Προς το περιεχόμενο

Υποχρεωτική φορολογική δήλωση για όλους , τι παίζει;


REDODIN7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτή την εποχή γίνονται οι φορολογικές δηλώσεις και όπως λέγεται από φέτος θα πρέπει ΟΛΟΙ να κάνουν όλοι ηλεκτρονικά.

 

Η απορία μου έμενα είναι ότι εγώ που δεν έχω εισόδημα όταν πήγα στην εφορία για βεβαίωση δεν μου είπαν τίποτα για υποχρέωση φορολογικής δηλώσεις αλλά ούτε μου έχει έρθει κάποιο χαρτί.

 

Τι ακριβώς παίζει ?    
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 375
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα πρέπει να κάνεις δήλωση όπου θα δηλώνεις, μηδενικό εισόδημα

 

Βγαλε κλειδαριθμο για αρχή αν δεν έχεις

Οχι δεν εχω ουτε μου εχει ερθει καποια ειδοποιηση.

Φανταζομαι πρεπει να παω απο την ΔΟΥ μου ε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις ηλεκτρονικά τη διαδικασία για να βγάλεις κλειδαριθμο

 

Κάνεις μια εγγραφή σαν νέος χρήστης με προσωρινό κωδικό username, τυπώνεις αυτό που θα σου πει να τυπώσεις και μετά πας και στηνεσαι στην ουρά στο μητρώο της εφορίας να πάρεις κωδικούς με τους οποίους θα κάνεις τη δήλωση σου

 

Αυτή η διαδικασία είναι απλή και γρήγορη, απλά μπορεί να έχει κόσμο στην ουρά, μόλις έρθει η σειρά σου είναι 2 λεπτά υπόθεση. Απλά τη ξεκινάς πρώτα από το σπίτι σου, μην πας έτσι στην εφορία θα χάσεις το χρόνο σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτή την εποχή γίνονται οι φορολογικές δηλώσεις και όπως λέγεται από φέτος θα πρέπει ΟΛΟΙ να κάνουν όλοι ηλεκτρονικά.
 
Η απορία μου έμενα είναι ότι εγώ που δεν έχω εισόδημα όταν πήγα στην εφορία για βεβαίωση δεν μου είπαν τίποτα για υποχρέωση φορολογικής δηλώσεις αλλά ούτε μου έχει έρθει κάποιο χαρτί.
 
Τι ακριβώς παίζει ?    

 

 

Ti ηλικια εχεις, εχεις ξανα κανει ποτε δηλωση, εχεις κατι στο ανομα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που εχω περασει τα 18 και δεν εχω κανει ποτε,αλλα ουτε μου ηρθε καμια ειδοποιηση ή κατι σχετικο,τι πρεπει να κανω?

Υγ.Δεν εχω τιποτα στο ονομα μου,και  κανονικα ειμαι προστατευομενος μελος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ti ηλικια εχεις, ειχες ξανα κανει ποτε δηλωση, εχεις κατι στο ανομα σου.

Ειμαι 29 μεχρι τα 25 με ειχε ο πατερας μου σαν φοιτητη τωρα εδω και 4 χρονια δεν εχω εισοδημα και δεν κανω.

Ηταν να κανω το Δεκεμβριο του 2013 που θα ανοιγει η διαθηκη της μητερας μου και θα εκανα αποδοχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εφορεία δεν ειναι στρατολογία να στελνει ειδοποιήσεις, "κανε δήλωση" ο πολιτης ειναι υποχρεωμένος να γνωριζει ποτε πρεπει να κανει δηλωση.

 

Υπεύθυνοι για αυτο ειναι οι λογιστές και οι εφορείες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποχρέωση να υποβάλουν δήλωση φορολογίας έχουν φέτος όλοι οι ενήλικες, με εξαίρεση όσους δηλώνονται ως "προστατευόμενα τέκνα" από τους γονείς τους. Καθιερώνεται η υποχρέωση όλων των φορολογουμένων που έχουν συμπληρώσει το 18ο έτος ηλικίας και δεν βαρύνουν φορολογικά τους γονείς τους, να υποβάλουν δηλώσεις φορολογάς εισοδήματος, ανεξάρτητα από το εάν υπόκεινται ή όχι σε φόρο. Αυτό σημαίνει ότι ακόμη και φορολογούμενοι 18 ετών και άνω που δεν είχαν καθόλου εισόδημα το 2012 υποχρεούνται φέτος να υποβαουν φορολογική δήλωση. Ωστόσο, δεν θα χρεωθούν με το ελάχιστο τεκμήρο των 3.000 ευρώ καθώς η νέα νομοθεσία προβλέπει ότι όσοι φορολογούμενοι δεν έχουν καθόλου εισόδημα εξ;αιρούνται του ελάχιστου αυτού τεκμηρίου.

 

 

Πηγή: Εφημερίδα της 11/5/2013

 

 

ΥΓ

Ποτέ δεν έστελνε προσωπικές ειδοποιήσεις το κράτος για το εάν υποχρεούται κάπιος να κάνει φορολογική δήλωση, πολύ περισσότερο τώρα που έχουν κόψει τα πάντα, ακόμη και το βιβλιαράκι των οδηγιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εφορεία δεν ειναι στρατολογία να στελνει ειδοποιήσεις, "κανε δήλωση" ο πολιτης ειναι υποχρεωμένος να γνωριζει ποτε πρεπει να κανει δηλωση.

 

Υπεύθυνοι για αυτο ειναι οι λογιστές και οι εφορείες.

Και φυσικά θα έπρεπε να είναι υποχρεωμένη αυτή είναι η δουλειά της για αυτό υπάρχει τόσο μεγάλη φοροδιαφυγή.
Όσο για μένα και στην εφορία που πήγα μου όταν μου έδωσαν βεβαίωση μη υποχρέωσης φορολογικής δήλωσης δεν μου είπαν τίποτα.

 

 

 

ΥΓ

Ποτέ δεν έστελνε προσωπικές ειδοποιήσεις το κράτος για το εάν υποχρεούται κάπιος να κάνει φορολογική δήλωση, πολύ περισσότερο τώρα που έχουν κόψει τα πάντα, ακόμη και το βιβλιαράκι των οδηγιών.

Θα επρεπε ομως ή τουλαχιστον να με ενημεροναν οτα πηγα εκει.

Οποτε θα παω μεσα στην εβδομαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και φυσικά θα έπρεπε να είναι υποχρεωμένη αυτή είναι η δουλειά της για αυτό υπάρχει τόσο μεγάλη φοροδιαφυγή.
Όσο για μένα και στην εφορία που πήγα μου όταν μου έδωσαν βεβαίωση μη υποχρέωσης φορολογικής δήλωσης δεν μου είπαν τίποτα.

 

Θα επρεπε ομως ή τουλαχιστον να με ενημεροναν οτα πηγα εκει.

Οποτε θα παω μεσα στην εβδομαδα.

 

 

Ο νόμος που ισχύει για το θέμα αυτό, προβλέπει αυτά που έγραψα παραπάνω.

Από εκεί και πέρα, κάθε πολίτης κάνει αυτό που θεωρεί σωστό, έχοντας υπόψη και τις λεγόμενες "συνέπειες του νόμου".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις ηλεκτρονικά τη διαδικασία για να βγάλεις κλειδαριθμο

 

Κάνεις μια εγγραφή σαν νέος χρήστης με προσωρινό κωδικό username, τυπώνεις αυτό που θα σου πει να τυπώσεις και μετά πας και στηνεσαι στην ουρά στο μητρώο της εφορίας να πάρεις κωδικούς με τους οποίους θα κάνεις τη δήλωση σου

 

Αυτή η διαδικασία είναι απλή και γρήγορη, απλά μπορεί να έχει κόσμο στην ουρά, μόλις έρθει η σειρά σου είναι 2 λεπτά υπόθεση. Απλά τη ξεκινάς πρώτα από το σπίτι σου, μην πας έτσι στην εφορία θα χάσεις το χρόνο σου

Ok, να σου πω στο username βαζουμε οτι γουσταρουμε πχ redodin7 η κατι συγκεκριμενο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και φυσικά θα έπρεπε να είναι υποχρεωμένη αυτή είναι η δουλειά της για αυτό υπάρχει τόσο μεγάλη φοροδιαφυγή.

Η φοροδιαφυγή είναι τόσο μεγάλη επειδή η εφορία δεν στέλνει ειδοποιήσεις στους υπόχρεους υποβολής φορολογικής δήλωσης... μάλιστα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο νόμος που ισχύει για το θέμα αυτό, προβλέπει αυτά που έγραψα παραπάνω.

Από εκεί και πέρα, κάθε πολίτης κάνει αυτό που θεωρεί σωστό, έχοντας υπόψη και τις λεγόμενες "συνέπειες του νόμου".

Μα μεχρι πριν λιγο δεν ημουν υποχρεως, αν δεν εβλεπα στο διαδυκτιο τι γυνετε δεν θα ηξερα.

Και περα απο εμενα υπαρχουν και ατομα τριτης ηλικιας αυτα δεν θα επρεπε να ειχαν ενημερωθει ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...