Προς το περιεχόμενο

Κινητα απο skroutz


natsos88
Μήνυμα προστέθηκε από stormrain

Στο συγκεκριμένο νήμα συνεχίζουμε τη συζήτηση για ό,τι έχει να κάνει με τις αγορές μας από τα καταστήματα του Skroutz γενικά.

Οτιδήποτε θέλετε να συζητήσετε για το κατάστημα Mobilepoint, υπάρχει ειδικό νήμα και θα το βρείτε εδώ.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/739898-mobilepointgr/

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα ΕΕ κινητα δεν εχουν θεμα με το 3g και to 4g στην Ελλαδα και εννοητε οτι πρωτα θα τσεκαρεις το imei με τη μοτο Ελλας οτι ειναι για την ΕΕ το κινητο και ΟΧΙ Ευρωπαικο και η Σερβια και η Ρωσια ειναι Ευρωπαικες χωρες αλλα δεν ειναι στην ΕΕ οποτε εγγυηση στην Ελλαδα δεν εχουν και μετα το ανοιγεις

 

Ευχαριστω,σωστη η διευκρινηση σου που δεν την ηξερα.

 

Οποτε δινοντας το imei στην Motorola θα μου πουν αν το καλυπτουν στην εγγυηση.

 

Ποια τηλεφωνα επικοινωνιας υπαρχουν?Μονο αυτο βρηκα:

 

 

https://motorola-global-en-roe.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/98855/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ευχαριστω,σωστη η διευκρινηση σου που δεν την ηξερα.

 

Οποτε δινοντας το imei στην Motorola θα μου πουν αν το καλυπτουν στην εγγυηση.

 

Ποια τηλεφωνα επικοινωνιας υπαρχουν?Μονο αυτο βρηκα:

 

 

https://motorola-global-en-roe.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/98855/

Λογικα αυτο ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια,να ρωτησω κατι,υπαρχουν "γνωστα" μαγαζια στο σκρουτζ που προσφερουν και δοσεις?και αν ναι ποια ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

καλησπερα παιδια,να ρωτησω κατι,υπαρχουν "γνωστα" μαγαζια στο σκρουτζ που προσφερουν και δοσεις?και αν ναι ποια ειναι?

 

 

Υπάρχουν, αλλά θα πρέπει να το ανακαλύψεις μόνος σου είτε παίρνοντας τηλέφωνο και ρωτώντας, είτε διαβάζοντας τους τρόπους πληρωμής στα site τους. Σχεδόν κανόνας είναι ότι οι δόσεις ΔΕΝ είναι άτοκες.

 

Επίσης να ξέρεις γενικότερα ότι δεν προτείνεται η αγορά μέσω πιστωτικής κάρτας στα σκρουτζομάγαζα. Ελάχιστα είναι πιστοποιημένα καταστήματα και αυτά που έχουν αυτοματοποιημένες ασφαλείς συναλλαγές, και καλό είναι να μην δίνουμε την κάρτα μας όπου και όπου. Εδώ το μεγάλο και τρανό "e-shop" σου ζητούσε μέχρι και τα 3 ψηφία ασφαλείας της κάρτας ώστε να κάνει την συναλλαγή, κάτι το οποίο είναι όσο πιο παράνομο δεν γίνεται.

 

Καλύτερα δηλαδή να δώσεις 5 ευρώ παραπάνω και να πληρώσεις με αντικαταβολή αν ψωνίσεις από απομακρυσμένο μαγαζί, παρά να ρισκάρεις με την πιστωτική σου κάρτα.

 

Και για να μην παρεξηγούμαστε, δεν λέω ότι οι ιδιοκτήτες ψάχνουν ευκαιρία να σου "φάνε" την κάρτα, αλλά ποιος μου λέει εμένα ότι ο Χ ή ο Ψ υπάλληλος που απολύεται δεν θα πάρει μαζί του τέτοια δεδομένα φεύγοντας από την δουλειά;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα το LG G3 16G από το www.kdmobile.gr και είπα να ελέξω το θέμα εγγύησης. Από την LG UK μου είπαν πως ήταν για Ελβετία και ισχύει μόνο εκεί. Από την LG Hellas μου είπαν ρητά

12:30:42 PM [LG Support] αν είναι αγορασμένο εντος ευρωπαικής ένωσης καλύπτεται κανονικά
12:31:00 PM [LG Support] 2 χρόνια από την ημερομηνία αγορας
12:31:43 PM [Yiannis] μπορώ να το πάρω στην αντιπροσωπία της Κύπρου αν πάθει κάτι;
12:33:06 PM [LG Support] απο που το έχετε αγοράσει?
12:33:16 PM [LG Support] από κατάστημα στην κύπρο?
12:37:53 PM [Yiannis] http://www.kdmobile.gr/
12:39:54 PM [LG Support] αν υπάρξει πρόβλημα θα επικοινωνήσετε με το σέρβις της κύπρο
12:39:59 PM [LG Support] ITFIXIT NAΞΟΥ 2 - ΛΕΥΚΩΣΙΑ  22447700
12:41:18 PM [Yiannis] Οπότε καλύπτεται κανονικά και στην Κύπρο; ευχαριστώ πολύ
12:43:05 PM [LG Support] 2 χρόνια.
12:43:55 PM [Yiannis] από LG UK μου είπαν πως προοριζόταν για την Ελβετία και μόνο εκεί έχει εγγύηση...
12:46:13 PM [LG Support] όχι.
12:46:23 PM [LG Support] Είναι πανευρωπαική εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια , να κανω και εγω την ταπεινη μου ερωτηση:

 

σκεφτομαι για την  αγορα Samsung Galaxy Alpha.

Να το παρω απο μαγαζια τυπου ΠΛΑΙΣΙΟ αποκλειεται για τους γνωστους λογους - πανω απο ολα η τιμη ειναι απλησιαστη 595 ευρω μεσω ιντερνετ , 695 απο το μαγαζι.

 

Στο skroutz οι τιμες ξεκινανε απο 396 ευρω !!!!

Παιζει κατι; Μα 200 - 300 ευρω διαφορα απο το Πλαισιο;

Πχ , κοιταζω στο gadget-shop.gr ( τυχαιο το μαγαζι - οχι οτι θα το παρω απο εκει ) , γραφει T-mobile EU. Τι σημαινει αυτο; Τι διαφορα εχει;

Ισχυει και εδω αυτο που λετε σχετικα με το ΙΜΕΙ ;

Τι ΑΚΡΙΒΩΣ πρεπει να τους ρωτησω οταν τους παρω τηλεφωνο;

Τελος , παιζει να ειναι μαιμουδια ;

 

Κατι που προσεξα , πχ στο Sevenspots , εχει το μοντελο Samsung Galaxy Alpha G850F , το "F" συμφωνα με το gsmarena δηλωνει οτι ειναι για την Ευρωπη.Η διαφορα ποια ειναι; Μονο για εγγυηση , μηπως εχει διαφορες και στα χαρακτηριστικα; Η εγγυηση θα με καλυψει εδω στην Ελλαδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια , να κανω και εγω την ταπεινη μου ερωτηση:

 

σκεφτομαι για την  αγορα Samsung Galaxy Alpha.

Να το παρω απο μαγαζια τυπου ΠΛΑΙΣΙΟ αποκλειεται για τους γνωστους λογους - πανω απο ολα η τιμη ειναι απλησιαστη 595 ευρω μεσω ιντερνετ , 695 απο το μαγαζι.

 

Στο skroutz οι τιμες ξεκινανε απο 396 ευρω !!!!

Παιζει κατι; Μα 200 - 300 ευρω διαφορα απο το Πλαισιο;

Πχ , κοιταζω στο gadget-shop.gr ( τυχαιο το μαγαζι - οχι οτι θα το παρω απο εκει ) , γραφει T-mobile EU. Τι σημαινει αυτο; Τι διαφορα εχει;

Ισχυει και εδω αυτο που λετε σχετικα με το ΙΜΕΙ ;

Τι ΑΚΡΙΒΩΣ πρεπει να τους ρωτησω οταν τους παρω τηλεφωνο;

Τελος , παιζει να ειναι μαιμουδια ;

 

Κατι που προσεξα , πχ στο Sevenspots , εχει το μοντελο Samsung Galaxy Alpha G850F , το "F" συμφωνα με το gsmarena δηλωνει οτι ειναι για την Ευρωπη.Η διαφορα ποια ειναι; Μονο για εγγυηση , μηπως εχει διαφορες και στα χαρακτηριστικα; Η εγγυηση θα με καλυψει εδω στην Ελλαδα;

Τ mobile σημαινει οτι το τηλ ειναι branded τιποτα αλλο παιρνεις samsung δινεις ιμει και σου λενε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια , να κανω και εγω την ταπεινη μου ερωτηση:

 

σκεφτομαι για την  αγορα Samsung Galaxy Alpha.

Να το παρω απο μαγαζια τυπου ΠΛΑΙΣΙΟ αποκλειεται για τους γνωστους λογους - πανω απο ολα η τιμη ειναι απλησιαστη 595 ευρω μεσω ιντερνετ , 695 απο το μαγαζι.

 

Στο skroutz οι τιμες ξεκινανε απο 396 ευρω !!!!

Παιζει κατι; Μα 200 - 300 ευρω διαφορα απο το Πλαισιο;

Πχ , κοιταζω στο gadget-shop.gr ( τυχαιο το μαγαζι - οχι οτι θα το παρω απο εκει ) , γραφει T-mobile EU. Τι σημαινει αυτο; Τι διαφορα εχει;

Ισχυει και εδω αυτο που λετε σχετικα με το ΙΜΕΙ ;

Τι ΑΚΡΙΒΩΣ πρεπει να τους ρωτησω οταν τους παρω τηλεφωνο;

Τελος , παιζει να ειναι μαιμουδια ;

 

Κατι που προσεξα , πχ στο Sevenspots , εχει το μοντελο Samsung Galaxy Alpha G850F , το "F" συμφωνα με το gsmarena δηλωνει οτι ειναι για την Ευρωπη.Η διαφορα ποια ειναι; Μονο για εγγυηση , μηπως εχει διαφορες και στα χαρακτηριστικα; Η εγγυηση θα με καλυψει εδω στην Ελλαδα;

 

G850F ειναι αυτο που ερχεται στην ευρωπη δεν εχεις κανενα προβλημα με την εγγυηση ...

Οσον αφορα το T-mobile logo ειναι οτι τα τηλεφωνα αυτα εχουν οποως και εδω η vodafone Κτλ.. Κυκλοφορει τα κινητα με το Logo τους σαν welcome μηνυμα και εχουν καποιες εφαρμογες δικες τους αυτο ειναι της αντιστοιχης χωρας...

απλα επειδη αυτο ενοχλει καποιος συνηθως ειναι πιο οικονομικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα κινητα απο Σκρουτζομαγαζα που προοριζονται για αλλες χωρες λειτουργουν στο δικτυο οπως με αυτα που ειναι για Ελλαδα εφοσον ειναι Ευρωπαικα?

 

Θα πιανουν κανονικα 3G και 4G?Χρησιμοποιουνται οι ιδιες μπαντες σε ολη την Ευρωπη?

 

Αυτες τις ημερες σκεφτομαι να  παω ο ιδιος σε Σκρουτζομαγαζο να παρω το Moto G 4G.

 

Ειναι καλυτερα να τσεκαρω επι τοπου στο μαγαζι  με τηλεφωνο στην Motorola για το imei οτι ειναι Ευρωπαικο και μετα να  ανοιξω μπροστα τους το κουτι,η να το τσεκαρω μετα μονος μου πριν ανοιξω το κουτι?

 

 

Τα ΕΕ κινητα δεν εχουν θεμα με το 3g και to 4g στην Ελλαδα και εννοητε οτι πρωτα θα τσεκαρεις το imei με τη μοτο Ελλας οτι ειναι για την ΕΕ το κινητο και ΟΧΙ Ευρωπαικο και η Σερβια και η Ρωσια ειναι Ευρωπαικες χωρες αλλα δεν ειναι στην ΕΕ οποτε εγγυηση στην Ελλαδα δεν εχουν και μετα το ανοιγεις

 

Πηρα τηλεφωνο σε γνωστο Σκρουτζομαγαζο και μου ξεκαθαρισαν οτι το Moto G 4G δεν καλυπτεται για εγγυηση στην Ελλαδα και σε περιπτωση βλαβης το καταστημα το στελνει εξωτερικο αν παθει κατι και επιστρεφεται σε 10 ημερες.

Επειδη δεν το εισαγει η Motorola στην Ελλαδα.Οπως το φανταζομουν δηλαδη.Γιατι αν το εκανε εισαγωγη θα το βλεπαμε στα μεγαλα καταστηματα.

 

Ξεχασα να ρωτησω ποιος χρεωνεται τα εξοδα αποστολης...

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα τηλεφωνο σε γνωστο Σκρουτζομαγαζο και μου ξεκαθαρισαν οτι το Moto G 4G δεν καλυπτεται για εγγυηση στην Ελλαδα και σε περιπτωση βλαβης το καταστημα το στελνει εξωτερικο αν παθει κατι και επιστρεφεται σε 10 ημερες.

Επειδη δεν το εισαγει η Motorola στην Ελλαδα.Οπως το φανταζομουν δηλαδη.Γιατι αν το εκανε εισαγωγη θα το βλεπαμε στα μεγαλα καταστηματα.

 

Ξεχασα να ρωτησω ποιος χρεωνεται τα εξοδα αποστολης...

Kοιτα να παρεις μια αλλη συσκευη τοτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα

τυχαία ψάχνοντας για εντυπώσεις και εμπειρίες για συγκεκριμένο κινητό έπεσα πάνω στο skroutz το οποιο απλώς είχα ακουστά λόγο το ότι είμαι και από κύπρο. Κάνοντας μια ερευνα μέσο skroutz για το συγκεκριμένο κινητό τα αποτελέσματα τον τιμών με ξάφνιασαν. μέχρι και 150 ευρώ διαφορα με τις τιμές στην κύπρο ακόμη και με τα έξοδα αποστολής. 2 Καταστήματα που έβγαλε το skroutz με αποστολή για κύπρο είναι http://kaizerstore.grκαι http://kaizer.gr.

 

Αυτά τα 2 έχουν κάποια σχέση μεταξύ τους?

Κάποιο είναι καλύτερο από το άλλο?
Πρόσεξα ότι στα περισσότερα κινητά γραφουν EU διπλα το οποιο κατάλαβα ότι είναι για συγκεκριμένες χώρες της Ευρώπης τα οποια κατέληξαν και πωλούνται στην ελλάδα. αυτά τα κινητά έχουν κάποιο σήμα (logo) στην εξωτερική επιφάνεια τους? (Ο2, Vodafone etc)

 

Παρόλο που γραφουν 2 χρονια ευρωπαϊκή εγγύηση εάν τύχει οτιδήποτε θα πρέπει να το στείλω πίσω ελλάδα η είμαι καλυμμένος και εντός κύπρου και μπορώ να το πάρω σε οποιοδήποτε τοπικό κατάστημα που πουλα τι συγκεκριμένη φίρμα κινητού?

 

Επίσης αυτά τα κινητά είναι κλειδωμένα σε συγκεκριμένο πάροχο?

 

 

ευχάριστω για οποιαδήποτε βοήθεια και διευκρίνηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα,

 

Θελω την βοηθεια σας,

Βρηκα απο i-buy (πολυ ευγενικοι τηλεφωνικα και αμεσα ανταποκρισιμοι οταν μιλησα μαζι τους....... και ειχα διαβασει αρκετα καλες κριτικες στα σχολια) το LG G3 (το 32αρι) EU (GERMANY το ρωτησα) σε Titan Grey στα 387€ και το εχουν διαθεσιμο.

Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι σε θεματα service συνεργαζονται με Arvato που εδω μεσα εχω ακουσει τα χειροτερα......!!!

Και μονο αυτο ειναι λογος που το σκεφτομαι....

Υπαρχουν αλλα μαγαζια που σε στελνουν αλλου..?

Εχει καποιος να προτεινει κατι...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσπαθω 2 μερες να επικοινωνησω με το kinito.gr αλλα ματαια

ξερει κανεις με ποια ταχυμεταφορικη στελνουν τα προιοντα τους εντος ελλαδος?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα τηλεφωνο σε γνωστο Σκρουτζομαγαζο και μου ξεκαθαρισαν οτι το Moto G 4G δεν καλυπτεται για εγγυηση στην Ελλαδα και σε περιπτωση βλαβης το καταστημα το στελνει εξωτερικο αν παθει κατι και επιστρεφεται σε 10 ημερες.

Επειδη δεν το εισαγει η Motorola στην Ελλαδα.Οπως το φανταζομουν δηλαδη.Γιατι αν το εκανε εισαγωγη θα το βλεπαμε στα μεγαλα καταστηματα.

 

Ξεχασα να ρωτησω ποιος χρεωνεται τα εξοδα αποστολης...

 

Με βάση το νόμο τα έξοδα τα χρεώνεται το κατάστημα. Αυτοί βέβαια θα σου πουν άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσπαθω 2 μερες να επικοινωνησω με το kinito.gr αλλα ματαια

ξερει κανεις με ποια ταχυμεταφορικη στελνουν τα προιοντα τους εντος ελλαδος?

Με acs

Καλημερα,

 

Θελω την βοηθεια σας,

Βρηκα απο i-buy (πολυ ευγενικοι τηλεφωνικα και αμεσα ανταποκρισιμοι οταν μιλησα μαζι τους....... και ειχα διαβασει αρκετα καλες κριτικες στα σχολια) το LG G3 (το 32αρι) EU (GERMANY το ρωτησα) σε Titan Grey στα 387€ και το εχουν διαθεσιμο.

Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι σε θεματα service συνεργαζονται με Arvato που εδω μεσα εχω ακουσει τα χειροτερα......!!!

Και μονο αυτο ειναι λογος που το σκεφτομαι....

Υπαρχουν αλλα μαγαζια που σε στελνουν αλλου..?

Εχει καποιος να προτεινει κατι...?

Procordia ειναι το επισημο σερβις lg οχι Arvato οποτε παιρνεις τηλ στην lg σου στελνει κουριερ σπιτι με δικα της εξοδα στο παιρνει κα μετα οταν επισκευαστει στο στελνει πισω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...