Προς το περιεχόμενο

Υποχρεωτική φορολογική δήλωση για όλους , τι παίζει;


REDODIN7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χμμμμ ερώτηση:

 

Εγώ και ο αδερφός μου είμαστε Έλληνες πολίτες κτλπ , αλλά έχουμε μεταναστεύσει. έχουμε περιουσία στο χωριό όμως (κάτι χωράφια από τον παππού, όχι τίποτα ιδιαίτερο). Φορολογική δήλωση δεν έκανα ΠΟΤΕ στην Ελλάδα. (εκτός μηδενικής μιας και έφυγα 25 χρονών).

 

Θα έχω προβλήματα που θα έρθω για διακοπές; γιατί για φόρους θα πάρουν τα @@ μου, ιδεολογικά και μόνο.

 

Εάν έχεις εισόδημα απότα περιουσιακά στοιχεία που έχεις, τότε υποχρεούσαι να κάνεις δήλωση,

 

Οι κάτοικοι εξωτερικού είναι υπόχρεοι για υποβολή δήλωσης για το εισόδημα που προκύπτει στην

Ελλάδα ή εάν υπάγονται στις διατάξεις περί τεκμηρίων ανεξάρτητα αν απαλλάσσονται ή όχι. Αλληλεγγύως

υπόχρεοι με τους κατοίκους εξωτερικού είναι οι αντιπρόσωποι ή οι πράκτορες τους στην Ελλάδα.

 

Πηγή: Οδηγίες φορολογικής δήλωσης 2013

 

 

Σύμφωνα με τις περιγραφές σου, τα περιουσιακά σου στοιχεία δεν υπάγονται στιςε διατάξεις για τεκμήρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 375
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδια η πρωτη κατοικια φορολογητε;;

 

Εχουμε ενα θεμα.

 

Πριν 3 χρονια πεθανε ο παππους μου . Εμεινε το σπιτι του στην γιαγια αλλα και στα 3 παιδια του.

 

Τωρα σκεφτονται που να το γραψουν.

 

Ο πατερας μου εχει στο ονομα του ενα σπιτι

 

Ο ενας θειος μου εχει στο ονονα του και αυτος σπιτι.

 

Ο αλλος ειναι αγγλια εκει εχει περιουσια εδω τιποτα.

 

Το καλυτερο ειναι να το γραψουν στα εγγονια δηλαδη σε μας;

 

Ειμαστε τεσσερης. Ο μεγαλος ο αδερφος μου κανει φορολογικη, εχει αυτοκινητο στο ονονα του.

 

Εγω δεν κανω ακομα φορολογικη απο του χρονου, λογω οτι στο 2012 ημουν φοιτητης και φανταρος. Τα αλλα δυο ειναι ανηλικα

 

Α ξεχασα η μανα μου κανει φορολογικη μαζι με τον πατερα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν κανω ακομα φορολογικη απο του χρονου, λογω οτι στο 2012 ημουν φοιτητης και φανταρος. Τα αλλα δυο ειναι ανηλικα

 

 

Ας ξακινήσουμε από αυτό πρώτα.

Εφόσον είσαι πάνω από 18 και δεν είσαι προστατευόμενο μέλος, κάνεις υποχρεωτικά δήλωση, έστω και αν δεν έχεις εισόδημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμμ ερώτηση:

 

Εγώ και ο αδερφός μου είμαστε Έλληνες πολίτες κτλπ , αλλά έχουμε μεταναστεύσει. έχουμε περιουσία στο χωριό όμως (κάτι χωράφια από τον παππού, όχι τίποτα ιδιαίτερο). Φορολογική δήλωση δεν έκανα ΠΟΤΕ στην Ελλάδα. (εκτός μηδενικής μιας και έφυγα 25 χρονών).

 

Θα έχω προβλήματα που θα έρθω για διακοπές; γιατί για φόρους θα πάρουν τα @@ μου, ιδεολογικά και μόνο.

Πες στον αντίκλητό σου να τακτοποιήσει τις υποχρεώσεις σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ξακινήσουμε από αυτό πρώτα.

Εφόσον είσαι πάνω από 18 και δεν είσαι προστατευόμενο μέλος, κάνεις υποχρεωτικά δήλωση, έστω και αν δεν έχεις εισόδημα.

 

 

Πηγα στον λογιστη του πατερα μου, το 2012 ημουν φοιτητης και μετα φανταρος αρα θεωρουμε προστατευομενο μελος για το 12.

 

Για το 13 θα κανω ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπου ακουσα οτι το υπουργειο θα στειλει τους κλειδαριθμους(σε οσους δεν εχουν παει εφορια να παρουν λογικα) ταχυδρομικως,ξερει κανεις τιποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπου ακουσα οτι το υπουργειο θα στειλει τους κλειδαριθμους(σε οσους δεν εχουν παει εφορια να παρουν λογικα) ταχυδρομικως,ξερει κανεις τιποτα?

Παπαρια, δεν σου στελνουν οι βλακες το κλειδαριδμο σπιτι απλα σπιτι σου ερχετε ειδοποιηση απο τα ελτα και πας απο εκει και τον παιρνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπου ακουσα οτι το υπουργειο θα στειλει τους κλειδαριθμους(σε οσους δεν εχουν παει εφορια να παρουν λογικα) ταχυδρομικως,ξερει κανεις τιποτα?

Ναι ετσι ειπαν.

Στο σαιτ της ΓΓΠΣ υπαρχει μια εφαρμογη που βαζεις το ΑΦΜ σου και σου λει αν εχεις κλειδαριθμο η θα σου σταλει

 

https://www1.gsis.gr/gsisapps/gsisinfo/kleidarithmoiCreated.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συστημένο το στέλνουν, αλλά τα ελτα δε μπαίνουν ποτέ στη διαδικασία να χτυπήσουν την πόρτα σου. Ρίχνουν το χαρτάκι και άντε γεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγα στον λογιστη του πατερα μου, το 2012 ημουν φοιτητης και μετα φανταρος αρα θεωρουμε προστατευομενο μελος για το 12.

 

Για το 13 θα κανω ξερω.

Οντως για το οικονομικο ετος 2012(2013 δηλωση) εισαι οκ!

"Πότε θεωρείται προστατευόμενο μέλος ένα παιδί. Οροι και προϋποθέσεις, ηλικία, κλπ;

 

Προστατευόμενα μέλη θεωρούνται: α) τα ανήλικα άγαμα τέκνα. β) τα ενήλικα άγαμα τέκνα τα οποία δεν έχουν υπερβεί το εικοστό πέμπτο έτος της ηλικίας τους και σπουδάζουν σε αναγνωρισμένες σχολές ή σχολεία του εσωτερικού ή εξωτερικού, καθώς και εκείνα τα οποία παρακολουθούν δημόσια ή ιδιωτικά ινστιτούτα επαγγελματικής κατάρτισης στο εσωτερικό. ειδικά, για τα τέκνα του εδαφίου αυτού , καθώς και για τα τέκνα που δεν σπουδάζουν, το χρονικό διάστημα κατά το οποίο θεωρούνται προστατευόμενα μέλη παρατείνεται μέχρι και δύο έτη, εφόσον κατά τα έτη αυτά είναι εγγεγραμμένα στα μητρώα ανέργων του ο.α.ε.δ.γ) τα άγαμα τέκνα που υπηρετούν τη στρατιωτική τους θητεία. δ) τα τέκνα που είναι άγαμα ή διαζευγμένα ή τελούν σε κατάσταση χηρείας, εφόσον παρουσιάζουν αναπηρία εξήντα επτά τοις εκατό (67%) και πάνω από διανοητική καθυστέρηση ή φυσική αναπηρία. ε) οι ανιόντες και των δύο συζύγων. στ) οι αδελφοί και οι αδελφές και των δύο συζύγων που είναι άγαμοι ή διαζευγμένοι ή τελούν σε κατάσταση χηρείας, εφόσον παρουσιάζουν αναπηρία εξήντα επτά τοις εκατό (67%) και πάνω από διανοητική καθυστέρηση ή φυσική αναπηρία. ζ) οι ανήλικοι ορφανοί από πατέρα και μητέρα, συγγενείς μέχρι τον τρίτο βαθμό οποιουδήποτε από τους συζύγους."

 

Πηγή:www.capital.gr

 

Παιδια η πρωτη κατοικια φορολογητε;;

 

Εχουμε ενα θεμα.

 

Πριν 3 χρονια πεθανε ο παππους μου . Εμεινε το σπιτι του στην γιαγια αλλα και στα 3 παιδια του.

 

Τωρα σκεφτονται που να το γραψουν.

 

Ο πατερας μου εχει στο ονομα του ενα σπιτι

 

Ο ενας θειος μου εχει στο ονονα του και αυτος σπιτι.

 

Ο αλλος ειναι αγγλια εκει εχει περιουσια εδω τιποτα.

 

Το καλυτερο ειναι να το γραψουν στα εγγονια δηλαδη σε μας;

 

Ειμαστε τεσσερης. Ο μεγαλος ο αδερφος μου κανει φορολογικη, εχει αυτοκινητο στο ονονα του.

 

Εγω δεν κανω ακομα φορολογικη απο του χρονου, λογω οτι στο 2012 ημουν φοιτητης και φανταρος. Τα αλλα δυο ειναι ανηλικα

 

Α ξεχασα η μανα μου κανει φορολογικη μαζι με τον πατερα μου.

Αν φορολογειτε κατα ποια εννοια???

Οι γονεις εχουν δικαιωμα να γραψουν καποια περιουσια στα παιδια τους χωρις να φοροληθουν(μονο εξοδα μηχανικου - συμβολαιογραφου κ.τ.λ)

Τωρα αν εννοεις το κρατος με το χαρατσι και με το καινουργιο νομο ακινητων βεβαια φορολογεισαι και στην δηλωση σου αποτελει τεκμηριο!

 

Παιδια, με το Ε9 τι γινεται?

Εγω δεν ειχα μεταβολη, το ξανασυμπληρωνω?

Θα μπεις απλως να επιβεβαιωσεις οτι η ακινητη σου περιουσια παρεμεινε η ιδια διχως αλλαγες.(ηλεκτρονικα μπορεις να δεις τι κατασταση της ακινητης περιουσιας σου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, θυμιστε μου, σε ποια διευθυνση πας για να βαλεις τα στοιχεια σου και να μπεις στο συστημα για να συμπληρωσεις τη δηλωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...