Προς το περιεχόμενο

Σύνταξη βιογραφικού | Επαγγελματικό


codesix

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου αρέσει το format αν και πιστεύω ότι πρέπει να αφιερώσεις το περισσότερο χώρο στην εκπαίδευση σου μιας και δεν έχεις εργασιακή εμπειρία(αν δεν κάνω λάθος).Στις γλώσσες γράψε και το επίπεδο που είσαι...Στις δεξιότητες άποψη μου είναι ότι γράφεις πολλά,συνόψισε τα σε 4-5 γραμμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 96
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Την εκπαίδευση θα την φτιάξω τώρα και θα την βάλω κάτω απο το προφίλ, τώρα τον Ιούνιο παρουσιάζω διπλωματικη και παίρνω το χαρτί οπότε θα μπορώ να γράψω πιο αναλυτικά. 

 

Για τις δεξιότητες εννοείς να μην κάνω περιγραφή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνεις,απλά έχεις βάλει πολλά πράγματα μαζί και ίσως χρειαστεί να παραλείψεις κάποια.

Πχ τα των η/υ τα βάζεις στην εκπαίδευση,τις εργασιακές εμπειρίες ξεχωριστά(ακόμα και αν είναι μια σειρά..βοηθά τον άλλο να τις δει),και από τις δεξιότητες με bold που έχεις μπορείς πχ να τις αναφέρεις με λίγο λιγότερες λέξεις.Αυτομάτως η συγκεκριμένη ενότητα έγινε μικρότερη,πιο ευκολοδιάβαστη και πιο ενδιαφέρουσα για τον αναγνώστη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λιγότερο που μπορώ να πω είναι πως είσαι εκτός πραγματικότητας.

 

Φιλε μου σου αξιζουν συγχαρητηρια. Σχεδον με τρολαρες.

 

edit: Aμα δεν εισαι troll αλλα ενας απο αυτους τους ξερολες που γυρνανε εδω τριγυρω στο forum.............................................................................................   http://lmgtfy.com/?q=junior+resume+pages

 

Aνοιξε ματακια και διαβασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να γελάσουμε και λίγο.

 

 

Μία νέα έρευνα της εταιρείας CareerBuilder ανάμεσα σε 2.188 άτομα που εργάζονται στο τμήμα ανθρώπινου δυναμικού διάφορων επιχειρήσεων απέδειξε ότι οι περισσότεροι υποψήφιοι στέλνουν ψεύτικα βιογραφικά.

Μερικά από τα πιο γελοία και ασυνήθιστα ψέμματα που έχουν περιληφθεί σε βιογραφικό είναι τα ακόλουθα:

- Ο υποψήφιος έγραψε ότι είχε προϋπηρεσία που ουσιαστικά ήταν του πατέρα του, καθώς είχαν το ίδιο όνομα.

- Ο αιτών υποστήριξε ότι ήταν βοηθός πρωθυπουργού σε χώρα που δεν έχει πρωθυπουργό.

- Ο υποψήφιος δήλωσε ότι έχει κατακτήσει μετάλλιο σε Ολυμπιακούς αγώνες.

- Κάποιος ανέφερε ότι υπήρξε επιστάτης σε κατασκευές. Στη συνέντευξη ανέφερε ότι αυτό αφορούσε την κατασκευή ενός σπιτιού για σκύλο.

- Ο αιτών έγραψε ότι είχε 25 χρόνια εμπειρίας στη δουλειά, παρότι ήταν μόλις 32 ετών.

- Υποψήφια υποστήριξε ότι δούλευε επί 20 χρόνια ως μπέιμπι σίτερ σελέμπριτι, όπως ο Τομ Κρουζ και η Madonna.

- Κάποιος περιέλαβε τρεις δουλειές στο βιογραφικό του, αλλά στη συνέντευξη παραδέχθηκε ότι στη μία εργάστηκε για δύο ημέρες, στη δεύτερη για μόλις μία, ενώ δεν υπήρχε καν τρίτη.

- Υπήρξε άτομο που έκανε αίτηση για την ίδια θέση δύο φορές, δίνοντας όμως διαφορετική προϋπηρεσία την κάθε φορά.

 

http://tro-ma-ktiko.blogspot.gr/2015/05/blog-post_2098.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, ειμαι μεταπτυχιακος φοιτητής, 23 ετών, και μας εστειλαν στο mail της σχολής μια ανακοίνωση από μια εκπρόσωπο μιας εταιρίας σχετικά με την αναζήτηση ενδιαφερομένων για ένα ολογόμηνο Project.

 

Στο mail που θα της στείλω το κείμενο πρέπει να είναι πολύ επίσημο; Για παράδειγμα πως θα ξεκινήσω

 

π.χ "Αξιότιμη Κ. Τάδε είμαι ο ταδε και ενδιαφέρομαι για τη θεση που ανακοινώσατε... σας επισυναπτω το βιογραφικό μου"

 

Η πιο free κείμενο του στυλ

 

"Χαίρεται, σχετικα με την ανακοινωση σας για την αναζητηση συνεργατων για το συγκεκριμενο project... σας επισυναπτω το βιογραφικό μου...."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ειμαι μεταπτυχιακος φοιτητής, 23 ετών, και μας εστειλαν στο mail της σχολής μια ανακοίνωση από μια εκπρόσωπο μιας εταιρίας σχετικά με την αναζήτηση ενδιαφερομένων για ένα ολογόμηνο Project.

 

Στο mail που θα της στείλω το κείμενο πρέπει να είναι πολύ επίσημο; Για παράδειγμα πως θα ξεκινήσω

 

π.χ "Αξιότιμη Κ. Τάδε είμαι ο ταδε και ενδιαφέρομαι για τη θεση που ανακοινώσατε... σας επισυναπτω το βιογραφικό μου"

 

Η πιο free κείμενο του στυλ

 

"Χαίρεται, σχετικα με την ανακοινωση σας για την αναζητηση συνεργατων για το συγκεκριμενο project... σας επισυναπτω το βιογραφικό μου...."

 

 

Τι αξιότιμη και σεβασμιότατη, δε ζούμε στο 1976

 

 

Μια χαρά είναι το "αξιοτιμη" , για να μη πώ το μόνο αποδεκτό.

 

Σκέψου το αλλιώς, προσπάθησε να γράψεις τα ίδια που έγραψες παραπάνω στα αγγλικά.

 

Μπορείς να φανταστείς να στέλνεις βιογραφικό ξεκινώντας με "Hi" ή "Hello" , εννοείται θα είναι "Dear Ms ....." .

 

άρα το 1ο.

 

δεν είναι εκεί το θέμα. Το να μην ακούγεται "ξύλινο" το cover letter έχει να κάνει με το τι λες .... και όχι αν δεν ακολουθείς τους βασικούς τύπους.

 

 

 

 

btw

 

@Speculoos :  έχω γεννηθεί το 1976 .... το ότι το έβαλες σαν συνώνυμο του "πολύ παλιά" με χαλάει λίγο ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε επαγγελματικα εμαιλς , interviews , dress codes και γενικα σε οτι αφορα ολη αυτη την κατηγορια , οταν δεν εισαι σιγουρος για το πως να προσφωνησεις / ντυθεις κλπ ειναι κανονας οτι επιλεγεις απτις δυο επιλογες την πιο επίσημη/επαγγελματικη (e.g. dressing up is always better than dressing down). Χιλιες φορες να κανεις την εντυπωση του υπερβολικά τυπικου  .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, θα προτιμήσω τον πιο επίσημο τρόπο τότε...

 

 

Φαντάζομαι το να στείλω μαιλ τώρα Παρασκευή ή ακόμα χειρότερα το ΣΚ, δεν είναι καλή επιλογή σωστά; Να περιμένω καλύτερα Δευτέρα πρωί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Κανενας που να εχει ασχοληθει με europass?

Λυστε μου μια απορια.

Εχω δουλεψει σε μια δουλεια, για αρκετα χρονια.

Ολα αυτα τα χρονια, δεν ημουν σε 1 θεση, αλλα σε 2. Πρωτα ξεκινησα σε ενα ποστο, και μετα απο χρονια πηγα σε αλλο.

Στο europass, εχει ενα 'box' ανα εργοδοτη.

Εκει, πως παρουσιαζω την θεση/καθηκοντα μου, σε αυτη την περιπτωση;

Ολα μαζι; Ή μπορει να γινει καποιου ειδους διαχωρισμος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...