Προς το περιεχόμενο

Φυσικη Β'γυμνασιου Εξετασεις | Ερωτησεις!!!!


Nikos667

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικα αν θυμαμε καλα πανε με επιπεδο δυσκολιας, το Α και Β θεμα ειναι ευκολα, το Γ παλουκακι και το Δ ειναι παλουκαρα.

Εγω παντα ειχα τα δυο πρωτα στις πανελληνιες και σε λιγα μαθηματα το Γ, Δ δεν ελυσα ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετά μπορώ να πώ. Τουλάχιστον τέτοιας δυσκολίας με τα 4γδ δεν υπήρχαν πέρυσι. Μόνο πολύ πραξούρα (χωρίς αυτό να σημαίνει πως και τα περσινά δεν ήταν ΠΑΛΟΥΚΙΑ)...

 

Εγώ όποιους ρώτησα και διάβασα είπαν ότι ήταν πιο εύκολα απο τα περσυνα ( εγώ τα ξέχασα λίγο, οπότε δε μπορώ να κρίνω :P)

Εσας πάντως από ότι ακούω μονο για 1 ερώτημα διαμαρτύρεστε...εμάς απο την αρχή φαινόταν ότι ήταν δύσκολα...και μετά στο Γ θέμα νομίζω έγινε σάλος...

 

Είμαι υπέρ του να μπαίνουν δύσκολα θέματα, ώστε να ξεχωρίζει ο καλά διαβασμένος και ο μέτρια διαβασμένος. Βέβαια, να είναι δύσκολα, όχι εξωπραγματικά και να τα λύνουν οι κωλοφαρδοι ή οι ευφυείες

 

Όπως έγινε στο Γ θέμα πέρυσι...

Μόνο αινστειν το έλυνε ΣΩΣΤΑ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ όποιους ρώτησα και διάβασα είπαν ότι ήταν πιο εύκολα απο τα περσυνα ( εγώ τα ξέχασα λίγο, οπότε δε μπορώ να κρίνω :P)

Εσας πάντως από ότι ακούω μονο για 1 ερώτημα διαμαρτύρεστε...εμάς απο την αρχή φαινόταν ότι ήταν δύσκολα...και μετά στο Γ θέμα νομίζω έγινε σάλος...

 

 

Όπως έγινε στο Γ θέμα πέρυσι...

Μόνο αινστειν το έλυνε ΣΩΣΤΑ :P

Κοίτα διαφορετική οπτική έχει ο καθένας. Ειδικά απο την στιγμή που όταν το γράφεις το μάθημα και επικρατεί ένταση κλπ λογικό είναι να μου φανούν τα φετινα παλούκια.

Τα περσινά που τα έβλεπα λυμένα στο φροντιστήριο μου φαίνονταν κομπλέ. Πάντως απ' ότι κατάλαβα πολύς κόσμος έγραψε κάτω απο 5 φέτος. Η βάση θεωρούνταν άπιαστο όνειρο για πολλούς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φέτος δεν έπεσαν πολύ δύσκολα. Το Γ ήταν γνώσεις Α λυκείου ρε παιδιά, απλά περιμένατε κάτι άλλο και σαστίσατε. Είπαμε, φυσική, να στροφάρει λίγο το μυαλό. Αλλά με φροντιστήρια που κάνουν 1000 ασκήσεις απο κάθε κεφάλαιο, και απλά τις κάνουν πιο σύνθετες, μετά πέφτει κάτι πιο εύκολο αλλά διαφορετικό και τα χάνετε.

Το Δ θέμα είχε δυσκολία. Πρώτη να σκεφτείς τη προσθετική ιδιότητα για τη ροπή αδρανείας, και μετά να πεις οτι επειδή είναι ομογενές, έχει ίδια πυκνότητα και να βγάλεις τον τύπο που ζητούσε. Ήταν δύσκολο επειδή το βιβλίο δεν έχει κάτι παρόμοιο, ενώ έπρεπε να έχει.

Υπήρχε πάντως στο ιντερνετ και σε βοηθήματα επίσης.

 

Πολύ σωστός, με πρόλαβες. Απλά for the records να πω ότι το ΘΜΚΕ το λέμε ΘΕΕ (θεώρημα έργου ενέργειας), επειδή εκτός από κινητική "αναμειγνύονται" κι άλλες δυνάμεις

Ναι αλλά αναφέρει καθαρά για μεταβολή κινητικής ενέργειας, ανεξάρτητα των δυνάμεων.

Νομίζω η ονομασία ΘΕΕ είναι απο τη ξένη βιβλιογραφία όπου αναφέρεται συνήθως ως "Work-Energy Theorem"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως απ' ότι κατάλαβα πολύς κόσμος έγραψε κάτω απο 5 φέτος. Η βάση θεωρούνταν άπιαστο όνειρο για πολλούς..

 

Μην το λες...χειρότερο απο περυσι δε παίζει...

Μαθηματικα μπορει να σας ζορίσουν παραπάνω απο πέρυσι...

 

Αν και είναι νωρίς...προβλέπω σταθερές (μπορει λιγο ανοδικες) τις βάσεις για φέτος στις τεχνολογικες κατευθυνσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ οτι σε σχέση με πέρυσι δεν ήταν πιο δύσκολα. Πιο πρωτότυπα ήταν σίγουρα και αυτό κακό δεν είναι.

Σε σχέση όμως με λίγα χρόνια πριν, έχουν δυσκολέψει αρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ οτι σε σχέση με πέρυσι δεν ήταν πιο δύσκολα. Πιο πρωτότυπα ήταν σίγουρα και αυτό κακό δεν είναι.

Σε σχέση όμως με λίγα χρόνια πριν, έχουν δυσκολέψει αρκετά.

 

Καλά από πρόπερσυ ξεκίνησαν να βάζουν δύσκολα και έπεσαν κατακόρυφα οι βάσεις...

Αυτό που είχα ακούσει εγώ είναι ότι μπορεί να το κάνουν και επίτηδες για να βγάλουν σκάρτο το σύστημα αυτό...

Πιθανό σενάριο αλλά δε το ενστερνίζομαι...

 

Υ.Γ.Ξέρουμε πότε θα αλλάξει το σύστημα τελικά btw?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλεον αυτο που γινεται Φυσικη ειναι λιγακι τραβηγμενο.Απο 2ο θεμα ειναι πολυ τσιμπημενα.Συμφωνω παντως που το 4ο ειναι τοσο δυσκολο.Απλα δεν γινεται διαχωρισμος αναμεσα στον μετριο μαθητη και τον κακο,και απο τον πολυ κακο εως τον σκραπα απο τη στιγμη που γραφουν πανω κατω τα ιδια.Περσι οι μετριοι μαθητες με το ζορι εγραψαν 2ο Φυσικη.Και αυτοι που ειχαν διαβασει μονο θεωρια και πηγαν τουριστες+ηταν κωλοφαρδοι, γραψανε θεωρια. Δηλαδη και οι με και οι δε γραψανε γυρω στο 5-6.

Οπως και να το κανουμε στις Πανελληνιες δεν μετραει μονο το διαβασμα αλλα και η ικανοτητα.Ηξερα ατομα που ολοι τους την ζωη ειχαν Μ.Ο 19+  και στις Πανελληνιες γραψανε γυρω στο 12 και αλλοι να πουμε με χαμηλο Μ.Ο διαβαζαν μονο 3η Λυκειου και βγαζανε 16+ .

Αλλα πιστεψτε με καλυτερα πολυ δυσκολα παρα πολυ ευκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...