Προς το περιεχόμενο

Επιταγη εισοδου στην αγορα εργασιας για ανεργους 18-29 ετων


Star_Light

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα σας.

Είμαι από Λάρισα, τελείωσα την πρακτική στις 10 Ιανουαρίου και πληρώθηκα.

Προχθές κοίταξα το λογαριασμό μου και δεν το περίμενα τόσο γρήγορα.1757 και κάτι, απόφοιτη ΤΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας.

Είμαι από Λάρισα, τελείωσα την πρακτική στις 10 Ιανουαρίου και πληρώθηκα.

Προχθές κοίταξα το λογαριασμό μου και δεν το περίμενα τόσο γρήγορα.1757 και κάτι, απόφοιτη ΤΕΙ

Μια χαρά. Εμείς που τελειώσαμε νωρίτερα ελπίζω να μας τα βάλουν μέχρι τέλη του μήνα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλησπέρα πως γίνεται ο άλλος να έχει τελειώσει Οκτώβρη και να πήρε τα λεφτά τώρα αφού πέρασαν 5 μήνες και η κοπέλα 10 γενάρη και να έχει πάρει τα λεφτά τώρα φεβρουάριο μήνα πέρασε μόνο 1 μήνας δεν θέλω να γίνει καμία παρεξήγηση καλοφαγωτα αλλά και εμείς τελειώσαμε 16 γενάρη αλλά ο τελευταίος που "έκλεινε την πόρτα"ήταν 26 γενάρη για να πάνε τα χαρτιά στο υπουργείο...Μιλάω πάντα για το voucher 18-29.Και δεν μου φαίνεται να τα παίρνουμε νωρίς !!!

Επεξ/σία από sofoklis29
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα πως γίνεται ο άλλος να έχει τελειώσει Οκτώβρη και να πήρε τα λεφτά τώρα αφού πέρασαν 5 μήνες και η κοπέλα 10 γενάρη και να έχει πάρει τα λεφτά τώρα φεβρουάριο μήνα πέρασε μόνο 1 μήνας δεν θέλω να γίνει καμία παρεξήγηση καλοφαγωτα αλλά και εμείς τελειώσαμε 16 γενάρη αλλά ο τελευταίος που "έκλεινε την πόρτα"ήταν 26 γενάρη για να πάνε τα χαρτιά στο υπουργείο...Μιλάω πάντα για το voucher 18-29

 

Καλησπέρα Σοφοκλή, μίλησα με το υπουργείο γι αυτο το θέμα, μου είπαν οτι τηρείται σειρά πρωτοκόλλου..δηλαδή με το που φτάνουν τα χαρτιά μας παίρνουν αριθμό και μετά εξετάζονται..της κοπέλας μπορεί να έφτασαν πρίν απο τα δικά σου ή και ακόμα ο διαχειριστής της να τα εξέτασε νωρίτερα απο τα δικά σου γιατί πιθανόν να μην είχε εκκρεμότητες με άλλα τμήματα νωρίτερα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα πως γίνεται ο άλλος να έχει τελειώσει Οκτώβρη και να πήρε τα λεφτά τώρα αφού πέρασαν 5 μήνες και η κοπέλα 10 γενάρη και να έχει πάρει τα λεφτά τώρα φεβρουάριο μήνα πέρασε μόνο 1 μήνας δεν θέλω να γίνει καμία παρεξήγηση καλοφαγωτα αλλά και εμείς τελειώσαμε 16 γενάρη αλλά ο τελευταίος που "έκλεινε την πόρτα"ήταν 26 γενάρη για να πάνε τα χαρτιά στο υπουργείο...Μιλάω πάντα για το voucher 18-29.Και δεν μου φαίνεται να τα παίρνουμε νωρίς !!!

 

Και όμως γίνεται γιατί είμαστε στην Ελλάδα! και όσο πιο γρήγορα το χωνέψουν μερικοί τόσο πιο ανώδυνα θα περάσει ο καιρός μέχρι να έρθουν και τα υπόλοιπα λεφτά τους. Μπράβο στην κοπέλα από Λάρισα που τα πήρε τα χρήματα, αλλά επειδή τα έχουμε ξαναπεί (τότε για τα χρήματα της θεωρίας), δε χρειάζεται να "τρωγόμαστε" και μεταξύ μας επειδή κάποιος που τελείωσε μετά από μας πήρε τα χρήματα νωρίτερα....Προσωπικά χαίρομαι γιατί βλέπω ότι -έστω και έτσι- το σύστημα πληρωμών προχωράει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σας

εχω δει στον οαεδ οτι ειναι ενεργο το προγραμμα http://www.oaed.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=1781&lang=el

μπορω να κανω αιτηση?

οχι..

Όπως αναφέρει είναι για επιδότηση "ανέργων νέων που είχαν ενταχθεί σε πρόγραμμα «Επιταγή εισόδου στην αγορά εργασίας για ανέργους νέους έως 29 ετών» ή «Επιταγή Εισόδου στην αγορά εργασίας για ανέργους νέους ηλικίας έως 29 ετών στον κλάδο του τουρισμού."

Ήσουν σε κάποιο απο αυτά τα 2 προγράμματα?

Και αν ναι, τότε έπρεπε η επιχείρηση να σε προσλάβει την επόμενη μέρα απο τότε που λήγει η πρακτική σου, για να είσαι ωφελούμενος. Επίσης την "αίτηση" την κάνει η επιχείρηση, όχι ο άνεργος. Ωστέ απο τα πχ 600 που μπορεί να σου δίνει, να είναι τα 350-400 απο το κράτος να της βγεις φτηνός. Αλλά μόνο υπο τις προυποθέσεις που είπαμε, να έχεις τελειώσει εκεί τη πρακτική σου, να είναι την επόμενη μέρα η πρόσληψη κτλ κτλ. Στο λινκ που έβαλες έχει τη δημόσια πρόσκληση, με ένα διαγώνιο διάβασμα θα το διαπιστώσεις και μόνος/η σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όμως γίνεται γιατί είμαστε στην Ελλάδα! και όσο πιο γρήγορα το χωνέψουν μερικοί τόσο πιο ανώδυνα θα περάσει ο καιρός μέχρι να έρθουν και τα υπόλοιπα λεφτά τους. Μπράβο στην κοπέλα από Λάρισα που τα πήρε τα χρήματα, αλλά επειδή τα έχουμε ξαναπεί (τότε για τα χρήματα της θεωρίας), δε χρειάζεται να "τρωγόμαστε" και μεταξύ μας επειδή κάποιος που τελείωσε μετά από μας πήρε τα χρήματα νωρίτερα....Προσωπικά χαίρομαι γιατί βλέπω ότι -έστω και έτσι- το σύστημα πληρωμών προχωράει.

 

Δεν τρωγομαστε αλλα μου κανει περιεργεια πως ο φιλος τα πηρε μετα απο 5 μηνες και η κοπελα μετα απο κατι εβδομαδες.Και αν ειδεσ καλα ειπα καλοφαγωτα.Και εγω να τα παρω μαιο ιουνιου θα παω και διακοπες .Αλλα μου κανει περιεργεια για τον τροπο που γινοντι οι πληρωμες...Και αν διαβασεις παραπανω στο post να δεις τι λεει ο φιλος που εχει παει και σε αλλα προγραμματα λεει περνανε αρκετη μηνες μεχρι να πληρωθουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην ακούτε για πληρωμές κάποιων που τελείωσαν γενάρη και λένε τα πήραν.δεν ισχύουν

 

Για ποιο λόγο να πω ψέματα?10 Ιανουαρίου τελείωσα και πληρώθηκα.Όλο το τμήμα μου τελείωσε την ίδια μέρα.

Τα χρήματα όμως της θεωρίας τα πήραμε πολύ αργά.Από άλλο ΚΕΚ στη Λάρισα πληρώθηκαν της θεωρίας ένα μήνα μετά την έναρξη της πρακτικής.

Δε γνωρίζω τη λογική της διαδικασίας πληρωμών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πήραν σήμερα τηλέφωνο από ένα ΚΕΚ και μου είπαν ότι θα ξαναβγει το πρόγραμμα.

 

Υπάρχει καμιά πληροφορία για το πότε θα γίνει αυτό?

Καλησπέρα δεν νομίζω να σε ξαναπάρουν πρέπει να περάσει ένα χρονικό διάστημα. Εμένα να μου έλεγαν δεν θα ξαναπηγαινα σε τέτοια προγράμματα πρώτον γιατί τα κεκ θησαυρίζουν και οι επιχειρήσεις τους δουλεύεις στο τσάμπα και το ευχαριστώ πιο είναι τίποτα σου λένε δεν σε χρειαζόμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας.

Είμαι από Λάρισα, τελείωσα την πρακτική στις 10 Ιανουαρίου και πληρώθηκα.

Προχθές κοίταξα το λογαριασμό μου και δεν το περίμενα τόσο γρήγορα.1757 και κάτι, απόφοιτη ΤΕΙ.

1757 πηρες? στο voucher 18-29 η στο τουρισμου ησουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...