Προς το περιεχόμενο

Σύνταξη βιογραφικού | Επαγγελματικό


codesix

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 φωτογραφία βαζουμε παντοτε ή μονο αμα μας ζητηθεί?

Αν η δουλειά απαιτει και λίγη εμφάνιση, τη βαζεις, αλλιως οχι.

 

 

 Ειναι αναγκαιο να βαλουμε χόμπι και τέτοιες μπουρδες?

ΠΑΝΤΑ. Είναι βασικός τρόπος να αναδειξεις και αλλα θετικά στοιχεία σου και το χρησιμοποιούν να σπάσει ο πάγος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 96
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το μάθαμε και αυτο το europass χαλαει κοσμο.ε ρε δικαιολογια που πεφτει για να διωξουν βιογραφικα...

 

Από κουβέντες που έχω κάνει μαζί τους, η δικαιολογία που δεν κοιτάνε EuroPass είναι πως "το βιογραφικό πρέπει να είναι κάτι που φτιάχνεις και όχι κάτι που συμπληρώνεις" και "αφού βαριόταν να φτιάξει ένα βιογραφικό γιατί να ασχοληθώ".

 

Από την μια έχει μια λογική επειδή νομίζω πως δεν μπορείς να τυποποιήσεις ένα βιογραφικό, και επειδή έβγαλε η "Ευρώπη" το EuroPass δεν σημαίνει πως είναι απαραίτητα και σωστό.

 

Btw, ξέρει κανείς αν υπάρχει τίποτα αντίστοιχο του EuroPass και έξω από την Ευρώπη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς πρέπει να αλλάζει το βιογραφικό και η συνοδευτική κάθε φορά που το στέλνεις γιατί κάθε φορά το στέλνεις σε άλλη θέση, σε άλλη εταιρεία/οργανισμό.

 

Σε εταιρείες μεσαίου και πάνω μεγέθους το βιογραφικό δεν το κοιτά το "αφεντικό" προφανώς, το κοιτά ο υπεύθυνος προσωπικού, ο human resources officer κλπ.. Σκέψου ότι σε οποιαδήποτε εταιρεία λαμβάνουν εκατονταδες βιογραφικά και το δικό σου πρέπει λίγο να ξεχωρίσει για να του δώσουν παραπάνω σημασία.

Τα europass καλύτερα τα στέλνουμε μόνο εκεί που τα ζητάνε (έξω βασικά).

 

Πραγματικά δε νομίζω ότι υπάρχει συνταγή για το περιεχόμενο. Κάθε αξιολογητής μπορεί να το βλέπει με διαφορετικά κριτήρια, και φυσικά ανάλογα τη θέση. 

Εδώ έχει καλές συμβουλές και άρθρα - για όσους διαβάζουν αγγλικά - για τη σύνταξη βιογραφικού.

 

http://careers.guardian.co.uk/careers-blog/how-do-you-write-cv-saying-right-things-about-you

 

Μια ακόμα συμβουλή που ίσως να μην είπε κάποιος.

 

Όταν φτιάξεις το βιογραφικό σου άφησε να περάσουν 2-3 μέρες και μετά ξανακοίταξέ το. Πιθανό να βρεις λάθη και να κάνεις ουσιαστικές αλλαγές που δεν ένιωθες την ανάγκη να κάνεις την πρώτη φορά που το έφτιαξες. Κι αυτό φυσικά, όπως είπαμε, κάθε φορά που το φτιάχνεις για μια καινούρια θέση που κάνεις αίτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H αλήθεια ειναι πως όταν πέρασα απο ανθρώπινο δυναμικό για ένα μικρό διάστημα, βιογραφικά άνω των 2 σελίδων, δε τα κοιτάζαμε καν...

Η πολιτική ήταν αυτο που ειπώθηκε παραπάνω " δε μας ενδιαφέρει αν έχεις δουλέψει σε αναψυκτήριο ή σαν κουριερ στα 19 σου"....

 

ΟΜΩΣ.

 

Αυτο δεν ισχύει πάντα. Πολλοί κοιτάνε αν έχεις δουλέψει ακόμα και σε κατασκήνωση ομαδάρχης λόγου χάρη. Ενας σοβαρός αξιολογητής, θα λάβει υπόψη του, οτι εσύ που έχεις τελειώσει τη τάδε σχολή και θες να εργαστείς σαν οικονομικός αναλυτής, δεν είσαι τύπος που στα 19 σου, σπούδαζες και έτρωγες τα λεφτά του πατέρα σου, αλλά ησουν δραστήριος. Έκανες τον κουριερ, δουλευες promotion κτλ κτλ...

 

Φυσικά στη κατάσταση που εχουν φθάσει τα πράγματα και με τη πληθώρα επιλογών που υπάρχουν, οι αξιολογητές μπορούν να παίζουν πλέον με τη μεθοδο του ανεμιστήρα.

 

Γενικά εγω, ειμαι της άποψης να βάζουμε τα πάντα, ακόμα και αν δεν έχουν σχέση με την εταιρία.

 

(ο μοναδικός άνθρωπος που εισηγήθηκα εγώ τότε να περάσει απο συνέντευξη -γιατι οπως ειπα δεν έκατσα πολυ σε τέτοια υπηρεσία- ήταν 27 ετών και μέχρι τα 25 του, εργαζόταν σαν σιδεράς παράλληλα με τις σπουδές του. Ο τύπος τελικά προσλήφθηκε χωρίς να έχει προυπηρεσία στο κομμάτι του. Απλά οι ανώτεροι θεώρησαν οτι πρέπει να δωσουν την ευκαιρία σε ανθρωπους που παλευουν για αυτό που αγαπάνε.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Το μάθαμε και αυτο το europass χαλαει κοσμο.ε ρε δικαιολογια που πεφτει για να διωξουν βιογραφικα...τεσπα προσωπικα δεν νομιζω οτι αξιζει καποιος να πληρώσει για βιογραφικό. Απλα να διαβασει 2-3 πράγματα και με διπλωματία να τα πασάρει σε 2 ωραια φτιαγμενες αράδες. έχω ομως μερικες απορίες . φωτογραφία βαζουμε παντοτε ή μονο αμα μας ζητηθεί? Ειναι αναγκαιο να βαλουμε χόμπι και τέτοιες μπουρδες?

 

Κι εγω το θεωρω τρολια, οτι καποιοι 'χαλιουνται' με το europass.

Οχι να γυρισουμε στο 'ο καθενας φτιαχνει οτι βιογραφικο με οποια μορφη γουσταρει'....

Η ομοιογενεια, βοηθα ολους, και κυριως τα HR νομιζω. Αλλα και τον συντακτη, μην ξεχασει κατι, να υπαρχει μια καλη δομη κλπ.

Τελειο ισως δεν ειναι. Αλλα μπηκε μια σειρα στην πληρη 'αναρχια'.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω το θεωρω τρολια, οτι καποιοι 'χαλιουνται' με το europass.

Οχι να γυρισουμε στο 'ο καθενας φτιαχνει οτι βιογραφικο με οποια μορφη γουσταρει'....

Η ομοιογενεια, βοηθα ολους, και κυριως τα HR νομιζω. Αλλα και τον συντακτη, μην ξεχασει κατι, να υπαρχει μια καλη δομη κλπ.

Τελειο ισως δεν ειναι. Αλλα μπηκε μια σειρα στην πληρη 'αναρχια'.

 

Όποιος στέλνει Europass ιδιαίτερα σε εξωτερικό και μη-junior θέσεις θα πρέπει να ξέρει ότι ξακινά με τουλάχιστον ένα -70% ... αν δε θέλει να το δεχθεί ως αλήθεια είναι άλλο θέμα.

 

Προσωπικά δε θα έκανα τον παραπάνω κόπο να διαβάσω ένα Europass αν είχα 100 βιογραφικά να διαβάσω σε 2 ώρες ... εκτός αν ήταν "συστημμένο"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^

Αυτο ακριβως......

 

Europass + Eλλαδα ισως εχεις καποιες πιθανοτητες

 

Europass + Eξωτερικο πιθανον με το που βλεπουν Europass παει στο reject

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλτε references στο τέλος με ανθρώπους/εταιρείες που σας ξέρουν και έχετε δουλέψει μαζί. Δε σημαίνει ότι επειδή δεν δουλεύετε γι' αυτούς πλέον ότι πλακωθήκατε κιόλας (εκτός και αν πλακωθήκατε ...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαμένη υπόθεση. Κάθεσαι ένα απόγευμα φτιάχνεις ένα βιογραφικό μίξη από τα βασικά templates και τελειώνει το θέμα. Δεν έχω γνωρίσει άνθρωπο που να λειτουργεί με το europass.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω το θεωρω τρολια, οτι καποιοι 'χαλιουνται' με το europass.

Οχι να γυρισουμε στο 'ο καθενας φτιαχνει οτι βιογραφικο με οποια μορφη γουσταρει'....

Η ομοιογενεια, βοηθα ολους, και κυριως τα HR νομιζω. Αλλα και τον συντακτη, μην ξεχασει κατι, να υπαρχει μια καλη δομη κλπ.

Τελειο ισως δεν ειναι. Αλλα μπηκε μια σειρα στην πληρη 'αναρχια'.

Εντάξει ξέρουμε οτι σου αρεσει να ξεθάβεις θέματα, αλλα σήμερα έκανες ρεκορ. Ξεσήκωσες οτι θέμα ειχε τη λεξη βιογραφικό και το ξέθαψες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έπεσε φτυάρι και επανήλθε το thread, να κάνω και εγώ την ερώτηση μου :)

 

Πρόσφατα άκουσα πως στο βιογραφικό σου πρέπει/είναι καλό να/ γράφεις τις εργασίες που έκανες στην σχολή σου (τίτλος, αν ήταν ατομική, ομαδική κλπ). Με αυτή τη λογική αν εγώ έκανα 5 εργασίες την εβδομάδα, θα μου έβαινε ένα βιογραφικό 10 σελίδες που κανένας δεν θα διάβαζε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε οι δημοσιεύσεις μπαίνουν εκτός αν το βιογραφικό προορίζεται να σταλεί για θέσεις εκπαιδευτικού και ερευνητικού προσωπικού, σε όλες τις άλλες περιπτώσεις απλά κάνεις μια αναφορά μιας γραμμής στο τέλος του βιογραφικού οτι έχεις π.χ 5 ερευνητικές δημοσιεύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...