Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές ερωτήσεις για το 2013


jeanthira7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κοίτα, εφόσον τα πράγματα που αγοράζεις δεν είναι μηχανήματα ή περιουσιακά στοιχεία γενικά, δεν έχεις πρόβλημα.

Αν δηλαδή είναι μόνο τρόφιμα, ρούχα/παπούτσια βενζίνες κινητά, δεν τα δηλώνεις πουθενά.

 

Αν είναι μηχανήματα, πίνακες ζωγραφικής, ή άλλα περιουσιακά στοιχεία, τότε δηλώνονται στον 727. Από πάντα.

Τώρα τι εννοεί όταν λέει μηχανήματα... αγορά υπολογιστή; λάπτοπ; αποκωδικοποιητή; κινητού τηλεφώνου; αποχυμωτή; τοστιέρα; καφετιέρα; Είναι ελαστική η διάταξη, μην ανησυχείς.

Αν γίνεις πιο συγκεκριμένος στο τι είναι τα πράγματα που αγοράζεις...

Μην το συνηθίζεις πάντως αυτό.

 

Καλημέρα

το τελευτραιο μεγαλο πραγμα ηταν μια τηλεοραση τωρα που πηρε ο αδερφος μου. κυριως αγοραζουμε παιχνδια για ps3 3ds και ψιλοπραγματα απο ebay. πληρωνω nova,forthnet OTE. πινακες δεν αγοραζω αγορασαμε 3 κινητα τηλεφωνα πρεπει να τα δηλωσω στην εφορια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 310
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δηλαδη στην περιπτωση την δικη μου που εχω το 50% της επικαρπιας(100% κυριοτητα) ενος ακινητου που αφηνω και μενει τσαμπα ο αδελφος μου ως τι θα το βαλω??

Η Μητερα μου που εχει το αλλο 50% το εχει δωρεαν παραχωρηση αλλα αυτο μπορω να το βαλω και εγω(μαλλον οχι γιατι ισχυει απο γονεις σε παιδια και το αντιστροφο)οποτε θα βαλω ενα τυπικο ενοικιο???

 

Να προσθέσω κάτι ακόμη, για το θέμα σου, σε όσα έγραψα για την παραχώρηση στον αδελφό σου.

 

Εσύ δεν το δηλώνεις στα τεκμήρια, αφού παραχωρείς το ποσοστό που έχεις αλλά εκείνος πρέπει να το δηλώσει ΚΑΙ ως τεκμήριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω κάτι ακόμη, για το θέμα σου, σε όσα έγραψα για την παραχώρηση στον αδελφό σου.

 

Εσύ δεν το δηλώνεις στα τεκμήρια, αφού παραχωρείς το ποσοστό που έχεις αλλά εκείνος πρέπει να το δηλώσει ΚΑΙ ως τεκμήριο.

Καταρχας σε ευχαριστω!

Επειδη εκανα παντα γραπτη δηλωση απλως δεν ηξερα τωρα ηλεκτρονικα τι να γραψω μιας και δεν το νοικιαζω απλως το παραχωρω.Οτι δεν αποτελει τεκμηριο το εχω δει σε προηγουμενες φορολ. δηλωσεις μου.Ευχαριστω που ασχοληθηκες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ΠΡΟΣΟΧΗ

 

οσοι εχουν παιδια η προστατευομενα μελη

να συμπληρωσουν και το Α21 για

να παρουν το επιδομα τεκνων.

πρεπει να εχει οριστικοπποιηθει η υποβολη

του Ε1 για να υποβληθει το Α21 στο gsis εδω.

http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/Services/polites.html

 

Εχει λιγο διαδικασια οσον αφορα τη συμπληρωση

θελει ΑΜΚΑ ΚΑΙ ΠΙΣΤ.ΟΙΚΟΓ.ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ

αλλα αξιζει ο κοπος.

 

(παρακαλουνται οι mods να το κανουν PINNED)

http://www.skai.gr/news/greece/article/234004/apo-to-proto-paidi-to-epidoma-teknon-odigies-sublirosis-tou-a21/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡΟΣΟΧΗ

 

οσοι εχουν παιδια η προστατευομενα μελη

να συμπληρωσουν και το Α21 για

να παρουν το επιδομα τεκνων.

πρεπει να εχει οριστικοπποιηθει η υποβολη

του Ε1 για να υποβληθει το Α21 στο gsis εδω.

http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/Services/polites.html

 

Εχει λιγο διαδικασια οσον αφορα τη συμπληρωση

θελει ΑΜΚΑ ΚΑΙ ΠΙΣΤ.ΟΙΚΟΓ.ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ

αλλα αξιζει ο κοπος.

 

(παρακαλουνται οι mods να το κανουν PINNED)

http://www.skai.gr/news/greece/article/234004/apo-to-proto-paidi-to-epidoma-teknon-odigies-sublirosis-tou-a21/

 

 

Και πως το υποβαλλουμε ηλεκτρονικα αυτο  ?? Η υπευθυνη δηλωση ειναι σε αρχειο pdf και δεν μπορουμε να γραψουμε σε αυτη.

 

με μηδενικο εκαθαριστικο μπορεις να κανεις δοσεις σε καποιο καταστημα? η να βγαλεις πιστωτικη?

 

Εδω δεν βγαζουν πιστωτικες με εισοδημα κι εσυ θελεις και με μηδενικο εισοδημα ?? :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πως το υποβαλλουμε ηλεκτρονικα αυτο  ?? Η υπευθυνη δηλωση ειναι σε αρχειο pdf και δεν μπορουμε να γραψουμε σε αυτη.

 

Λίιγο πιο πάνω εκεί που λέει Αίτηση Χορήγησης Οικογενειακού Επιδόματος. είναι για την ηλεκτρονική υποβολή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση:

 

Ζητανε απο ενα ανδρογυνο [συνταξιουχοι] με καθαρο εισοδημα 41000 και 2 παλαια αμαξια και ενα σπιτι, να πληρωσουνε 8500 σε φορο.

Ισχυει ή ακουσαν λαθος τα γερόντια?

 

thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση:

 

Ζητανε απο ενα ανδρογυνο [συνταξιουχοι] με καθαρο εισοδημα 41000 και 2 παλαια αμαξια και ενα σπιτι, να πληρωσουνε 8500 σε φορο.

Ισχυει ή ακουσαν λαθος τα γερόντια?

 

thanks

 

 

Αν δεν τους εχουν παρακρατησει φορο απο το ταμειο συνταξης ετσι θα ειναι...

41.000 δεν ειναι και λιγα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν τους εχουν παρακρατησει φορο απο το ταμειο συνταξης ετσι θα ειναι...

41.000 δεν ειναι και λιγα

μα τους εχουν κρατησει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τοκοι καταθεσεων ειναι το συνολικο ποσο που χουμε στην τραπεζα ή ο φορος που παρακκρατειται απο τις καταθεσεις?Στον κωδικο 659 που ειναι να δηλωθουν οι τοκοι μου βγαζει οτι οι συνολικες καταθεσεις στην τραπεζα ειναι 1000 ευρω και διπλα τον φορο που παρακρατηθηκε και ειναι 100 ευρω.Τι θα δηλωσω στο κουτακι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση:

 

Ζητανε απο ενα ανδρογυνο [συνταξιουχοι] με καθαρο εισοδημα 41000 και 2 παλαια αμαξια και ενα σπιτι, να πληρωσουνε 8500 σε φορο.

Ισχυει ή ακουσαν λαθος τα γερόντια?

 

thanks

 

 

Σε καθαρό εισόδημα 40000 ο φόρος είναι 8820 και τα επιπλέον 1000 φορολογούνται με 38%, δηλαδή σύνολο 8820+380=9200.

Επομένως, τα 8500 προκύπτουν από κάποιες ελαφρύνσεις.

 

Είναι μάλλον σίγουρο ότι τα τεκμήρια του ζευγαριού, του σπιτιού και των 2 αυτ/των δεν επηρεάζουν στην περίπτωση αυτή αφού το εισόδημα είναι 41000, πολύ πεισσότερο μάλιστα αφού είναι συνταξιούχοι.

 

Οι τοκοι καταθεσεων ειναι το συνολικο ποσο που χουμε στην τραπεζα ή ο φορος που παρακκρατειται απο τις καταθεσεις?Στον κωδικο 659 που ειναι να δηλωθουν οι τοκοι μου βγαζει οτι οι συνολικες καταθεσεις στην τραπεζα ειναι 1000 ευρω και διπλα τον φορο που παρακρατηθηκε και ειναι 100 ευρω.Τι θα δηλωσω στο κουτακι?

 

Οι τόκοι είναι τόκοι, δηλαδή το εισόδημα που είχες και όχι το ποσό που έχεις καταθέσει ή ο φόρος που έχει παρακρατήσει η τράπεζα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ti ενοεις οι τοκοι ειναι εισοδημα?Τι σχεση εχουν τα λεφτα που χω στην τραπεζα με το εισοδημα μου?Καταθεσεις δε δηλωνουμε?Σορι που δεν καταλαβαινω απλα ειμαι ασχετος τελειως με τραπεζικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...