Προς το περιεχόμενο

Υποχρεωτική φορολογική δήλωση για όλους , τι παίζει;


REDODIN7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν τους απασχολεί σε ποιον ανήκει το ρολόι αλλά το αν έχει πληρωθεί ή όχι το χαράτσι.

Οι φορολογούμενοι που μένουν σε ξενοδοχεία (αλήθεια, πόσοι μπορεί να είναι αυτοί; ) δεν συμπληρώνουν τα κουτάκια της συγκεκριμένης ενότητας.

 

Αρα απο τα λεγόμενα σου, να συμπεράνω, οτι ρολοι το αναγράφει αυτός που ειναι και υπόχρεος και πληρώνει το χαράτσι, και οχι πχ ο ενοικιαστής που ναι μεν μένει στο σπιτι, αλλα το ρολοι ειναι στο όνομα του ιδιοκτήτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 375
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν τους απασχολεί σε ποιον ανήκει το ρολόι αλλά το αν έχει πληρωθεί ή όχι το χαράτσι.

Οι φορολογούμενοι που μένουν σε ξενοδοχεία (αλήθεια, πόσοι μπορεί να είναι αυτοί; ) δεν συμπληρώνουν τα κουτάκια της συγκεκριμένης ενότητας.

Αρα να βαλω το ρολοι που εχω στο σπιτι μου ε ?

Ειναι πολυ εργενηδες και οχι μονο, επισης ειναι και τα παιδια απο τις εστιες που πολλα δουλεουν και κανουν φορολογικη δηλωση.

 

EDIT

 

Τωρα θυμηθηκα υπαρχουν και πολλα ατομα που απο επιλογη τους ζουν σε γειροκομεια αυτοι τι θα κανουν επισης ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα απο τα λεγόμενα σου, να συμπεράνω, οτι ρολοι το αναγράφει αυτός που ειναι και υπόχρεος και πληρώνει το χαράτσι, και οχι πχ ο ενοικιαστής που ναι μεν μένει στο σπιτι, αλλα το ρολοι ειναι στο όνομα του ιδιοκτήτη

 

Κάθε φορολογούμενος, που κάνει δήλωση, γράφει το ρολόι της κατοικίας που μένει, ανεξάρτητα αν η κατοικία είναι δική του ή όχι, εκτός, φυσικά, αν είναι φιλοξενούμενος, οπότε δεν συμπληρώνει τα κουτάκια αυτής της ενότητας αλλά γράφει στην τελευταία σελίδα ότι φιλοξενείται στην κατοικία του τάδε και το ΑΦΜ του.

 

 

@REDODIN7

Θα γραψεις το ρολόι του σπιτιού που μένεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, ισχύει αυτό που έγραψα, δηλαδή θα γράψει το ρολόι του σπιτιού που κατοικεί, ανεξάρτητα σε ποιν ανήκει το σπίτι και ανεξάρτητα σε ποιον έχει δοθεί το ρολόι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοκοι καταθεσεων στο 659,

εφαπαξ στο 657,

τοκοι στεγαστικου στο 063.

Τα λεω καλα?

 

Στο 727 ισχυει οτι βαζουμε το ποσο που πληρωσαμε συνολικα μεσα στο 2012 για τις δοσεις ενος δανειου, συμπεριλαμβανομενου και του στεγαστικου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να με βοηθησει καποιος σχετικα με τον αριθμο παροχης της ΔΕΗ γιατι εχω κατα μπερδευτει;

Νοικιαζω ενα διαμερισμα 74τμ. (κυρια κατοικια) το εχω δηλωσει στον κωδικο 801 και 811.

Τον αριθμο παροχης της ΔΕΗ θα τον γραψω στον κωδ. 204 σωστα; Επειτα θα τσεκαρο και τον κωδικο 207 (μισθωση); Στον κωδ.213 τι να γραψω;

 

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσεκάρεις τον 203 και όχι τον 204 και φυσικά όχι τον 207 που αντιστοιχεί στην πρώτη δευτερεύουσα κατοικία.

Ο κωδικός 207 αφορά είτε στους ιδιοκτήτες είτε στους ενοικιαστές που στο συμβόλαιο είναι περισσότεροι του ενός πχ οι δύο σύζυγοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ θα ήθελα να εύρισκα κάποιον, στο forum, που να έχει να δηλώσει τόκους πάνω από 250 ευρώ για το 2012.

 

Σιγα φιλε μου, 5.5 χιλιαρικακια αν εβαζες σε προθεσμιακη με 5% ειχες 250€.

 

Για το  κωδικο 727 τι λες, χρειαζεται να τον συμπληρωσουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Προθεσμιακές με αυτό το επιτόκιο ίσχυσαν για πολύ περιορισμένο διάστημα στην αρχή του χρόνου και μετά άρχισε η μεγάλη πτώση. Και, εν πάση περιπτώσει, επιμένω ότι δεν υπάρχουν πολλοί που διαθέτουν ποσά για προθεσμιακές καταθέσεις. Άλλωστε η ΓΓΠΣ ανακοίνωσε ότι οι καταθέτες με τόκους πάνω από 250 ευρώ είναι 650.000 περίπου, αν θυμάμαι καλά, και φυσικά αν μοίραζε το ποσό των τόκων στους συνδικαιούχους ο αριθμός θα ήταν σημαντικά μικρότερος.

 

2. Για τον κωδικό 727 το βιβλιαράκι λέει:

727-728. Γράψτε το ποσό της ετήσιας δαπάνης που καταβάλατε το έτος 2012 για την τοκοχρεολυτική απόσβεση δανείων και πιστώσεων γενικά.Επίσης, γράψτε το ποσό που καταβάλατε για την τοκοχρεολυτική απόσβεση των χρεώσεων των πιστωτικών καρτών, εφόσον οι χρεώσεις αυτές οφείλονται σε αγορά μη καταναλωτικών αγαθών μέσω αυτών των πιστωτικών καρτών (αγορά αυτοκινήτου, μηχανήματος, πινάκων ζωγραφικής και λοιπών περιουσιακών στοιχείων). Στην περίπτωση αναγραφής ποσού στους κωδικούς 727-728, θα συμπεριλάβετε στα ποσά αυτά και το ποσό τυχόν τόκων υπερημερίας.
Επίσης στους κωδικούς αυτούς θα αναγράψετε το συνολικό ποσό που καταβάλατε το 2012 για χορήγηση δανείων προς οποιονδήποτε.
ΠΡΟΣΟΧΗ: Στους κωδικούς 727-728 γράψτε για τις αγορές των περιουσιακών στοιχείων που αναφέρονται στους κωδικούς 719-724 και για αγορά ή χρονομεριστική ή χρηματοδοτική μίσθωση ακινήτων ή ανέγερση οικοδομών ή την κατασκευή δεξαμενών κολύμβησης τις οποίες εξοφλήσατε μέσω πιστωτικών καρτών, ενώ τα ποσά που καταβάλατε σε μετρητά γράψτε τα στους κωδικούς 719 έως 724.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.H μεγαλη πτωση φιλε μου αρχισε το 2013, εμεις τωρα μιλαμε για το 2011 και 2012.

Το 2011 εκανα μια ετησια προθεσμιακη με 5,7%. Εληξε  το 2012 πηρα τους τοκους, τους δηλωνω. Κατοπιν εκανα μια νεα προθεσμιακη με 5,92% και τον τοκο καθε μηνα. Συνεπως και αυτους τους μηνες, οσους ειναι εντος του 2012, πρεπει να τους δηλωσω...

 

2. To εχω το βιβλιαρακι. Αλλα ειναι υποχρεωτικη η αναγραφη στο 727? Χανω/κερδιζω κατι? Το μονο που εχω ειναι ενα στεγαστικο δανειο, αν πληρωνω καθε μηνα δοση 500€, σημαινει οτι γραφω  6000€?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν βρισκω τους κωδικους μου για το gsis γιαυτο θα κανω 2 ερωτησεις εδω:

 

i) το βιβλιαρακι παιζει σε pdf?

ii) παιζει κανα προγραμμα για την φορολογικη δηλωση σαν και αυτα που βγαζουν καθε χρονο?

 

thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...