμφανή σε όλους.

Είναι ενημέρωση-διευκρινήσεις προς τα Κέντρα Δία Βίου Μάθησης.

Πρέπει να έχεις συνδεθεί σαν πάροχος για να το δεις αυτό. Αφορά απαντήσεις σε ερωτήματα παρόχων στην ουσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μια ερώτηση γιατί χρειάζομαι βοήθεια. Έκανα την αίτηση την πρώτη μέρα (πριν βγει η διευκρινιστική εγκύκλιος) και έβαλα το συνολικό Καθαρό εισόδημα αντί για το συνολικό εισόδημα με αποτέλεσμα να έχω βάλει 0ε αντί για 2500ε περίπου (μισός χρόνος ταμείου ανεργίας). Το θέμα μου είναι πως εγώ συμπλήρωσα την αίτηση σύμφωνα με τις οδηγίες τους, πριν βγει διευκρίνηση και χωρίς δυνατότητα να το αλλάξω (που δεν χρειάστηκε κιόλας να το ψάξω γιατί θεώρησα πως τα έχω κάνει όλα σύμφωνα με την εγκύκλιό τους) και στα κεκ μου λένε οτι μένω απ'εξω. Έστειλα εμειλ στο voucher αλλά έχουν περάσει 2 εβδομάδες και δεν μου έχει απαντήσει κανείς. Δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω και το θεωρώ τρομερά άδικο. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να έρθω σε επαφή με το Υπουργείο, μιας και τα τηλ του voucher τα σηκώνουν τηλεφωνήτριες που λογικό είναι δεν έχουν ιδέα και αρνούνται να μου δώσουν τηλ υπευθύνων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...